قهوه خارجی بهتره برای خرید یا قهوه ایرانی؟

قهوه خارجی و مقایسه آن با قهوه های داخلی یکی از مواردی می باشد که خیلی از دست داران قهوه به دنبال پاسخ به آن می باشند که بهتره برای خرید ، بین برندهای ایرانی قهوه به دنبال انتخاب باشند و یا بین برندهای خارجی؟

ما در این مقاله قصد داریم به زبان ساده مواردی را به شما بگیم که شما را در پاسخ به این سوال کامل راهنمایی میکنه و قطعاً در انتهای مطالب، به راحتی می توانید تشخیص بدهید که قهوه خارجی برای شما بهتر است یا ایرانی؟

ما قهوه ایرانی نداریم!

ما برندهای زیادی برای تولید قهوه در ایران داریم که یکی از بهترین اونها هم خود ما هستیم 🙂 . ولی نکته ای که لازمه بدونید اینه که نه ما و نه بقیه برندها هیچکدوم تولیدکننده قهوه نیستیم، چون قهوه به خاطر شرایط آب و هوایی خاصی که گیاهش داره اصلا داخل ایران کشت نمیشه و هرکسی یا برندی ایرانی به شما گفت که ما قهوه را خودمون تولید میکنیم باید گفت متاسفانه دروغ میگه!

حالا شاید برات سوال شده باشه برندهای قهوه ایرانی و داخلی چه کاری می کنند دقیقاً؟

قهوه در ابتدای برداشت از گیاه، به صورت دانه سبز قهوه می باشد که این دانه ها برای اینکه قابل استفاده باشند و تبدیل به این قهوه ای بشه که ما مینوشیم باید یک سری از فرآوری هاش روش انجام بشه که وقتی این فرآوری ها داخل کشورمون و توسط برندهای داخلی انجام بشه بهش در اصطلاح میگیم قهوه ایرانی.

نکته ای که لازمه اینجا بهتون بگیم اینه که تصور نکنید که برندهای قهوه ایرانی کار خاصی انجام نمی دهند. فراوری های قهوه (رُست، میکس و آسیاب قهوه) بسیار بسیار مهمه و میتونه طعم، عطر و مزه قهوه را به طور کامل تغییر بده.

میدونید جالب کجاست؟ حتی کشور ایتالیا که احتمالاً نام اون و برندهای معروف قهوش مثل لاوازا، ایلی، ساکوئلا رو هم شنیدید دقیقاً شرایط ایران را داره و قهوه در کشورش تولید نمیشه و تنها کار فرآوری قهوه رو انجام میده.

پس این تصور رو نکنید که برندهای قهوه ایرانی ضعیف هستند، چون قهوه تنها در تعداد معدودی از کشورهای دنیا تولید میشه (برزیل، کلمبیا، اندونزی، اتیوپی، ویتنام و…) و بقیه کشورها همگی فرآوری قهوه رو انجام میدن.

تفاوت برندهای قهوه ایرانی چیست؟

قهوه خارجی

گفتیم تمام شرکت های قهوه داخلی کار فرآوری قهوه را انجام میدن. اینکار به این شکل انجام میشه که دانه های سبز قهوه از کشورهای تولید کننده وارد ایران میشه و در ابتدا باید کار رست یا بو دادن روی قهوه انجام بشه. رست دادن قهوه یک کار حرفه ای به حساب میاد و نیاز به دانش و تجهیزات خاصی داره. به همین خاطر در بین برندهای قهوه ایرانی تنها تعدادی خاص کار رست را خودشون رو میتونن انجام بدن که در بینشون میتونیم؛ بن مانو، کافی مافی، پندار، ملو، ایلیا رو اشاره کنیم.

یادت باشه وقتی کار رست قهوه رو یک شرکتی خودش انجام میده، نسبت به برندهایی قهوه ایرانی که اینکار رو انجام نمیدن ؛ دارای قهوه تازه تری هست. قهوه ای هم که تازه تر باشه دارای عطر و رایحه بالاتری می باشد و در کلی قهوه شما بهتر خواهد بود.

به جز رست دادن قهوه، کار میکس قهوه و آسیاب کردن آن نیز توسط شرکت های ایرانی که انجام می شود که نسبت به رست از اهمیت کمتری برخورداره ولی درست انجام دادن آنها می تواند باعث شود عصاره گیری شما کامل تغییر کند.

نکته بعدی نیز این است که برند قهوه ایرانی که کلا 5 نوع دانه قهوه هم موجود نداره، نمیتونه به شما قهوه مناسب با ذائقه شما بده. زمانی یک برند قهوه معتبر است که تنوع و قدرت انتخاب بالایی به شما بده. چون دانه های کشورهای مختلف دارای طعم و عطر متفاوتی هستند.

مورد بعدی داشتن سیب سلامت می باشد. وقتی در بین برندهای قهوه شرکتی تمام شرایط نگهداری، بسته بندی و سلامت را چک کرده باشه می تونه از سازمان غذا و دارو، سیب سلامت کسب کنه که نشان دهنده اعتبار و بزرگی برند مورد نظر هست.

قهوه خارجی بخریم یا ایرانی؟

قهوه خارجی یا ایرانی

تفاوت برندهای قهوه ایرانی را تا به اینجا باهم متوجه شدیم، اما حالا میخوایم بریم سراغ مقایسه بین قهوه خارجی با ایرانی و بفهمیم کدوم بهتره برای خرید ما؟

اگر دنبال یک جواب غیر دقیق و کلی هستی باید بگیم که قهوه  خارجی اگر از برندهای برتر قهوه مثل؛ لاوازا، استارباکس، ایلی، ساکوئلا و… باشه و تاریخ تولیدش نیز جدید باشه برای خرید گزینه بسیار مناسبی باشه و در بسیاری از موارد دارای کیفیت و مزه بهتری از قهوه های ایرانی می باشند. اما اگر دنبال جواب دقیق و درست تر هستید باید مواردی که در ادامه به شما خواهیم گفت را چک کنید:

1. قهوه خارجی گرانتر است

اگه براتون اولویت قیمت قهوست باید بگیم که قهوه ایرانی را انتخاب کنید. به طور کلی قهوه های خارجی به خاطر اینکه قیمتشون به طور مستقیم به قیمت دلار وابسته است و قیمت دلار در کشور ما با توجه به تحریم ها بسیار بالا می باشد، دارای قیمت بالاتری نسبت به قهوه های ایرانی می باشند.

قهوه های ایرانی از آنجایی که فرآوری رو خودشون انجام میدن و همچنین معروفیت برند کمتری نسبت به برندهای خارجی دارند اصولاً ارزانتر از قهوه خارجی می باشند. در حال حاظر که این مقاله را مینویسم قیمت 250 گرم قهوه های ایرانی بسته به کیفیت و نوع دانه های قهوه ای که استفاده می کنند از 50 تا 130 هزار تومان می باشند در حالی که 250 گرم قهوه خارجی قیمتی بین 130 تا 400 هزار تومان می باشند.

2. کیفیت قهوه خارجی بیشتر است

قهوه خارجی ایلی

قهوه های خارجی به خاطر استفاده از دانه های استانداد و یکدست قهوه و همچنین استفاده از تجهیزات حرفه ای برای رست کردن و آسیاب قهوه، در مجموع دارای کیفیت بالاتری از قهوه های ایرانی می باشند.

گفتیم که برای کیفیت قهوه عمل رست بسیار مهم است. در رست کردن قهوه هم اندازه بودن دانه ها بسیار مهم است؛ زیرا در صورتی که دانه ها یکدست باشد رست شدن دانه ها کاملا یکسان می باشد و از سوخته شدن یا خام بودن دانه ها جلوگیری می شود. از آنجایی که پروفایل برشته کاری (رست دادن) در قهوه های خارجی ثابت می باشد در بیشتر مواقع این قهوه ها دارای کیفیت بالاتری می باشند.

البته یادت باشه این موضوع همیشگی نیست و برند قهوه خارجی در اینجا بسیار مهم است. ما منظورمون برندهای برتر قهوه جهان هست که کیفیت بالایی دارند نه همه برندهای خارجی.

3. تازگی قهوه ایرانی بیشتر است

قهوه جز موادغذایی می باشد که تاریخ مصرف ندارد چون با گذشت زمان خراب نمی شوند. ولی نکته ای که در مورد قهوه بسیار مهم است تازه بودن قهوه است، یعنی درسته که شما قهوه را حتی بعد دو سال از تاریخ تولید میتونید دم کنید و مصرف کنید ولی قطعا این قهوه نه مزه خوبی خواهد داشت نه عطر خوبی.

قهوه خارجی که در کشورهای دیگر تولید و بسته بندی می شود مسیر طولانی را طی می کنند تا به دست مصرف کننده، یعنی ما ایرانی ها برسد. قهوه های خارجی در ابتدا در کارخونه تولید میشند، سپس در انبار کارخونه دپو میشن، بعد توسط شرکت های ایرانی ثبت سفارش میشن و توسط کشتی وارد ایران میشن، در مرحله بعدی دوباره داخل گمرک ایران باقی میمونن و بعد داخل ایران پخش می شوند و به دست شما میرسند.

مراحلی که در بالا ذکر کردیم باعث میشه که قهوه های خارجی بین 3 تا 9 ماه پس از تاریخ تولید به دست مشتریان ایرانی برسه و همین موضوع باعث می شود که تعطر و تازگی آنها کمی کاهش پیدا کند، ولی در مورد قهوه های ایرانی شما این موارد رو ندارید و پس از گذشت تقریباً یک هفته، قهوه تازه به دست شما میرسه.

4. بسته بندی قهوه خارجی بهتر است

بسته بندی قهوه

متاسفانه یکی از مواردی که نه تنها در مورد شرکت های قهوه بلکه در مورد تمام شرکت های مواد غذایی ایرانی تا حدودی مشاهده می شود عدم اهمیت به بسته بندی و زیبایی محصول می باشد.

اگر جز افرادی می باشید که بسته بندی و زیبایی محصول براتون اهمیت دارد باید به طور قطع قهوه خارجی را به ایرانی ترجیح بدهید. به طور کلی قهوه های خارجی خیلی لاکچری تر و زیباتر می باشند و حتی برای کادو دادن بسیار گزینه مناسبی می باشند.

البته لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که بسته بندی تنها زیبایی کار نیست. قهوه در صورتی که با هوای آزاد در ارتباط باشد به راحتی عطر و طعم خود را از دست میدهد. وجود بسته بندی و نگهداری قهوه به صورت مناسب باعث میشود که تازگی و عطر آن حفظ شود.

یادتونه که در بخش قبلی گفتیم قهوه های ایرانی تازه تر هستند ولی جالبه بدونید در خیلی از موارد اگر شما قهوه های خارجی را از بسته خارج کنید میبینید که دارای عطر بالاتری از قهوه ایرانی می باشند و دلیل این موضوع نیز همین بسته بندی های حرفه ای می باشد.

در بین برندهای قهوه خارجی ؛ قهوه لاوازا و قهوه ایلی را میتونیم جز برترین برندا معرفی کنیم، چون بسته بندی قهوه خود را تحت خلاء انجام میدند و همین موضوع باعث تازگی قهوه هاشون میشه.

5. قابلیت پیگیری قهوه ایرانی بهتر است

به طور کلی زمانی یک محصول ماده غذایی قابلیت پیگیری دارد که سیب سلامت داشته باشد. بیش از 90 درصد از قهوه های خارجی به خاطر تحریم بودن ایران به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و به همین خاطر هیچگونه پیگیری نمی توان از شرکت سازنده کرد. ولی قهوه های ایرانی در صورتی که سیب سلامت داشته باشند قابلیت پیگیری و ثبت شکایت دارند.

یه موردی که در مورد قهوه خارجی لازم است به آن دقت شود این است که این قهوه ها به خاطر قاچاق بودن ممکن است با مشکلات زیادی همراه شوند. به طور مثال گاهی تاریخ آنها را پاک میکنند و تغییر میدهند و یا اینکه قهوه های تقلبی را به مشتری با قیمت پایین تری عرضه میکنند.

به همین خاطر توصیه شدید میکنیم که خرید خود را از فروشگاه های معتبر قهوه انجام دهید. ما در فروشگاه کافی مافی جز اصلی ترین واردکننده های قهوه خارجی میباشیم که تمام قهوه را با ضمانت اصل بودن و به روز بودن تاریخ به شما تحویل می دهیم و شما برای پی بردن به این اعتبار نیز می توانید داخل اینترنت سرچ کنید قهوه لاوازا، قهوه ایلی، قهوه استارباکس، قهوه ساکوئلا و… مشاهده می کنید که سایت ما جز اولین نتایج خواهد بود.

ما همچنین از وزارت صنعت و معدن نشان الکترونیکی داریم و قهوه های خود را نیز با سیب سلامت به مشتریان خود عرضه میکنیم که شما یک خرید مطمئن و درست داشته باشید.

نتیجه نهایی

به طور کلی نمی توان گفت که قهوه خارجی یا قهوه ایرانی کدام یک برای خرید بهتر است و این موضوع به برندی که قهوه را از آن خرید می کنید و تازه بودن و تاریخ تولی آن بسیار وابسته می باشد و به همین خاطر توصیه میکنیم که شما مواردی که در بالا برای شما بازگو کردیم را قبل از خرید حتماً بررسی کنید.

یادتان باشد که قهوه یک نوشیدنی ذائقه ای می باشد و لازم است که شما از نوشیدن آن لذت ببرید و به همین خاطر سعی کنید هر چند وقت یک قهوه را امتحان کنید و دم کنید تا بتوانید قهوه باب میل خود را پیدا کنید. در صورتی که در مورد مطالب گفته شده سوال یا نظری در مورد قهوه خارجی یا ایرانی داشتید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظر
 1. هومن سیر می‌گوید

  سلام.
  به نظر شما موارد بسته بندیهای تقلبی در بازار ،(خارجی) موجوده؟

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام، قهوه هایی مثل لاوازا، ایلی یا ساکوئلا اینقدر بسته بندیشون حرفه ایه که اگه بخواد کسی تقلبیش رو هم تولید کنه، نمیتونه! ولی قهوه فوری های ساشه ای مثل علی کافه بله زیاد هستند.

 2. سعید می‌گوید

  سلام.هر وقت میرم مغازه میگم قهوه برا قبل باشگاه میخوام اکنا میگن عربیکا باید بیشتر باشه چون تولید انرژی میکنن ولی داخل سایت ها که میخونم میگن روبوستا بیشتر باشه .راهنماییم کنین لطفا البته ممنون میشم با جزییات شرح بدین.تشکر از شما

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، ببینید درسته عربیکا به خاطر قند نهفته ای که داخلش هست تولید انرژی بیشتری در مجموع انجام میده ولی این انرژی با فاصله زمانی زیادی منتقل میشه و به همین خاطر برای ورزشهایی مثل کوهنوردی یا پیاده روی، عربیکا بیشتر توصیه میشه. ولی برای ورزشی مثل بدنسازی شما نیاز به انرژی لحظه ای بالا دارید و از اونجایی که کافئین روبوستا بیشتره این انرژی به سرعت به بدن شما منتقل میشه و نتیجه بهتری داره. توصیه من اینه که شما از میکس 70 درصد روبوستا و 30 درصد عربیکا استفاده کنید تا بهترین نتیجه رو بگیرید.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture