چای زعفران و طلایی به رنگ سرخ (فواید و طرز تهیه آن در منزل)

همه ما با شنیدن نام زعفران به طور ناخودآگاه قیمت و لاکچری بودن این گیاه به ذهن‌مان خطور می‌کند، البته این تفکر در مورد این موضوع درست است زیرا بررسی ها نشان می دهد زعفران گران قیمت‌ترین گیاه جهان می باشد، حال سوال اینجاست که آیا واقعا نوشیدن چای زعفران ارزش این هزینه را دارد؟

وقتی ما می خواهیم موضوعی را تجزیه تحلیل کنیم نیاز است همه جوانب آن را بررسی کنیم، به همین خاطر ما تلاش میکنیم تمام خواص و فواید آن را برای شما بررسی کنیم و سپس خود شما تصمیم بگیرید که آیا نوشیدن چای زعفران را می‌پسندید یا خیر؟

آشنایی با چای زعفران

چایی زعفرانی

زعفرانی که در چای زعفران می باشد با داشتن قیمتی نزدیک به 5 هزار دلار آمریکا به ازای هر کیلوگرم با اختلاف نسبت به سایر گیاه های جهان در رتبه اول می باشد و به همین خاطر نام طلای سرخ بر روی آن گذاشته اند.

جالب است بدانید تاریخچه این گیاه از آن ایران می باشد و می توان گفت بیش از نود درصد زعفران کشت شده در جهان در ایران می باشد که بیشتر این تولیدی به کشور دوست و همسایه چین می باشد!! 🙂

حتی اسم گرفته شده چای زعفران نیز نشان دهنده قیمت بالای آن می باشد، زعفران یک واژه عربی می باشد که ریشه آن از یک واژه ایرانی به نام “زَرپَران”  گرفته شده است.

استفاده از این گیاه در موارد مختلفی می باشد از صنعت رنگ سازی و لوازم آرایش گرفته تا صنعت داروسازی و پزشکی، که ما سعی داریم درمورد چای زعفران که از نظر ما که دوست دار چای و قهوه می باشیم مهمترین مصرف آن می باشد صحبت کنیم.

برای خواص و فواید نوشیدن چای زعفران موارد بسیار مختلفی بازگو شده است که ما در اینجا سعی داریم مهمترین این موارد را بازگو کنیم، البته ما فقط در مورد زعفران موجود در آن حرف می زنیم که شما لازم است به این خواص، فوایدی که در چای همراه این گیاه وجود دارد را نیز اضافه کنید.

خرید چای ماسالا

چای زعفران و کمک به درمان سرماخوردگی

فواید زعفرون

شاید به طور قطع گفت سرماخوردگی جز رایج ترین بیماری های رایج در جهان می باشد که همه ما با آن آشنایی داریم و در فصول مختلف مخصوصا سرما با آن در حال جدال می باشیم.

نقش اصلی چای زعفران در بیماری سرما خوردگی کاهش تورم و التهاب ایجاد شده در ریه ها در هنگام سما خوردگی می باشد.

در واقع این چای مخاط های ایجاد شده در ریه های و گلو را تمیز کرده و با این کار باعث می شود روند بهبودی سرعت پیدا کند و همچنین عاملی که در زمان این بیماری واقع بسیار اعصاب خورد کن می باشد را کاهش دهد.

چای زعفران و کمک به زنان در زمان قاعدگی

چای زعفرانی برای زنان

مشکلاتی که برای زنان در زمان قاعدگی پیش می آید که گاها بسیار درد آور و سخت می باشد، در برخی از موارد از مشکلات تبدیل به اختلالات می شود که برای فرد مورد نظر بسیار سخت می باشد.

عدم نظم و تاخیر در پریود شدن، قاعدگی دردناک به همراه حالت تهوع و خونریزی های شدید از جمله مهمترین و شایع ترین آنها می باشد که ما یک گزینه طبیعی که آزمایشات تاثیر آن را اثبات کره است به شما معرفی می کنیم و آن هم چای زعفران می باشد که می تواند برای کاهش این موارد تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد.

البته لازم است به این نکته اشاره کنیم که در زمان بارداری نوشیدن این چای اصلا توصیه نمی شود، زیرا تحقیقات نشان داده که نوشیدن چای زعفران ممکن است در مواردی که تعداد آن بسیار اندک است باعث سقط جنین در زنان شود.

چای زعفران و کاهش کلسترول در خون

زعفران

وقتی نام کلسترول را می شنویم به طور ناخودآگاه بیماری های قلبی به ذهن ما می آید که امروزه به خاطر مواد غذایی ناسالم در بین مردم چه زنان و چه مردان بسیار رایج شده است.

می توان گفت کاهش میزان کلسترول درون رگ های بدن انسان یکی از مهمترین و خواص چای زعفران می باشد که اهمین نوشیدن آن را بسیار بالا برده است.

آزمایشات نشان داده که نوشیدن چای زعفران باعث می شود که خون شما از غلظت کمتری برخوردار شود و به همین خاطر نتیجه بسیار مثبتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی برای شما به همراه خواهد آورد.

علاوه بر این موضوع وجود ماده کروستین در چای زعفران کمک بسیار زیادی برای ثبات و تعادل میزان فشار خون در بدن شما خواهد داشت و برای کسانی که دارای فشار خون بالایی می باشند بسیار موثر و مفید خواهد بود.

خرید چای ماسالا

چای زعفران و کمک به آرامش روان

کاهش افسردگی با چایی زعفرانی

در دنیایی که مشکلات روحی و عصبی جز رایج ترین اتفاقات زندگی روزمره شده است وسیله ای که بتواند به انسان آرامش ببخشد از اهمیت بالایی برخوردار است، ارزش چای زعفران جایی مشخص می شود که نه تنها یکی از موثرترین این موارد می باشد بلکه یک نوشیدنی طبیعی و غیر مصنوعی می باشد.

به طور کلی نوشیدنی های زیادی در عصر جدید وجود دارند که می توانند به شما انرژی و حال خوش القا کنند اما مشکل بسیار از این نوشیدنی ها استفاده از مواد و ترکیبات خطرناکی می باشد که شاید در ابتدای کار حس کنید تاثیر مثبتی در بدن شما داشته است ولی با گذشت زمان این نتایج مثبت کاهش پیدا کرده و عوارض استفاده از آنها بروز می کند.

نوشیدنی های انرژی زا از مهمترین این موارد می باشد، اما چای زعفران نه تنها تاثیر خود را در گذشت زمان از دست نمی دهد بلکه هیچگونه عوارضی برای شما به همراه ندارد و می تواند کمک ویژه ای برای جلوگیری از دچار شدن به افسردگی داشته باشد.

کمک به افزایش کارایی مغز و چشم

خواص و فواید نوشیدن چای

با افزایش علم و تکنولوژی روز به روز استفاده از قسمت هایی که برای کارهای بدنی استفاده می شد کاهش پیدا کرده و جای خود را به اعضایی مانند مغز و چشم داده است، به همین خاطر اهمیت به آنها و تقویتشان می تواند تاثیر بسیار مثبتی در زنگی ما داشته باشند که چای زعفران این کار را برای ما انجام می دهد.

چای زعفران به خاطر وجود اسیدهای چرب برای محافظت از بینایی شما نقش بسیار مثبتی خواهد داشت و همچنین وجود دو ماده کروکین و کروستین در آن برای افزایش قدرت حافظه شما بسیار موثر خواهد بود.

البته فراموش نکنید همه این مواردی که بازگو می کنیم تنها زمانی تاثیر اصلی خود را خواهد داشته که نوشیدن شما به طور مستمر و مدوام باشد.

اینها تنها تعداد کمی از خواص و فواید نوشیدن چای زعفران بود که برای شما بررسی کردیم، موارد دیگری همچون خاصیت ضد سرطان بودن، کاهش دل درد، افزایش قوای جنسی، جلوگیری از ابتلا به آلزایمر و پارکینسون، کاهش کم خونی، تنظیم قند خون و جلوگیری از ابتلا به بیماری دیابت از جمله سایر مواردیست که می توان به آن اشاره کرد.

نحوه دم کردن چای زعفرانی در منزل

دم کردن چای زعفران

بعد از تمام این موارد که در مورد خواص و فواید چای زعفران بیان کردیم احتمالا به این نتیجه رسیده اید که قیمت بالای زعفران ارزش آن را دارد که برای داشتن یک نوشیدنی سالم و مناسب انتخاب شود.

به طور کلی دو روش برای استفاده از این گیاه با ارزش وجود دارد که در روش اول تنها کافیست زعفران را در هاون کوبیده و آب جوش آن را مصرف کنید که این مورد به خاطر وجود طعم و بوی شدید خیلی دلچسب و مورد استقبال نیست و به همین خاطر ما به سراغ روشی می رویم که این مشکلات را نداشته باشد.

خرید قهوه اسپرسو 

مواد لازم و روش تهیه چای زعفرانی

مواد لازم چای زعفرانی

شما برای تهیه این چای می توانید آن را با گیاه ها و چای های مختلفی دم کنید و نوش جان فرمایید که ما در اینجا نحوه تهیه آن را با چای سیاه معرفی کرده ایم.

زعفران به خودی خود دارای طبع گرمی می باشد و وقتی با چای سیاه ترکیب می شود که دارای طبع سردی می باشد مخلوط آنها نتیجه متعادلی برای نوشیدن برای شما به همراه می آورد.

  • چای سیاه: یک قاشق غذاخوری
  • زعفران سابیده شده: تقریبا دو گرم
  • آب: دو لیوان
  • گلاب: یک قاشق چای خوری
  • هل: به مقدار دلخواه
  • برگ گل محمدی خشک شده: به مقدار لازم

روش آماده کردن چای زعفرانی مانند سایر دمنوش ها و چای ها بسیار آسان است و تنها کافی است ابتدا شما آب خود را بر روی گاز گذاشته و اجازه دهید که جوش بیاید.

بعد از جوش آمدن آب، گاز را خاموش کنید و تقریبا 30 ثانیه منتظر بمانید که جوشیدن آب متوقف شود و سپس چای سیاه، زعفران، هل، گلاب و کمی برگ گل محمدی خشک به آن اضافه کنید و اجازه دهید که بین 8 تا 12 دقیقه دم بکشد و چای زعفران شما آماده نوشیدن شود.

فروشگاه قهوه و چای کافی مافی

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture