ناقص بودن رست قهوه و نحوه تشخیص آن

فرایند رست قهوه در عصر جدید تغییرات زیادی پیدا کرده، از تفت دادن های دارک و تیره قدیمی تا تفت دادن های ملایم و لایت امروزی، همه و همه دچار دگرگونی هایی در ساختار نوشیدنی ما شده است که البته در برخی از موارد با مشکلات و ناقص بودن رست قهوه خود روبه رو می شویم.

رست دادن یا عمل تفت دادن بخاطر فرایند پیچیده آن که نیاز به دانش و اطلاعات زیادی دارد همیشه با مشکلات و موارد مختلفی همراه بوده است که ما در اینجا سعی داریم در مورد ناقص بودن رست قهوه و اینکه چگونه می توان آن را درون فنجان خود تشخیص دهیم صحبت می کنیم.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

نگاهی کوتاه به رست دادن قهوه

ناقص بودن رست قهوه

در طی فرآیند رست دادن برخی چیزها در داخل دانه سبز تغییر می کنند که این تغییرات اصلی ترین عواملی هستند که می توانند دسته ای از قهوه ها را خراب کنند.

ساختار: تراکم و حجم CO2 و سایر عناصر موجود در داخل دانه سبز فشار وارد می کنند و ساختار داخلی آن را به طور قابل توجهی دگرگون می کنند، و یک دانه در حین این فرآیند از سخت، خشن و شکننده بودن تبدیل به یک دانه متخلخل و سست می شود.

وزن و رطوبت: وزن دانه قهوه سبز با تبخیر رطوبت و مواد آلی در حدود 15 الی 20٪ کاهش می یابد، دانه همچنین پوست نقره ای خود را تقریباً کاملا از دست می دهد.

رنگ: از آنجایی که قندهای موجود در دانه قهوه شما در حین رست دادن کاراملی شده و سلولز آن کربونیزه می شود، رنگ دانه شما از سبز به “قهوه ای” و قهوه ای سوخته تبدیل می شود.

اندازه: فشار ایجاد شده توسط گازها از داخل دانه، حجم آنها را بین 40 تا 60 درصد افزایش می دهد. این بدان معناست که دانه های قهوه شما بعد از عمل برشته کردن کمی بزرگتر می شوند.

از بین رفتن ترکیبات آلی: یک از موارد کاهش قابل توجه میزان مواد آلی مانند شکر و آب در دانه شما بعد از فرایند رست دادن می باشد، اما محتوای کافئین قهوه شما تقریبا بدون تغییر باقی می ماند.

رایحه ها و روغن ها: در زمان برشته شدن در اثر تجزیه و تغییر، صدها ترکیب فرار و رایحه ای آزاد می شوند که هرچه فرآیند بو دادن یا همان رست دادن طولانی تر باشد، تعداد قطرات روغنی که در سطح دانه ظاهر می شوند بیشتر است.

چگونه می توان ناقص بودن رست قهوه را فهمید؟

مشکلات قهوه

ما قبلا در مورد روش کاپینگ صحبت کرده ایم که به طور خیلی ساده یعنی چشیدن و بررسی طعم مزه در مراحل مختلف که برای ارزیابی قهوه شما بسیار موثر است و شما می توانید نواقص موجود در رست قهوه خود را به آن پی ببرید.

اگر رنگ قهوه شما خیلی تیره باشد و در پوسته آن مشاهده ای از ذرات روغن باشد، همچنین رایحه قهوه شما بیشتر شبیه فلفل، دودی ، و به نوعی حالت خشکی و کال باشد می گوییم نوشیدنی شما بیش از حد توسعه یافته Overdeveloped!

یکی دیگر از موارد و نقص های رایج را می توان زمانی گفت که قهوه شما علاوه بر اینکه حالت تیرگی غلیظی دارد، در عین حال یک حالت نپختگی در آن وجود دارد که مهمترین نشانه آن عدم وجود هیچگونه روغنی بر روی دانه های شما می باشد.

این حالت که دانه قهوه شما یک طعم شبیه به گل میخک، آویشن یا کافور پیدا می کند به حالت سوختگی یا Scorched معروف است.

نقص بعدی زمانی می باشد که دانه قهوه شما دارای رنگ مناسب و قهوه ای می باشد ولی وقتی طعم آن را می چشید یک رایحه ادویه، علفی یا دارویی خواهید داشت که نت ها و تندی را می فهمید که به این حالت توسعه نیافتگی یا Underdeveloped می گویند که تنها با دیدن چشم قابل فهمیدن نیست و باید حتما دانه را بچشید.

نقص بعدی که در فرایند رست دادن می توانید نام ببرید که فقط با عمل کاپینگ و چشیدن قابل درک است این مورد است که نت ها و رایحه ها با خنک شدن میزان شیرینی و گرمای طعم بیشتری از دست می دهند و در واقع یک حالت خامی در بعضی دانه های قهوه پیدا می کنید، ترکیبی از پختگی و خامی که در اصطلاح به آن Baked می گویند.

فروشگاه قهوه کافی مافی

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture