دمنوش به لیمو | آموزش 6 روش تهیه در منزل با نعناع، دارچین و…

0

وقتی در مورد دمنوش به لیمو و طرز تهیه آن صحبت می کنیم اولین موضوعی که شاید در ذهن ما نقش بندد رایحه و عطر فوق العاده این نوشیدنی می باشد که باعث شده سالیان سال این چای گیاهی جز محبوب ترین گزینه های انتخابی در عطاری ها برای خرید و دم کردن باشد. برای تهیه این دمنوش شما می توانید از ترکیبات مختلف استفاده کنید؛ از دارچین و و بهارنارنج گرفته تا گل گاوزبان و نعناع.

شناخت گیاه به لیمو

گیاه به لیمو

به لیمو همانطور که از نام آن می توان حدس زد؛ یک گیاه درمانی می باشد که دارای رایحه و بویی شبیه به لیمو می باشد. این گیاه دارای خواستگاه آمریکایی می باشد و در کشور آمریکای جنوبی اولین بار کشف شد.

درختچه به لیمو دارای ارتفاعی نزدیک به 2 متر می باشد. در مناطقی که آب و هوا گرم است این درخت در کل 12 ماه سال سبز می باشد ولی در مناطق سرد سیری این گیاه در زمستان ها سبز بودن خود را از دست می شد. در ایران استان های شمالی بهترین گزینه برای پرورش این گیاه به حساب می آیند.

این برگ های گیاه به لیمو می باشند که برای تهیه دمنوش به لیمو استفاده می شود و دارای خواص درمانی و دارویی می باشد. از این برگها هم به صورت مستقیم برای تهیه چای گیاهی استفاده می شود و هم بعد از خشک شدن می توان آن را به صورت پودر در آورد و مورد استفاده قرار دارد.

شما حتی می توانید این گیاه را به راحتی در باغچه های منزل خود پرورش دهید و تنها در دماهای خیلی پایین که ممکن است موجب یخ زدن گیاه شود با کشیدن پلاستیک آن را از سرما حفظ کنید.

جالب  تر این است که اگر یک گلدان بزرگ (با قطر نیم متر) نیز در منزل داشته باشید می توانید برای پرورش این گیاه درون آپارتمان استفاده کنید.

خرید چای ماسالا

روش های تهیه انواع دمنوش به لیمو

انواع چای گیاهی

برای تهیه دمنوش به لیمو کار سختی ندارید و شما می توانید به راحتی آن را در منزل آماده کنید. توصیه ما این است اگر فردی گیاه دوست می باشید این گیاه را درون منزل خود رشد دهید و علاوه بر استفاده از رایحه بسیار لطیف این گیاه شما می توانید از یک چای خوش عطر و مزه با خواص درمانی بالا استفاده کنید.

در ابتدا امر و تا چندین سال پیش از به لیمو تنها برای مصارف غذایی استفاده می شد و به نوعی آن را یک نوع چاشنی به حساب می آوردند که می توانست عطر بد بعضی از مواد غذایی را مانند گوشت و ماهی خنثی کند استفاده می کردند.

در همان زمان هم این گیاه برای تهیه نوشیدنیها، انواع سس و سالاد نیز استفاده می شد اما نقطه اوج استفاده از این گیاه زمانی بود که آزمایش ها نشان داد این گیاه چقدر می تواند خواص درمانی داشته باشد.

ما در ادامه کار روش های مختلف تهیه دمنوش به لیمو را برای شما بررسی کرده ایم تا شما بتوانید با توجه به ذائقه خود بهترین گزینه را برای خرید انتخاب کنید.

دمنوش به لیمو ساده

چای به لیمو

در روش اول ساده ترین و رایج ترین نحوه استفاده از به لیمو برای تهیه یک دمنوش و چای گیاهی فوق العاده را برای شما بازگو می کنیم که بسیار ساده و راحت است.

در ابتدای کار شما لازم است تنها 5 عدد یا یک قاشق غذاخوری برگ به لیمو تازه (در صورت موجود نبودن از برگ خشک استفاده کنید) را درون آب با دمای 80 درجه سانتی گراد بریزید.

مقدار آب مورد نیاز شما تقریبا اندازه یک فنجان می باشد. پس از ریختن برگها درون آب آن را درون قوری ریخته و بر روی گاز با حرارت کم قرار داده و به مدت 15 الی 20 دقیق اجازه دهید که چای گیاهی شما دم بکشد.

از آنجایی که برگ به لیمو دارای طعمی کمی تلخ مزه می باشد بهتر است از یک شیرین کننده برای ایجاد مزه ملایم تر آن استفاده کنید، یکی از بهترین شیرین کننده هایی که می توانید برای اینکار استفاده کنید عسل می باشد که علاوه بر خواص فوق العاده دارای هم خوانی بسیار بالایی با دمنوش به لیمو می باشد.

خرید چای امیننت

دمنوش به لیمو نعناع

دمنوش نعناع

روش دومی که برای تهیه خانگی دمنوش به لیمو می توانید استفاده کنید اضافه کردن نعناع به دمنوش شما می باشد.

نعناع تقریبا سازگارترین گیاه مکمل در تهیه چای های گیاهی به حساب می آید که می تواند با همه گیاه های درمانی ترکیب شود و طعم فوق العاده ای به همراه بیاورد.

اگر از طعم های کمی تند استقبال می کنید توصیه ما استفاده از نعناع می باشد. شما کافیست برای آماده کردن این دمنوش 3 برگ به لیمو و 3 برگ نعناع استفاده کرده (نصف قاشق غذاخوری به لیمو و نصف قاشق نعناع)

برای ادامه کار نیز همه قسمت های طرز تهیه دمنوش که در قسمت قبل گفتیم را انجام دهید تا چای شما آمده مصرف شود.

چای به لیمو بهارنارنج

دمنوش به لیمو

فراموش نکنید شما برای استفاده کردن از گیاهان مختلف برای تهیه دمنوش باید به این نکته دقت کنید که گیاهان استفاده شده حتما دارای سازگاری و تناسب طعم و رایحه باشند.

بهارنارنج با به لیمو تقریبا هم خانواده به حساب می آیند و دارای عطر بسیار دلچسبی می باشد که با رایحه به لیمو می تواند یه مزه بسیار فوق العاده برای شما به همراه بیاورد.

حتی این دو گیاه از لحاظ خواص و فواید نیز بسیار به هم شبیه هستند و هر دو ضد نفخ، آرامش بخش، رفع کننده استرس و اشتها آور می باشند.

بهترین میزان استفاده برای طرز تهیه دمنوش به لیمو بهارنارنج استفاده از نسبت 2 به 1 می باشد (2/3 قاشق به لیمو و 1/3 قاشق بهارنارنج) می باشد؛ تا بتوانید علاوه بر حفظ طعم به لیمو از رایحه بهار نارنج نیز استفاده کنید.

ترکیب به لیمو با دارچین و گل محمدی

ما قبلا در مورد گل محمدی یا همان چای گل سرخ صحبت کرده ایم و روش تهیه آن را برای شما توضیح داده ایم، اما آیا به لیمو نیز با گل محمدی و دارچین سازگاری دارد و می تواند گزینه ای مناسب برای ترکیب شدن باشد؟

جواب این سوال به طور قطع مثبت است و ترکیب این سه گیاه و آماده کردن دمنوش به لیمو با دارچین و گل محمدی نتایج ویژه ای از جمله خلط آوری و رفع گرفتگی های دستگاه تنفسی می باشد.

برای دم کردن این دمنوش نیز شما کافیست که از دو قاشق غذاخوری برگ به لیمو، یک عدد چوب دارچین حدود 2 بند انگشتی و یک عدد غنچه گل محمدی استفاده کنید و دقیق پس از ترکیب این 3 ماده مراحلی که در قسمت اول توضیح دادیم را اجرا کنید.

دمنوش به لیمو و گل گاوزبان

چای گیاهی به لیمو

در ادامه مواردی که باهم در حال بررسی می باشد به سراغ گیاهی می رویم که بخاطر ریشه سنتی در فرهنگ ما ایرانی ها تقریبا داخل همه منازل ما به راحتی پیدا می شود و نام این گیاه گل گاوزبان می باشد.

قبل از هر نکته ای لازم است به این موضوع اشاره کنم که گل گاوزبان به خودی خود نیز زمان مصرف با لیمو ترکیب فوق العاده ای ایجاد خواهد کرد اما وقتی این گیاه را با به لیمو ترکیب می کنیم اگر حواسمان به نسبت استفاده شده نباشد طعم اصلی دمنوش شما به سمت گل گاوزبان خواهد رفت.

بهترین نسبتی که شما می توانید برای تهیه این دمنوش استفاده کنید نسبت 2 به 1 (2/3 به لیمو و 1/3 گل گاوزبان) می باشد.

ترکیب به لیمو و چای سبز

چای سبز

خواص چای سبز آن ‌قدر شناخته‌ شده است که صحبت‌ کردن درباره‌ی آن شاید اضافی به نظر بیاید. ما در گذشته به طور کامل این موضوع را بررسی کرده ایم.

طعم چای سبز به گونه ای می باشد که خیلی از افراد از خوردن آن امتناع می کنند و در واقع تلاش می کنند که یک ترکیب مناسب برای چای خود استفاده کنند تا بتوانند از نوشیدن آن لذت ببرند.

استفاده از دمنوش به لیمو و چای سبز نشان داده که می تواند یک رایجه و طعم دلنشین برای مصرف کننده خود به همراه بیاورد و به همین خاطر ما توصیه می کنیم که حتماً به سراغ این چای گیاهی بروید.

برای ترکیب نیز از قائده نصف نصف استفاده کنید و از چای سبز و به لیمو به یک اندازه استفاده کنید.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture