چای و شیر! ترکیبی فوق العاده و بررسی بهترین نوع چای ها برای این ترکیب؟

چای و شیر و تصمیم به اضافه کردن شیر یا شکر به چای یک موضوع شخصی است، اگرچه بحث ما در مورد مناسب بودن یا ایجاد یک فنجان چای بهتر است.
بسیاری از متخصصان چای استدلال می کنند که چای هرگز نباید شامل شیر یا شکر باشد، حتی برخی ممکن است به شما بگویند که اگر مجبورید این مواد را اضافه کنید، چای شما از لحاظ ارزش بی کیفیت می شود و دیگر ارزش نوشیدن ندارد.
چای های فراوانی وجود دارد که اگر چاشنی آنها شیر و شکر باشد طعم فوق العاده ای پیدا می کنند، و در خیلی از کشورهای دنیا این ترکیب از چای استفاده می شود.
ما این موضوعات رو گفتیم ولی مهمترین امر در این مورد سلیقه شخصی شما می باشد، اگر از شکر و شیر در چای خود لذت می برید، به هر حال آن را اضافه کنید، چون این شما هستید که آن را می نوشید، بنابراین اگر از نوشیدنی گرم خود لذت نبرید، بسیاری از به اصطلاح “قوانین” نوشیدن چای بی معنی است و اصلا دیگر چرا چای بنوشید! 🙂

برای انتخاب این ترکیب کدام چای ها بهتر است؟

چای و شیر

به طور کلی، چای های سیاه پر رنگ و قابض ما ایرانی ها (همان چای های قرمز که در چین و تایوان شناخته می شوند) بهترین نوع چای برای افزودن شیر و شکر خواهد بود.

این موضوع شامل بسیاری از چای های تک منشا هند(به استثنای دارجیلینگ)، سریلانکا (سیلان سابق)، اندونزی و مناطقی از آفریقا و آمریکای جنوبی می شود، همچنین می توانید از هر یک از افزودنی ها در هر یک از ترکیب های معروف چای، از جمله چای صبحانه انگلیسی و ارل گری نیز لذت ببرید.

چای ارل گری در انگلیس اغلب شیرین می شود و علاوه بر شکر به آن لیمو نیز اضافه می شود، اگرچه شیر، به ندرت در این چای استفاده می شود، اما در ایالات متحده بر خلاف انگلیس افزودن شیر به این نوع چای بسیار معمول است، اما در کل بسیاری از مردم این چای را بدون افزودنی و همانطور که هست ترجیح می دهند.
برخی از چای های سبز مانند چای سبز باروت می توانند با کمی شکر طعم بهتری پیدا کنند، چای های سفید، چای های اولانگ، چای های پوئر و اکثر چای های سبز به ندرت با استفاده از شکر و شیر نوشیده می شوند.
در مورد دلیل آن باید گفت نظریه های مختلفی وجود دارد، به عنوان مثال ، برخی افراد فکر می کنند که چای های سفید خیلی ظریف هستند و هر نوع چاشنی مثل شکر طعم خود چای را محو می کند.

آیا چای و شیر ترکیب مناسبی هستند؟

چای و شیر و شکر

پلی‌فنول‌ها می‌توانند به عناصر دو ظرفیتی مانند کلسیم یا آهن متصل شوند و ترکیب جدیدی ایجاد کنند، این ترکیب باعث پیدایش یک مجموعه غیر قابل جذب می‌شود و قدرت دسترسی به ماده معدنی را در بدن تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد.

به عبارت ساده‌تر، پلی‌فنول‌های موجود در چای می‌توانند به آهن یا کلسیم موجود در بدن که با خوردن مواد غذایی مختلف دریافت شده‌اند، بچسبند و باعث ایجاد اختلال در جذب آنها شوند. به همین دلیل به افراد مبتلا به کم‌خونی یا خانم‌ها توصیه می‌شود بلافاصله پس از صرف غذا چای ننوشند.

در مورد شیر، هم همین‌طور است، پلی‌فنول‌های چای می‌توانند تا حدی جذب کلسیم شیر را در بدن مختل کنند. البته این موضوع تا حد زیادی به غلظت چای، میزان پلی‌فنول‌های موجود در آن و به حجم شیری که با آن مخلوط می‌شود، بستگی دارد.

اگر قصد نوشیدن چای داشته باشید و مقدار اندکی شیر، برای خوش‌طعم‌تر شدن به آن اضافه کنید، این مقدار شیر نمی‌تواند نقش چندانی در تأمین نیازهای بدن به کلسیم داشته باشد اما چیزی هم از خواص چای کم نمی‌شود، در واقع شیر نوعی ارزش افزوده برای چای محسوب می‌شود.

حالا اگر قرار باشد شیر، را با چای بنوشیم، چه؟ اگر عطر و طعم شیر، را دوست نداشته باشید و به جای حذف کامل آن از رژیم روزانه‌تان، با افزودن کمی چای بخواهید طعم آن را مطلوب‌تر کنید، بسیار ایده مناسبی می باشد.

معمولاً تخمین زده می‌شود حدود 10‌درصد از جذب کلسیم شیر، با اضافه کردن چای به آن در بدن کاهش پیدا کند، البته این میزان به حجم شیر و چای بستگی دارد اما از دست رفتن 10‌درصد جذب کلسیم به حذف کامل شیر از رژیم غذایی روزانه می‌ارزد.

منبع: www.thespruceeats.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture