طرز تهیه لاته و قهوه زعفرانی در منزل (بررسی ویژگی ها)

وقتی صحبت از قهوه زعفرانی می شود بعضی از افراد که سالیان زیادیست قهوه می نوشند با تعجب همراه می شوند که این همه مدت به کافی شاپ های مختلف رفته اند و قهوه نوشیدند پس چرا نام قهوه زعفرانی یا لاته آن را نشنیده اند؟ ما در اینجا سعی داریم به طور کامل این دو نوشیدنی را بررسی و تهیه کنیم و خواص و فواید آن را نیز بیان کنیم.

قهوه یکی از نوشیدنی هایی می باشد که بر خلاف چیزی که به نظر می رسد جز نوشیدنی های قدیمی در کشور ایران به حساب می آید که با فرهنگ و گذشته ما نیز گره خورده است، قهوه زعفرانی نیز همانند قهوه قجری دو تا از نمونه هایی می باشند که می توان این موضوع را به خوبی درک کرد.

موضوعی پیچیده در مورد قهوه زعفرانی

زعفران

قبل از هر چیزی و بررسی هر موردی باید به این نکته اشاره کرد که یکم باید امروز دقت بیشتری کنید که تا مفاهیم و نام ها را با هم اشتباه نکنید.

ما امروز 3 نام و قهوه را باهم بررسی خواهیم کرد: 1. قهوه زعفرانی 2. قهوه عربی با زعفران 3. کافه لاته زعفرانی

شاید در نگاه اول کمی درک این موضوع سخت باشد ولی واقعا هر 3 نام بالا با هم متفاوتند و به طور جداگانه دارای روش تهیه متفاوت با هم می باشند که آنها را با هم بررسی خواهیم:

1. قهوه زعفران چیست؟

قهوه زعفرانی

در بیان توضیح قهوه زعفران دقیق ترین جمله ای که می توان در مورد آن گفت این است: “اصلا قهوه نیست!!”

قهوه زعفران در واقع یک نوع چای و دمنوش می باشد تا قهوه، این نوشیدنی که در فرهنگ و تاریخچه مردم شوشتر استان خوزستان می باشد یک نوشیدنی با طبع شیرین و گرم می باشد دقیقا بر خلاف قهوه و همچنین هیچ اثری از قهوه در آن دیده نمی شود.

مردم شوشتر در مراسم خواستگاری و جشن ها از قهوه زعفران برای شیرین کردن دهانشان استفاده می کنند و در خواستگاری نشان دهنده رضایت خانواده عروس برای ازدواج دخترشان می باشد.

خرید چای ماسالا

طرز تهیه قهوه زعفران شوشتر

قهوه شوشتری

شما برای تهیه این قهوه به 4 ماده غذایی نیاز دارید:
  • زعفران ساییده شده یک قاشق چای ‌خوری
  • هل ساییده شده یک قاشق چای‌ خوری
  • گلاب یک پیمانه 
  • شکر شش قاشق چای ‌خوری

برای آماده کردن این قهوه شما لازم است که 4 ماده بالا را درون یک قوری ریخته و آن را بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا به جوش بیاید و سپس به محض به جوش آمدن حرارت را خاموش کرده و بر روی قوری پارچه ی به عنوان دم کن بیاندازید و اجازه دهید 4 دقیقه قهوه زعفرانی شما دم بکشد.

دقت کنید ترکیب گلاب و زعفران باعث می شود که نوشیدن این قهوه کمی تند و گرم باشد و سعی کنید در مقدار بالا آن را سرو نکنید و در حد یک فنجان کوچک برای شما کافی می باشد.

2. قهوه عربی با زعفران چیست؟

قهوه عربی زعفرونی

ما قبلا در مورد طرز تهیه قهوه عربی با دله به طور کامل و دقیق صحبت کرده ایم و فیلم آموزشی آن را نیز برای شما تهیه کرده ایم اما در اینجا سعی داریم در مورد قهوه عربی که با زعفران تهیه می شود صحبت کنیم.

در واقع قهوه زعفرانی عربی به خاطر استفاده از دله زمان زیادی برای آماده شدن لازم دارد و تقریبا نیم ساعت زمان نیاز دارد اما به طور قطع طعم و مزه ای که برای شما آماده می کند همیشه به یاد خواهید داشت.

خرید دانه قهوه عربیکا

طرز تهیه قهوه عربی با زعفران

شما برای تهیه این نوشیدنی نیاز دارید موادی را تهیه کنید که ما در اینجا روش تهیه برای 5 نفر را برای شما بیان خواهیم کرد:

  • قهوه ی عربی دو قاشق چای خوری ( آسیاب شده)
  • هِل یک قاشق چای خوری ( ترجیحاً ساییده شده)
  • میخک یک چهارم قاشق چای خوری (آسیاب شده)
  • زعفران یک چهارم قاشق چای خوری (ساییده شده)

حال برای تهیه کافیست که به میزان تقریبا 1 لیتر آب درون دله بریزید و سپس قهوه آسیاب شده خود را به آن اضافه کنید و مخلوط کنید و سپس آن را بر روی حرارت قرار دهید و پس از جوش امدن آن زمان بگیرید و به مدت 15 دقیقه اجازه دهید این اتفاق ادامه پیدا کند.

در مرحله بعدی کافیست که شما به زعفران و ها و میخک خود را به قهوه اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه اجازه دهید که قهوه شما عطر و طعم کامل آنها را به خود بگیرد.

پس از این زمان حرارت را خاموش کنید و قهوه خود را صاف کنید و درون فنجان های خود بریزید و از نوشیدن آن در کنار خانواده خود لذت ببرید.

در واقع استفاده از قهوه زعفرانی عربی یکی از رسوم و فرهنگ های اصلی این مناطق به حساب می آید.

3. کافه لاته زعفرانی چیست؟

لاته زعفران

موضوعی که لازم است در مورد کافه لاته زعفرانی به آن دقت شود این است که خیلی نیاز نیاز نیست به واژه ها دقت کنید و سر در گم شوید زیرا اینقدر که از نام آن شاید به نظر برسد کار شما سخت نیست.

ما در مورد قهوه زعفرانی به اندازه کافی صحبت کردیم ولی وقتی در مورد لاته صحبت می شود همانطور که حدس می زنید استفاده از شیر فوم دار یکی از مهمترین موضوعاتی می باشد که باید به آن دقت کنید.

کافه لاته زعفرانی یکی از نوشیدنی های بسیار خوش مزه ای می باشد که جدیدا در منو بسیاری از کافی شاپ ها در آن برخورد خواهید کرد، اما آیا می توان آن را در منزل نیز تهیه کرد؟ در پایین ما این مورد را برای شما به راحتی آموزش داده ایم.

طرز تهیه کافه لاته زعفرانی در منزل

طرز تهیه نوشیدنی زعفران

همانطور که گفتیم قهوه زعفرانی با لاته متفاوت است. ما در گذشته به طور دقیق طرز تهیه لاته را در منزل برای شما بازگو کرده ایم تفاوتی که در اینجا وجود دارد شما لازم است تنها زعفران را نیز وارد ماجرا کنید.

در طرز تهیه لاته معمولی شما ابتدا لازم دارید که اسپرسو خود را آماده کنید که می توانید برای این کار از موکاپات یا فرنچ پرس یا اسپرسو ساز حرفه ای استفاده کنید.

بعد از انجام اینکار شما باید برای تهیه شیر فوم دار اقدام کنید که می توانید از دستگاه اسپرسو ساز استفاده کرده یا به روش های ساده که آن را در منزل با همزن دستی آماده کنید.

بعد از انجام این دو مرجله شما باید زعفران ساییده شده را درون فنجان خود ریخته و سپس اسپرسو را به آن اضافه کنید و در مرحله آخر از شیر فوم دار خود برای آماده کردن کافه لاته زعفرانی استفاده کنید آن را به ترکیب اسپرسو و زعفران اضافه کنید.

ما در این مقاله از مجله کافی مافی به طور کامل تمام مواردی که لازم بود در مورد قهوه زعفرانی بدانید را به طور دقیق و جزیی بررسی کردیم، امیدواریم که برای تهیه یک نوشیدنی دلچسب و لذیذ از آن استفاده کنید.

خرید قهوه اسپرسو 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture