راهنمای خرید چای با کیفیت و فواید سلامتی چای سیاه، سبز، سفید و گیاهی (دمنوش)!

خرید چای با کیفیت می تواند یکی از اولویت های مهم ما ایرانی ها باشد چون یک نوشیدنی محبوب و سنتی در میان ماست! مطالعات نشان می دهد اگر به طور مرتب چای بنوشید، ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر و دیابت را کاهش دهید، به علاوه دارای دندان ها و لثه های سالم تر و استخوان های قوی تری هستید. چطور؟

چای سرشار از یک کلاس از آنتی اکسیدان ها به نام فلاونوئیدها است. چای واقعی مانند چای سیاه، سبز، سفید، از برگ های گیاه چای به نام کاملیا سیننسیس آمده است و لفظ چای، کلمه ای چینی است که به طور مستقیم همین کلمه در ایران هم استفاده شده است!

آنچه بسیاری از ما چای گیاهی یا همان دمنوش می گوییم، در واقع تیسان یا تزریق است. تفاوت در چای های واقعی ناشی از نحوه پردازش برگ های گیاه چای است:

چای های سیاه چند ساعت قبل از خشک شدن در معرض اکسیژن قرار می گیرند که این حرکت رنگ آنها را عمیق تر می کند، در حالی که چای های سفید و  سبز به راحتی بخارپز، نورد شده و خشک می شوند، البته قبل از خشک شدن برگ های آنها تا حدی اکسیده می شود.

صرف نظر از تنوع، با نوشیدن دم کرده تازه چای، قدرت فلاونوئیدهای آن را به حداکثر برسانید. اگر می خواهید یک دسته چای سرد را در یخچال خود نگه دارید، کمی آب لیمو اضافه کنید،

دکتر جفری بلومبرگ، مدیر آزمایشگاه تحقیقاتی آنتی اکسیدان ها در مرکز تحقیقات تغذیه انسانی USDA توصیه می کند که اسید سیتریک و ویتامین C موجود در لیمو یا پرتقال به شما کمک می کند تا فلاونوئیدها را حفظ کنید.

نحوه شناسایی و خرید چای با کیفیت

انتخاب چای خوباین که آیا شما تازه به نوشیدن چای مبتلا شدین و یا سالهاست که می نوشید، مهم است که بتوانید چای برگ با کیفیت بالا را شناسایی کنید. صرفاً با تکیه بر چهار حس تان می توانید در مسیر تبدیل شدن به یک متخصص در هنگام خرید چای قدم بردارید.

خوب نگاه کنید!

به طور گسترده، دو نوع روش فرآوری چای وجود دارد: CTC و ارتدکس. در روش CTC، برگ های چای از طریق دستگاهی خرد می شوند. پردازش CTC برای چای مناسب است، هرچند که گاهی اوقات رایحه چای کاهش می یابد!

در روش ارتدکس یا برگ بلند، با برگ های چای با ظرافت برخورد می شود تا حداقل شکستگی برای برگ ها حاصل شود تا ترکیبات معطر برگ و طعم های پیچیده چای را حفظ کنند.

بنابراین، برگ های چای با کیفیت بالا، مانند برگ های چای تازه باید به نظر برسند و از خریدن چایی که به نظر می رسد حاوی مقادیر زیادی ساقه و قطعات چوبی است، خودداری کنید، زیرا این چای کم طعم تر خواهد بود.

چای را با دستتان لمس کنید!

به طور کلی، برگ های چای خشک با کیفیت بالا باید احساس صاف، کامل و محکم بودن به پوست شما منتقل کنند! اگر چای احساس پر پر دارد، ممکن است نشانه آن باشد که بیش از حد خشک شده یا پیر شده است. برگ چای نباید با دستمال ملایم خرد شود یا از هم گسسته شود. برگ های چای صاف باید نسبت به لمس، احساس لغزندگی و صافی داشته باشند.

خوب بو کنید!

خوب بو کنید!مهم نیست که چه نوع چایی باشد، چای با کیفیت بالا عطر و طعم مشخصی خواهد داشت. اگر شما عمیقا استنشاق می کنید و فقط به مقدار کمی از عطر و بوی دریافت می کنید، این می تواند نشانه آن باشد که چای کم کیفیت است یا پیر و بی رنگ است.

چای سبز باید بوی سبزه تازه ببخشد، در حالی که چای سیاه باید بوی خاکی، گل و شیرین ببخشد. در هنگام دم کردن، چای عالی باید بسیار معطر باشد.

با زبان تان چای را مزه کنید!

چای عالی دارای طعم و مزه قوی و قابل تشخیص است. یه کمی از چای را روی زبان تون بذارید (البته با اجازه فروشنده J) و به آن اجازه دهید تا با قسمت های مختلف زبانتان را تماس داشته باشد!

صرف نظر از چه نوع چای می نوشید، چای عالی هنگام نوشیدن، احساسات مختلف عطر و طعم را بر روی زبان شما فعال می کند. طعم هایی که به ندرت قابل توجه هستن و یا بیش از حد قابض یا مزه مواد شیمیایی را می دهند، نشانگر این است که شما چای کم کیفیت یا قدیمی رو دارین مزه می کنید!

دفعه بعدی که خواستین خرید چای انجام بدید و یک نوع جدید رو امتحان کنید، حتماً این چهار حس را اجرا کنید: بینایی، لمس، بو و مزه. هرچه بیشتر را امتحان کنید، خرید چای باکیفیت و جدا کردن آن از گزینه های بی کیفیت آسان تر می شود.

انواع چای موجود را بشناسیم!

چای سیاه

چای سیاهطعم های چای با توجه به منطقه کشت و فرآوری آن بسیار متفاوت است. چای از  چین، هند، سریلانکا، آفریقا، ویتنام، اندونزی، نپال، مناطق قفقاز و ترکیه آمده است.

فواید سلامتی: افرادی که به طور منظم چای سیاه می نوشند (3-5 فنجان در روز)، احتمال بروز حملات و سکته های قلبی کمتری دارند، و همچنین نرخ پایین تر ابتلا به سرطان روده بزرگ و ریه دارند. البته هر نوشیدنی گرمی همچون چای نباید خیلی داغ نوشیده شود که موجب آسیب به روده می گردد.

نوشیدن چای سیاه همچنین ممکن است خطر ابتلا به دیابت و پوکی استخوان را کاهش داده و باکتری هایی را که باعث پوسیدگی دندان می شوند را مهار کند.

چای سبز

چای سبز،چای سبز دارای طعمی گیاهی و ملایم است و دارای خاصیت دهانشویه است. این چای از چین، ژاپن، سریلانکا آمده است. فواید سلامتی: نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ابتلا به آلزایمر، سرطان های روده بزرگ و لوزالمعده همراه است.

چای سفید

چای، سفیدچای های سفید نسبتاً کمیاب و گران هستند زیرا فقط از برگ و جوانه های تازه گیاه چای تولید می شوند. آنها سبک و دارای ظاهری  به رنگ طلایی به همراه عطر و طعم خالص چای بدون اثری از شیرینی هستند. این نوع چای از چین، هند و سریلانکا آمده است.

فواید سلامتی: در مقایسه با دیگر چای های واقعی، چای سفید حاوی میزان یشتر یک فلاونوئید به نام اپیگالوکاتچین گالات (EGCG) است که ممکن است به جلوگیری از بیماری های قلبی و مبارزه با سرطان کمک کند.

چای اولانگ

اولانگچای اولانگ بسته به منبع کشت و طول فرایند اکسیداسیون برگ های گیاه چای، دارای طعم و رنگ متفاوتی است، در واقع در اثر اکسیداسیون ناقص برگ های گیاه چای و اغلب در چین و تایوان تولید می شود.

در هنگام خرید چای اولانگ دقت کنید که رنگ های روشن تر آن شبیه چای سبز است، در حالی که نسخه های تیره تر آن دارای ویژگی های بیشتری مانند چای سیاه است. مزایای سلامتی: مطالعات نشان می دهد که این طلای زرد مزایای سلامتی مشابه چای های سبز و سیاه را فراهم می کند. نوعی از فلاونوئید موجود در آن ممکن است با التهاب مبارزه کند و به مهار پیشرفت سرطان روده کمک کند.

چای ترش یا چای رویبوس

چای، ترشچای ترش یک نوشیدنی خاکی قرمز تیره و مورد علاقه نوشندگان چای سیاه است که به دنبال گزینه های بدون کافئین چای هستند و از آفریقای جنوبی نشات می گیرد.

فواید سلامتی: رویبوس حاوی مقدار نسبتاً خوبی از فلاونوئیدها (کوئرستین، لوتئولین و آسپالاتین) است که با کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان همراه است.

دمنوش یا چای گیاهی

دمنوشدمنوش ها، عطر و طعم گل ها، برگ ها، دانه ها یا ریشه هایی را که از آنها مشتق شده است، تکرار می کند و در سراسر جهان با توجه به گونه های گیاهی آن منطقه  درست می شوند.

مزایای سلامتی: برای نمونه، چای بابونه دارای سابقه طولانی در استفاده به عنوان یک خواب آور است. همچنین ممکن است به تسکین معده ناراحت و به آرامش نوزادان بغلی کمک کند.

منابع:

1.www.pureleaf.com

2.www.eatingwell.com 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture