چای اولانگ چیست و نحوه تهیه این چای خاص چینی در منزل!

چای اولانگ را می توان یکی از متفاوت ترین چای های موجود در دنیا به حساب آورد که دارای یک طعم خاص و ویژه است، این چای برای اولین بار در کشور چین تهیه شد و بخاطر مزه متفاوتش با چای سیاه و سبز شناخته شد.

اگر چای اولانگ خرید کرده باشید، شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که مقداری از آن را کف دست خود ریخته و با نگاه کردن به آن متوجه نشوید که این چای، یک چای سبز است یا سیاه؟ البته حق هم دارید چون فهمیدن این موضوع کار آسانی نیست!!

چای اولانگ، چای سیاه است یا چای سبز؟

چای اولانگ

می توان گفت چای اولانگ نه چای سیاه است نه چای سبز و بخاطر طرز تهیه و روش فرآوری آن، که بسیار متفاوت می باشد از هر دو این چای ها مجزا می باشد.

اگر بخواهیم روش فرآوری این چای را به طور خلاصه بیان کنیم باید گفت؛ برگ های خرد شده، خشک می شود، نورد نرم، رست، نورد نهایی و در انتها خشک کردن نهایی انجام می شود.

در این مراحل است که طعم نهایی این چای حاصل می شود. علاوه بر این موارد می توان زمان برداشت برگ های چای را نیز به این موضوع اضافه کرد که می تواند در ایجاد طعم چای اولانگ شما تاثیر فراوانی داشته باشد.

برداشت برگهای بهاری باعث ایجاد طعم ها و رایحه های گلها در چای شما می شود در حالی که برگ های چای پاییز و اواخر آن اصولا باعث ایجاد طعم چوبی و سخت تری در چای شما می شود.

بنابراین حتی با اینکه برگ های چای استفاده شده برای چای اولانگ با چای سبز و سیاه یکی است ولی بخاطر روش پردازش متفاوت آن، دارای طعم بسیار متفاوتی می باشد.

گیاه چای تقریبا تمام سال می تواند رشد کند به جز فصل زمستان، که همانطور که گفتیم برداشت در فصل های مختلف رایحه های متفاوتی دارد.

اگر بخواهیم یک دسته بندی کلی انجام دهیم باید گفت؛ برای چای سبز معمولا از برداشت های ابتدای سال و فصل بهار استفاده می شود و برای چای اولانگ برگ هایی که در انتهای فصل بهار و ابتدای فصل تابستان برداشت می شوند گزینه مناسبی به حساب می آیند و از برگهای که در اواخر تابستان و پاییز برداشت می شود، برای تهیه چای سیاه استفاده می شود.

نکته: هرچند ممکن است برگ های استفاده شده در تهیه چای اولانگ از لحاظ زمانی با چای سبز یا سیاه همپوشانی داشته باشد ولی نحوه پردازش این چای است که آن را متمایز می کند.

طرز تهیه چای اولانگ در منزل

نحوه تهیه چایی

برای تهیه چای اولانگ شما هم می توانید از نوع خشک شده و آماده این چای و هم از برگ های نرم و تازه آن نیز استفاده کنید.

روش تهیه ای که در ادامه آن را برای شما توضیح می دهیم یک الگوی واحد برای همه روش های آماده سازی چای است، برای هر فنجان که حدودا  6 اونس (180 میلی لیتر) آب، تقریبا 1.2 قاشق چایخوری چای خشک و یا 2 قاشق غذا خوری برگ شسته شده گیاه چای اولانگ را نیاز دارید.

آب را تا دمای حدودا 96 درجه سانتیگراد گرم کنید، این دمای مناسب برای دم کردن چای است زیرا باعث می شود مواد معطر آن آزاد نشود و عطر موجود در چای شما از بین نرود. (بعد از اینکه آب شروع به جوشیدن کرد حرارت را قطع کنید و نزدیک به 40 ثانیه منتظر بمانید تا دمای آب کمی کاهش یابد)

سپس میزان چای ذکر شده را به آب اضافه کرده درب ظرف را ببندید و  تقریبا 2 الی 5 دقیقه صبر کنید تا چای شما دم بکشد، بهتر است یک پارچه تمیز موقع دم کشیدن روی قوری بیاندازید. سپس چای شما آماده است و می توانید آن را نوش جان کنید.

پس باید گفت چای اولانگ را می توان در وسط دو چای سیاه و سبز قرار دارد، به طوری که تقریبا نیمه اکسید شده و به همین خاطر دارای ساختار شیمیایی متفاوت از چای سبز (که دارای خواص درمانی بسیاری است) دارد از طرفی به تیرگی و تلخی چای سیاه و سفید نیز نمی باشد.

بنابراین می توان گفت شما با نوشیدن چای اولانگ بهترین خواص را از هر دو چای را دریافت می کنید و به این نکته دقت کنید که برا حفظ سلامت و طعم هر چایی حتما از ظروف مناسب و مکان مناسب و به دور از نور آنها را نگه داری کنید.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture