چای ماچا | شناخت کامل و آموزش طریقه تهیه آن

چای ماچا یا ماتچا را وقتی بخواهیم در موردش صحبت کنیم، اولین موردی که شاید در نگاه اول جالب یاشد رنگ سبز ویژه این پودر می باشد. همه ما کشور ژاپن را با نام کیفیت در تولیدات می شناسیم اما سوال اینجاست که آیا این چای ژاپنی نیز دارای همان کیفیت می باشد؟ وقتی ما می خواهیم به سراغ یک نوشیدنی جدید برویم و آن را وارد زندگی کنیم لازم است در ابتدا آن را خوب بشناسیم و تمام ویژگی های آن را بدانیم و سپس به سراغ خرید، تهیه کردن و طریقه مصرف آن برویم.

چای ماتچا چیست؟

چای ماچا چیست؟

چای ماچا (抹茶 Matcha) اصالتاً و اولین بار در کشور چین شناخته و مورد مصرف قرار گرفت، شاید این سوال پیش بیاید که پس چرا ما در قسمت معرفی این چای را یک چای ژاپنی معرفی کردیم ولی الان می گوییم چینی؟!!

در واقع این چای زادگاهش و نقطعه شروعش با کشور چین بود ولی این کشور ژاپن بود که توانست نحوه فرآوری و تهیه خاص آن را بدست بیاورد. چای ماتچایی که امروزه همه ما آن را می شناسیم و مردم جهان در حال استفاده از ان هستند، ژاپنی می باشد.

این چای که به صورت پودر می باشد در واقع یک نوع پودر خاص از چای سبز می باشد که از لحاظ طعم و مزه دارای یک شیرینی ملایم می باشد ولی از لحاظ خاصیت و فواید می توان گفت از چای سبز نیز دارای ارزش بالاتری می باشد.

تفاوت چای ماچا و چای سبز

چای ماتچا و چای سبز

همانطور که گفتیم بین چای سبز و ماتچا تفاوت در نحوه فرآوری و تهیه وجود دارد، در واقع دو تفاوت اصلی وجود دارد که باعث شده این چای ها تقریبا از هم مجزا شوند.

تفاوت اول: مهمترین تفاوت را میتوان نحوه رشد گیاه چای دانست، در چای ماچا برگ های جوانه زده چای سبز را حدود سه هفته قبل از برداشت در سایه رشد می دهند و برای اینکار از سایه بان های چوبی استفاده می شود که باعث می شود میزان رسیدن نور به درختچه های ماچا تا تقریباً 70 درصد کاهش پیدا کند.

اما این کار چه نتیجه ای بر روی این گیاه خواهد داشت؟ علاوه بر تغییر مزه و ظاهر که برگها نرمتر و شیرین تر شوند این روش تولید کلروفیل  چای را افزایش می‌دهد، آمینو اسید را تقویت می‌کند و رنگ سبز تیره‌ تری به گیاه می‌ دهد.

تفاوت دوم: موردی که در تهیه چای ماچا اصل در کشور ژاپن جالب است و آن را نسبت به چای سبز متفاوت کرده است نحوه پودر کردن آن می باشد که اینکار در این چای با آسیاب‌ های گرانیتی مخصوصی پودر می‌شود تا کلروفیل درون آن به اصطلاح نسوزد.

خرید چای امیننت

طریقه مصرف چای ماچا

بستنی ماچا

چای ماتچا به عنوان یک چای با کیفیت بالا توانسته مورد استقبال بسیاری از مردم جهان قرار بگیرد و همین موضوع باعث شده که روش های مختلفی برای مصرف این پودر معرفی شود.

این پودر ویژه را شما می توانید به دو صورت گرم و سرد استفاده کنید و از خواص آن بهرمند شوید. شاید جالب باشد که بدانید از این چای شما هم می توانید در بستنی استفاده کنید و هم در یک نوشیدنی داغ، حتی در بعضی از کشورها از این پودر در تهیه غذاها و کیک نیز استفاده می شود.

در واقع چای ماچا از چای هایی به حساب می آید که خیلی اصول مشخصی برای تهیه و مصرف آن وجود ندارد. اما در تهیه این چای شما نیاز دارید به یک نکته کلیدی دقت کنید آن هم این است که شما به هر شکل باید چای ماچا را در محلول خود حل کنید. به همین خاطر است که حتی در کشور ژاپن وسیله های مخصوص برای این کار طراحی کردند.

اما دو ماده اصلی ترکیب بسیار مناسبی را با چای ماچا برای شما فراهم می کنند آب و شیر می باشد که هر دوی آنها را برای استفاده باید گرم کنید اما نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است نباید نه آب و نه شیر به نقطه جوش برسند و جوشیده شوند و پس از گرم کردن به راحتی این چای را درون آنها حل می کنید و نوش جان می کنید.

طرز تهیه چای و لاته ماچا در منزل

لاته ماچا

قبل از هر چیزی باید بگوییم که در طریقه مصرف و تهیه چای و لاته ماچا شما نیازی به دم کردن چیزی ندارید و تنها نحوه ترکیب کردن مواد اولیه می باشد که تفاوت را رقم خواهد زد.

در روش تهیه لاته ماچا شما لازم است که به اندازه یک لیوان شیر را درون ظرف ریخته و بر روی حرارت قرار دهید و آن را تا دمای 70 الی 80 درجه سانتیگراد گرم کنید.

در مرحله بعدی کافیست بین نیم الی یک گرم پودر ماچا به شیر خود اضافه کنید و آن را شروع به هم زدن کنید. استفاده از همزن برای ایجاد یک ترکیب یک دست می تواند برای اینکار بسیار مناسب باشد.

در مرحله آخر شما برای شیرین کردن نوشیدنی خود بهتر است از عسل استفاده کنید تا بتوانید یک نوشیدنی بسیار سالم و با کیفیت در اختیار داشته باشید.

در آماده کردن و مصرف چای ماچا نیز شما نیاز به انجام کار خاصی ندارید و باید همانند لاته ماچا عمل کنید. در ابتدای کار به اندازه یک الی 3 قاشق پودر ماچا اصل را داخل یک ظرف بریزید و سپس به اندازه یک لیوان بزرگ آب دمای 70 الی 80 درجه را به آن اضافه کنید.

اگر اینقدر تاکید می کنیم که آب و شیر شما جوش نباشد در واقع برای حفظ خواص چای شما می باشد. برای همزدن نیز دقت کنید که بهترین گزینه استفاده از قاشق های چوبی می باشد و بهتر است اینکار را به صورت W شکل انجام دهید که کار شما به نحوه عالی انجام شود.

نکته ای که لازمه بدونید این است شما این چایی را هم به صورت رقیق و هم غلیظ میل کنید؛ برای یک چای رقیق تر، پودر را به نصف قاشق چای خوری (1 گرم) کاهش دهید و آن را با 110 میلی لیتر آب گرم (نصف لیوان)مخلوط کنید اما اگر یک چای غلیظ تر را ترجیح می دهید ، 2 قاشق چای خوری (4 گرم) پودر را فقط با 50 میلی لیتر آب (یک چهارم لیوان) ترکیب کنید.

خرید چای ماسالا

در طریقه مصرف چای ماچا چگونه عمل کنیم؟

طریقه مصرف چای ماچا

متاسفانه موضوعی که در خیلی از موارد ما نمی توانیم در انجام آن منطقی عمل کنیم نوع استفاده می باشد، میزان مصرف زیاد گاهاً در هر نوشیدنی می تواند نه تنها فواید و خواص آن را کاهش دهد بلکه می تواند نتایج مخربی برای سلامتی بدن ما به همراه داشته باشید.

به طور کلی هر لیوان چای ماچا تقریبا بین 40 تا 70 میلی گرم کافئین برای بدن شما به همراه خواهد داشت در حالی که این مقدار در یک نوشیدنی مانند قهوه بین 80 تا 200 میلی گرم می باشد.

به همین خاطر اگر شما دنبال جذب کافئین بالا هستید نوشیدن این چای خیلی نمی تواند نیاز شما را برآورده کند. اما یک تفاوت اصلی و مهمی در کافئین این چای با قهوه وجود دارد که می تواند کمک ویژه ای به شما برای داشتن یک روز پر انرژی کند.

در قهوه درست است که میزان کافئین بالاست اما مشکلی که در این کافئین وجود دارد نحوه جذب آن می باشد که به سرعت بعد از نوشیدن قهوه انجام می شود و در کمتر از 2.5 ساعت کل این کافئین و انرژی در بدن شما جذب و استفاده می شود.

اما در چای ماچا شما با مقدار کمتری کافئین رو به رو هستید که در زمان طولانی تر و بیش از 4 ساعت و به صورت متوازن جذب بدن شما می شود و تولید انرژی و شادابی و سرحال شدن برای شما به همراه خواهد داشت.

پس اگر بخواهیم یک نتیجه کلی بگیریم چای ماچا برای افرادی که دنبال یک انرژی مداوم و منطقی هستند گزینه بسیار ایده آلی می باشد که می تواند با نوشیدن 2 الی 3 فنجان در طول روز به بهترین نتیجه ممکن از آن برسید.

بعد از صبحانه و بعد از نهار رایج ترین زمان برای نوشیدن این چایی یا دمنوش گیاهی می باشد زیرا میتونه خستگی و کسلی بعد از غذا خوردن را تا حدودی برطرف کنه، اما از لحاظ علمی ثابت شده برای جذب بیشتر مواد معدنی داخل این چایی، باید شما قبل از وعده غذایی آن را میل کنید، البته نه با معده خالی و ناشتا. یک لقمه کوچک خورده و بعد از آن چای خود را مینوشید.

دمنوش ماتچا را شب بخوریم؟

اگر بخواهیم اصول کار را معرفی کنیم باید بگوییم خیر نباید این جوشانده را در شب میل کنید، اما این واقعاً بستگی به این دارد که شما قصد دارید در شب چه کاری انجام دهید! اگر مثل خود من خیلی کارهاتون را در شب  انجام میدین و یا شیفت شب می کنید، به راحتی میتونید ماتچا بخورید، دقیقاً مثل زمانی که برای بیدار نگه داشتن خود قهوه نیز می نوشید.

اما اگر قصد خوابیدن و استراحت دارید بهتر است ماچا ننوشید. زیرا حتی با وجود اینکه ماچا دوز کمتری کافئین نسبت به یک اسپرسو دارد (تقریباً نصف کافئین)، همچنان شما را برای چند ساعت بیدار نگه می دارد. برخی افراد تحمل بالایی نسبت به کافئین دارند، بنابراین نوشیدن ماچا در شب یا درست قبل از خواب برای آنها مشکلی ایجاد نمی کند. اما برای کلیت مردم که قصد اسرتاحت دارند خوردن این چایی در شب توصیه نمی شود.

چای ماتچا حاوی چه موادی می باشد؟

ماچا تی

وقتی صحبت از مواد تشکیل دهنده چای می شود اولین موردی که باید به آن اشاره کرد میزان آنتی اکسیدان بسیار بالای آن می باشد که به خاطر وجود کاتچین درون این چای می باشد.

ما در گذشته در مورد تاثیر ویژه و بسیار بالای آنتی اکسیدان صحبت کرده ایم و بیان کردیم که چگونه می تواند از ایجاد رادیکال ها آزاد در بدن ما جلوگیری کند. تحقیقات نشان داده حضور رادیکال های آزاد عامل بیش از 50 نوع بیماری در بدن انسان می باشد که مهمترین آن سرطان ها می باشد.

در واقع شما با نوشیدن چای ماچا می توانید با جذب آنتی اکسیدان بالای آن از بسیاری از بیماری ها بدن خود را ایمن کنید.

موضوع بعدی وجود آمینواسیدها می باشد که حضور آن در این چای می تواند به سوخت و ساز و تولید انرژی بدن ما بسیار کمک کند که نتیجه آن داشتن یک روز سرحال و پر انرژی می باشد.

ما در این مقاله سعی کردیم تنها تعدادی از خواص و فواید نوشیدن این چای را برای شما بیان کنیم ولی این چای تاثیرات شگفت انگیزی بر روی ایجاد آرامش، انرژی، کاهش استرس و لاغری داشته باشد که اگر مایل باشید می توانید آن را به طور تخصصی در مقاله خواص چای ماچا ما مطالع کنید.

منبع: www.en.wikipedia.org

فروشگاه قهوه و چای کافی مافی

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture