لته آرت و شناخت انواع آن و آموزش طرز تهیه در منزل

لته آرت یا همان هنر طراحی بر روی قهوه را میتونیم یکی از جذاب ترین بخش های تهیه قهوه معرفی کرد که خیلی از افراد حتی با دیدن این نقاشی ها و طرح ها عاشق خوردن قهوه شدند. لاته آرت دارای مدل ها و انواع مختلفی می باشد که احتمالاً باید مدل های قلب و رزتا را داخل کافی شاپ ها دیده باشید. ما در اینجا به شما نکات مهم درست کردن این طرح ها را هم با اسپرسوساز و هم با فرنچ پرس توضیح خواهیم داد.

انواع لته آرت

انواع لته آرت

لته آرت Latte art را میشه نقطه تلاقی قهوه و هنر معرفی کرد که در واقع باریستاها را تبدیل به هنرمند میکنه. از آنجایی که خلق یک اثر هنری به زمان و تجربه نیاز دارد پس زمانی که صحبت از لاته آرت میکنیم ما نباید دنبال یک آموزش کاملاً تئوری باشیم.

پس همین الان باید بگم که اگه شما انتظار دارید که تنها با خوندن این مقاله بتونید یک آرت حرفه ای بزنید، اشتباه می کنید. ما فقط اینجا نکته ها و اصول را برای شما معرفی می کنیم تا با استفاده از اونها و بکار بردنشون بتونید کار خودتون رو حرفه ای و دقیق تر انجام بدید.

حالا بریم سراغ شناخت انواع لته آرت که شاید خیلی از اونها را باریستاهای نیمه حرفه ای و آماتور نیز نشناسن و بلد نباشند انجام بدن: قلب (Heart) – روزرتا (Rosertta) – گل لاله (Tulip) – قو (Swan) – چرخش قلب (Heart Swirl) – ستاره (Star) سه بعدی (3D) – چاپ (Prining)

در این بین لته آرت گل لاله و روزرتا معروفترین گزینه می باشند که برای شما آموزششون رو تخصصی برای شما آماده کردیم.

تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای لاته آرت

آموزش لته آرت

میخوام براتون این بخش رو خیلی ساده و عامیانه توضیح بدم که درک لته آرت براتون آسون باشه. کلا لاته آرت از ترکیب دوتا چیز درست میشه؛ اسپرسو و شیر فوم دار (کف دار)

برای درست کردن اسپرسو شما باید اسپرسوساز استفاده کنید که ما قبلاً روش کار با اسپرسوساز رو آموزش دادیم و باید سعی کنی برای خرید قهوه اسپرسو با دقت عمل کنی تا بتونی یک اسپرسو با کرما خوب آماده کنی.

بعد از قهوه شما نیاز به شیر فوم دار دارید که لازمه برای اینکار در ابتدای کار یک شیر پرچرب با کیفیت خریداری کنید که توصیه من به شخصه شیر میهن و دامداران می باشد.

بعد از خرید شیر برای فوم دار کردنش شما به چند روش می تونید عمل کنید، اولین روش اینکه میتونیم با همزن و وسایل داخل آشپزخونه اینکار رو انجام بدیم و روش دوم استفاده از فرنچ پرس ولی روش سوم و حرفه ای ترین کار استفاده از همان دستگاه اسپرسوساز که برای اینکار باید به شکل زیر عمل کنید:

البته بزارید قبلش به طور تیتروار کل تجهیزات مورد نیاز رو بگیم تا قبل از هرچیزی اونها رو جمع آوری کنید: پودر قهوه اسپرسو ، شیر پرچرب، اسپرسوساز، پیچر، فوم زن دستی، فنجون گرد و دهن پهن.

1. طرز تهیه شیر فوم لته آرت با اسپرسوساز

لته آرت

اول بریم سراغ استفاده از اسپرسوساز برای درست کردن شیر فوم دار، برای اینکار باید دستگاه شما نازل بخار یا استیم وند داشته باشه.

در ابتدای کار پیچر قهوه رو بردارید و تا زیر گلوگاه خروجی اون را شیر بریزید و اگه پیچر شما درجه بندی داره به اندازه 30 میلی لیتر پر کنید.

حالا باید نازل بخار رو داخل شیر کنید، نازل رو به سه روش میتونید داخل شیر کنید:

 • اولین روش اینه که فقط نوک اون رو (یک سانتی متر) داخل کنید که از این حالت برای تهیه کاپوچینو و ماکیاتو استفاده می کنند.
 • حالت دوم اینه تقریبا دو سانتی متر نوکش نازل رو داخل شیر کنید که اینکار دقیقاً همون چیزیه که ما دنبالشیم و برای لاته آرت بدرد میخوره.
 • حالت سوم اینه که کل نازل رو داخل مایع کنید که برسه کف ظرفتون. برای گرم کردن استفاده میشه که ما اینجا کاریش نداریم.

3 اشتباه رایج در لته آرت (ویدیو آموزشی)

خیلی از ما بعد از اینکه شیر را برای لته آرت آماده میکنیم متوجه میشویم که نمیتوان با آن یک لته آرت حرفه ای زد، دلیل این اتفاق سه اشتباهی میباشد که خیلی از ما آنها را در حین کار متوجه نمیشویم. که در ویدیو زیر آنها را توسط یکی از برترین باریستاهای جهان بررسی کردیم:

 

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، کافیه فقط صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به سمت پایین بکشید)

حالا میرسیم جای اصلی کار که باید دقیق گوش بدین چی میگم؛ شما برای درست کردن شیر فوم دار لته آرت باید نوک نازل (دو سانتی متر) که معمولاً کمی کلفتتر می باشد رو داخل پیچر(لیوان درست کردن قهوه) کنید.

اما نکته بسیار مهم اینجاست که باید نوک نازل را در جای درست پیچر قرار دهید. برای اینکار ابتدا پیچر را در دست گرفته و نازل را داخل آن کنید.  نوک نازل را دقیقاً مرکز پیچر قرار بدید و حالا کمی پیچر را به سمت خودتان بکشید، تا نوک نازل در بخش بالای پیچر قرار بگیرد. یعنی وقتی دسته پیچر رو میگیرید بخش گوشه رو به رو دسته رو انتخاب کنید و نوک پیچر رو داخل کنید. (1/4 قسمت بالا راست) حالا به اندازه خیلی کم پیچر را به سمت راست پایین خم کنید.  به عکس پایین دقت کنید.

آموزش لته آرت

حالا دستگاه رو روشن کنید و دکمه نازل را بزنید تا نازل شروع به هوادهی داخل شیر کند. اگر نازل را درست قرار داده باشید باید صدایی شبیه به بوسه های ممتد را از شیر بشنوید، اگر دیدید که شیر در حال پرتاب شدن به بیرون است یعنی نوک نازل زیادی به سطح شیر نزدیک است و اگر دیدید که صدایی خفه از شیر به گوش شما میرسد یعنی نوک نازل زیادی داخل شیر است.

از زمانی که نازل شروع کرد به هوادهی، شروع به شمارش کنید و بعد از 4 تا 5 ثانیه شیر شما فوم دار می شود. ولی برای آنکه دمای شیر نیز مناسب شود شما نباید نازل را خارج کنید و باید آن را به اندازه 2 سانتی متری بیشتر داخل شیر کنید و به مدت تقریباً 10 ثانیه اجازه دهید که شیر شما قوام پیدا کند. در کل شما به مدت چیزی حدودا 15 ثانیه (بسته به نوع شیر شاید کمی تغییر کنه) باید نازل را داخل شیر نگه دارید تا شیر از حباب های ریزی تشکیل بشه و هیچ گونه حباب بزرگی نداشته باشد و در اصطلاح شیر شاینی بشه.

دقت کنید وقتی نوک نازل داخل شیر باشه باید موقع فوم گیری یک صدایی مثل فششفیشش بده 🙂 یعنی نه خیل صدا خف باشه و نه خیلی تیز.

فوم دار کردن شیر لاته آرت

2. طرز تهیه شیر فوم دار لاته آرت با تجهیزات آشپزخانه

ما قبلا روش تهیه فوم در خانه رو توضیح دادیم در اینجا ولی اگه بخوایم به طور خلاصه اینجا توضیح بدیم باید بگیم:

شیر را داخل مایکروفر قرار بدید و اون رو به مدت 50 ثانیه با بالاترین درجه حرارت بدید سپس 3 دقیقه صبر کنید. دوباره شیر رو به مدت 20 ثانیه حرارت بدید و باز هم 3 دقیقه استراحت بدید به شیر و همین کار رو دو بار تکرار کنید.

حالا وقتشه که برای داشتن شیر فوم دار لته آرت اون رو داخل پیچر بریزید و با فوم ساز دستی شیر رو هم بزنید و وقتی شیر به حالت پفکی و سبک با حباب های ریز دراومد کار رو متوقف کنید و آماده طرح زدن برای لاته آرت بشید.

طرز زدن لته آرت روزتا

لاته آرت

مرحله 1

 با فاصله کافی (حدود 5 سانتی‌متر) از فنجان قهوه، شیر خود را با حرکات ثابت در وسط قهوه بریزید. این کار را نه نه خیلی سریع و نه خیلی آهسته انجام دهید.

مرحله ۲

با پایین آمدن فواره در فنجان، با سرعت متوسط در مرکز فنجان بریزید. پس از ریختن تقریباً تمام شی ، لازم است که ، با اقدامات کوچک جلو و عقب، تکان دادن پیچر را شروع کنید.

مرحله ۳

همانطور که شیر را تکان می دهید، خواهید دید که لایه هایی تشکیل شده اند که از فواره خارج می شوند. این لایه‌ها همچنان روی هم قرار می گیرند و فضای کمتری را برای طراحی پر می کنند. هنگامی که الگو در سطح گسترش یافت، به آرامی فواره را به پشت جام برسانید. اگر فنجان جایی نزدیک به پر شدن نیست یا در حال ریختن است، پس این مرحله را کاملاً درست انجام نداده اید.

مرحله ۴

همانطور که فواره را به لبه فنجان منتقل می کنید، باید سرعت ریختن را کم کرده و پیچر یا پارچ را از قهوه بالا و دور کنید.

پس از بلند شدن، شیر باقیمانده را در یک خط از وسط طرح بکشید تا روزتا جلوه زیبایی متقارن داشته باشد که بسیار معروف است.

طرز زدن لاته آرت گل لاله

لته آرت گل لاله

در ابتدای کار اسپرسویی که طرز تهیه با اسپرسوساز رو قبلاً آموزش دادیم رو داخل فنجون گرد بریزید و فنجون رو کف دستتون به صورت مورب و کمی کج بگیرید.

با دست دیگتون دسته پیچر رو بگیرید و شیر رو از بالا و بدون قطع کردن و دورانی داخل فنجون بریزید و اینکار رو تا جایی ادامه بدید که نصف فنجونتون پر بشه.

حالا برای طرح زدن همزمان که دارید فنجون رو به حالت صاف درمیارد پیچر رو نزدیک کنید و به مدت دو ثانیه شیر رو به صورت رفت و برگشتی به سمت چپ و راست حرکت بدید بعد از اینکار یک لحظه شیر رو قطع کنید و دوباره اینکار رو انجام بدید ولی به مدت 1 ثانیه و حرکت کمتر.

در گام پایانی نیز دوباره یک لحظه جریان شیر رو قطع کنید و سپس باز یک لکه شیر کوچیک زیر دوتا طرح قبلی ایجاد کنید و در پایان کار پیچر رو دور کنید و یک جریان شیر نازک از پایین به بالا روی سه طرح بکشید که اگه دوست داشتید ویدیو اینکار داخل پیج اینستاگراممون به آدرس cafi.mafi@ موجوده.

نکات پایانی و تکمیلی لته آرت

لاته آرت قلب برای داشتن یک لته آرت خوب لازمه 4 نکته مهم دیگه رو نیز رعایت کنید:

نکته اول: حواستون باشه بعد از گرفتن اسپرسو تنها 10 ثانیه وقت داری تا شیر رو به اون اضافه کنی چون کرما اسپرسوتون از بین میره. پس یجوری برنامه ریزی کن که هم شیر فوم دار و هم اسپرسو همزمان آماده بشن.

نکته دوم: با ریختن دورانی شیر از ارتفاع تقریباً 3 سانتی متری و با هدف قرار دادن وسط فنجون میتونید لاته آرت قلب رو درست کنی که خیلی پرطرفداره. یادت نره باید 70 درصد شیر رو به همین روش اضافه کنید.

نکته سوم: به طور کلی برای نقش بستن طرح های شبیه به قلبی باید شیر رو در انتهای کار از سمت پایین به بالا بکشید.

نکته چهارم: سعی کن برای خرید قهوه اسپرسوت از میکس قهوه استفاده کنی و درصدی رو از دانه های روبوستا استفاده کنی تا کرما خوبی بهت بده و اگه کلا نمیدونی اسپرسو چیست بزن رو لینکش.

در پایان نیز لازمه بگیم که ما تلاش کردیم هر چیزی که برای لته آرت و درست کردن طرح های قلب ، روزتا و گل لاله لازمه بدونی رو بهت بگیم. اما در صورتی که در مورد انواع دیگر اون سوالی داری میتونی داخل بخش نظرات از ما بپرسی.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 نظر
 1. مهرداد می‌گوید

  بسیار ممنون و سپاس از لطفتان

 2. مرضیه فراهانی می‌گوید

  ممنون از محبتتون

 3. فری می‌گوید

  ایجاد لته ارت روی قهوه فرانسه که قهوه رقیقی هستش امکان داره؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، نه متاسفانه. قهوه فرانسه رو میشه فقط با شیر ترکیب کرد ولی نمیشه لاته آرت خوبی روش زد

 4. کارن می‌گوید

  ممنون بابت توضیحات ولی بدون دیدن فیلم ازش، آدم گیج میشه

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   در آینده حتماً فیلم هم اضافه میکنم

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture