کاپوچینو و ماکیاتو کدام یک را انتخاب کنیم؟ (4 تفاوت اصلی)

کاپوچینو و ماکیاتو از جمله نام هایی می‌باشند که در منوی تمام کافی شاپ ها آن را مشاهده خواهید کرد، زیرا این دو نوشیدنی جز موارد اصلی و موضوعاتی می باشد که باریستاهای حرفه ای به آن بسیار دقت می کنند.

تفاوت بین کاپوچینو و ماکیاتو زیاد است، اما خیلی از نام آنها نمی‌توان متوجه موردی در این باره شد، پس با ما در مجله تخصصی کافی مافی همراه شوید تا مثل همیشه به طور تخصصی این موضوع را باهم بررسی کنیم و با آشنایی ابتدایی با این دو نوشیدنی محبوب به سراغ بررسی تفاوت های مختلف موجود در آنها صحبت کنیم.

توضیحی مختصر از کاپوچینو

کاپوچینو

کاپوچینو یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو می باشد که در تهیه آن از شیر جوشیده و فوم یا همان کف شیر نیز استفاده می شود، که نسبت استفاده قهوه به شیر در آن 1 به 3 می باشد که در بعضی از کافی شاپ ها این نسبت 1 به 5 هم می باشد.

وجود فوم شیر در کاپوچینو باعث می شود که لاته آرت یا همان هنر تزیینی که برای سطح قهوه ها استفاده می شود برای این نوشیدنی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

نکته مهم در طعم کاپوچینو این است که طعم اسپرسو در این نوشیدنی کم می شود و در اصطلاح دارای یک طعم خاموش است اما اغلب طعم های اضافی و شیرین کننده های زیادی به آن اضافه نمی شود و یکی از نوشیدنی بسیار جذاب برای دوست داران ترکیب قهوه و شیر می باشد.

کاپوچینو در اصل یک نوشیدنی صبحگاهی به حساب می آید که می تواند وظیفه بیدار کردن شما را به خوبی انجام دهد بدون اینکه نیاز داشته باشد به شما مانند اسپرسو شوکی یا هیجانی وارد کند.

خرید نسکافه

معرفی نوشیدنی قهوه ماکیاتو

ماکیاتو

بین کاپوچینو و ماکیاتو از نظر نحوه آماده کردن چه تفاوتی وجود دارد؟ در واقع ماکیاتو نیز همانند کاپوچنیو یک نوشیدنی بر پایه اسپرسو می باشد با این تفاوت که در تهیه کردن از شیر جوشیده شده دیگر استفاده نمی شود و فقط یک لایه نازک از فوم شیر می باشد که برای نوشیدن آن به اسپرسو اضافه می شود.

ماکیاتو یک فنجان قهوه بسیار کوچک می باشد که درون آن یک شات اسپرسو و یک لایه از فوم شیر بر روی آن می باشد.

کافیست یک نگاه کوتاه به نام ماکیاتو “macchiato” بی‌اندازیم، در ایتالیا این کلمه به معنی لکه دار و خالدار می باشد که این واژه برگرفته از حالت این نوشیدنی می باشد که در واقع اسپرسویی می باشد که با یک لایه فوم مشخص یا لکه دار شده است.

اندازه این نوشیدنی در حدود 33 میلی لیتر می باشد که بسیار کم است که شما یک طعم بسیار بلد و مشخصی از اسپرسو از آن دریافت خواهید کرد که با کمی فوم شیر این طعم سبک تر و نرم تر شده است.

خرید چای ماسالا

شناخت لاته ماکیاتو و اسپرسو ماکیاتو

لاته ماکیاتو

اگر شما به داخل یک کافی شاپ رفته و ماکیاتو سفارش دهید، برای شما اسپرسو ماکیاتو که نسخه اصلی و سنتی سرو ماکیاتو که اکثر مردم آن را می شناسند برای شما آورده می شود.

اما ممکن است با یک نوشیدنی شبیه لاته آشنا شوید که به آن نیز ماکیاتو بگویند، با شنیدن آن تعجب نکنید زیرا لاته ماکیاتو می باشد که از 70 درصد شیر تشکیل شده به همراه یک شات اسپرسو که در ته لیوان شما قرار گرفته است.

در برخی کافی شاپ ها نام لاته را قبل از نوشیدنی ذکر نمی کنند که این باعث می شود شما با دیدن این نوشیدنی کاملا گیج شوید، تعجب نکنید نه شما اشتباه سفارش داده اید نه باریستا نابلد است!!

ما در ادامه مقایسه و بررسی تفاوت میان کاپوچینو و ماکیاتو خود آن را در نظر می گیریم نه لاته، زیرا نسخصه اصلی و استاندارد اسپرسو ماکیاتو می باشد.

کاپوچینو و ماکیاتو کدام یک دارای کافئین بیشتری هستند؟

کافئین

بین کاپوچنیو و ماکیاتو از لحاظ کافئین هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد و هر دو دارای شرایط یکسانی می باشند و دلیل آن هم مشخص است، استفاده از یک شات استاندارد اسپرسو برای آماده کردن هر دو باعث این موضوع می شود.

اما این موضوع مخصوصا در مورد کاپوچینو قابل تغییر است و به راحتی می توانید با اضافه کردن یک شات اسپرسو اضافی به آن هم طعم نوشیدنی خود را قوی تر کنید و هم میزان کافئینی که در دسترس شما قرار می گیرد.

اما در مورد ماکیاتو این موضوع یک سخت تر می شود، زیرا این نوشیدنی به خودی خود به اندازه کافی قوی می باشد و ممکن است اضافه کردن یک شات بیشتر برای شما احساس زدگی در طعم ماکیاتو را به همراه داشته باشد.

پس در مورد میزان کافئین در مورد این دو نوشیدنی در حالت استاندارد تعادل وجود دارد که شما می توانید با توجه به ذائقه و سلیقه خود این برابری را برهم بزنید.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

نحوه تهیه کاپوچینو و ماکیاتو کدام یک در منزل راحت‌تر است؟

کاپوچینو و ماکیاتو

وقتی شما به نحوه تهیه و آماده کردن کاپوچینو نگاه می کنید که علاوه بر تهیه اسپرسو نیاز دارید هم شیر خود را آماده کنید و هم فوم شیر را متوجه خواهید شد که ماکیاتویی که تنها به اسپرسو و یک لایه بسیار کم فوم شیر نیاز دارد بسیار آسان تر می باشد و به همین خاطر است که خیلی از افراد این عقیده را دارند که ماکیاتو نوشیدنی اسپرسو برای مبتدیان می باشد.

با توجه به میزان فوم پایین و کم قهوه ماکیاتو شما به راحتی می توانید بدون نیاز به دستگاه اسپرسو این کف را به راحتی در منزل خود تهیه کنید که اگر روش آن را بلد نیستید ما قبلا روش تهیه فوم شیر در منزل را به طور کامل توضیح داده ایم.

تمام کاری که شما برای ساخت ماکیاتو باید انجام دهید این است که یک قاشق اسپرسو دم کنید و روی آن کمی کف شیر بپاشید و کارتان تمام است!! 🙂

معمولاً هیچ قند و شکری به آن اضافه نمی شود، زیرا این یک نوشیدنی بسیار کوچک است و اکثر افراد آن را در یک یا دو قلپ سریع می نوشند.

گاها مشاهده می شود حتی باریستاها به جای استفاده از فوم شیر در تهیه این قهوه از کمی خامه زده شده استفاده می کنند به عنوان یک تقلب ساده، اما نمی دانند که کلا اسم نوشیدنی با این کار عوض شده و تبدیل به قهوه کن پانا می شود.

خرید قهوه اسپرسو 

تفاوت های اصلی بین کاپوچینو و ماکیاتو

تفاوت های اصلی کاپوچینو

ما تا الان در مورد کلیّت دوقهوه کاپوچینو و ماکیاتو صحبت کردیم و بیان کردم که ما دو نوشیدنی داریم که پایه هر دو اسپرسو می باشد که داری روش تهیه و مواد متفاوتی می باشد.

اما در ادامه سعی داریم به نکاتی ریز و دقیق بپردازیم که اگر شما از دوست داران قهوه هستید و یا دوست دارید یک باریستا حرفه ای شوید دقت به آنها بسیار مهم است:

1. کاپوچینو نسبت به ماکیاتو شیری تر می باشد

شیر کاپوچینو

اگر دنبال یک نوشیدنی قهوه خامه ای تر و شیری تر می باشید به طور قطع لازم است به دنبال کاپوچینو بروید.

یک نوشیدنی 5 انسی یا 150 میلی لیتری که البته وزن آن بخاطر وجود کف کمتر است و قسمت اعظم آن را شیر و کف شیر تشکیل می دهد که وقتی با اسپرسو ترکیب می شود یک حالت خامه ای به نوشیدنی شما می دهد.

هرچند که در یک نوشیدنی قهوه ما باید بدنبال قهوه و تاثیر آن در نوشیدنی باشیم ولی باید این موضوع را بپذریم که بسیاری از دوست داران قهوه از ترکیب این نوشیدنی لذت می برند و خیلی به طعم اصلی قهوه تمایلی ندارند، موضوعی که در ماکیاتو بیشتر مشخص است تا کاپوچینو!

2. ماکیاتو طعم قوی تر از قهوه به شما می دهد

 

همانطور که در بالا نیز گفتیم اگر دنبال فرار کردن از طعم تلخ و قوی قهوه هستید باید به دنبال نوشیدن کاپوچینو بروید، حتی ممکن است این موضوع کمی فراتر برود و در کاپوچینو شما طعم هایی مثل وانیل یا کارمل نیز اضافه کنید.

اما ماکیاتو یک نوشیدنی قوی و خشن از اسپرسو می باشد که با بک لایه بسیار نازک از کف شیر خیلی کم ملایم شده است.

اکثر مردم ماکیاتو رو به صورت یک جرعه و سریع می نوشند و در واقع اگر شما بدنبال چشیدن نت های واقعی طعم قهوه هستید ماکیاتو گزینه بسیار ایده آلی برای این کار می باشد که به یک لایه نازک کف باعث ایجاد لذت دوچندانی می شود.

خرید قهوه فوری

3. بین کاپوچینو و ماکیاتو کدام یک اقتصادی تر است؟

ماکیاتو

اگر جز افرادی می باشید که دنبال نوشیدن یک قهوه اقتصادی می باشید باید بگوییم کاپوچینو را باید انتخاب کنید که تقریبا 5 برابر بیشتر از قهوه ماکیاتو می باشد.

اسپرسو معمولی به همراه ماکیاتو و اسپرسو کن پانا کوچکترین نوشیدنی های قهوه ای می باشند که وجود دارند.

اما کاپوچینو اصولا در سایز استاندارد 150 میلی لیتر می باشد که گاها مشاهده می شود که بعضی از برندهای معروف مثل استارباکس کاپوچینوهای خاصی حتی تا اندازه 470 میلی لیتر نیز تولید می کند که بیشتر شبیه پارچ می باشد!! 🙂

خرید قهوه استارباکس

4. زمان مناسب برای این دو نوشیدنی

 

همانطور که در قسمت های قبل بیان کردیم کاپوچینو به خاطر وجود شیر در آن گزینه بسیار مناسبی برای صبح می باشد، و دلیل این موضوع هم این می باشد که شیر و گاها شکر موجود در کاپوچینو باعث می شود که کافئین موجود در اسپرسو شما به مرور و کندتر جذب بدن شما شود و یک حالت هیجانی لحظه ای برای شما بعد از خواب ایجاد نشود.

اما همانطور که نوشیدن کاپوچینو و لاته برای صبح را به شما توصیه می کنیم، برای ظهر ها و یا بعد از غذا این نوشیدنی را اصلا توصیه نمی کنیم، زیرا هضم غذا شما به خودی خود سنگین است، اضافه شدن شیر نیز این کار را سنگینتر خواهد کرد.

بعد از غذا خورد کمی احساس خستگی و خواب به سراغ انسان می آید که باز هم استفاده از ترکیب شیر و قهوه گزینه بهتری از قهوه خالص می باشد، اما لازم است که شیر استفاده شده بسیار کم باشد. به همین خاطر نوشیدن ماکیاتو برای ظهر ها بسیار گزینه مناسبی می باشد.

و در پایان و در غروب و بعد از‌ ظهر نوشیدن اسپرسو معمولی بهترین گزینه برای شما می باشد که برای ایجاد یک انرژی مضاعف برای ادامه روز به شما کمک بسیار مناسبی می کند که می توانید این مقاله را به انگلیسی در اینجا مطالعه فرمایید.

فروشگاه قهوه کافی مافی

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture