فراپاچینو چیست! آیا همان کاپوچینو یخی است؟ خیر!

فراپاچینو “Frappuccino” نام یک نوع قهوه مدرن و فانتزی شرکت استارباکس برای یک نوع نوشیدنی قهوه یخ زده و مخلوط است که ترکیبی از قهوه با یخ و سایر مواد مختلف مخلوط می باشد.

معمولاً در آن از خامه و شربت های طعم دار یا سیروپ استفاده می شود. فراپاچینو معمولا به عنوان یک بطری نوشیدنی قهوه در فروشگاه های مواد غذایی اروپا یافت می شود که از طریق ماشین های فروش فروخته می شود.

حال ما سعی داریم در این مقاله به بررسی تفاوت فراپاچینو با کاپوچینو بپردازیم که سوال خیلی از دوستداران قهوه است. این دو نوشیدنی دارای 6 تفاوت عمده هستند که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

1. کاپوچینو جز نوشیدنی های گرم است، فراپاچینو یک نوشیدنی یخی است!

فرپاچینو و کاپوچینو

با توجه به اینکه کاپوچینو توسط سینگل شات اسپرسو تهیه می شود، جز نوشیدنی های گرم به حساب می آید که دارای بخار داغ است و معمولا در دمای بالا سرو می شود که  به آن شیر و کف شیر هم اضافه می شود.

در کاپوچینو نسبت اسپرسو به شیر یک به چهار است، و بقیه فنجان از کف شیر  پر می شود، البته این موضوع که بیان شد مربوط به یک فنجان استاندارد 150 میلی لیتری است.

فراپاچینو، جزء نوشیدنی های سرد می باشد و در واقع مخلوطی از یخ خرد شده، قهوه، خامه پرچرب، شیر پرچرب و احتمالاً یک سیروپ می باشد، که همه این ها با هم مخلوط می شوند!
کاپوچینو و یک فراپاچینو، نوشیدنی های بسیار متفاوتی هستند، اما منشأ یکسانی دارند و در واقع می توان گفت فراپاچینو نوعی پاسخ برای نیاز به دوستداران کاپوچینو است که مایل به نوشیدنی سرد هستند.

 

2. همه فراپاچینوها برخلاف کاپوچینو حاوی کافئین نیستند!

کافوئین
در واقع یکی از دلایل  اصلی پیشرفت فراپاچینو این است که بسیاری از فراپاچینوها حتی حاوی یک درصد کافئین هم نیستند و دلیل این امر آن است که این نوشیدنی همه کاره است و به هر طریقی می توان آن را میل کرد، به عنوان مثال فراپاچینو توت فرنگی که کافئین آن صفر است.
که این امر می تواند برای افرادی که به دنبال نسخه ای از قهوه هستند که کافئین نداشته باشد یک نعمت باشد. اما اگر می خواهید از نوشیدنی های قندی دوری کنید، سعی کنید از فراپاچینو دوری کنید چون شیرین است!
اما اکثر کاپوچینوها دارای کافئین بسیار بالا هستند.

 

3. قند و چربی بسیار بیشتری در یک فراپاچینو وجود دارد!

میزان قند و چربی
نحوه درست کردن کاپوچینو با فراپاچینو، بسیار متفاوت است، و این باعث می شود  در پایان کالری متفاوتی داشته باشند.
 یک کاپوچینو ، تقریباً صفر کالری دارد زیرا تنها مقدار کمی چربی قهوه است که به آن کالری می دهد و سپس شیر جوشیده شده وجود دارد، که برای تولید فوم مخملی و یک نوشیدنی خوشمزه باید شیر با چربی بالاتری داشته باشد که این به خودی خود حداکثر چندین کالری اضافه می کند ( اضافه کردن شکر اجباری نیست)!
از طرف دیگر فراپاچینو، کاملا متفاوت است به طور مثال در مورد فراپاچینو وانیلی دارای حدود 400 کالری می باشد، زیرا در مواد تشکیل دهنده آن خامه، شیر غلیظ شده، خامه قنادی، سیروپ هم وجود دارد!

4- کاپوچینو نوشیدنی خاصی است،نمی توان در ترکیب آن تغییر ایجاد کرد!

فراپاچینو چیست؟

در حقیقت، تفاوت در انواع قهوه معمولا به دلیل تفاوت در روش درست کردن و خصوصا نسبت قهوه به شیر استفاده شده است!
وقتی نوبت تهیه کاپوچینو می رسد، دستور العمل خاصی وجود دارد اضافه کردن شیر یا قهوه بیشتر، باعث ایجاد نوشیدنی دیگری خواهد شد. به طور مثال اگر نسبت اسپرسو به شیر یک به چهار را رعایت نکنیم، کاپوچینو شما دیگ کاپوچینو نیست، چون نصف کردن شیر منجر به تولید اسپرسو ماکیاتو خواهد شد.
اما فراپاچینو  بسیار انعطاف پذیرتر است و نسبت ها را می توانید به دلخواه خود تنظیم کنید و باز هم در ساختار کلی تغییری ایجاد نمی شود.

5- فراپاچینو را می توان با هر قهوه ای درست کرد، اما کاپوچینو فقط با اسپرسو!

تفاوت فراپاچینو و کاپوچینو
ساختن یک فراپاچینو سرد و دلپذیر، لزوماً به یک دستگاه اسپرسو احتیاج ندارد. در واقع حتی گاهی اوقات نیازی به قهوه هم ندارد و تنها مواد ثابت در دستور العمل آن، یخ مخلوط شده با خامه غلیظ و خامه قنادی در تزیین آن است.
شما همیشه می توانید فراپاچینو خود را با یک قهوه دم کرده سرد درست کنید این امر باعث طعم بهتر قهوه خواهد شد، زیرا طعم قهوه دم کرده سرد متفاوت است.
اما هنگام تهیه کاپوچینو ، صرفاً از یک نسبت خاص اسپرسو به شیر و کف شیر استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که فقط از اسپرسو استفاده کنید.

6. کاپوچینو اندازه مشخصی دارد و کمتر از فراپاچینو است!

فراپاچینو

کاپوچینو همیشه کوچکتر از یک فراپاچینو است. دلیل این امر این است که معمولاً یک کاپوچینو با یک فنجان 150 میلی لیتر تهیه می شود، در حالی که یک فراپاچینو یک نوشیدنی 350 میلی لیتر در کوچکترین سایز خود است.
این بدان معنی نیست که فراپاچینو، دارای کافئین بیشتری است، مگر اینکه شما به طور خاص همان لحظه درخواست اضافه کردن دبل شات اسپرسو در آن را داشته باشید. که احتمالا امکان پذیر نیست، زیرا اسپرسو بسیار داغ است.
0/5 ( 0 نظر )

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture