اسپرسو اصولی و بررسی 9 نکته کلیدی برای آن!

اسپرسو اصولی درست کردن، نیاز به دانستن نکات و دانشی می باشد که با گذشت زمان و کسب تجربه می توان آنها را کسب کرد. اما ما قصد داریم نکاتی را که در طی چند سال کار با قهوه کسب کرده ایم را به طور کامل و دقیق در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید یک قهوه خوش زه درست کنید.

احتمالا این موضوع برای شما نیز اتفاق افتاده است؛ قهوه ای که خودتان درست می کنید با طعم قهوه های کافی شاپ متفاوت می شود و نمی فهمید که دلیل این موضوع در چه چیزی می باشد.

در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که باریستاهای حرفه ای با رعایت یکسری نکات و ترفندها می توانند یک اسپرسو اصولی و خوشمزه درست کنند و در خیلی از موارد این نکات را به شما بروز نمی دهند.

9 نکته برای یک اسپرسو اصولی

اسپرسو اصولی و حرفه ای

اول این نکته رو به شما بگیم که ما در این مقاله قصد نداریم بگیم که اسپرسو چیست یا طرز تهیه آن به چه شکلی می باشد زیرا این موضوع رو قبلا به طور دقیق بررسی کرده ایم و می توانید در اینجا کلیک کنید. در واقع ما قصد داریم نکاتی را بیان کنیم که اسپرسو اصولی و حرفه ای را بتوانید درست کنید و یجورایی فوت های کوزه گری اسپرسو رو خواهیم گفت. 🙂

1. دستگاه اسپرسوساز رو زودتر روشن کنید.

اولین مورد و قبل از شروع هر کاری شما لازم است که دستگاه اسپروساز خود را برای داشتن یک اسپرسو اصولی آماده کنید، برای اینکار توصیه می کنیم:

قبل از تهیه اسپرسو دستگاه اسپرسوسازتون رو حتماً بدون قهوه روشن کنید. با اینکار جریان بخار و آب داغ، دستگاه رو کاملاً تمیز خواهد کرد.

وجود پسماندهای قهوه از دفعات قبلی در داخل دستگاه باعث می شود که طعم و مزه قهوه دچار تغییراتی شود و به نوعی مزه اصلی قهوه را حس نخواهید کرد.

2. زمان اسپرسو اصولی باید کنترل شود.

اسپرسو خوب درست کردن

خیلی از افراد این سوال را از ما می پرسند که بعد از ورود اولین قطره قهوه داخل فنجون چند ثانیه زمان برای عصاره گیری لازم می باشد؟

طبق بررسی های کلی زمان استاندارد برای عصاره گیری برای یک شات اسپرسو چیزی بین 15 الی 20 ثانیه و برای دابل شات نزدیک 25 ثانیه می باشد. یعنی اگر شما بیشتر از این مدت زمان استاندارد، عصاره گیری را ادامه دهید، به احتمال فراوان پودر قهوه شما خواهد سوخت و طعم اصلی آن از بین خواهد رفت.

3. رنگ اسپرسو خود را چک کنید.

نکته بعدی که لازم است در مورد یک اسپرسو اصولی و حرفه ای بدانید این است که تنها با چک کردن زمان که در بخش قبلی اشاره کردیم، نمی توان یک قهوه خوب درست کرد. چرا؟

مدت زمان عصاره گیری برای همه اسپرسوسازها یکسان نمی باشد و بسته آن ممکن است تغییر کند. به طور مثال مدت زمان لازم برای عصاره گیری در بعضی از قهوه سازهای دلونگی چیزی در حدود 10 ثانیه می باشد. خب حالا باید چکار کنیم؟

رنگ قهوه شما بیانگر خیلی از موارد می باشد. زمان که در حال عصاره گیری از دستگاه می باشید رنگ را چک کنید؛ زمانی که مشاهده کردید خروجی قهوه شما تغییر رنگ داد و متمایل به کمرنگ شد، دقیقاً زمانی می باشد که باید عصاره گیری را متوقف و دستگاه رو قطع کنید.

4. خرید قهوه اسپرسو بسیار مهم است.

اسپرسو اصولی

مورد بعدی کرما قهوه شما می باشد؛ همون لایه کف برنزه رنگی که اگر یک اسپرسو اصولی درست کنید بر روی آن شکل خواهد گرفت.

دوست من شما باید خرید قهوه اسپرسو را با دقت انجام دهید، چون در غیر اینصورت کرما به هیچ وجه تشکیل نخواهد شد. تاز بودن قهوه اولین شرط برای خرید مناسب می باشد و دومین مورد استفاده از قهوه روبوستا می باشد.

یعنی در واقع اگر شما درصدی از قهوه ای که خریداری می کنید از دانه های روبوستا نباشد به هیچ وجه نباید انتظار یک اسپرسو کرمیک و خامه ای داشته باشید.

اگر در منزل دستگاه آسیاب قهوه دارید، ترجیحاً به جای خرید پودر قهوه از دانه های قهوه استفاده کنید تا قهوه شما تازه تر و خوش عطرتر باشد.

5. فنجون اسپرسو را گرم کنید.

نکته بعدی که شاید خیلی از مردم عادی در تهیه اسپرسو در منزل رعایت نمی کنند و اصلاً اطلاعی ندارند، گرم کردن فنجان و تجهیزات تهیه قهوه می باشد.

زمانی که شما فنجان قهوه را گرم کنید از ایجاد شوک دمایی به اسپرسو جلوگیری می کنید و با اینکار از محو شدن و از بین رفتن سریع کرما اسپرسو جلوگیری خواهید کرد.

همچنین گرم بودن فنجان، اجازه نمی دهد که قهوه به سرعت سرد شود و عطر خود را از دست دهد. برای گرم کردن کافیست که فنجان را قبل از اینکه قهوه را درون آن بریزید با آب گرم بشورید.

6. جریان خروج یک اسپرسو اصولی

قهوه با اسپرسوساز

باریستاهای حرفه ای حتی با نگاه کردن به جریان خارج شدن یک اسپرسو به خوب یا بد بودن آن پی خواهند برد.

یک اصطلاحی بین افراد متخصص قهوه رایج می باشد به نام جریان دم موشی! وقتی که قهوه شما در حال خروج از اسپرسوساز می باشد باید جریانی شبیه به دم موش داشته باشد. یعنی قهوه باید به صورت یک دست و مداوم خارج شده و نباید در جریان آن قطع و وصلی اتفاق بی افتد.

اگر این اتفاق برای شما رخ می دهد یعنی تمپ کردن قهوه را به شکل درست انجام نداده اید و بیش از اندازه فشار به پودر قهوه خود وارد کرده اید. وقتی فشار بیش از اندازه باشد قهوه به سختی و به صورت قطره ای خارج خواهد و اگر فشار خیلی کم باشد قهوه به سرعت از دستگاه خارج خواهد شد که در دو صورت اسپرسو شما بد طعم خواهد شد.

7. اسپرسوساز مناسب بخرید!

برای داشتن یک اسپرسو اصولی و خوب شما لازم است که قهوه ساز و دستگاهی که انتخاب می کنید گزینه مناسبی باشد و به درستی کار کند.

فشار دستگاه اسپرسوساز خونگی باید در چیزی در حدود 15الی 20 بار باشه که بین برندهای موجود در بازار ما اگر بخواهیم پیشنهادی بدین قطعاً نوا رو از این لحاظ بیشتر تایید میکنیم تا برند دلونگی!

اگر هنوز قهوه ساز خرید نکرده اید به این نکته خیلی دقت کنید و سعی کنید حتماً با یک متخصص مشورت کنید.

8. کرما اسپرسو را چک کنید.

اسپرسو اصولی

بر خلاف ساید مواد غذایی که وقتی می سوزند رنگ آنها سیاه می شود، اسپرسو سفید می شود!! به طور کلی یک کرما خوب اسپرسو باید برنزه رنگ باشد.

وقتی که شما در حال عصاره گیری می باشید اگه مدت زمان شما از حد استاندارد عبور کند کرما از رنگ قهوه ای و برنزه به سمت سفید شدن پیش خواهد رفت. دقیقاً شما باید 3 ثانیه قبل از اینکه این اتفاق (سفید شدن) شروع شود دستگاه خود را قطع کنید.

اینکار شاید اول کمی برای شکا سخت باشد ولی پس از چندبار آزمون و خطا کردن دقیقاً زمان مناسب قهوه را به دست خواهید آورد، پ نگران نباشید.

9. قبل اسپرسو، آب بنوشید.

آخرین موردی که می خواهیم برای شما بررسی کنیم شاید خیلی به درست کردن یک اسپرسو اصولی ربطی نداشته باشد ولی برای سرو کردن آن خیلی مهم است. 🙂

تقریباً تمام افراد حرفه ای در قهوه، قبل از آنکه بخواهند اسپرسو سرو کنند یک لیوان آب می نوشند. با اینکار شما طعم و مزه های موجود در دهان را خواهید شست و به نوعی ذاعقه چشایی خود را باز خواهید کرد و باعث می شوید که طعم اصلی اسپرسو را بهتر متوجه شوید.

ما در این مقاله از کافی مافی تلاش کردیم تمام نکات و مواردی که لازم است تا شما بتوانید یک اسپرسو اصولی داشته باشید را بیان کردیم. اما در صورتی که در مورد مطالب های گفته شده سوال و یا ابهامی دارید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید تا در کمترین زمان ممکن به شما پاسخ دهیم.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture