قهوه یونانی چیست؟! طرز تهیه آن در منزل چگونه است؟

یکی از جنجالی ترین قهوه ها که کشمکش بالایی در نامگذاری آن وجود دارد قهوه یونانی است!! همانطور که بین کشورهای اطراف یونان و خود این کشور از زمانهای قدیم در مورد سیاست ها و زمین های یکدیگر کشمکش های زیادی وجود داشته است در مورد قهوه این کشور نیز همین موارد وجود دارد.

مردم کشور یونان بر این باورند که این قهوه مختص کشور خودشان است در حالی که با شباهت بالای آن به قهوه ترک بعضی کشورها نظر مردم یونان را در این مورد قبول ندارند.

ولی ما خیلی پیگیر این کشمکش نیستیم و ترجیح می دهیم روش تهیه این قهوه را که با نوشیدن آن باعث لذت از این نوشیدنی می شود را فرابگیریم، حال هر نامی که می خواهند بر روی آن بگذارند!! 🙂

خرید قهوه ترک

ویژگی های قهوه یونانی

ویژگی ها

ویژگی اصلی قهوه یونانی نوشیدن آن با تفاله های خود قهوه است!! شاید برایتان جای تعجب داشته باشد ولی واقعا همینطور است!! به همین خاطر است که نوشیدن آن و عطرش باعث یاد آوری دوران قدیم می شود.

به طور کلی این قهوه جز نوشیدنی های قوی به حساب می آید که به صورت تیره و تلخ نوشیده و سرو می شود ولی خیلی از افراد حتی در داخل خود کشور یونان مقدار زیادی له آن شکر اضافه می کنند و این بسته به ذائقه شما دارد.

این قهوه با یک روش غوطه وری آماده می شود که در آن ابتدا دانه ها به خوبی آسیاب می شوند یعنی باید پودر قهوه شما کاملاً ریز باشد تا جایی که شبیه به آرد شود. (گاهی به این سبک آسیاب کردن آسیاب ترکی نیز می گویند)، سپس در یک قوری بلند به نام briki ( همان قهوه جوش ترک یا جذوه ) جوشانده می شوند.

روش تهیه قهوه یونانی مرحله به مرحله(تصویری)

روش تهیه

مواد لازم:

 • قهوه یونانی (قهوه با آسیاب خیلی ریز)
 • شکر (مقدارش می تواند کاملا متفاوت باشد)
 • بریکی Briki (در صورت عدم دسترسی از قهوه جوش معمولی استفاده کنید)
 • آب سرد
 • لیوان آب

شروع درست کردن قهوه یونانی

مواد لازم

همانطور که گفتیم قهوه یونانی نوشیدنی قوی است که با کف در قسمت بالا و تفاله های قهوه آسیاب شده کف فنجان سرو می شود.

اگر شما قهوه جوش یونانی یا همان بریکی داشته باشید قطعاً قهوه شما نتیجه بهتری خواهد داشت زیرا این قهوه ساز به خاطر لبه باریک و کف پهن، باعث فراهم شدن مقدار مناسب کف بر روی قهوه می شود که به طعم بی نظیر آن کمک می کند. ولی اگر به این قهوه ساز دسترسی ندارید به سراغ قهوه جوش معمولی بروید.

سعی کنید برای تهیه این قهوه از آب خیلی سرد استفاده کنید، همچنین مقدار آبی که مصرف می کند باید قابل اندازه گیری باشد.

خرید اسپرسوساز

اضافه کردن قهوه و شکر

قهوه یونانی

همانطور که گفتیم قهوه یونانی به دلخواه میل می شود و چهار نوع استاندارد دارد که تفاوتشان از نظر ترکیب شکر و میزان قهوه مصرفی می باشد،  که با آزمایش می توانید دم کرده مناسب خود را پیدا کنید.

 • قهوه تلخ : عدم استفاده از شکر و اضافه کردن یک قاشق چای خوری پودر قهوه به قهوه جوش (بریکی) و دم کردن قهوه.
 • شیرینی متوسط : استفاده از یک قاشق چای خوری شکر و یک قاشق چای خوری قهوه و ترکیب آنها برای تهیه قهوه خود.
 • قهوه شیرین : 2 قاشق چای خوری شکر و یک قاشق قهوه را به قهوه جوش اضافه کنید و هم بزنید.
 • قهوه شیرین قوی : استفاده از 3 قاشق چای خوری شکر به همراه 2 قاشق /ودر قهوه و ترکیب آنها و تهیه قهوه خود.

اجازه دهید کف (فوم) تشکیل شود

فوم قهوه

قهوه خود را متناسب با ذائقه خود و درصد مناسب شکر که در قسمت قبلی گفتیم آماده کنید و پس از ریختن قهوه درون قهوه جوش آن را روی حرارت کم و متوسط قرار دهید،  قهوه را را به آرامی هم بزنید و شکر را به آن اضافه کنید تا کامل حل شود و سپس دیگر هم نزنید و اجازه دهید به آرامی گرم شود.

قبل از جوش آمدن، قهوه شما شروع به کف کردن می کند، و در این زمان است که ممکن است سریعا کف به حداکثر برسد و بر روی گاز بریزد و به همین خاطر باید خیلی مراقب آن باشید و به محض آنکه کف به بالا رسید آن را از رو حرارت برداشته و قهوه را درون فنجان های خود بریزید.

یک نکته بسیار مهمی که اینجا لازم است بدانید این است که اگر روش درست کردن قهوه ترک را بدانید احتمالا با خودتون میپرسید که این روش تهیه، بسیار شبیه به قهوه ترک می باشد و باید بگویم دقیقاً، درست متوجه شدید.

به همین خاطر خود یونانی ها تصمیم گرفتند که یک تغییر در روش درست کردن این قهوه بدهند و به جای اضافه کردن آب، بسیاری از کافه های این کشور از شیر استفاده می کنند. یعنی یک قاشق پودر قهوه را با یک فنجان کوچک و مقداری شکر ترکیب کرده و درون قهوه جوش میریزند و دم می کنند.

سرو قهوه یونانی

سرو قهوه یونانی

فهمیدیم که در واقع قهوه یونانی همان قهوه ترکی می باشد که به جای آب از شیر برای درست کردن آن استفاده می شود و آن را با شیرینی هایی مثل کوکی مصرف می کنند. چون ترکیب قهوه با شیر باعث می شود که برای استفاده در میان وعده ها گزینه بسیار مناسبی شود و به همین خاطر مصرف آن با شیرینی ها و کلوچه هایی مثل کوکی طعمی بسیار دلچسب دارد.

اگر هم دوست داشتید قهوه یونانی را بدون شیر سرو کنید باید بگوییم که بعد از تهیه آن باید این قهوه را  به صورت داغ و با همراهی یک لیوان آب خنک همزمان و به صورت جرعه جرعه سرو کنید، امیدواریم از نوشیدن این قهوه لذت ببرید. 🙂

منبع: www.thespruceeats.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. .... می‌گوید

  جالبه … من قهوه ترک رو با شیر ترکیب میکنم بعد از اینکه فومش درست شد زیر شو خاموش میکنم با خودم فکر میکردم تا حالا نشده قهوه ترک رو با شیر درست کنن فکر میکردم قهوه ی جدیدی درست کردم دنبال اسمش بودم که مطلب شمارو خوندم متشکرم!!

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   🙂 جالب بود نظرتون

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture