چای را با چی بخوریم؟ ارائه بهترین تنقلات برای انواع چای

چای را با چی بخوریم؟ سوالی که خیلی از ما ایرانی های برای جواب دادن به آن فقط یک گزینه رو می شناسیم، قند و شکر!! پیدا کردن یک جایگزین مناسب برای شکر ما با گزینه های زیادی رو به رو خواهیم شد که هر یک خصوصیات و مشخصات خاص خودشان را دارند. در بین افزودنی هایی که برای شیرین کردن چای استفاده می شود؛ کشمش ، خرما و توت خشک جز شناخته شده ترین موارد می باشند.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم به طور دقیق به بررسی این موضوع بپردازیم که مواد خورده شده همراه چای چه گزینه هایی می باشند و نوع استفاده آن در انواع چای چگونه می باشد و در کل بفهمیم که واقعاً چای را با چی بخوریم؟

چای را با چی بخوریم؟

چای را با چی بخوریم؟

در بین افزودنی ها و تنقلاتی که در ایران برای خوردن چای استفاده می شود به طور قطع میتونیم بگیم با یک اختلاف فاحش قند و شکر در رتبه های اول می باشند.

جالب است بدانید طبق سرانه جهانی مصرف شکر در دنیا 5 کیلوگرم برای هر شخص می باشد در حالی که این مقدار برای هر ایرانی نزدیک به عدد 30 کیلوگرم می باشد. همین موضوع به وضوح نشان می دهد که رتبه اول افزودنی هایی که به چای اضافه می کنیم شکر می باشد.

به طور کلی می توان نقطه اشتراک تمام افزدونی های چای از شکر و کشمش گرفته تا شکلات و خرما و یا توت خشک و نبات ، همه و همه دارای طعم و مزه شیرین می باشد اما سوال اصلی اینجاست که بهتر است چای را با چی بخوریم؟ کدام گزینه در بین موارد بالا برای نوشیدن چای مناسب تر می باشد؟

1. قند را بیشتر از 8 حبه نخورید

قند و چایی

همانطور که گفتیم اولین گزینه پر مصرف با چای در بین ما ایرانی ها قند و شکر است، بهتر است بدانید که قند به خودی خود ضرری برای همراه شدن با چای ندارد ولی مشکل اصلی میزان مصرف بالای آن می باشد که می تواند نتایج عوارض متعددی برای شما به همراه داشته باشد.

مقدار توصیه شده برای استفاده از قند در روز حداکثر 8 عدد می باشد که در هر وعده نوشیدنی چای بهتر است حداکثر 2 عدد خورده شود، به همان میزان نیز شکر می تواند جایگزین شود، هر حبه قند دارای وزنی حدود 3 گرم می باشد پس استفاده از 24 گرم شکر در روز حداکثر میزان مجاز برای مصرف می باشد.

فراموش نکنید میزان مصرف قند و شکر می تواند نتایج و عوارض فراوانی مانند ایجاد اختلالات کبدی، پوسیدگی دندان ها و چاقی را برای شما به همراه داشته باشد.

پس در جواب سوال چای را با چی بخوریم؟ می توانیم بگوییم می توانید با قند بخورید اما به میزان محدود! (نقل نیز دقیقاً مانند قند می باشد)

2. خرما را ترجیحاً با چای داغ نخورید

چای را با چی بخوریم؟

قبل از آنکه بخواهیم در مورد خرما صحبت کنیم به یک نکته کلش اشاره کنیم که خیلی از افراد بر این تصور پیش می روند که تنقلاتی مانند خرما ، کشمش ، توت خشک ، عسل و… به خاطر طبیعی بودن می توانند هرچقدر که دوست دارند مصرف کنند، اما یک سوال مهمی که ما از این افراد خواهیم پرسید این است که مگر قند و شکر از چه ماده ای تهیه می شوند؟ آیا نیشکر و چغندری که قند از آنها گرفته می شود غیر طبیعی می باشند؟

یادتان باشد قند موجود در داخل تمام این افزودنی ها از نوع آزاد می باشند و به راحتی قابل جذب در بدن می باشند و برای هر گزینه ای که می خواهیم با چای بخوریم رعایت اعتدلال اولین گزینه می باشد.

اما میایم سراغ خرما و نحوه مصرف آن با چای، بهتر است بدانید که وقتی شما خرما را با چای داغ مصرف می کنید به طور غیر مستقیم تمام خواص و فواید موجود در خرما را حذف می کنید، در واقع مصرف خرما با چای داغ دقیقاً شبیه به استفاده از قند با درجه شیرینی کمتر می باشد، بدون هیچ خاصیتی.

3. کشمش گزینه ای جذاب برای دیابتی ها

چای و کشمش

یکی از موضوعات بسیار جدی که افرادی که دوست دارند بدانند چای را با چی بخوریم؟ بحث دیابت و قند خون می باشد که امروزه بسیار رواج پیدا کرده و اگر یک نگاه کوتاه به دوستان و آشنایان خود بیاندازید به احتمال فراوان افراد دیابتی را مشاهده خواهید کرد.

کشمش شاید از لحاظ خواصی مانند داشتن ویتامین و مواد معدنی در رتبه خوبی قرار نداشته باشد، اما یک خاصیت منحصر به فردی که می توان در آن مشاهده کرد، اندازه کوچک آن ها می باشد.

افرادی که به مبتلا به دیابت و قند خون هستند در قاعده کلی جز افرادی می باشند که قند را خیلی دوست داشته و دارند، به همین خاطر استفاده از کشمشی که می توانند به تعداد بیشتری مصرف کنند برای آنها بسیار جذاب تر می باشد.

اما فراموش نکنید همین کشمش نیز باید در مصرف آن دقت شود و حداکثر تعدادی که می توان گفت در جواب سوال چای را با چی بخوریم؟ بین 10 الی 15 عدد می باشد.

4. توت خشک ، شمشیر دو لبه!!

در بین تمام خوراکی ها و مواد غذایی که تا اینجا برای خوردن با چای معرفی کردیم می توان توت خشک را یکی از متفاوت ترین موارد معرفی کرد زیرا توت خشک می تواند هم نتایج فوق العاده ای برای بدن شما به همراه داشته باشد و هم بالعکس!

توت خشک سرشار از کلسیم، فسفر، آهن و پتاسیم هست که بعد از خشک کردن تقریباً نصف قند خود را از دست می دهد و دارای قندی سازگار با بدن انسان مخصوصاً برای افراد دیابتی می باشد اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است:

توت خشک به تنهایی خواص زیادی دارد، اما وقتی به مقدار زیاد با چای داغ خورده شود، عامل اصلی دیابت می باشد! و برعکس اینکه همه بر این باور می باشند که این دو کنار هم برای سلامتی مفید می باشد در صورتی که مقدار مصرف آن زیاد باشد دقیقاً برعکس این موضوع اتفاق خواهد افتاد.

مقدار توت خشک که می توان برای سوال به اینکه چای را با چی بخوریم؟ قرار داد، حداکثر 10 عدد در هر وعده می باشد و تعداد وعده ها در روز حداکثر 3 بار می باشد.

5. نبات یک گزینه مناسب برا خوردن با چای

چای نبات

ما قبلاً به طور مفصل در مورد چای نبات صحبت کرده ایم و ویژگی ها آن را تک تک مورد بررسی قرار داده ایم، اما اگر بخواهیم در مورد نبات یک توضیح کلی بدهیم باید گفت:

نبات به خودی خود یک نوع قند به حساب میاد که از نیشکر تهیه می شود، در واقع اگر بخواهیم به طور ساده فرآیند تولید نبات را توضیح دهیم باید گفت که تنها کافیست یک محلول اشباع قند ساکارز یا همان شکر در آب به وجود آورید و طبق یک سری مکانیزم های فیزیکی نبات خود را آماده کنید.

اما نکته بسیار خاصی که در استفاده از نبات به عنوان یک شیرین کننده می توان به آن اشاره کرد این موضوع می باشد که نبات بر خلاف شکر و قند دارای خواص فوق العاده ای در هنگام مصرف با چای می باشد؛ ضد درد، ضد سرفه، ضد خروسک، ضد نفخ و سردی برای کودکان و… از جمله مهمترین این موارد می باشد.

پی می توان گفت نبات یک گزینه مناسب برای پاسخ به سوال چای را با چی بخوریم؟ باشد، اما باز هم فراموش نکنید که تعادل در مصرف شرط لازم بهره بردن از این خواص می باشد.

6.  عسل با چای یک ترکیب سمی!!

عسل و چای

گزینه بعدی که که در بین شیرین کننده ها قصد استفاده از آن را داریم عسل می باشد. همه ما از خواص و مزایای فوق العاده عسل طبیعی به خاطر وجود آنزیم های مختلف با خبر هستیم، عسل به خاطر ساختار خود تاثیرات بسیار ناچیزی بر سطح انسولین و سطح گلوکز خون می باشد.

اما با این همه نتایج مثبتی که می تواند عسل ما را مجاب به مصرف کند، اما زمانی که آن را با چای داغ ترکیب کنید این خواص نه تنها از بین رفته، بلکه جای خود را ضررهای گوناگون می دهد.

حرارت دیدن بالای عسل باعث می شود که ترکیبات سمی از آن خارج شود و همچنین مانع جذب کلسیم در بدن شود و در طولانی مدت باعث تشکیل سنگ صفرا در بدن ما شود.

پس توصیه ما این است در صورتی که قصد استفاده از عسل و چای را همزمان دارید اجازه دهید که چای کمی از دما و حرارت خود را از دست بدهد و سپس برای ترکیب کردن آنها اقدام کنید.

نکات تکمیلی چای را با چی بخوریم؟

چای لیمو

در پایان نیز باید به این موضوع اشاره کنیم که ما تا اینجا مهمترین ترکیباتی که می تواند با چای برای خوردن استفاده شود را بررسی کرده ایم، اما نکته ای که باید توجه شود شباهت تمام این افزودنی ها شیرین بودن آنها می باشد، اما اگر جز افرادی هستید که دنبال ترکیبات غیر شیرین با چای می باشید باید گفت:

 • هل: استفاده از هل می تواند گزینه بسیار خوشمزه، خوش عطر و خوش رایحه باشد که دارای خواص فوق العاده می باشد، پس چای هل یک گزینه ایده برای پاسخ به سوال چای را ا چی بخوریم؟ می باشد.
 • زعفران: چای زعفران یک افزودنی بسیار ایده آل برای چای می باشد؛ درمان زخم معده، شادی آور، رفع کم کاری تیروئید، افزایش رشد قد و بسیاری دیگر از نتایج فوق العاده
 • گلاب: خاصیت ضد ویروس دارد، و استرس را از بین می برد، چای کمرنگ با گلاب ضد یبوست می باشد! و خاصیت بسیار فوق العاده ای برای پوست نیز دارد، ضد میگرن، ضد غم و آرامبخش می باشد.
 • لیمو: مصرف چای با لیموترش نه تنها ویتامین C لیمو را نابود میکند، بلکه از طرفی مینای دندان را از بین می برد و باعث ترک خوردن راحت تر دندان ها می شود.

ما در این مقاله سعی کردیم تمام تنقلات و ترکیباتی که می توان برای شیرین کردن انتخاب کرد را بیان کنیم، شاید به طور مثال استفاده از شکلات تلخ یا دارچین و موارد این چنینی را نیز بتوان نام برد که می توان همراه چای سرو کرد، اما به طور قطع دارای محبوبیت بسیار کمتری می باشند.

اگر شما نیز نکاتی در مورد اینکه چای را با چی بخوریم؟ دارید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. دانشجو می‌گوید

  نوشته‌های بالا با چه منبع و سندی نوشته شدن

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   چون چای نوشیدنی هست که داخل ایران بیشتر مصرف میشه تا سایر نقاط جهان، به همین خاطر منبع علمی خارجی برای این مقاله استفاده شده و بیشتر از تحقیقات سایت های داخلی ایران جمع آوری شده و تلاش شده بهترین مطالب رو انتخاب کنیم.

 2. mr.m می‌گوید

  چطوری در توت خشک ،کلسیم و آهن باهم وجود دارند؟!!!
  میدونستید که وقتی کلسیم با آهن مصرف بشه جذب کلسیم کاهش پیدا می‌کنه و ماده ای نیست که هر دو ی این ماده هارو داشته باشه .
  بدرود

 3. حسن تقی‌زاده می‌گوید

  ممنونم. استفاده کردم. تنقلاتی چون انجیر خشک و مویز هم در سنت ما جا داشت! آنها چه طورند؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   قطعا فواید خوودشون رو دارن

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture