قهوه داغ و آیس کافی | کدام یک بهتر است و 5 تفاوت اصلی

در هنگام مقایسه دو قهوه بسیار متفاوت مثل قهوه داغ و آیس کافی مواردی زیادی برای گفتن وجود دارد. دو قهوه ای که از یک دانه تهیه می شوند ولی دارای نتیجه کاملاً متفاوت می باشند و در نهایت طعم های آنها اصلا به هم شبیه نمی شود. هدف ما این است که بین این دو قهوه بفهمیم کدام یک بهتر است چه از نظر عطر و طعم، چه از نظر خواص و فواید سلامتی.

هر کدام از ما برای تهیه قهوه سلیقه خاص خود را داریم و ممکن است نتیجه متفاوتی داشته باشیم، اما برای اینکه مقایسه ما دقیق تر باشد از قهوه سیاه برای اینکار استفاده می کنیم و هیچگونه افزدونی مانند شکر، شیر یا خامه به آنها اضافه نمی کنیم.

تفاوت قهوه داغ و آیس کافی

تفاوت قهوه ها

برای بررسی این موضوع چیزی که احتمالا حدس می زنید درست است و دقیقاً مهمترین موضوع و تفاوت در بین قهوه داغ و آیس کافی که گاها آن را با نام قهوه سرد نیز می شناسیم در دما می باشد.

البته ما قبلا در مورد این موضوع دقیقا صحبت کرده ایم که آیس کافی یا قهوه سرد با قهوه دم سرد (کلد برو) کاملا متفاوت است و در مورد قهوه دم سرد نیز می توان گفت تفاوت دما مهمترین اختلاف آن با قهوه داغ می باشد و دقت کنید در اینجا منظور ما از قهوه سرد هم آیس کافی می باشد و هم قهوه دم سرد.

آیس کافی اصولا در اندازه ها و حجم بسیار بزرگتری نسبت به قهوه داغ سرو می شود و این موضوع نیز دلیل خاص خود را دارد که ما در ادامه به بررسی دقیق تر تفاوتها می پردازیم و آنها را برای شما به طور جزیی بیان می کنیم.

1. نوع دم کردن قهوه داغ با قهوه یخی

دم کردن قهوه داغ

اولین موردی که لازم است در مورد آن صحبت شود این است که در قهوه داغ دم کرده شما تنها به صورت گرم انجام می شود در حالی که در مورد آیس کافی  (قهوه یخی) این دم شده هم می تواند یه صورت سرد اتفاق بیافتد و هم به صورت گرم.

وقتی در مورد دم کردن صحبت می شود لازم است این نکته را به آن دقت کرد که اولین و مهمترین عاملی که می تواند در طعم و عطر یک قهوه تاثیر گذار باشد نوع دم شدن آن می باشد.

در بین قهوه داغ و آیس کافی باید به این نکته دقت کرد که بیشتر مردم به دنبال دم گرم می باشند. دم گرم نوع خاصی از عطر و طعم را ایجاد می کند، که اغلب کمی اسیدی تر است زیرا سرعت تولید دم خیلی سریعتر از قهوه کلد برو است.

در روش های دم کردن گرم اتفاقی که می افتد این است که گرمای آب، قهوه آسیاب شده را باز می کند و در مدت زمان چند دقیقه کافئین و مواد مغذی را بسیار سریع استخراج می کند اما در قهوه دم کرده سرد اینکار چند ساعت طول می کشد و همین موضوع منجر به ایجاد یک رایحه ملایم و تلخ در قهوه شما می شود.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

تفاوت در آیس کافی کجاست؟

شناخت قهوه یخی

اما در مورد آیس کافی باید گفت شما این امکان را دارید قهوه خود را هم به سرد و هم به صورت گرم آماده کنید.

اگر قهوه یخی (آیس کافی) خود را به صورت دم سرد دم کنید، با روش دم کردن سازگار خواهید ماند و عطر و طعم کلی آن بسیار مطبوع خواهد بود.

اما اگر یک اسپرسو دم کنید، آن را خنک کرده و سپس یخ اضافه کنید، عطر و طعم آن تغییر می کند. به طور کلی آب داغ اسیدهای بیشتری را از دانه های قهوه استخراج می کند و در نتیجه طعم اسیدی تری برای قهوه یخی شما ایجاد می کند.

بین قهوه داغ و آیس کافی باید گفت سرد کردن قهوه داغ باعث از بین رفتن رنگ های اسیدی قهوه نمی شود و شما تنها با اینکار طعم قهوه خود را عوض خواهید کرد نا ماهیت اصلی نوشیدنی خود را، موضوعی که در دم کردن قهوه دم سرد این اتفاق کاملا متفاوت است.

2. طعم قهوه داغ و آیس کافی

قهوه داغ و آیس کافی

دو موردی که می تواند در بین قهوه داغ و آیس کافی باعث ایجاد تفاوت در طعم کند یکی میزان اسیدیته می باشد و موضوع دوم هم تاثیر شرایط دما بر میزان درک ما از طعم ها می باشد.

مسئله این است که بسیاری از افراد طعم اسیدیته بیشتر در قهوه داغ را نسبت به قهوه سرد را بیان می کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که طعم های گرم احساس ها را بزرگتر و تقویت می کنند و به همین دلیل نت های اسیدی و ترش ممکن است بیشتر برجسته شوند.

به همین خاطر است که قهوه یخی که با قهوه دم سرد (کلد برو) درست می شود دارای طعمی با تلخی و خاصیت اسیدی کمتر می باشد و در کل ظریف تر است.

خرید قهوه اسپرسو 

3. آیس کافی بزرگتر است!!

اندازه آیس کافی

در بین قهوه داغ و آیس کافی اگر دنبال گزینه اقتصادی تری هستید و اندازه نوشیدنی برای شما مهم است توصیه ما این است که به طور قطع به سراغ آیس کافی بروید.

به طور کلی قهوه های یخی در اندازه های بزرگتری برای سرو عرضه می شوند و معمولآً نوشیدنی های آن بین 8 تا 16 انس (236 تا 473 میلی لیتر) می باشد.

در مورد قهوه دم کرده گرم البته بخاطر داشته باشید که من در اینجا فقط قهوه سیاه را مقایسه می کنم، اغلب در فنجان های بسیار کوچکتر سرو می شود. مانند یک شات اسپرسو به طور کلی چیزی کمتر از 5 اونس (150 میلی لیتر) می باشد.

دلیل این موضوع را می توان به ماهیت این نوشیدنی ها نگاه کرد، احتمالا برای شما اتفاق افتاده که در یک روز گرم تابستانی حتی 4 لیوان آب پشت سر هم بخورید و لذت ببرید، اما تا بحال شده در یک روز زمستانی 5 لیوان چای پشت سرهم بخورید؟ دقیقا ماهیت قهوه داغ و آیس کافی نیز همین شکل می باشد.

4. مدت زمان دم کردن قهوه داغ و آیس کافی

قهوه سرد و گرم

این موضوع یعنی در واقع مدت زمان دم کشیدن قهوه ممکن است برای بعضی از افراد خیلی مهم باشد که در این صورت باید به آنها بگوییم که قهوه یخی ممکن است مدت زمان بسیار بیشتری برای دم کردن لازم داشته باشد، البته تاکید می کنم ممکن است!

برای درک بیشتر این موضوع کافیست به روش دم کردن کلد برو برای تهیه قهوه سرد دقت کنیم، در این روش بسته به اینکه شما دنبال چه چیزی و چه طعمی از قهوه خود می باشید می تواند بین 8 تا 18 ساعت طول بکشد.

این موضوع در مورد قهوه یخی نیز تقریبا مشخص است و اینکه شما برای اینکه آن را تهیه کنید لازم است یک قهوه داغ آماده کنید و سپس اجازه دهید آن با یخ ها خنک شود و همینکار باعث افزایش زمان آماده شدن نوشیدنی شما می شود.

پس اگر با کمبود شدید وقت همراه هستید و دنبال گزینه ای هستید که میزان کافئین بدن شما را تامین کند به طور قطع به دنبال آیس کافی و یا کلد برو نروید.

خرید قهوه 

5. قهوه یخی معمولاً قوی تر است!

قهوه داغ و آیس کافی

خب به سراغ موضوعی می رویم که بسیاری از دوست داران قهوه آن می باشند یعنی “کافئین”. اما سوال اینجاست که بین قهوه داغ و آیس کافی کدام یک دارای کافئین بیشتری می باشد؟ در جواب خیلی صریح و دقیق باید بگوییم بستگی دارد.

در بین این دو نوع نوشیدنی اینکه شما از چه نوع قهوه و چه روشی برای تهیه آنها استفاده کرده اید و مقدار این قهوه ها چقدر می باشد همگی می تواند در میزان کافئین و قوی بودن نوشیدنی شما تاثیر گذار باشد.

اما به طور کلی و عمومی می توان گفت که بین قهوه داغ و آیس کافی برنده رقابت احتمال بسیار بالا قهوه یخی می باشد. کافیست یک نگاه کوتاه به لیست قهوه استارباکس بی اندازید و به به راحتی متوجه می شوید که بیش از 90 درصد آیس کافی ها قهوه های نیترو این شرکت از لحاظ میزان کافئین بسیار بالا می باشند.

و همانطور که گفتیم دانه های قهوه استفاده شده نیز در این موضوع بسیار تاثیر گذار است و اینکه شما از دانه های عربیکا یا روبوستا برای تهیه خود استفاده کرده اید باعث می شود که این نتایج متفاوت شود، بین دانه های عربیکا و روبوستا همیشه برنده از لحاظ کافئین دانه های روبوستا می باشد.

پس به طور کلی اگر قهوه دم شده با روش دم سرد (کلد برو) باشد از قهوه داغ قوی تر خواهد بود، اما اگر قهوه یخ زده باشد تقریبا میزان کافئین برابر خواهد بود.

خرید قهوه استارباکس

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture