اثرات کافئین و بررسی نتایج کلی آن بر روی مغز و بدن انسان!(بخش دوم)

در ادامه بحث گذشته خود سعی داریم به طور کامل اثرات کافئین بر بدن و سلامت خود را بازگو کنیم، این موضوع بخاطر جنبه های مختلف خود شامل موارد گسترده ای می شود که در اینجا سعی کردیم به طور ویژه آنها را باهم بررسی کنیم.

شاید در نگاه اول بررسی آن و بازگو کردن خواص و ویژگی های بسیار بالای آن برای شما خارج از واقعیت باشد ولی باید بگوییم در واقع این ماده می تواند بر سلامت و روح شما تاثیرات بسیار ویژه ای به همراه داشته باشد.

اثرات کافئین بر حافظه شما!

تاثیرات کافئین

اینکه بخواهیم به طور قطع در مورد اثرات کافئین بر روی حافظه مغز صحبت کنیم کمی خارج از واقعیت است چون هنوز هیچ گونه نتایج رسمی در مورد این موضوع ثبت نشده است اما در تحقیقاتی که اخیراً دانشگاه جان هاپکینز بررسی کرده است نشان می دهد که کافئین بعد از جلسات یادگیری می تواند به ارتقای حافظه بلند مدت کمک کند.

توصیه می کنیم اگر پارت اول مطالعه نکرده اید قبل از بررسی ادامه این مقاله آن را مطالعه کنید و اینجا کلید کنید. (اثر کافئین)

کاهش ورم و مشکلات چشم ها

اینکه بخواهیم بگوییم با نوشیدن قهوه و بدست آوردن کافئین شما قدرت بینایی بیشتر خواهید داشت اشتباه است، بلکه از اثرات کافئین این است که مشکلات مغز که باعث ایجاد عوارض چشمی می شود را کم می کند.

شواهدی وجود دارند که کافئین باعث می شود به نوعی حفاظت از اختلالات چشمی اتفاق می افتد، که یکی از مهمترین این مشکلات بلفارواسپاسم می باشد که در این حالت اختلال که ناشی از عملکرد غیر طبیعی مغز است باعث می شود شخص مدام چشمک می زند و عملا شخص نابینا می شود.

از اثرات کافئین کاهش ابتلا به سرطان پوست

اثرات کافئین

طبقی آزمایشاتی که بر روی موش های آزمایشگاهی انجام شده این موضوع به طور کلی ثابت شده است که یکی از اثرات کافئین این است که پوست شما از آسیب های اشعه ماورای بنفش محفوظ می ماند.

احتمالا می دانید که این اشعه یکی از عامل های اصلی دچار شدن افراد به بیماری پوست می باشد که شما می توانید با نوشیدنی های حاوی کافئین این میزان را بسیار کاهش دهید.

مصرف روزانه سه فنجان قهوه که حاوی کافئین است، با کاهش 21 درصدی ریسک گسترش بیماری کارسینوم (تقسیم غیر عادی سلول های پوست و سرایت آن به سایر اندام ها) در زنان و با کاهش 10 درصدی این ریسک در مردان در قیاس با افرادی که کافئین نمی نوشند، می باشد.

اثرات کافئین بیش از حد را در نظر بگیر!

خطر قهوه

دقت به این نکته که همیشه اثرات کافئین مثبت نیست و در صورتی که شما در نحوه استفاده خود سوء مدیریت داشته باشید نیز بسیار اهمیت دارد، به طور کلی اینکه بگوییم کافئین برای بدن شما ضرر دارد اشتباه است، اما می توان گفت:

زمانی که برای مدت زیادی و در مقادیر بالا استفاده شود خطرناک است. کافئین می تواند تاثیراتی مانند بیخوابی، عصبانیت و بی قراری، معده تحریک پذیر، حالت تهوع و استفراغ، افزایش میزان ضربان و تنفس و دیگر عوارض جانبی را برای شما به همراه داشته باشد.

حتی مواردی مشاهده شده که کافئین می تواند اختلالات خواب را برای افراد دارای بیماری خود ایمنی در حد خطرناک کند. میزان زیادتر کافئین می توان باعث ایجاد سردرد، اضطراب، تحریک، درد سینه و وزوز گوش شود.

خرید قهوه اسپرسو 

زنان باردار و شیرده مراقب باشند.

باز هم به سراغ میزان و نحوه مصرف می رویم، اینکه بگوییم به طور حتمی اثرات کافئین برای زنان باردار و شیرده منفی می باشد درست نیست، در واقع مقداری که شما می توانید بدون ترس حتی در این شرایط استفاده کنید میزان 200 میلی گرم می باشد.

که اگر بخواهیم به طور قابل تشخیص تری بیان کنیم این مقدار تقریبا معادل نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه می باشد. مصرف مقادیر زیاد در هنگام بارداری و شیردهی احتمالا خطرناک است. مصرف زیاد کافئین، در این دوران احتمال سقط و دیگر مشکلات را افزایش می دهد پس توصیه ما این است که حتما با پزشک خود آن را هماهنگ کنید.

اثرات کافئین بر اضطراب و دو قطبی شدن

نوشیدن کافئین

یکی از مواردی که ما توصیه می کنیم در  صورتی که به آن مبتلا می باشید از استفاده کافئین پرهیز کنید بیماری های مانند دو قطبی می باشد.

آزماشیات نشان می دهد از اثرات کافئین زیاد این است که می تواند شرایط این بیماری ها را بدتر کند. از کافئین با دقت و در مقدار کم استفاده کنید اگر اختلال دو قطبی و اضطراب دارید.

مشکلات جدی در بافت های استخوانی

کافئین می تواند میزان کلسیم دفعی خون در ادرار را افزایش داد. اگر شما مبتلا به پوکی استخوان یا کمبود تراکم استخوان هستید باید کافئین را صرفا 300 میلی گرم در روز مصرف کنید.

ایده خوبی است اگر مقدار کلسیم مصرفی را در این حین افزایش دهید چرا که مقداری از کلسیم در ادرار دفع خواهد شد. زنان مسن تر با اختلال ارثی که مقدار ویتامین D استفاده شده را تحت تاثیر قرار مس داد باید کافئین را با احتیاط مصرف کنند.

در آخر نیز اگر بخواهیم گزیده ای از عوارض جانبی دیگر مصرف کافئین را نام ببریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اختلالات خون ریزی، عوارض احتمالی کافئین برای شرایط قلبی، عوارض احتمالی آن برای دیابتی ها، ایجاد اسهال با مصرف زیاد، صرع، گلوکوم (آب سیاه)، فشار خون بالا، از دست دادن کنترل مثانه، سندرم روده تحریک پذیر، بیماری پارکینسون و موارد دیگر که همه و همه مشکلاتی هستند که در صورت مصرف بیش از حد آن ممکن است به سراغ شما بیاید.

منبع: www.comunicaffe.com

فروشگاه قهوه کافی مافی

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture