مزه پایه قهوه کدام است و چه ویژگی هایی دارند؟

مزه پایه قهوه یکی از مهمترین و تخصصی ترین مواردی می باشد که لازم است تمام کسانی که در حوضه تهیه و آماده کردن قهوه فعالیت دارند آنها را بشناسند. قهوه به طور کلی سرشار از ترکیبات شیمیایی مختلفی می باشد که بر روز طعم و مزه نهایی آن تاثیرگذار می باشند. اما آیا فقط همین ترکیبات روی این مزه اثر دارند و یا موارد دیگری همچون نوع دانه قهوه، نوع رست استفاده شده و موارد دیگری نیز در این موضوع نقش دارند؟

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم 3 مزه پایه قهوه که لازم است همه ما با آن آشنایی داشته باشیم را برای شما معرفی کنیم، این 3 طعم به ترتیب اهمیت؛ تلخی، ترشی و شیرینی می باشد.

1. تلخی مهمترین مزه پایه قهوه

تلخی قهوه

تلخی درون مزه پایه قهوه را می توان از معدود تلخی های محبوب در مواد غذایی معرفی کرد که عاشقان قهوه دوست دار آن می باشند. در بسیاری از مواد غذایی زمانی که شما واژه تلخ شدن مزه را استفاده می کنید به طور ناخودآگاه طعم و مزه ای نامطبوع را حس خواهید کرد اما در قهوه اینگونه نیست.

میزان تلخی قهوه می تواند بسته به عوامل مختلف متفاوت باشد، اما زمانی این تلخی دلچسب می باشد که شما بعد از نوشیدن قهوه یک تلخی بسیار ملو و خفیف را در دهان خود حس کنید.

داخل دانه های قهوه خام در حدود 8 درصد ترکیب را اسید کلروژنیک ها تشکیل می دهند که در زمانی که شما دانه ها را شروع به رست دادن می کنید این اسیدها شروع به واکنش می کنند و باعث آزاد شدن طعمی تلخ در قهوه شما می شود.

اما این موضوع تنها دلیل تلخی در قهوه نمی باشد، کافئین عامل دیگری می باشد که می تواند یک تلخی جذاب به قهوه شما ببخشد، پس اگر جز کسانی می باشد که عاشق تلخی در بین مزه پایه قهوه می باشید باید به سراغ دانه های پر کافئین بروید، یعنی دانه های قهوه روبوستا.

فراموش نکنید که در بسیاری از مواقع تلخی قهوه به خاطر درجه رست بسیار بالا ایجاد می شود که این نوع تلخی را نمی توان تلخی خوبی معرفی کرد، تلخی که طعم و مزه سوختگی و کربن در قهوه شما داشته باشد نه جذاب است و نه دلپذیر.

موارد دیگری همچون مدت زمان دم کردن قهوه، دمای آب جوش، کیفیت و کمیت قهوه و.. نیز می تواند در تلخی قهوه اثر داشته باشد.

2. ترشی و اسیدیته قهوه

اسیدیتیه و ترشی قهوه

دومین مزه پایه قهوه که شاید خیلی از افراد را به اشتباه تصور می کنند اسیدیته قهوه می باشد. اسیدیته یک موضوع مبهم برای دوست داران قهوه می باشد که بسیاری از حتی متخصصان این حوضوه نیز نمی توانند درک صحیحی از آن داشته باشند.

اول اینکه اسیدیته قهوه با اسیدی که در ذهن شما می باشد متفاوت است و لازم نیست در مورد نوشیدن آن ترسی داشته باشید، در واقع این اسیدیته قهوه می باشد که باعث سرزنده شدن و جذاب شدن طعم قهوه می شود.

رایج ترین اصطلاحی که تعریفی که برای اسیدیته قهوه رایج می باشد، ترشی قهوه می باشد که توسط کناره های زبان درک می شوند و در واقع طعمی میوه ای مانند می باشد که بسته به محل رشد دانه های قهوه و ارتفاع سطح زمین محل رشد، این طعم و ترشی متفاوت می باشد.

اگر بخواهیم راحتتر این مزه پایه قهوه را برای شما معرفی کنیم باید بگوییم؛ یک نوشابه را در نظر بگیرید که وقتی درب آن را باز می کنید چقدر طعم فوق العاده ای را در هنگام نوشیدن آن حس می کنید. حال اگر چندین ساعت درب آن را باز بگذارید مشاهده خواهید که بخاطر فرار گاز آن چقدر مزه و طعم نوشابه بد خواهد شد، دقیقاً اسیدیته همین نقش را درون قهوه ایجاد می کند و باعث خوشمزه شدن آن می شود.

پس این تصور را که اسیدیته قهوه یعنی اسیدی بودن دانه ها و بالا بودن میزان PH را کاملاً از ذهن خود خارج کرده و تنها چیزی که باید به آن فکر کنید طعم و رایحه زنده قهوه از میوه های مختلف مانند توت فرنگی می باشد که در بیشتر مواقع با یک ترشی خاصی همراه می باشد، البته نه به اندازه ترشی لیمو ترش!!!

3. شیرینی کمیابترین مزه پایه قهوه

مزه پایه قهوه

گزینه آخری که قصد داریم در بین 3 مزه پایه قهوه مورد بررسی قرار دهیم، شیرینی می باشد. مزه ای که شاید به اندازه ارزش و اهمیتش هیچ وقت مورد بررسی قرار نگرفته است و خیلی به آن اهمیتی داده نمی شود.

جالب است بدانید که خیلی از افراد و دوست داران قهوه، تلخی را نماد کیفیت و ارزشمند بودن قهوه می دانند، در حالی که دقیقاً این موضوع برعکس می باشد و بهترین قهوه های جهان از نوع عربیکا و با مزه پایه شیرین می باشند.

همانطور که در مورد اسیدیته قهوه و مزه پایه ترش قهوه صحبت کردیم، در مورد شیرینی قهوه نیز این موضوع صادق می باشد و شیرینی موجود در قهوه یادآور طعم میوه های شیرین و شکلاتی می باشد.

یکی از مواردی که به صورت تجربی متوجه آن شده ایم، اهمیت تلخی درون قهوه می باشد، تا جایی که مشاهده می کنیم که افراد اصرار دارند که قهوه عربیکایی را که از ما قصد خریدش را دارند با رست دارک خریداری کنند، اما از نظر تخصصی این کار اصلا صحیح نمی باشد:

زمانی که شما دانه عربیکا خریداری می کنید، یعنی طعم و عطر (شیرینی میوه ای) قهوه برای شما مهم بوده است که به سراغ یک دانه با کافئین کمتر و قیمت بالاتر آمده اید، اما زمانی که شما این دانه ها را با رست دارک برشته می کنید، تمام این طعم و رایحه را از قهوه خود می گیرید.

ما در این مقاله از کافی مافی تلاش کردیم که هر 3 مزه پایه قهوه را به طور تخصصی و دقیق برای شما بررسی کرده و هر آنچه که لازم است در مورد آنها بدانید را برای شما بیان کنیم. اما در صورتی که در مورد مطالب و سرفصل های گفته شده در این مقاله با سوال یا ابهامی رو به رو هستید می توانید آن را در قسمت پیشنهادات با ما در میان قرار دهید.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture