راهنمای خرید موکاپات ،7 پرسش متداول در مورد اسپرسوساز رو گازی

زمانی که قصد خرید موکاپات دارید مطمئناً سؤالات زیادی در ذهن شما وجود خواهد داشت.دم کردن قهوه در موکاپات می‌تواند کمی گیج کننده باشد؛ اما استفاده از موکاپات یک روش عالی برای به دست آوردن قهوه‌ای فوق العاده است.

قهوه غنی و سنگینی که توسط موکاپات تولید می‌شود دارای طعمی فوق العاده و به یاد ماندنی خواهد بود.

می‌توانید این قهوه را به تنهایی میل کنید یا آن را با اضافه کردن مایعات دیگر به آمریکانو و کاپوچینو تبدیل کنید و از نوشیدن آن لذت ببرید.با خرید موکاپات از مزیت‌های دیگری نیز برخوردار خواهید شد.

اگر قصد خرید موکاپات ها را دارید و یا صاحب یک موکاپات هستید و سؤالاتی در مورد آن دارید این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

فروشگاه قهوه کافی مافی

1. چرا قهوه من تلخ و بدطعم شد؟

خرید موکاپات - تلخی قهوه

خوب یکی از سؤالاتی که معمولاً استفاده کنندگان موکاپات ها از من می‌پرسند، دلیل تلخ شدن بیش‌ازحد قهوه آن‌هاست.اگر شما هم دچار این مشکل شدید اصلاً ناامید نشوید. این مشکل به مرور کمتر برای شما پیش خواهد آمد.

دو دلیل کلی برای تلخ شدن قهوه وجود دارد:

 • دانه‌های قهوه بیش از حد برشته (رُست) شده، کهنه و درجه پایین
 • دم کردن بیش از حد

اگر فرض کنیم که شما از قهوه‌های تازه برشته شده و درجه یک استفاده می‌کنید، بنابراین مشکل شما مربوط به دم کردم بیش از حد است.پس باید مدت زمان دم کردن و حرارت را کمی تغییر دهید.

شما می‌توانید از آب داغ برای کاهش دادن زمان دم کشیدن قهوه استفاده کنید.همچنین دقت کنید که قهوه شما به خوبی آسیاب شده باشد.

اگر قصد خرید موکاپات دارید باید بدانید که مشکل تلخ شده قهوه، در واقع ربطی به خود موکاپات ندارد و به نداشتن تجربه کافی استفاده کننده‌ها بستگی دارد.برای جلو گیری از بروز این مشکل مطلب طرز تهیه قوه اسپرسو با موکاپات را مطالعه کنید

خرید قهوه اسپرسو 

2. منظور از حوله یا دستمال سرد چیست؟

خرید موکاپات

بسیاری از راهنماهای دم کردن قهوه در موکاپات، پیشنهاد می‌کنند که با استفاده از یک پارچه یا حوله سرد، موکاپات را بلافاصله بعد از اتمام دم کشیدن قهوه سرد کنید.

دلیل این کار این است که، موکاپات ها از فلز ساخته شده‌اند و این فلزها برای دم کشیدن قهوه خیلی داغ می‌شوند.

مدتی طول خواهد کشید تا دمای این فلزها پایین بیاید به همین دلیل امکان دارد که باعث تلخ شدن قهوه و دم کشیدن طولانی آن شوند.طعم قهوه در این حالت کمی بهتر نیز خواهد شد.

در مجموع استفاده از حوله سرد چندان مهم نیست و فقط برای کاهش خطر تلخ شدن قهوه از آن استفاده می‌کنند.پس لازم نیست حتماً در کنار خرید موکاپات به فکر خرید یک حوله هم باشید! اگر خیلی به سرد کردن اعتقاد دارید می‌توانید موکاپات را زیر آب سرد بگیرید.

3. آیا موکاپات اسپرسو ساز است؟

می دانم که اکثر شما ممکن است موکاپات را به عنوان یک «اسپرسو ساز رو گازی» بشناسید، اما متاسفانه این توصیف برای این دستگاه‌ها کمی خوش‌بینانه است.

ببینید، در واقع اسپرسو زمانی ساخته می‌شود که آب گرم از میان قهوه‌های آسیاب شده ریز که تحت فشار 8-10 بار عبور کند. درحالی‌که موکاپات تنها می‌تواند فشار 1 تا 2 باری را ایجاد کند.

بار نام یکایی برای کمیت فیزیکیِ فشار، معادل ۱۰۰ کیلوپاسکال و تقریباً معادل فشار یک جو است.

ویکی پدیا

این فشار آن قدری نیست که بتوان گفت قهوه به دست آمده اسپرسو است با این حال شباهت زیادی به اسپرسو دارد.با خرید موکاپارت می‌توانید قهوه‌ای قوی و سنگین تهیه کنید که برای تهیه نوشیدنی‌های مختلفی از مشتقات اسپرسو مانند کاپوچینو و آمریکانو کاملاً مناسب است.

با این حال اگر اسپرسو واقعی می‌خواهید باید دستگاه اسپرسو ساز بخرید

خرید دانه قهوه

4. برای دم کردن قهوه در موکاپات از آب گرم استفاده کنیم یا آب سرد؟

خرید موکاپات

به‌شخصه توصیه می‌کنم در صورت امکان از آب گرم و حتی آب جوش استفاده کنید.به خاطر این‌که جوش آمدن آب در موکاپات نسبت به کتری نیز به زمان بیش‌تری لازم دارد.

چون این کار باعث می‌شود تا مدت زمان لازم برای دم کردن قهوه کاهش پیدا کند و البته بدنه فلزی موکاپات آن‌قدری حرارت خارجی نبیند که درنتیجه قهوه‌ها را بسوزاند و تلخ کند. البته داغ کردن آب در موکاپات نسبت به کتری نیز خیلی بیشتر است.

البته شما می‌توانید با آب سرد نیز قهوه‌های خوبی تهیه کنید. اما استفاده از آب سرد ریسک دم کردن بیش از حد قهوه را بالا می‌برد و قهوه خوبی به شما نمی‌دهد

5. برای خرید موکاپات کدام اندازه را انتخاب کنم؟

خرید موکاپات

در هنگام خرید موکاپات دقت کنید که متاسفانه اندازه موکاپاتی که می‌خرید غیرقابل تغییر است! یعنی:

 • یک موکاپات 3 کاپ برای دم کردن 3 فنجان قهوه طراحی‌شده (حدود 140 تا 170 گرم)
 • یک موکاپات 6 کاپ برای دم کردن 6 فنجان قهوه طراحی‌شده (حدود 280 تا 340 گرم)

قانون دم کردن قهوه در موکاپات این است که سبد قهوه در موکاپات را باید کاملاً پرکنید و باید در مخزن نیز تا زیر سوراخ خروج هوا یا خط علامت‌گذاری شده آب بریزید.

با این‌که می‌توانید آب یا قهوه کمتری بریزید اما این کار توصیه نمی‌شود زیرا احتمال تلخ شدن و دم کشیده شدن بیش از حد قهوه بالاتر خواهد رفت.پس اگر فقط برای خودتان قهوه دم می‌کنید از موکاپات های کوچک‌تر استفاده کنید.

علاوه بر این اگر می‌خواهید قهوه شما کمی سبک‌تر و ضعیف‌تر باشد، بهتر است به‌جای کم کردن قهوه، به قهوه‌ای که با مقدار مشخص‌شده دم کشیده شده، در انتها کمی آب اضافه کنید.

در کل قوانین دم کردن قهوه در موکاپات را رعایت کنید.

خرید قهوه ساز

6. آیا می‌توان از خاک قهوه برای دم کردن قهوه در موکاپات استفاده کرد؟

خرید موکاپات

خاک قهوه یا Coffee Grounds یکی از محصولات جانبی به دست آمده از دم کردن قهوه هستند که از آن‌ها در تهیه اسپرسو استفاده می‌شود؛اما تحت هیچ شرایطی نباید از خاک قهوه برای پر کردن موکاپات استفاده کنید.

این‌کار ممکن است به یک فاجعه ختم شود. فشردگی بالای خاک قهوه (Coffee Grounds) باعث می‌شود تا بخارآب برای عبور از آن‌ها نیاز به فشار بسیار بالایی داشته باشد.

در دستگاه‌های اسپرسو ساز تمهیدات امنیتی برای جلوگیری از ترکیدن در اثر فشار زیاد اندیشیده شده اما در موکاپات خبری از این امکانات ایمنی نیست.حتی باوجود سوراخ تخلیه هوا اضطراری، بازهم احتمال ترکیدن و آسیب رساندن زیاد خواهد شد.

فراموش نکنید که 1 تا 2 بار فشار برای عبور بخارآب از بین خاک قهوه که کمی سفت شده باشد کافی نیست.

خرید اسپرسوساز

7. آیا خرید موکاپات برای مسافرت مناسب است؟

خرید موکاپات - موکاپات در سفر

گزینه‌های زیادی برای افراد که می‌خواهند برای مسافرت یک دستگاه قهوه ساز انتخاب کنند وجود نخواهد داشت.با این حال خرید موکاپات می‌تواند انتخاب خوبی باشد. از موکاپات می‌توانید روی یک اجاق کوچک و حتی آتش برای به تهیه یک قهوه ناب استفاده کنید.

همچنین با خرید موکاپات 12 کاپ می‌توانید برای بیش از 4 نفر نیز قهوه سرو کنید.البته در استفاده از موکاپات در مسافرت چند نکته نیز وجود دارد.

حرارت زیاد به‌راحتی می‌تواند سبب تلخ شدن قهوه شود و کنترل کردن این موضوع خصوصاً اگر از آتش استفاده می‌کنید خیلی سخت خواهد بود.نکته دیگر وزن و قابل‌حمل بودن موکاپات‌هاست.

موکاپات‌های بزرگ وزن بیشتری نیز دارند و حمل آن‌ها با توجه به فلزی بودن و غیرقابل انعطاف بودن ممکن است کمی سخت باشد.

موقع خرید موکاپات به این موارد دقت کن

خرید موکاپات

ما نمیدانیم که شما چقدر دوست دارید برای خرید موکاپات خود هزینه کنید ولی نکات مهمی را برای شما بیان خواهیم کرد که می توانید بسته به شرایط خود آنها را در خرید اعمال کنید.

 • جنس موکاپات ها در دو نوع اصلی آلمینیوم و استیل می باشند که موکاپات های استیل به خاطر بالا بودن مقاومت آنها در برابر حرارت دارای قیمت بیشتری می باشند.
 • موکاپات ها دارای اندازه های مختلفی می باشند، از 1 کاپ گرفته تا 6 کاپ که اگر تنها برای مصرف شخصی خود می خواهید بهتر است از سایز های کوچک تر یعنی یک یا دو کاپ خریداری کنید ولی اگر دوستانی دارید که پایه قهوه خوری شما می باشند بهتر است از سایزهای بزرگتر خریداری کنید.
 • برندهای موکاپات که معروفترین آنها بیالیتی می باشند بسته به کیفیت ساخت دارای قیمت های متفاوتی می باشند که در این بین بیالیتی هم قیمت بالاتری دارد و هم کیفیت ساخت بیشتری.
 • از آنجایی که موکاپات روی حرارت مستقیم شعله گاز قرار می گیرد به همین خاطر احتمال سوختن و آب شدن دسته آن بسیار بالاست. به همین خاطر توصیه می شود موکاپاتی را انتخاب کنید که جنس دسته آن نسوز باشد.
 • اگر جز افرادی هستید که مسافرت زیاد میروید تلاش کنید موکاپات هایی را انتخاب کنید که وزن آنها خیلی بالا نباشد تا حمل آنها آسان باشد.
 • بعضی از مدل های موکاپات دارای کفی های خاصی می باشند که باعث می شوند حرارت به طور مساوی به تمام بخش های موکاپات منتقل شود (شعله پخش کن) و عصاره گیری در آن بهتر انجام شود.

در پایان نیز لازم است این موضوع را بیان کنیم که اگر قصد خرید موکاپات دارید می توانید یکی از بهترین نوع های موجود در بازار ایران را از سایت کافی مافی با بهترین قیمت خریداری کنید که دارای شعله پخش کن کف می باشد. (برای خرید بزن اینجا)

0/5 (0 نظر)
منبع javapresse

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. Maysam می‌گوید

  عالی بودد مرسی

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture