چرا بعد قهوه حالم بد میشه ؟ (حالت تهوع + لرزش بدن + دل درد + افت فشار)

یکی از رایج ترین سوالاتی که از ما به عنوان یک سایت تخصصی قهوه پرسیده می شود این است که چرا بعد قهوه حالم بد میشه ؟ اگر شما نیز جر این دسته از افراد هستید که با خوردن قهوه دچار عوارضی همچون حالت تهوع ، لرزش بدن ، تپش قلب ، افت فشار ، دل درد ، سردرد ، ضعف و… مواجه می شوید، توصیه میکنم که حتماً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید، چون قرار است به تمام این سوالات پاسخ و راهکار ارائه دهیم تا شما نیز بتوانید مثل سایر افراد از خوردن قهوه لذت ببرید.

پاسخ به این سوال که بعد قهوه حالم بد میشه بسته به نوع واکنش بدن شما متفاوت است و ما تلاش می کنیم تک تک آنها را به طور دقیق در بخش های مختلف بررسی کنیم و شما می توانید مستقیم، سراغ پاسخ سوال خواص خودتان بروید.

چرا بعد قهوه حالم بد میشه ؟

قبل از اینکه تک تک سوالات شما را پاسخ بدیم، اگر حال شما در حال حاظر بعد از خوردن قهوه بد شده است به هیچ عنوان به خوتان استرس وارد نکنید، قهوه یک ماده غذایی طبیعی می باشد که عوارض آن در 90 درصد مواقع با گذشت زمان رفع خواهد شد و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد و توصیه می کنیم همین الان پاشید و دو لیوان آب خنک میل کنید و پندتا نفس عمیق بکشید و دوباره برگردید تا این مطلب را مطالعه کنید. (لطفاً این کار را حتماً انجام بدید)

یادتان باشد قهوه در دنیا بعد از آب دومین نوشیدنی پر مصرف جهان به حساب می آید و اگر قرار بود عوارض آن سنگین و ماندگار باشد، خیلی از افراد نمی توانستن آن را میل کنند. بیشتر عوارض و مشکلاتی که از قهوه برای ما ممکن است به وجود بیاید به خاطر کافئین آن می باشد که به راحتی می توانید آن را از بدن خود دفع کنید.

بریم دقیق تر باهم موارد رو دونه دونه بررسی کنیم:

1. حالت تهوع بعد خوردن قهوه

حالت تهوع با قهوه

اگر جز افرادی می باشید که با خوردن قهوه دچار حالت تهوع می شوید باید گفت ژن شما در مقابل کافئین تحمل کمی دارد و همین امر باعث ایجاد حالت تهوع در شما می شود.

در اصطلاح علمی به کسانی که بعد از قهوه دچار حالت تهوع می شوند “های کافئین” HIGH CAFFEINE گفته می شود که در واقع نوعی حساسیت محسوب می شود که دلیل اصلی این اتفاق نوشیدن قهوه با معده خالی می شود.

قهوه در حالت معمولی یک نوشیدنی اسیدی به حساب می آید که اگر به صورت ناشتا مصرف شود ممکن است باعث حالت تهوع در شما شود، به همین خاطر توصیه می شود اگر جز این دسته از افراد هستید، حتماً قبل از قهوه صبحانه خود را به طور کامل میل کنید و ترجیحاً قهوه خود را کم کافئین انتخاب کنید. قهوه های عربیکا نصف قهوه روبوستا کافئین دارد و برای شما گزینه مناسب تری می باشد.

اگر باز هم مشکل شما رفع نشد، خوردن یک موز که دارای خاصیت بازی (ضد اسیدی) می باشد می تواند تا حد قابل توجهی از حالت تهوع و رفلاکس معده شما جلوگیری کند.

2. علت لرزش بدن بعد از خوردن قهوه

جز خاصیت های کافئین قهوه تحریک سلول های عصبی می باشد و همین خاصیت محرک بودن کافئین در بعضی افراد باعث می شود که بعد خوردن قهوه دچار لرزش و به نوعی رعشه شوند.

از آنجایی که کافئین قهوه باعث می شود خواب شما به تاخیر بیفتد، محرومیت از خواب می تواند تاثیری منفی بر سیستم عصبی بدن داشته باشد و باعث شود بدن هورمون های استرس بیشتری تولید کند و همین امر باعث ایجاد لرزه در بدن شما شود.

برای درمان این اختلال شما لازم است این موارد را رعایت کنید:

 • اگر مصرف قهوه شما بیش از دو فنجان می باشد، ترجیحاً آن را کاهش دهید.
 • اگر قهوه پرکافئین استفاده میکنید، سعی کنید با جایپزین کردن قهوه عربیکا از درصد کافئین آن کم کنید.
 • مقدار زیادی آب بع از قهوه بنوشید تا به شما کمک کند هیدراته بمانید.
 • قهوه خود را بعد از ساعت 6 غروب مصرف نکنید، طبق مطالعات تاثیر کافئین تا حدود 6 ساعت در بدن شما باقی خواهد ماند، پس ترجیحا برای اینکه بتوانید خواب خود را تنظیم کنید، سعی کنید بعد از ساعت 6 عصر قهوه مصرف نکنید تا با قهوه دچار حال بد و لرزش نشوید.

3. تپش قلب بعد از نوشیدن قهوه

یک اشتباه و غلط رایجی که مخصوصاً در بین خیلی از ما ایرانی ها رایج شده است این است که قهوه باعث تپش قلب می شود. قهوه به خاطر وجود کافئین و انرژی که به بدن شما منقل می کند باعث افزایش ضربان قلب می شود. یادتان باشد تپش قلب با ضربان قلب بالا متفاوت است.

اتفاقاً بر اساس تحقیقات انجام شده نه تنها قهوه برای قلب شما مضر نمی باشد، بلکه به خاطر آنتی اکسیدان آن می تواند نتایج فوق العاده ای داشته باشد و حتی ما مشتریانی داریم که عمل قلب انجام داده اند و قهوه میل می کنند.

اما مصرف قهوه پر کافئین با رست بالا می تواند دچار تپش قلب شود، وقتی شما قهوه پر کافئین مصرف می کنید ضربان قلب شما بیش از اندازه بالا میرود و از طرفی کربنی که در رست های بالای قهوه (مدیوم دارک، دارک) وجود دارد می تواند باعث ایجاد تپش قلب شود.

اگر با قهوه دچار تپش قلب شدید این موارد را رعایت کنید:

 • آب فراوان بنوشید تا مجبور به ادرار شوید
 • قهوه رو ترجیحاً به صورت آمریکانو میل کنید، یعنی به اندازه دو برابر حجم اسپرسو به آن آب جوش اضافه کنید، بعد آن را میل کنید.
 • کافئین قهوه خود را کم کنید، از دانه های عربیکا استفاده کن (برای خرید اینجا کلیک کن)
 • رست قهوه خود را لایت یا مدیوم انتخاب کن.
 • راه بروید تا انرژی زیادی تولید شده در بدنتان را مصرف نمایید و طپش قلبتان را به حالت عادی برگردانید.
 • ورزش سبک انجام دهید و سعی کنید به خودتان آرامش بدهید.
 • نفس های عمیق بکشید تا سرگیجه و اضطرابتان تان کم شود .
 • اگر با قهوه عربیکا باز هم تپش قلب گرفتید، قهوه بدون کافئین را جایگزین کنید. (لینک خرید)

4. چرا بعد از خوردن قهوه سردرد میگیریم

چرا با قهوه حالم بد میشه

قبل از هرچیزی لازم است اشاره کنیم که اگر دچار میگیرن می باشید، لطفا قبل از نوشیدن قهوه حتما با پزشک خود مشورت کنید، زیرا  طبق تحقیقاتی که در آمریکا توسط الیزابت مستوفسکی که یکی از متخصصان و پزشکان مغز و اعصاب می باشد، نقش کافئین در رابطه با میگرن بسیار پیچیده است، زیرا مصرف بیش از  حد کافئین در روز ممکن است باعث حمله میگرنی شود اما با این حال قهوه می تواند به کنترل علائم آن نیز کمک کند!

به طور کلی کافئین با ایجاد تسهیل در ترشح ماده شیمیایی موسوم به استیل کولین مانع از خواب آلودگی می شود، اما از سوی دیگر کافئین نورون‌های حسی در منطقه “دورا” را تحت تاثیر قرار می دهد. «دورا» بافت نازکی است که در اطراف مغز وجود دارد که اگر تحت تاثیرات کافئین قرار گیرد می تواند منشا سر درد باشد.

پس برای رفع این موضوع باز هم مثل بسیاری از موارد قبلی باید با جایگزین کردن قهوه های عربیکا به جای قهوه ربوستا و با استفاده از قهوه های بدون کافئین میزان کافیین قهوه را برای خود کاهش دهید.

اگر در حال حاضر نیز دچار سردرد می باشید، با نوشیدن آب زیاد و پیاده روی و همچنین دوش آب سرد سعی کنید کافئین را از بدن خود خارج کنید و اثر آن را خنثی کنید. کافئین خیلی سریع از بدن خارج می شود و گذشت زمان نیز تاثیر آن را به شدت کم میکند، پس کمی صبور باشید.

خوردن مرکبات می‌تواند کافئین را خنثی کند. مصرف دمنوش های آرامبخش نیز می تواند نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

5. درمان افت فشار بعد از خوردن قهوه

گاهاً افراد از ما می پرسند که چرا بعد قهوه حالم بد میشه و دچار افت فشار میشویم؟!!

جالب است بدانید که قهوه در اثر تحریک سیستم اعصاب معروف به “سمپاتیک” میزان ضربان قلب را کمی بالا می برد و نه تنها باعث افت فشار نمی شود، بلکه تا خد مختصری فشارخون را افزایش می دهد!

این افزایش خون قهوه معمولا گذرا بوده و فقط به اندازه چند میلی متر جیوه است. لازم است اشاره کنیم که مصرف قهوه نه تنها برای فشارخون مضر نیست بلکه تا حدودی باعث پایداری آن میشود و برای افراد با فشارخون بالا که فشارخون آنها از قبل با استفاده از دارو و روش های غیردارویی کنترل شده باشد می تواند استفاده شود.

ما در این مقاله به چندتا از سوالات اصلی که در مورد اینکه چرا بعد قهوه حالم بد میشه پاسخ دادیمريال در صورتی که شما نیز با نوشیدن قهوه با مشکلاتی رو به رو می شوید، می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

1/5 (1 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 نظر
 1. حسن می‌گوید

  من هیچوقت با شکم خالی قهوه نمیخورم اما همیشه بعد قهوه حالت تهوع میگیرم ، بعضی وقتا هم بدنم به لرزش میافته

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   قهوه هم مثل تمام مواد غذایی میتونه برای برخی از افراد حساسیت زا باشه و ممکنه شما جز اون دسته از افراد باشید.

 2. samigole می‌گوید

  باید چیکار کنیم که بعد لرزش و حالت تهوع جالمون خوبشه؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام، دقیقاً داخل مقاله توضیح دادما چکار کنیم!!!

 3. وحید می‌گوید

  شما که برای نوشتن یک مطلب این همه زحمت می‌کشید، لااقل اون رو مطالعه کنید که اشتباه تایپی و املایی نداشته باشه.
  به جای تپش قلب، نوشتید تپش قهوه!
  زیرش هم به جای اشتباه نوشتید شاتاباه!

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام ممنون از دقتتون، اصلاح شد 🙂

 4. فاطمه می‌گوید

  من مدتی هست با خوردن قهوه حالم بد میشه وحالتی شبیه به افت فشار دارم وحتی نسبت به بوی قهوه هم همین حالت ودارم .در حالیکه قبلا اینطور نبودم وقهوه مصرف میکردم

 5. arshia می‌گوید

  salam man baed az khordan ghahve zaraban ghalbam miad pain tazegi ha injury shodam be jaye ince kabam bepare bishtar kabam miad ke ghablan aslan injuri naboodam

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   عجیبه واقعا چون یکی از خواص کافئین بالا بردن ضربان قلبه و به همین خاطرم هست که برخی افراد دچاره تپش قلب با قهوه میشن

 6. الی می‌گوید

  تشکر به خاطر مطلب خوبتون حالا فهمیدم تنها نیستم.

  وقتی میرم کافه و قهوه نمیخورم واکنش های نا جالبی میگیرم متاسفانه. هیچ وقت کسی ازم باور نمیکرد که به قهوه آلرژی دارم همه فکر میکردن یا ادا درمیارم یا بلد نیستم قهوه بخورم و سفارش بدم و اینجور چیزا.

  آلرژی من خیلی متفاوته. بعد از خوردن قهوه تا دوساعت به شدت سرحال و قبراقم اما بعدش ده برابر افت میکنم و عدم تمرکز شدید پیدا میکنم گاهی تا حد حواسپرتی پیش میره. و بعد به خواب عمیق و طولانی ای فرو میرم! در حالیکه به طور معمول از بچگی بسیار سبک خواب و کم خوابم. خواب بعد از قهوه اگر بیاد سراغم امکان نداره بتونم رانندگی کنم. مثل دوغ ترش میمونه.

  از همین جا از همه خواهش میکنم وقتی یه نفر میگه حساسیت دارم محترمانه بپذیرید و کنجکاوی و بی ادبی نکنید. گاهی بعضی حساسیت ها رو حتی علم هم نمیدونه باهاشون چه کار کنه. من هیچ بیماری ای ندارم شکر خدا معمولا هم بیمار نمیشم. ولی به طیف وسیعی از خوراکی ها و داروها و مواد شیمیایی حساسم.

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از نظر دقیقتون

 7. امیررضا می‌گوید

  ممنون از مقاله خوبتون واقعاََ ترسیده بودم❤

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   خوشحالم براتون مفیده بوده

 8. حکیمی می‌گوید

  سلام شنیدم بعدازخوردن قهوه چندعددبادام بخوریم خوب است ..آیادرست است

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   من نشنیدم تا بحال جناب

 9. سمانه می‌گوید

  امروز یه قهوه آمریکانو با شکم خالی خوردم و اولش خوب بود بعد کم کم قلبم شروع کرد تند زدن و حالت تهوع گرفتم. مرسی از مطلب مفیدتون، دیگه با شکم خالی قهوه نمی‌خورم.

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   خوشحالم براتون مفیده بوده

 10. فرشته می‌گوید

  سلام وقتتون بخیر من بعد از خوردن قهوه دچار سرگیجه میشم باوجودی ک هم شربت گلاب زعفرون میخورم هم شکلات حتی دمنوش هم امتحان کردم قهوه میتونه باعث کم خونی بشه؟دلیل این سرگیجه چی میتونه باشع ممنون میشم جواب بگیرم بابت مطالب خیلی مفیدتون هم واقعا سپاسگذارم

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام سرکار خانوم، هر ماده غذایی که کافئین داشته باشه برای کسانی که کم خونی دارن باید محدود مصرف بشه، قهوه هم دارای کافئینه پس اگه کم خونی دارید حتما با پزشک قبل مصرف مشورت کنید.

 11. میثاق غلامیان می‌گوید

  سلام. آیا قهوه برا کسانی که عمل قلب ( عمل باز) انجام داده اند مضر است؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   بهتره با پزشکتون مشورتون کنید جناب

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture