فرنچ پرس و آیروپرس (بررسی 6 تفاوت اصلی آنها برای انتخاب)

فرنچ پرس و آیروپرس در بین وسایل تهیه و دم کردن قهوه دو دستگاه بسیار محبوب می باشند. گاها پیش می آید که ما برای انتخاب خود بین اینکه چه وسیله ای برای کار ما مناسب تر و بهتر عمل می کند قرار می گیریم و وقتی شما می خواهید برای خرید یکی از این دو وسیله اقدام کنید، نیاز دارید به طور کامل آنها را بررسی کنید.

هر دو گزینه مناسبی برای تهیه قهوه شما می باشند اما تجربه های مختلفی برای شما به همراه دارد. اما سوال اینجاست کدام یک برای شما و نیازهای روزمره شما بهتر است؟ ما قصد داریم این دو یعنی فرنچ پرس و آیروپرس را با هم مقایسه کنم و شما می توانید تفاوت بین این دو روش را به وضوح مشاهده کرده و مناسب ترین روش را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

شناخت کلی قهوه ساز فرنچ پرس و آیروپرس

فرنچ پرس در بین قهوه ساز به خاطر کارایی بالایی که دارد از محبوبیت زیادی برخوردار است، این قهوه ساز می تواند برای درست کردن قهوه فرانسه، فوم شیر، انواع دمنوش و… مورد استفاده قرار بیگرید.

این قهوه ساز از دو بخش اصلی اهرم فیلتر و مخزن تشکیل شده است و روش کار با این وسیله نیز بسیار آسان است و ما قبلاً طرز تهیه قهوه فرانسه با این دستگاه را به طور دقیق بررسی کرده ایم.

فرنچ پرس دارای انواع محتلفی می باشد و می توان آنها را به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم کرد، فرنچ پرس های با بدنه پلاستیکی و با کیفیت پایین و معمولی , فرنچ پرس های با بدنه فلزی و کیفیت خوب و مدل های با بدنه تمام فلزی که معمولا قیمت بالاتری نسبت به مدل های دیگر دارند .

اما آیروپرس یک دستگاه تقریباً جدید می باشد که تنها نزدیک 15 سال است که اختراع شده و هدف اصلی از ساخت آن برای مسافرت ها و استفاده در اداره ها می باشد.

روش کار با این دستگاه نیز بسیار ساده می باشد و تنها کافیست که عمل عصاره گیری قهوه را با آن توسط فشار انجام دهید و حالا بریم سراغ بررسی تفاوت های این دو قهوه ساز، یعنی فرنچ پرس و آیروپرس.

1. قهوه آیروپرس شبیه به اسپرسو می باشد.

تفاوت فرنچ پرس و آئروپرس

امروزه می توان گفت به طور قطع بسیاری از دوست داران قهوه عاشق اسپرسو می باشد، اما همانطور که می دانیم تهیه یک اسپرسو ساز دارای هزینه زیادی می باشد، مخصوصا اگر دنبال یک اسپرسو ساز خوب باشید.

در این زمان می باشد که آیروپرس می تواند نقش خود را بازی کند و با توجه به نحوه تهیه قهوه دم شده در آن، که با گذر سریع آب با فشار زیاد از داخل قهوه آسیاب شده می باشد می تواند قهوه ای شبیه به یک اسپرسو برای شما آماده کند که روش تهیه آن نیز بسیار شبیه آیروپرس می باشد.

فراموش نکنید قهوه دم شده شما اسپرسو نیست ولی بسیار به آن نزدیک است، اگر این موضوع را تاکید می کنیم برای این است که بعد از تهیه آن نگویید که ما گفته بودیم شما اسپرسو می توانید با آن تهیه کنید. 🙂

این نزدیکی تا جاییست که حتی شما در آیروپرس اگر به درستی کار کنید می توانید کرما یک اسپرسو را نیز داشته باشید.

اما بین فرنچ پرس و آیروپرس اگر دنبال گزینه ای نزدیک به قهوه ترک می باشید به سراغ فرنچ پرس بروید، اما فراموش نکنید قهوه آسیاب شده در فرنچ پرس با قهوه ترک متفاوت است و همین موضوع باعث می شود شما طعم یکسانی در آنها نداشته باشید.

خرید قهوه اسپرسو 

2. قهوه در فرنچ پرس خالص تر و روغنی تر است.

فرنچ پرس

وقتی دنبال تفاوت و مقایسه بین فرنچ پرس و آیروپرس باشیم چیزی که خیلی به آن دقت شود طعم و غلظت قهوه دم شده می باشد، در فرنچ پرس به خاطر عدم استفاده از فیلتر کاغذی شما بافت و بدنه اصلی قهوه خود را حفظ خواهید کرد.

درون نوشیدنی شما که از فرنچ پرس تهیه می کنید تکه های قهوه آسیاب شده ای پیدا نمی کنید اما  یک حالت للت مانند و غلظتی درون قهوه شما به وجود می آید که از فیلتر فلزی موجود در دستگاه شما عبور می کند که بعضی از افراد آن را خیلی دوست دارند و بعضی دیگر خیر، این به سلیقه شما وابسته است.

عدم وجود فیلتر کاغذی در فرنچ باعث می شود روغن های موجود در قهوه نیز از آن عبور کند، اشتباه نکنید این روغن خیلی زیاد نیست و تنها یک لایه بسیار نازک می باشد که بر روی قهوه شما قرار می گیرد.

همه این موارد باعث می شود قهوه دم شده شما در فرنچ پرس نسبت به آیروپرس غلیط تر و تیره تر باشد و بالطبع دارای طعم سنگین تری باشد در حالی که در آئروپرس شما قهوه ای سبک تر و ملایم تری در اختیار خواهید داشت.

خرید دانه قهوه

3. در فرنچ پرس و آیروپرس سایز قهوه متفاوت است.

قهوه آسیاب شده

مورد بعدی که قصد داریم در مقایسه خود به آن بپردازیم سایز قهوه استفاده شده در فرنچ پرس و آیروپرس می باشد. موضوعی که دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد زیرا می تواند طعم قهوه شما را به طور کامل تحت تاثیر قرار دهد.

وقتی شما از یک آسیاب درشت برای تهیه قهوه خود استفاده می کنید، این درشت بودن تمایل دارد که یک فنجان قهوه با خاصیت اسیدی کمتری تهیه کند، ولی چیزی که در نهایت برای شما تهیه می شود یکه فنجان قهوه طعم دارتر و جسورتر می باشد و از آنجایی که لازم است شما زمان بیشتری برای دم کردن آسیاب درشت استفاده کنید تمام کافئین آن آزاد می شود.

این موضوع در مورد آئروپرس متفاوت است و از آنجایی که شما زمانی کمی برای دم کردن قهوه خود استفاده می کنید و این کار را به سرعت انجام می دهید، نیاز دارید از یک آسیاب ریز برای تهیه قهوه خود استفاده کنید تا بتوانید در همین مدت کم بیشترین میزان کافئین و طعم را از قهوه خود استخراج کنید.

خرید قهوه ساز

4. تفاوت ظاهری و ساخت فرنچ پرس و آیروپرس

تفاوت فرنچ پرس و آیروپرس

برای بعضی از افراد مهم است از وسیله ای که برای تهیه نوشیدنی خود استفاده می کنند دارای چه جنسی باشد، اگر شما هم جز آن افراد می باشید باید گفت که جنس فرنچ پرس از شیشه و فلز می باشد در حالی که در آیروپرس جنس استفاده شده پلاستیک فشرده می باشد.

موضوعی که لازم است به آن دقت شود این است که به طور کلی ظروف شیشه ای برای حفظ طعم واقعی بهتر عمل می کنند، در فرنچ پرس های شیشه ای که تنها پلانچر آنها از فولاد ضد زنگ می باشند بقیه قطعات شیشه ای می باشند.

از لحاظ سلامت در مورد خواص و فواید قهوه لازم است بدانید که خیلی از تحقیقات نشان داده تهیه نوشیدنی های داغ درون ظروف پلاستیکی برای مصرف مشکل زا است اما این موضوع در مورد آیروپرس کاملا منتفی می باشد و جنس آن بگونه ای می باشد که از لحاظ سلامت مشکلی نخواهد داشت.

اما استفاده از جنس شیشه و فلز برای ساخت فرنچ پرس باعث شده که از لحاظ وزن بسیار سنگین تر از آیروپرس باشد و از طرف دیگر شیشه ای بودن آنها باعث می شود که به راحتی شکسته شوند، همه این موارد نشان دهنده این است که استفاده از آیروپرس برای کسانی که زیاد مسافرت می روند و قهوه ساز قابل حمل تری می خواهند گزینه مناسب تری می باشد.

اما اگر دنبال یک گزینه زیبا و جذاب می باشید به طور قطع فرنچ پرس گزینه مناسب تری برای خرید شما می باشد که در طرح ها و رنگ های متفاوتی نیز تولید می شود.

5. در آیروپرس قهوه کمتری دم خواهید کرد.

آئروپرس

مورد بعدی که برای بررسی تفاوت فرنچ پرس و آیروپرس لازم است به آن اشاره کنیم میزان و حجم قهوه ای می باشید که در هر بار استفاده از این وسایل می توانید آماده و دم کنید.

آئروپرس در واقع یک قهوه ساز تک نفره به حساب می آید که شما با هربار استفاده از آن می توانید 150 میلی لیتر قهوه تهیه کنید در حالی که در فرنچ پرس این گزینه متفاوت است.

در فرنچ پرس دست شما برای انتخاب باز است و می توانید متناسب با نیاز و تعداد افراد خانواده حجم مورد نظر خود را انتخاب کنید ولی سایز استاندارد و معمول آن 500 میلی لیتر می باشد.

اگر شما دنبال گزینه ای می باشید که یک لیوان بزرگ قهوه توسط آن دم کنید و یا اینکه برای چند نفر همزمان قهوه آماده کنید بهتر است برای خرید خود فرنچ پرس را انتخاب کنید زیرا با آیروپرس شما مجبور خواهید بود برای هر نفر بطور جداگانه قهوه دم کنید و این کار کمی سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

خرید اسپرسوساز

6. زمان دم کشیدن قهوه در فرنچ پرس و آیروپرس

وسایل دم کردن قهوه

مورد آخری که قصد داریم در مقایسه خود انجام دهیم مدت زمان لازم برای دم کشدن قهوه شما می باشد، همانطور که فرنچ پرس میزان قهوه بیشتری برای شما آماده می کند مدت زمان طولانی تر برای تهیه قهوه شما لازم دارد.

البته اشتباه نکنید این زمان چند ساعت نمی باشد! مدت زمان لازم شما در فرنچ پرس در حدود 4 دقیقه می باشد، اما همین زمان ممکن است برای کسانی که صبح ها دوست دارند خیلی سریع قهوه خود را آماده کنند کمی زیاد باشد مخصوصا نسبت به آیروپرسی که این زمان کمتر از یک دقیقه می باشد.

البته این مدت زمان بدون در نظر گرفتن زمان گرم شدن آب مورد نیاز برای قهوه شما می باشد، اگر بخواهیم آن را هم در نظر بگیریم رمان دم کردن شما در فرنچ پرس در حدود 10 دقیقه می شود و برای آئروپرس کمتر از 5 دقیقه می باشد.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

بین فرنچ پرس و آیروپرس کدام یک برای خرید بهتر است؟

کدام قهوه ساز بهتر است

برای بررسی این موضوع باید بگوییم که این واقع به شما و شرایط شما وابسته است اما اگر دنبال یک گزینه بسیار سریع می باشید که تنها برای یک نفر قهوه تهیه کنید و دوست دار طعم قهوه ای شبیه به اسپرسو می باشد به طور قطع گزینه پیشنهادی ما به شما انتخاب آیروپرس می باشد.

اما اگر زمان تهیه کردن برای شما اهمیت ندارد و بیشتر دنبال طعم قهوه هستید و در حجم بالاتر و همچنین خیلی به طعم قهوه ای شبیه به اسپرسو علاقه ای ندارید فرنچ پرس گزینه مناسب تری برای خرید شما می باشد.

فراموش نکنید که اگر شما خیلی اهل مسافرت هستید و از نوشیدن قهوه در مسافرت یا ماشین و غیره لذت می برید آیروپرس را فراموش نکنید و برای خرید آن اقدام کنید ولی اگر قصد خرید برای خانه خود دارید قهوه ساز فرنچ پرس را فراموش نکنید.

فروشگاه قهوه کافی مافی

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture