قهوه و چای چه تفاوتی دارند و فواید سلامتی هر کدام برای ما چیست؟

قهوه و چای دو نوشیدنی رایج در جهان هستند. اعتقاد بر این است که آنها به مقدار زیادی از نظر سلامتی اعتیاد آور و خطرناک هستند.

هر دو از نوشیدنی های محبوب در جامعه هستند که چای قدمت خیلی بیشتری نسبت به قهوه دارد و هر کدام دارای خواص و فوایدی برای سلامتی ما هستند.

تاریخچه چای در مقابل قهوه

تفاوت چای و قهوه

هر دو دارای گذشته های افسانه ای هستند، از جمله جنگ هایی که برای دسترسی به این محصولات انجام شده است. چای توسط حاکم چینی شن نونگ کشف شد، هنگامی که یک برگ سرنوشت ساز در آب جوش او افتاد.

تاریخ قهوه خیلی دیرتر شروع شد و اعتقاد بر این است که برای اولین بار در سال 674 میلادی در یمن در نزدیکی دریای سرخ پرورش داده شد.

داستان قهوه به دهه 1400 میلادی باز می گردد، هنگامی که یک چوپان یمنی به نام کلدی متوجه شد که گوسفندانش بعد از خوردن انواع توت ها از گیاه ناآشنا بسیار جنب و جوش می کنند!

کنجکاو شد، کالدی یک دانه قهوه را برداشت و آن را در دهانش گذاشت. در عرض چند دقیقه، او به اندازه یک کودک بیش از حد پرتحرک بود.

سپس افراد از آن «چای» تهیه می کردند. (“چای قهوه” که از میوه قهوه بدون دانه تهیه می شود هنوز در یمن مورد استفاده قرار می گیرید، اما تاثیراتی کمتر از دانه قهوه بر بدن دارد)

داستان می گوید که پس از آن یک روز فردی به طور تصادفی یک دانه را درون آتش انداخت و به این ترتیب قهوه متولد شد.

موکا، یک بندر قدیمی در یمن، اولین و برای مدت طولانی تنها مکانی برای صادرات قهوه بود، از این رو نام “قهوه موکا” نامگذاری شده است.

تفاوت های علمی بین چای و قهوه

تفاوت قهوه و چایگیاهان چای و قهوه از اعضای خانواده همیشه سبز هستند. اگر به رشد طبیعی اجازه داده شود، هر دو به درختان نسبتاً بزرگی تبدیل می شوند.

اما هر دو گیاه در ارتفاع درختچه ای کوچک نگهداری می شوند، بنابراین می توان آنها را به طور مدیریت برداشت کرد.

هر دو گیاه نوشیدنی تولید می کنند که عطر و طعم آن به شدت تحت تأثیر شرایط رشد مانند شرایط خاک، رطوبت و پوشش گیاهی اطراف و غیره قرار گرفته است.

ترکیب مولکولی

تاریخچه چای و قهوه
چای حاوی تانن، کاتچین، ویتامین E، ویتامین C، فلوئور طبیعی و پلی ساکاریدها است. تانن و کاتچین با پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی همراه بوده است.

قهوه حاوی کافئین، تریگونلین، اسید کلروژنیک، اسید فنولیک، اسید آمینه، کربوهیدرات ها، مواد معدنی، اسیدهای آلی آلدهیدها، کتون ها، استرها، آمین ها و مرکاپتان ها است. برخی آنتی اکسیدان های موجود در قهوه برای مبارزه با بیماری و یا افزایش سلامت همراه هستند.

محتوا و اثرات کافئین در قهوه و چای

محتوا و اثرات کافئین در قهوه و چایچای تقریباً به طور متوسط 55 میلی گرم کافئین در هر فنجان دارد. البته چای های مختلف حاوی مقادیر مختلفی و در همین حدود از کافئین هستند. چای سبز حدودا حاوی حداقل،  یک سوم کافئین به اندازه چای سیاه است.

گفته می شود که کافئین موجود در چای باعث افزایش غلظت و تقویت طعم و بو می شود. تأثیر کافئین موجود در چای معمولاً برای ورود به جریان خون بیشتر از قهوه طول می کشد!

قهوه در هر فنجان تقریباً 125-185 میلی گرم کافئین دارد..اثرات کافئین موجود در قهوه فوری است و گاهی اوقات احساس اضطرابی به نام “جوش قهوه” ایجاد می کند. انواع مختلفی از قهوه های بدون کافئین امروزه در بازار موجود است.

توجه: مطالعات نشان داده اند كه مصرف متعادل روزانه چای (چهار فنجان) یا قهوه (دو فنجان) بدون ضرر می باشد!

تفاوت های پزشکی قهوه و چای

تفاوت های پزشکیتقریبا می توان گفت قهوه برای کافئین خود شهرت دارد!. به همین دلیل، کافئین در کاهش آسم با کمک به آرامش راه های هوایی ریه ها مفید است. در واقع، این محرک دقیقاً در دهه 1850 میلادی در اروپا برای این منظور مورد استفاده قرار گرفت.

چای به دلیل توانایی های خود در مبارزه با سرطان و بیماری های قلبی شناخته شده است. چای ها حاوی پلی فنول ها، دسته ای از فلاونوئیدها هستند. این ترکیبات به عنوان آنتی اکسیدان های قدرتمندی عمل می کنند که می توانند بدن شما را از تاثیرات مضرر رادیکال های آزاد محافظت کنند.

برجسته ترین آنها، کوئرستین است که به دلیل توانایی خنثی کردن واکنش های آلرژیک و قطع اکسیداسیون LDL یا کلسترول “بد” شناخته شده است.

کوئرستین همچنین می تواند برای کمک به مبارزه و پیشگیری از سرطان بسیار مفید باشد. سیب و پیاز برخی دیگر ازمواد غذاهایی هستند که به مقدار زیاد حاوی کوئرستین هستند.

قهوه سبز

همچنین از دیگر خواص چای سبز اثرات درمانی از جمله جلوگیری از بروز سرطان، محدود کردن کلسترول خون، کنترل فشار خون بالا، کاهش قند خون، سرکوب پیری، جلوگیری از مسمومیت غذایی، جلوگیری و درمان بیماری های پوستی می توان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: فواید قهوه برای مغز ما چیست؟ تقویت حافظه، پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون

اما نوشیدن قهوه در مقابله با خواب آلودگی، تقویت موقت عملکرد ورزشی، کاهش احتقان ناشی از سرماخوردگی و آنفولانزا، جلوگیری از حملات آسم و تقویت اثرات تسکین دهندگی درد  کمک می کند.

بنابراین، با اطمینان می توان نتیجه گرفت که چای، به ویژه چای سبز در طولانی مدت نسبت به قهوه مزایای سلامتی زیادی برای عموم افراد دارد.

قهوه به عنوان انرژی زا بسیار مفید است! امروزه تفاوت در سبک های زندگی و مشغول شدن افراد به فعالیت های بیشتر و در نتیجه ورود استرس به زندگی ها، نیاز به نوشیدن قهوه در بین مردم در حال افزایش می باشد.

قهوه در ایالات متحده بسیار محبوب است. 63٪ آمریکایی ها روزانه قهوه مصرف می کنند و متوسط ​​آمریکایی هر سال 23 گالن قهوه می نوشد.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture