نوشیدن چای در جهان و اروپا، تفاوت آداب و نحوه ی مصرف

به طور قطع می توان چای را یکی از نوشیدنی های محبوب به حساب آورد که دارای آداب و رسومات خاصی برای مصرف می باشد، نوشیدن چای در جهان و اروپا نسبت به ایران متفاوت است که این موضوع بسته به نوع چای مصرفی و  کشور مورد نظر تغییر می کند که سعی داریم این موضوع را در چند کشور مطرح برای شما بررسی کنیم.

واژه “چای” از کشور چین و شمال هندوستان گرفته شده است که در کشور ما نیز با همان تلفظ از آن استفاده می شود، اولین بار این بوته ارزشمند در چین شناخته شد و به مرور به سراسر جهان راه پیدا کرد، کشور هلند را می توان وارد کننده چای به کشور اروپایی معرفی کرد که باعث شد تحول عظیمی در زمینه تولید و گسترش این نوشیدنی در نقاط جهان شود.

نوشیدن چای در ایران

چایی ایرانی

به طور قطع نوشیدن چای در ایران از ارزش بالایی برخوردار است و امروزه می توان گفت بعد از آب محبوبترین و پر مصرف ترین نوشیدنی ایران به حساب می آید.

اما جالب است بدانید که بر خلاف آن چیزی که در عوام تصور می شود چای تنها تقریبا 100 سال است که در ایران کشت شده و مورد مصرف قرار می گیرد، در زمان های گذشته و قبل از چای این قهوه بود که در نوشیدنی اصلا ایرانیان و پادشاهان ایرانی به حساب می آمد و احتمالا نام قهوه قجری را شنیده اید.

اما با وارد شدن چای به داخل ایران این نوشیدن بسیار سریع گسترش پیدا کرد و تا جایی که مصرف آن حتی در مراسم خواستگاری و عروسی های ایرانی نیز راه پیدا کرد و جز رسم و رسومات ایرانی شد.

ایرانی ها جز معدود کشورهایی در جهان می باشند که دارای مکان های مخصوصا نوشیدن چای به نام “چای خانه” می باشند.

خرید چای ماسالا

نوشیدن خاص چای در چین

چایی چینی

در ابتدا نیز به این موضوع اشاره کردیم که کشور چین به عنوان اولین کشوری که گیاه چای را پرورش داد به طور قطع نوشیدن چای از ارزش بالایی در این کشور دارد، به طوری که حتی دارای آداب خاصی برای نوشیدن یک فنجان چای دارند.

در کشور چین در ابتدا وقتی یک فنجان چای آورده می شود، آن را بو میکنند و سپس رنگ آن را بررسی می کنند و در انتها آن را مزه می کنند و می نوشند، حتی آنها دارای ظرف مشخصی می باشند که دارای سه قسمت مجزا می باشند که هر یک از این مرحله هایی که گفتیم در یکی از این قسمت های ظرف انجام می شود.

انگستان کشوری قوی در تولید چای

نوشیدن چای در انگلیس

وقتی در مورد نوشیدن چای در جهان و مخصوصا اروپا صحبت می کنیم یکی از کشورهایی که در این زمینه به طور ناخودآگاه به ذهن می رسد انگستان می باشد و احتمالا نام چای برند معروف تویینینگز این کشور را شنیده اید.

در بین کشورهای اروپایی بیشترین میزان مصرف چای به این مردم این کشور تعلق دارد که به انواع گوناگون سرو می شود، از نوشیدن چای به همراه شیر گرفته تا نوشیدن چای سیاه با لیمو و شکر!

تا جایی که در کشور انگستان حتی زمان مشخصی به نام “زمان چای Tea Time” برای سرو چای اختصاص می دادند و مخصوص گپ ها و صحبت های خانوادگی بود ولی البته امروزه خیلی این موضوع در این کشور رعایت نمی شود.

خرید چای امیننت

ترکیه کشوری شبیه به ایران

چای جهانی

اگر بخواهیم در نوع چای و نحوه سر کشوری نزدیک به ایران معرفی کنیم به طور قطع ترکیه می باشد که تقریبا شبیه ما ایرانی ها چای را می نوشند و دم می کنند.

در کشور ترکیه از فنجان های باریک به همراه دو حبه قند برای سرو چای استفاده می شود که بسیار شبیه به استکان های قجری کشور ما می باشند که لازم است بدانید محبوبیت نوشیدن چای در ترکیه حتی از ایران هم بیشتر است و همه جای این کشور پیدا می شود، تا جایی که در فرهنگ آنها اگر چای تعارف شود و شما از خوردن آن امتناع کنید نوعی بی احترامی به حساب می آید.

چای در آمریکا

نوشیدن چای در جهان

همیشه ما ایرانی ها دوست داریم در مورد اتفاقات آمریکا بدانیم 🙂 مخصوصا اینکه آیا واقعا در آمریکا هم چای می نوشند؟

قطعا نوشیدن چای در جهان بسیار وابسته به فرهنگ آن کشور متفاوت می باشد، در کشور آمریکا اصولا نوشیدنی ها در مدرن ترین حالت ممکن سرو می شود و استفاده از یخ و لیمو برای نوشیدن های آنها یک موضوع رایج است، حتی در مورد انتخاب چای در آمریکا نیز به سمت نوشیدن آیس تی (Iced Tea) رفته اند.

آیس تی را با چای‌ های کیسه‌ ای یا معمولی و به صورت مخلوط با یخ درست کرده و به صورت سرد سرو می‌کنند. گاهی شکر و لیمو نیز به آن اضافه می ‌کنند و یک نوشیدنی بسیار محبوب در این کشور به حساب می آید.

فروشگاه قهوه و چای کافی مافی

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. pöengkendal می‌گوید

    best

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      ممنون 🙂

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture