هزینه خوردن قهوه و یک فنجان آن در سال 1401 چقدر است؟

هزینه خوردن قهوه یکی از اصلی ترین ترین سوالاتی می باشد که مخصوصاً کسانی که قصد دارند نوشیدن قهوه را آغاز کنند برای آنها پیش می آید. در کشور ما یک دیدگاهی وجود دارد که قهوه یک نوشیدنی لاکچری به حساب می آید و خیلی از مردم عادی نمی توانند از آن استفاده کنند، اما آیا این دیدگاه درست است یا خیر؟

ما در این مقاله از کافی مافی قصد داریم به طور دقیق هزینه خوردن قهوه را با توجه به قیمت های سال 1401 بررسی کنیم و با آمار و ارقام به شما ثابت کنیم که هزینه نوشیدن یک فنجان از آن، طوری که تصور می شود هزینه بالایی ندارد.

هزینه خوردن قهوه را چطور محاسبه کنیم؟

قیمت یک فنجون قهوه

یک اشتباه رایجی که افراد تازه کار در موقع محاسبه هزینه قهوه دارند این است که نوشیدن قهوه را در گرانترین حالت ممکن محاسبه می کنند و آن را به کل روش های نوشیدن قهوه بسط می دهند. یک مثالی برای شما میزنم که راحت تر متوجه شوید:

خیلی از شما قیمت قهوه را با توجه به قیمت گذاری های داخل کافی شاپ های مدرن محسابه می کنید در حالی که اگر شما درون همین کافی شاپ ها حتی یک لیوان آب نیز بخورید ممکن است هزینه عجیبی از شما دریافت کنند، پس لطفا موقع جمع زدن قیمت ها منطقی عمل کنید.

ما در این مقاله تمام حالت های محاسبه هزینه قهوه را برای شما محاسبه خواهیم کرد که شما بسته به شرایط خود بتوانید یک جمع بندی دقیق داشته باشید.

1. قیمت یک فنجان قهوه در منزل

اگر دوست دارید که قهوه را به صورت حرفه ای و مدام میل کنید باید بگوییم که اصلا منطقی نیست که بخواهید قهوه خود را داخل کافی شاپ ها میل کنید یا از قهوه های فوری و کافی میکس های شرکتی خریداری کنید، زیرا در این حالت هزینه خوردن برای شما بسیار بالا خواهد بود.

حالا بریم هزینه دقیق یک فنجان قهوه را در منزل با توجه به حالت های مختلف محاسبه کنیم:

الف) هزینه قهوه پرکافئین برای بیدار ماندن

دانه های قهوه پرکافئین که با نام قهوه روبوستا شناخته می شوند، به خاطر اینکه در شرایط اقلیمی راحت تری رشد و پرورش داده می شوند دارای قیمت نسبتا پایین ترین می باشد. در حال حاظر قیمت 250گرم از قهوه های پرکافئین داخل سایت ما بین 60 تا 80 هزار تومان (بسته به کیفیت و نوع قهوه) می باشد.

حالا شما برای درست کردن یک فنجان قهوه تقریبا بین 7 تا 9 گرم پودر قهوه نیاز دارید. پس اگر به طور میانگین این عدد را 8 گرم فرض کنیم، هر 250 گرم قهوه بیش از 30 فنجان قهوه به شما خواهد داد. پس 30 تا فنجون هزینه ای بین 60 تا 80 هزار تومان خواهد داشت. یعنی هزینه یک فنجان قهوه در منزل چیزی بین 2 تا 2.5 هزار تومان خواهد بود!

احتمالاً از این اعداد تعجب کرده باشید ولی واقعیت این است که هزینه خوردن قهوه در منزل ؛ اگر خودتان قهوه را دم کنید بسیار ناچیز خواهد شد و تقریباً 2 هزار تومن برای هر فنجان خواهد بود و اگر هر روز قهوه بخورید هزینه ماه شما 60 هزار تومان است.

خرید دانه قهوه روبوستا

ب) هزینه قهوه خوش عطر و خوش طعم

هزینه خوردن قهوه

اگر جز افرادی هستید که بیشتر از اینکه دنبال کافئین باشید دنبال عطر و طعم قهوه هستید باید برای خرید، به دنبال قهوه های عربیکا بروید. لازمه بدونید قهوه های عربیکا به خاطر اینکه فقط در کوهستان ها قابل رشد می باشند داری قیمت بالاتری از قهوه های روبوستا می باشند. البته دقت کنید این قهوه ها نیز دارای کافئین می باشند ولی نسبت به گزینه قبلی کمی کافئینش کمتره.

قیمت 250 گرم از قهوه های عربیکا بسته به نوع آن بین 100 تا 130 هزار تومان می باشد. گفتیم برای یک فنجان در حدود 8 گرم قهوه شما نیاز دارید. پس هزینه خوردن قهوه شما بین 3 تا 4 هزار تومان خواهد. (250 تقسیم بر 8 تقریبا 30 تا فنجون میده که هزینش تقریبا 120 هزارتومان می باشد)

پس شما اگه هر روز بخواهید یک فنجان قهوه خوش عطر و خوش طعم بخورید، هزینه قهوه شما در ماه در حدود 120 هزارتومان خواهد بود.

خرید دانه قهوه عربیکا

ج)  هزینه قهوه خوش عطر و پرکافئین

شاید برای شما سوال شده باشد که اگه ما بخواهیم هر دو ویژگی بالا را داشته باشید چقدر باید هزینه خوردن قهوه را بپردازیم.

برای داشتن مشخصات قهوه ای که هم کافئینش نسبتا بالا باشه و هم عطر داشته باشد لازم است که از ترکیب یا میکس قهوه های عربیکا و روبوستا استفاده کنید. همانطور که باید حدس زده باشید هزینه هر فنجان قهوه با این مشخصات چیزی بین هزینه قهوه های پرکافئین و قهوه های با عطر بسیار بالا می باشد پس باید گفت:

قهوه پر کافئین (هزینه هر فنجان 2 هزار تومان)، قهوه خوش عطر (هزینه هر فنجان 4 هزار تومان) : قهوه با عطر و کافئین متوسط (هزینه هر فنجان 3 هزار تومان)

نکته مهم: تا به اینجا تمام قهوه هایی که توضیح دادیم نیاز دارد که قهوه دم شود، که این کار به سه روش اصلی انجام میشه؛ 1. قهوه را باید با استفاده از اسپرسوساز و موکاپات به صورت اسپرسو عصاره گیری کنید. 2. قهوه را با فرنچ پرس به صورت قهوه فرانسه دم کنید (چون فنجانش بزرگتره کمی هزینه بالاتر میره) 3. قهوه را با قهوه جوش به صورت قهوه ترک دم کنید. (هزینش مثل قهوه فرانسه است)

2. هزینه خوردن قهوه فوری (نسکافه و کافی میکس)

هزینه قهوه فوری

شاید شما جز افرادی هستید که خیلی دوست ندارید قهوه را خودتان دم کنید و دنبال گزینه های ساده تر و سریع تری می باشید مثل قهوه های فوری که خیلی از ما آن را به اشتباه با نام نسکافه می شناسیم. (نسکافه یکی از برندهای قهوه فوری هست)

هزینه خوردن قهوه فوری بسته به برند آن بسیار متفاوت است. اما در بین برندهای معروف قطع نسکافه، جاکوبز، علی کافه، ترابیکا جز اصلی ترین گزینه ها می باشد که تقریبا هزینه هر لیوان از آنها بین 3 الی 6 هزار تومان خواهد بود.

توصیه می کنم که موقع خرید قهوه های فوری از کافی میکس ها استفاده نکنید، چون خرید آنها اصلا اقتصادی نیست. کافی میکس ها در واقع ترکیبی از قهوه فوری با شکر و پودر شیر می باشند. پس در واقع شما به جای قهوه پول افزودنی های آن را می دهید و به همین خاطر بهتر است که قهوه فوری خالص را خریداری کنید و اگر دوست داشتید خودتان له آن شیر و شکر اضافه کنید.

اصولا قهوه های فوری که به صورت کافی میکس و کاپوچینو عرضه می شوند به صورت ساشه ای (دانه ای) درون جعبه هایی می باشند که می توانید برای هر فنجان یکی از آنها را انتخاب کنید.

نکته ای که لازم است بدانید این است که هزینه یک فنجان قهوه فوری به خاطری فرآوری های که روی آن صورت می پذیرد به طور قطع نسبت به قهوه معمولی بالاتر خواهد بود و اگر جایی مشاهده کردید که این موضوع صادق نیست قطعا به کیفیت آن قهوه فوری شک کنید.

خرید قهوه فوری

3. هزینه خوردن قهوه قهوه خارجی

یک گزینه دیگری که شما می توانید برای قهوه خود انتخاب کنید قهوه های خارجی می باشد.

اول این موضوع را برای شما مشخص کنیم که ما به هیچ وجه قهوه ایرانی نداریم، چون قهوه در کشور ما رشد نمی کند ولی زمانی که دانه های قهوه خام (قهوه سبز) وارد ایران می شود و در داخل رست و پودر می شوند در اصطلاح به آن قهوه ایرانی گفته می شود. قهوه خارجی نیز به قهوه ای گفته می شود که هم تولید، هم رست، هم آسیاب و هم بسته بندیش در کشورهای خارجی انجام شود. (مقاله کاملش اینجاست)

حالا اگر شما بخواهید هزینه خوردن قهوه خارجی را محاسبه کنید لازمه است به چند نکته دقت کنید:

1. این قهوه ها بسته به برندشون دارای قیمت های متفاوتی می باشد؛ به طور مثال برندهای لاوازا، استارباکس و ایلی جز برترین این برندها می باشد که قهوه 250 گرمی لاوازا ایتالیا دارای قیمتی در حدود 130 هزارتومن می باشد، قهوه 250 گرمی استارباکس آمریکا 250 هزارتومان می باشد و قهوه 250 گرمی ایلی ایتالیا 350 هزارتومان می باشد.

2. برندهای جهانی قهوه اصولاً دارای مزارع مختص خود می باشند و بسته به کیفیت قهوشون، نوع بسته بندیشون، شناخته شدن برندشون و… قیمت هاشون متفاوته، در بالا تفاوت قیمت 3 تا برند را به راحتی مشاهده کردید. (از 130 تا 350)

3. برای محسابه قیمت یک فنجون از قهوه های این برندها کافیه مثل بخش اول هزینه آن را محاسبه کنید.

4. قیمت یک فنجون قهوه کافی شاپی

تنها موضوع که واقعاً نمی توانیم هزینه خوردن قهوه را در آن محاسبه کنیم قهوه های کافی شاپی می باشد. چون هیچ منطق و اصولی در قیمت گذاری آنها وجود ندارد!

بیشتر کافی شاپ ها اصول قیمت گذاری خود را بر اساس کرایه محل مورد خود و هزینه های تجهیزات و نیروهای کاری تعیین می کنند. یعنی ممکن است شما اسپرسو یا کاپوچینویی را درون یک شهرستان با قمت 10 هزارتومن سرو کنید و همان کاپوچینو و اسپرسو را در منطقه بالا شهر تهران سرو کنید 100 هزار تومان!

پس به هیچ وجه نمی توان منطقی جز این مواردی که گفتم برای محسابه قیمت یک فنجون قهوه کافی شاپ ها پیدا کنید، دنبالش نگردید!

ما در این مقاله تلاش کردیم که هزینه خوردن قهوه را به طور دقیق با اعداد و ارقام محاسبه کنیم، اما در صورتی که هنوز هم در مورد قیمت یک فنجان قهوه با سوالی همراه بودید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. محمد بازرگان می‌گوید

    برای یک فنجان اسپرسو حدود ۱۸ گرم پودر قهوه استفاده میشه نه ۹ یا ۸ گرم!
    لطفا اصلاح فرمایید

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      سلام دوست عزیز، وزنی که ما بیان کردین برای اسپرسو دبل هست نه تک شات، اسپرسو استاندارد یا تک شات 8 تا 9 گرم پودر قهوه استفاده میشه

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture