چرا قهوه خام بخریم؟ بررسی ویژگی ها و خواص آن

وقتی نام قهوه خام را می شنویم ممکن است سوال های بسیاری به همراه داشته باشد. اینکه خرید و فروش دانه های قهوه به صورت عمده و خام چه خواص و فوایدی را برای مصرف کننده به همراه خواهد داشت که ما به جای استفاده از قهوه رُست شده و آماده به سراغ خرید دانه های سبز برویم؟ همه این موارد موضوعاتی می باشد که سعی داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

موضوعی که در ایران خیلی فرهنگ سازی نشده است ولی در نقاط مختلف جهان استفاده از قهوه خام چندین سال است که نسبت به قهوه آسیاب شده از اولویت و محبوبیت بالاتری برخوردار شده است و نگاه فروشنده ها و شرکت های پخش عمده قهوه را به خود جلب کرده است.

شناخت دانه قهوه خام

گیلاس و دانه قهوه

قبل از هر چیزی لازم است بیان کنیم که قهوه خام چیست که بخواهیم در مورد خرید و یا عدم آن اقدام کنیم؟ به طور کلی ما درختی داریم به نام درخت قهوه که میوه این درخت چیزی به شبیه به گیلاس می باشد.

درون این گیلاس ها دانه هایی وجود دارد که سبز رنگ می باشند. این دانه های سبز رنگ را برای مصرف می پزند و به نوعی کباب می کنند که در اصطلاح تخصصی به اینکار رست کردن دانه می گویند. پس از عمل رست این دانه ها را درون دستگاه هایی آسیاب و خرد می کنند و به صورت پودر در می آورند که به این پودر “قهوه” گفته می شود.

این نگاه کلی بود در مورد فرایند تهیه قهوه، اما قهوه خام در واقع همان دانه های سبز رنگ می باشد که درون گیلاس ها وجود دارد و قبل از هر فرایندی و فرآوری در دسترس ما می باشد.

اما سوال اصلی ما اینجاست که آیا این قهوه خام و دانه های سبز قهوه را می توان به همین صورت مصرف کرد یا خیر؟ اگر می توان روش دم کردن یا خام خوردن آن چگونه است و چه فواید و خواصی برای ما به همراه دارد؟

خواص قهوه خام (عفونت زدا و کاهش وزن)

لاغری با قهوه

ما وقتی در مورد مصرف و استفاده از قهوه خام صحبت می کنیم باید به طور قطع مزایایی برای ما به همراه داشته باشد که طعم ساده و کم مزه قهوه خام را به طعم دلچسب قهوه رست شده ترجیح بدهیم!!

قهوه نیز مانند بسیاری از مواد غذایی که سرخ و پخته می شوند دارای مزایای سلامتی بیشتری می باشد، همه ما با کلمه کافئین در قهوه آشنا هستیم. قهوه خام دارای میزان بسیار بالایی از کافئین می باشد که در مواردی تا حتی این میزان به 3 برابر می رسد.

کافئین را نیز که همه با یک نام یک ماده سر حال کننده و انرژی آور می شناسیم که البته فراموش نکنیم میزان استفاده بیش از حد نیز از آن می تواند خطرات و معایب احتمالی برای شما به همراه داشته باشد.

مورد دوم کلروژنیک اسید موجود در دانه های قهوه سبز می باشد که البته این موضوع این مورد نشان دهنده این موضوع نیست که قهوه رست شده و آسیاب شده این اسید را دارا نمی باشد، بلکه میزان آن بسیار کاهش پیدا می کند.

این اسید به خودی خود باعث می شود که موارد مختلفی در بدن کاهش پیدا کند که مهمترین آنها میزان فشار خون و وزن افراد می باشد و در واقع با مصرف آن به لاغری شما بسیار کمک می شود.

از جمله تاثیرات و فواید این اسید می توان به: کاهش قند خون، افزایش قدرت حافظه، بهبود عملکرد هورمون ها، کاهش جذب چربی و کربوهیدرات توسط بدن، کاهش سطح کلسترول بد خون و نیز تنظیم تری گلیسیرید اشاره کرد.

خرید دانه قهوه عربیکا

نحوه مصرف قهوه سبز

نحوه تهیه قهوه خام

اینکه بخواهیم بگوییم بریم سراغ درخت قهوه و شروع به خوردن و جویدن دانه های قهوه کنیم هم کمی دور از منطق است و هم به خاطر طعم گس و نارس این دانه ها طعم قهوه خام خیلی مورد استقبال شما قرار نمی گیرد.

اما روشی هایی وجود دارد که شما می توانید به راحتی از مزایا و خواص قهوه خام که در بالا گفتیم بهرمند شوید:

روش اول این است که شما دانه قهوه خام و سبز رنگ را درون آب ریخته، نسبت قهوه به آب بهتر است 1 به 10 باشد، بعد از اینکار تقریبا 5 ساعت اجازه دهید که قهوه خام درون آب خیس بخورد و سپس آن را بر روی حرارت قرار دهید تا آب شما به جوش بیاید و سپس اقدام به خاموش کردن حرارت کنید. نوشیدنی و به نوعی دمنوش شما آماده مصرف است.

در روش اول طعم نوشیدنی خیلی به مذاق افراد خوش نمی آید و ترجیح می دهند از این روش استفاده کنند؛ قهوه خام خود را آسیاب کنید و به نسبت 1 به 7 درون آب بریزید (به ازای 30 گرم قهوه 210 گرم آب) و آن را بر روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید که تا دمای جوش روی حرارت بماند و سپس آن را از روی گاز بردارید.

در هر دو روش بعد از اینکه نوشیدنی شما به نوعی دم کشید لازم است که آنها را از درون صافی عبور دهید و سپس برای طعم بهتر کمی عسل به آن اضافه کنید و هر طور که مایلید گرم یا سرد آنها را سرو کنید.

روش سومی نیز که در سالیان اخیر گسترش پیدا کرده استفاده از قرص دانه قهوه خام است که بین 1 تا 3 عدد می توان آنها را در روز مصرف کرد.

مرکز خرید و قیمت قهوه خام

عمده فروش دانه کافی

همانطور که فکر می کنید به طور قطع وقتی شما به دنبال خرید یک چیز خام و غیر فرآوری شده می روید طبیعتا انتظار دارید که قیمت آن ارزان تر باشد اما در بعضی مواقع این اتفاق نمی افتد دلیل این موضوع چیست؟

گاهی به فروشنده عمده و یک کانال پخش اصلی مراجعه می کنید و قیمت دانه قهوه خام را از آن جویا می شوید و می بینید که از پودر قهوه ای که شما مشاهده کرده بودید گران تر است!

این موضوع خیلی نباید برای شما تعجب آور باشد زیرا در قیمت و خرید قهوه خام موارد مختلفی تاثیر گذار است، اینکه شما از بین 3 نوع قهوه عربیکا، روبوستا و لیبریکا کدام یک را انتخاب کنید؟ یا اینکه تاریخ رست و تولید پودر قهوه شما برای چه زمانی بوده است؟ زیرا تازگی قهوه یکی از ملاک های مهم در فروش و قیمت قهوه می باشد.

مورد بعدی که در این قیمت گذاری تاثیر گذار است منطقه کشت دانه های قهوه شما می باشد که می تواند تاثیر چشم گیری در این موضوع داشته باشد و قیمت قهوه کشورهای مختلف و حتی مناطق این کشورها با هم متفاوت است و در قیمت گذاری تاثیر گذار است.

موردی که بسیار تاکید می کنیم این است که برای خرید مخصوصا به صورت آنلاین و اینترنتی سعی کنید یک گزینه مطمئن را انتخاب کنید زیرا به راحتی مراکزی هستند که گاها قهوه ها را با نام ها و کشورهای سازنده جعلی به فروش می رسانند.

ما در کافی مافی بزرگترین مرکز پخش قهوه به صورت اینترنتی در ایران هدفمان را در رضایت و ماندگاری مشتری قرار داده ایم.

خرید دانه قهوه

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture