قهوه کنیا معرفی کامل آن و هر آنچه که باید در مورد آن بدانیم! (بخش اول)

قهوه کنیا به عنوان یکی از با کیفیت ترین و بهترین طعم قهوه های امروزی جهان شهرت دارد، اما چه عواملی باعث شده که بسیاری از متخصصان قهوه، این قهوه را به عنوان یکی از برترین قهوه های جهان بدانند؟

کنیا کشوری است که قهوه را در مناطق منحصر به فردی رشد می دهد که در کمتر مکان دیگری در جهان یافت می شود، که این قهوه تولید شده دارای مشخصات طعم و مزه خاصی است که در هیچ جای دیگر یافت نمی شود.

بدون شک این قهوه بسیار با کیفیت است، اینکه آیا این بدین معناست که قهوه کنیا، برای شما مناسب است یا نه، موضوع کاملا متفاوت است، برای همین ما سعی داریم در اینجا به طور کامل آن را برای شما معرفی کنیم!

تاریخچه قهوه کنیا

تاریخچه قهوه کنیا

صنعت قهوه در کنیا از پیشرفته ترین صنایع قهوه در جهان محسوب می شود. گفته شده قهوه اولین بار بین سال های 1889 تا 1893 به کنیا وارد و کشت و برداشت آن زیر نظر انگلیسی ها آغاز شده است.

همانند بسیاری از بزرگ ترین کشورهای تولید کننده قهوه در جهان کشیش ها بیشترین نقش را در توسعه کشت قهوه در کنیا داشته اند.

در سال های ابتدایی ورود قهوه، این محصول در کنیا تولید و برای فروش به انگلیس ارسال می شد اما پس از مدتی امتیاز فروش آن به کنیایی ها داده شد و در حال حاضر این کشور به عنوان شانزدهمین تولید کننده بزرگ قهوه در جهان شناخته شده است.

این قهوه در کجا رشد می کند؟

کنیا

بیشتر قهوه کنیا، در مناطقی با ارتفاع 1400 تا 2000 متر از سطح دریا و در دمای از 15 درجه سانتیگراد تا 24 درجه سانتیگراد و خاک های آتشفشانی عمیق پرورش می یابد. که اگر بخواهیم مهمترین آنها را معرفی کنیم باید بگوییم:

مناطقی از کوه کنیا، دره ریفت، تپه های ناندی، یونگاما و کوه آلگون مهمترین بخش های کنیا برای تهیه قهوه می باشد.

امروزه  پرورش دهندگان قهوه در کنیا می توانند هر مقدار و کیفیت قهوه ای را که می خواهند رشد، پردازش، فروش و مصرف کنند. دو گونه پرورش یافته اصلی در این کشور قهوه عربیکا و روبوستا می باشد.

اما باید بگوییم که محصول اصلی عربیکا می باشد و تقریبا 99 درصد از تولید این کشور را به خود اختصاص می دهد.

خرید دانه قهوه عربیکا

 تولید قهوه در کنیا

قهوه کنیا عمدتا توسط کشاورزان در مقیاس کوچک تحت تعاونی های مختلف کشت می شود، در واقع قهوه در کنیا اصولا در مزارع کوچک، متوسط و بزرگ قهوه در مزارع قهوه به صورت جداگانه تولید می شود.

حدود 115،570 هکتار زمین در 32 کشور به تولید قهوه اختصاص یافته است و تخمین زده می شود که 6 میلیون کنیایی در صنعت قهوه کشورشان درگیر می باشند که حدود 800000 نفر از آنها کشاورز خرده می باشند.

قهوه کنیا، معمولاً در سیستم های کشاورزی به صورت دیمی پرورش می یابد، با این حال  برخی از املاک بزرگ از سیستم های آبیاری پیشرفته ای برای تولید قهوه خود بهره می برند.

خرید دانه قهوه

فصول قهوه کنیایی و فرآوری آن

خرید کافی

در این کشور دو فصل برداشت قهوه وجود دارد: آوریل تا ژوئن و اکتبر تا دسامبر، پس از برداشت قهوه های کنیا با دقت پردازش و سپس درجه بندی می شوند.

حدود 90 درصد قهوه در ایستگاه های شستشو به روش مرطوب پردازش می شود در حالی که بقیه به صورت خشک فرآوری می شوند و آماده سازی می شوند.

وقتی قهوه به یک ایستگاه می رسد، قبل از فرآوری، مرتب می شود تا گیلاس های رسیده، نارس، بیش از حد رسیده و بیمار یا آسیب دیده را جدا کند و همچنین خاک، برگ ها و سایر مواد خارجی را از نیز از آن جدا شود.

منبع: www.craftcoffeeguru.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture