چای سفید چیست و هرآنچه که باید درمورد آن و تهیه این چای بدانیم؟

در معرفی انواع چای و ویژگی های آنها به سراغ چای سفید می رویم، مهمترین ویژگی این چای که آن را با سایر چای ها متمایز می کند طعم لطیف و آرام این چای می باشد.

نحوه دم کردن این چای با سایر چای و دمنوش های گیاهی کمی متفاوت می باشد و دارای ویژگی های متمایزی می باشد که در این مقاله سعی داریم آن را برای شما توضیح دهیم و هر آنچه که لازم است در مورد این چای بدانید را برای شما بازگو کنیم.

طعم و مزه چای سفید چگونه است؟

انواع مختلف چای
چای سفید یک چای بسیار سبک تر و ملایم تر از چای سبز است، این چای از همان گیاه چای تهیه می شود، اما ازجوان ترین برگ ها و شاخه های گیاه که بسیار تازه و دست چین می باشد تهیه می شود.
این چای عطر بسیار ملایم و تلخی کمتری نسبت به چای سبز دارد، حتی بعضی اوقات عطر و بوی گل یا کمی تندتر مانند زنجبیل یا فلفل به خود می گیرد.
غالبا چای سفید به عنوان یک نوع چای شیرین توصیف می شود، به همین دلیل اگر از کسانی هستید که با طعم تلخ و سنگین قهوه و چای سیاه عادت کرده اید شاید در ابتدا شما با طعم این چای احساس خوبی نداشته باشید.

تاریخچه گسترش چای سفید

تهیه چای سفید

چای سفید از همان گیاه چای سبز و سیاهی که استفاده می کنید و ر بازار موجو است تهیه می شود، که در فرآوری آن از برگ های جوان و تازه استفاده می شود.

چیزی که در مورد چای سیاه برعکس است و از برگهای قدیمی برای تهیه آن استفاده می کنند و در مورد چای سبز هم از برگ های قدیمی استفاده می شود که فرآوری کمتری بر روی برگها انجام می شود.

در تهیه چای سفید مثل بقیه چای ها به سراغ گیاه کاملیا سیننسیس “Camellia sinensis” می روند و برگهای تازه و جوان آن که در اوایل سال رشد می کنند می روند و آنها را به طور دست چین جدا می کنند.

برگهای جوان و تازه که هنوز دارای موها و پرزهای سفید رنگ و نقره ای رنگ می باشند و برگها دارای یک حالت برفی مانند می باشند که همین عامل باعث نامگذاری این چای به چای سفید می باشد.

بنابراین بخش عمده از طعم ظریف این چای ناشی از این واقعیت است که از  جوانه های بسیار ظریفی تهیه شده است، دلیل دیگر این امر این است که این چای متفاوت از چای های سبز و سیاه فرآوری می شود.

در تهیه و فرآوری چای سیاه و سبز اصولا  از یک دمای بالا برای خشک کردن و به نوعی پخته کردن برگ ها استفاده می شود. در حالی که این موضوع برای چای سفید کاملا متفاوت می باشد و برای خشک کردن برگها تنها از نور خورشید استفاده می شود و همین موضوع باعث می شود که طعم ظریف جوانه ها و برگهای لطیف حفظ شود.

همین موضوع باعث می شود که چای سفید بسیار وابسته به منطقه و آب و هوای آن منطقه و فصل خشک شدن آن دارای طعم های متفاوتی باشد، و باعث ایجاد طعم های شیرین تر و تلخ تر این چای شود.

مقایسه کافئین موجود در چای سفید، و سایر چای ها

کافئین چای سفید

موردی که با دیدن چای سفید و رنگ این چای که در موقع دم کشیدن معمولا حالت زرد کم رنگ می باشد به ذهن مصرف کننده می رسد نسبت به چای سیاه و سبز میزان کافئین کم این چای است، که این موضوع کاملا اشتباه است!

آزمایشات مختلف نشان داده است که میزان کافئین موجود در چای سفید، نسبت به دو نوع دیگر چای بیشتر می باشد، دلیل این موضوع هم برگ ها و شاخه های جوان می باشد.

در این چای از برگ ها و شاخه های ظریف و جوانی استفاده می شود که هنوز کاملا رشد نکرده اند و آزمایشات نشان داده است که درون این برگ ها میزان کافئین بخاطر نیاز رشد در گیاه بالاتر می باشد.

چای سفید علاوه بر کافئین بیشتر بخاطر نحوه خشک کردن آن دارای مواد مغذی و ویتامین های بیشتری نسبت به حتی چای سبز می باشد، پس اگر به دنبال نوشیدنی هستید که دارای سلامت بیشتری می باشد استفاده از چای سفید به شما کاملا توصیه می شود.

بخاطر همین ویژگی های منحصر به فردی که از چای سفید برای شما بازگو کردیم، امروزه مصرف چای سفید با رشد بسیار بالایی رو به افزایش است.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture