بهترین قهوه جهان کدام است و چگونه انتخاب می شود ؟معیار انتخاب آن را بدانید.

بیشتر مردم شیفته مسائل افراطی هستند و من شخصا نمی‌توانم آن‌ها را سرزنش کنم! خود من هم همیشه می‌خواهم «ترین‌ها» را بشناسم. مثلا می‌خواهم بدانم بلندترین ساختمان دنیا یا تندترین فلفل و همچنین بهترین قهوه جهان کدام است.

متاسفانه، واقعیت اغلب بسیار پیچیده‌تر از آن است که در سایت‌های اینترنتی می‌بینید. با این حال، من فکر می‌کنم که یافتن پاسخ این پرسش امکان‌پذیر است؛ پرسشی که همه به آن فکر کرده‌ایم: بهترین قهوه جهان کدام است؟ ​

در این مقاله من می‌خواهم به عمق موضوع بروم و با اطلاعات و ادعاهای قابل دفاعی برگردم. این مقاله برای عاشقان و شیفتگان قهوه نوشته شده است. اگر واقعا می‌خواهید بهترین قهوه جهان را بشناسید، با من همراه باشید.

یک نکته سریع در مورد فردیت: صحبت کردن در مورد یک اصطلاح مبهم مانند «بهترین» قطعا باعث ایجاد سردرگمی می‌شود. این «بهترین» چیزی است که کاملا به سلیقه بستگی دارد و یک تجربه شخصی ذهنی است. این مقاله تلاشی برای بررسی «بهترین» از نظر آماری و از دیدگاه متخصصان قهوه است. ​

بهترین قهوه جهان پرسشی با پیچیدگی‌ها و لایه‌های فراوان

بهترین قهوه دنیا

وارد شدن به این نوع گفتمان کمی چالشی است. وقتی مردم عادی می‌گویند: بهترین قهوه جهان قهوه اندونزی است، خیلی کلی و بدون دقت صحبت کرده‌اند. ​طیفی از انواع مختلف قهوه در اندونزی وجود دارد و قهوه را می‌توان به روش‌های بسیاری پردازش کرد.

همه این‌ها تاثیر زیادی بر طعم نهایی خواهند داشت.همچنین اندونزی کشور بزرگی است تنوع زیادی در قهوه‌ مثل  جاوا، بالی، سوماترا و… دارد.

دانستن این که بهترین قهوه جهان از کدام کشور می‌آید، جالب است اما فکر می‌کنم باید این موضوع را دقیق‌تر بررسی کنیم. باید به ترکیبی از تمام فاکتورها نگاه کنیم تا بتوانیم درک بهتری به دست آوریم: ​

  • نوع
  • نژاد
  • منشا
  • مزرعه/ ارتفاع محل پرورش قهوه
  • روش فرآوری​

بهترین کشور پرورش‌دهنده قهوه

بهترین قهوه دنیا

بررسی بهترین کشورهای پرورش‌دهنده قهوه، دید ما را عوض خواهد کرد. بسیاری از مردم بدون تحقیق و بررسی، کشوری را به عنوان بهترین در نظر دارند. به نظر می‌رسد که این داده‌ها به اجماع عمومی برمی‌گردند. ​

انجمن تخصصی و موسسه کیفی قهوه، برنامه موسوم به  «Grader Q» را برای امتیازدهی قهوه ایجاد کرده و استفاده می کند.

این امتیاز دهی بین 0 تا 100 می باشد در عمل اکثر قهوه ها بین 60 تا 90 امتیاز میگیرند اگر قهوه‌ای بیش از 80  امتیاز بگیرد قهوه تخصصی و امتیاز 90 یا بیشتر،

قهوه برجسته و عالی است.

در این سنجش، معیارهایی مانند اسیدیته، طعم اصلی و طعم پس از نوشیدن، در نظر گرفته می‌شوند.

تعجبی ندارد که پاناما با ۲۹ نمونه قهوه با امتیاز ۹۶ یا بالاتر قرار گرفته‌اند، رتبه اول را داشته باشد. چون اکثر قهوه‌های گیشا در این کشور کوچک آمریکای مرکزی تولید می شود.

​اتیوپی و کنیا با ۲۸ و ۲۷ نمونه به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند. این دو بزرگترین تولیدکنندگان قهوه در آفریقا هستند که محصولات‌شان به کیفیت بالا مشهور است.

بزرگ‌ترین شگفتی این است که می‌بینیم هاوایی در رتبه چهار قرار دارد. چون این کشور تولید کننده اصلی قهوه کونا می باشد.

قهوه کونا معمولا به عنوان یک قهوه خوب در نظر گرفته می‌شود اما به ندرت به اروپا صادر می‌شود.در عوض، بازار بزرگی برای قهوه هاوایی در ژاپن و البته در آمریکا وجود دارد.

بهترین قهوه جهان از نظر طعم

بهترین قهوه دنیا

بهترین قهوه جهان ازنظر طعم در میان قهوه‌هایی که برای بررسی به کافی ریویو ارسال شده، گیشا همیشه نسبت به رقبایش امتیازات بیشتری به دست آورده است. SL28 و SL34 رتبه دوم و سوم را در این فهرست دارند.

قهوه های SL28 و SL34 جز خانواده قهوه کنیا می باشند.

وقتی نوبت به انواع قهوه می‌رسد، یک چیز کاملا روشن است: گیشا از همه برتر است. تقریبا ۱۸ % از نمونه‌های ارسالی از این قهوه امتیاز ۹۶ – ۱۰۰ را به خود اختصاص دادند. گیشا نمونه‌های دیگری که دارای امتیاز در انتخاب بهترین قهوه جهان از نظر طعم باشد نیز دارد.

بهترین تولیدکنندگان قهوه

بهترین قهوه دنیا

مقایسه کشورها و انواع قهوه کمی پیچیده است بخاطر اینکه ممکن است کشوری که بهترین تولید کنده قهوه عربیکا باشد جزو کشور های ضعیف تولید کننده قهوه ربوستا باشد.پس ما دقیق نمی توانیم تعیین کنیم کدام کشور بهترین کشور تولید کننده قهوه است.

در نتیجه در تحلیل‌هایمان کمی دقیق‌تر باشیم و  نگاهی به سطح تولیدکننده‌ها بیاندازیم.مزارع قهوه معروف بسیاری در دنیا وجود دارند اما دو مورد از بقیه برتر هستند:

مزرعه Hacienda La Esmeralda در پاناما

مزرعه Ninety Plus در پاناما

انقلاب گیشا ​

بهترین قهوه دنیا

Hacienda La Esmeralda مزرعه‌ای است که تاریخ آن با قهوه گیشا گره خورده است. قهوه گیشا ابتدا در منطقه جنگلی اتیوپی یافت شد. در دهه ۱۹۳۰ آن را به کنیا و تانزانیا آورده بودند تا دانه‌های مقاوم در برابر بیماری را پرورش دهند.

در دهه ۱۹۵۰ به کاستاریکا و یک دهه بعد در پاناما رسید. با این حال، در محیط جدید، این گیاه به سرعت فراموش شد و سال‌ها در تاریکی می‌زیست.

این موضوع در سال ۲۰۰۴ زمانی تغییر کرد که خانواده صاحب Hacienda La Esmeralda در پاناما به صورت اتفاقی دوباره گیشا را کشف کردند و به تولید آن پرداخت.

دومین مزرعه معروف، که آن هم در پاناما قرار داردNinety Plus  است (این شرکت همچنین در اتیوپی هم دارای نمایندگی  است). نام این مزرعه با  قهوه‌هایی با امتیاز بالا معروف است.

Ninety Plus با تهیه قهوه برای برندگان مسابقات جام جهانی Brewers، برند خود را مطرح کرده است.

خوشمزه‌ترین قهوه جهان

خوشمزه ترین قهوه دنیا

مقدار قهوه ارسالی این دو مزرعه تقریبا یکسان بود. اگر توزیع امتیازات را تحلیل کنید، کاملا آشکار می‌شود که هر دو شرکت، قهوه استثنایی تولید می‌کنند. بالای 80 درصد از قهوه‌های هر دو شرکت امتیازی بالای 93 داشتند.

این در حالی است که میانگین کل نمونه‌های ارسال‌شده‌ ی غیر این دو قهوه که امتیاز ۹۳ یا بالاتر داشتند فقط ۳۰ درصد بود.

۲۲ % از قهوه‌های  La Esmeralda  بین ۹۶ – ۱۰۰ امتیاز گرفته بودند. این رقم در مورد ناینتی پلاس هم حدودا ۱۴ درصد بود.

اگر نمونه‌های آفریقایی را فیلتر کنیم و فقط قهوه پاناما را در نظر بگیریم، به یک تساوی میان دو تولیدکننده برجسته می‌رسیم.

نگاهی بر قهوه خاصی به اسم Kopi Luwak

بهترین قهوه دنیا

به آمار زیر نگاه کنید و لطفا توجه داشته باشید که تمام این آمار شخصی جمع‌آوری شده و تفسیر شخصی از داده‌های کافی ریویو است.این یک «تحقیق» است و یک مطالعه علمی واقعی نیست.

تعداد شگفت‌انگیزی از مردم خارج از صنعت قهوه به افسانه Kopi Luwak اعتقاد دارند. داستان این است: گرانترین و بهترین قهوه جهان با جمع کردن سرگین(فضله) حیوانی به نام Asian Palm Civet تولید می‌شود که تنها از قهوه تغذیه می‌کند.

در حقیقت Kopi Luwak  یک نوع حیوان‌آزاری است. کافئین به همان شیوه‌ای که بر انسان تاثیر می‌گذارد روی حیوانات هم موثر است و مصرف بیش از حدش برای هیچ‌کس خوب نیست.

برای تولید این قهوه حیوانات را در قفس‌های کوچک نگه می‌دارند و به زور به آن‌ها قهوه می‌دهند.  فقط برای برآورده کردن تقاضای توریست‌های ساده‌ای که فکر می‌کنند این نوع قهوه خوب است.

عملکرد  Kopi Luwak در مقایسه با بهترین انواع قهوه واقعی چگونه است؟

بهترین قهوه دنیا

در ۲۱ سالی که coffeereview  فعالیت می‌کند، تنها ۱۴مورد Kopi Luwak  در سنجش‌های انتخاب خوشمزه ترین قهوه جهان  شرکت داده شده است.

پس از بازرسی دقیق‌تر، معلوم شد چهار مورد از آن‌ها  luwak واقعی نیستند. در واقع، آن‌ها قهوه خالص شسته‌شده‌ای هستند که یک باکتری کشت شده از حیوان در طی مراحل تخمیر برای افزایش پتانسیل عطر به آن‌ها افزوده شده ‌است.

به نظر نمی‌رسد این حیله‌ها اصلا اثری داشته باشند. هیچ کدام ازاین نوع قهوه‌ها نتوانستند امتیاز بین 96 تا 100 را به خود اختصاص دهند.

برعکس، kopi luwak  به طور متوسط کم‌تر از انواع متداول قهوه عربیکا مثل  مانندTypica، Caturra و Catuai امتیاز کسب کرد.

بهترین قهوه جهان که در مسابقات جهانی استفاده می‌شود

بهترین قهوه دنیا

یکی دیگر از روش‌های پیدا کردن بهترین قهوه جهان توجه به این است که چه نوعی توسط برندگان معتبرترین مسابقات قهوه مورد استفاده قرار گرفته ‌است. در این مسابقات، طعم قهوه تنها بخشی از امتیاز را تشکیل می‌دهد. عملکرد باریستا نیز در نظر گرفته می‌شود..

با این حال، راهی مفید برای شناختن بهترین قهوه جهان است. باریستاهایی که در این رقابت‌ها حضور دارند،  بسیار حرفه‌ای هستند و قبلا در مسابقات قهرمانی ملی نیز حریفان بسیاری را شکست داده‌اند .

آن‌ها هنگام ورود به رقابت‌های بین‌المللی، اغلب توسط فروشندگان قهوه حمایت مالی می‌شوند و می‌توانند هر نوع قهوه‌ای را که به نظرشان بهتر است استفاده کنند.

گیشا پیروز می‌شود، آفریقا مبارزه می‌کند!

بهترین قهوه دنیا

نتایج در جام جهانی Brewers، که در آن مسابقه‌دهندگان در زمینه دم کردن دستی قهوه سیاه می‌جنگند، یافته‌های بخش قبلی را تایید می‌کند. از هر هفت مسابقه، پنج برنده از گیشا استفاده کرده‌اند. یک نکته جالب دیگر این است که برندگان چهار سال گذشته از قهوه ناینتی پلاس هم استفاده کرده‌اند.

دم کردن قهوه به صورت قطره‌ای و ساختن اسپرسو دو سبک اساسا متفاوت از هستند. این مسئله در نتایج مسابقات قهرمانی جهان باریستا نیز به نمایش گذاشته می‌شود.

در اینجا می‌بینیم که تنها قهرمان ۲۰۱۶، برگ وو از تایوان، از گیشا برای دستگاه اسپرسوسازش استفاده می‌کند. ​برندگان دیگر اغلب قهوه آمریکای ‌لاتین را به کار برده‌اند. زمانی که سعی دارید روند مسابقات 2016را درک کنید چند نکته برجسته است: ​

  • تنها یک برنده از قهوه آفریقا (اتیوپی) استفاده کرده است.
  • تاکنون هیچ‌کس هیچ یک از مسابقات برتر را با استفاده از قهوه ای از آسیا نبرده است.
  • قهوه گیشا با ۶ برد از ۱۴ پیروزی ممکن عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته است. ​
  • چهار برنده اخیر جام جهانی Brewers همگی از قهوه ناینتی پلاس استفاده کرده بودند.

گران‌ترین قهوه در جهان

گرانترین قهوه دنیا

تا حالا به بسیاری از معیارهایی که بر اساس ذوق و سلیقه عمل می‌کنند، توجه کردیم. شاید راه بهتری هم برای ارزیابی قهوه خوب وجود داشته باشد.

در یک دنیای سرمایه‌داری مانند دنیای ما، ارزش مادی یک قهوه خاص می‌تواند راهی مفید برای انتخاب بهترین قهوه جهان باشد. خب، گران‌ترین قهوه در دنیا کدام است؟ ​

قبل از این که وارد بحث شویم، اجازه دهید یک موضوع را روشن کنم:

احتمالا شنیده‌اید که kopi luwak گران‌ترین قهوه دنیا است و یا شاید این سوال را گوگل نیز کرده باشید و بگوید kopi luwak گران‌ترین قهوه جهان است.

مهم نیست از چه نوع محصولی صحبت می‌کنیم، عنوان گران‌ترین بسیار جذاب است.این واژه در واقع  تبلیغات رایگان برای‌تان راه می‌اندازد و سود خوبی نصیب‌تان می‌کند. بازاریاب‌ها سال‌ها است که از این روش سوء استفاده می‌کنند و سودهای کلانی هم به دست می آورند

اما در انتخاب گران‌ترین قهوه جهان، قهوه  Cañas Verdes از مزرعه Hacienda la Esmeralda انتخاب شد .

گران‌ترین قهوه جهان جولای 2017 در حراجی «بهترینِ پاناما» فروخته شد. برنده مزایده ائتلافی از متخصصان ژاپنی، چینی و استرالیایی بود.

قیمت‌های حراج ​

ارزانترین قهوه دنیا

به نظر من، بهترین راه برای قضاوت کردن در مورد ارزش واقعی چیزی این است که ببینیم خریداران خبره و حرفه‌ای‌ها، تا چه حد حاضرند در یک بازار آزاد برای آن پول بپردازند.

این دقیقا همان چیزی است که حراج قهوه نشان می‌دهد. به عنوان مثال، بیشتر خریداران شرکت‌کننده در حراج سالانه، حرفه‌ای هستند. آن‌ها قیمت کلی بازار انواع مختلف را از مزارع مختلف می‌دانند.

همچنین تاریخ مناقصه کاملا روشن است، بنابراین آن‌ها حتی می‌توانند ببینند که یک قهوه از همان مزرعه، سال قبل چه قیمتی داشته است. ​

به طور کلی گران‌ترین قهوه جهان، Cañas Verdes نام دارد. یک قهوه گیشا که به صورت طبیعی فرآوری شده و  از مزرعه Hacienda la Esmeralda می باشد. این قهوه سال گذشته به قیمت ۶۰ دلار در حراج «بهترینِ پاناما» فروخته شد.

اساسا ین ادعا را که Kopi luwak گران‌ترین قهوه جهان است، رد شده است . چون این ایده فقط ساخته و پرداخته ذهن بازاریابان و دلالان قهوه بخصوص در سایت های فروش قهوه می باشد.

این رقم معادل ۶۰۱ دلار برای 500 گرم قهوه سبز است که تا به حال بالاترین نرخ برای قهوه در یک مزایده بوده ‌است. رکورد قبلی 350 دلار برای 500 گرم قهوه از همین مزرعه بود.

بعد از رست شدن همین قهوه‌ها با قیمتی 3 تا 4 برابر فروخته می‌شوند. به عنوان مثال، Canas Verdes، ملقب به «Esmeralda ۶۰۱»، به قیمت ۵۵ دلار برای هر فنجان (۱۵ گرم)، توسط شرکت قهوه Klatch در کالیفرنیا فروخته شد.

 در حراجی ۲۰ جولای ۲۰۱۸ یک رکورد جدید جهانی تنظیم شد: ۸۰۳ دلار برای هر 500 گرم!

بهترین قهوه دنیا

برنده، یک قهوه گیشای طبیعی فرآوری شده به نام Elida Green Tip Natural بود.  قهرمان جدید در مزرعه Lamastus Family Estate کشت می‌شود.

مزرعه‌ای که به مدت 100 سال در اختیار خانواده لامستوس است. این مزرعه در واقع دو رکورد را در یک شب شکست. بسیاری از گیشاهای شسته شده آن‌ها با قیمت 66 دلار برای هر 500 گرم به فروش رسیدند.

با یک نگاه دقیق به آمارهای مربوط به بهترین قهوه جهان مشخص است که  گیشا از پاناما امتیازات بالایی دریافت می‌کند.

این قهوه انتخاب بسیاری از برندگان مسابقات جهانی است. به خصوص گیشای ناینتی پلاس انتخاب برندگان سال‌های اخیر بوده است.

علاوه بر این، قهوه گیشای مزرعه Hacienda la Esmeralda و مزرعه lamastus به ترتیب بالاترین رقم‌ها را برای قهوه در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ دریافت کرده‌اند.

وقتی همه این‌ها را در نظر می‌گیریم، تنها یک نتیجه‌گیری واضح وجود دارد: ​

بهترین قهوه جهان را می‌توان در پاناما پیدا کرد. اگر بخواهم دقیق‌تر بگویم در3 مزرعه: Ninety Plus،  Hacienda la Esmeralda و the Lamastus Family.

 

0/5 (0 نظر)
منبع /best-coffee-beans/

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture