اثر کافئین و بررسی نتایج کلی آن بر روی مغز و بدن انسان!(بخش اول)

ما در این مقاله سعی داریم به یکی از مواد اصلی و تاثیر گذار درون قهوه بپردازیم و اثر کافئین را بررسی کنیم، قبلا در مورد ساختار و ویژگی های کافئین صحبت هایی کرده بودیم ولی در این مقاله سعی داریم به طور کامل تر و با دقت بیشتری آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.

دقت به این نکته که هر ماده غذایی قطعا فواید خاص خود را دارد ولی عدم کنترل مناسب استفاده از آنها می تواند سیستم بدنی ما را دچار مشکل کند و عوارض مختلفی به همراه داشته باشد که ما در اینجا سعی داریم که همه این موارد را بررسی کنیم.

خرید قهوه ترک

نتیجه کلی اثر کافئین در بدن انسان!

اثر کافئین

ما در مورد اثر کافئین صحبت می کنیم که در بیش از شصت گیاه از جمله دانه های قهوه، برگ های چای و کاکائو وجود دارد حدود 90 درصد افراد از کافئین، به شکل های مختلف استفاده می کنند.

اثر کافئین به مواد غذایی و نوشیدنی و نیز داروهای خاص برای تسکین کسالت و یا افزایش اثرات ناشی از درد اضافه می شود. اداره مواد غذایی و دارو (FDA) کافئین را هم به عنوان دارو و هم یک ماده افزودنی غذایی طبقه بندی می کند.

خواص کافئین

کافئین، با تحریک سیستم عصبی مرکزی (CNS)، قلب، عضلات و مراکز کنترل فشار خون کار می کند. کافئین می تواند فشار خون را افزایش دهد، اما ممکن است در افرادی که از آن استفاده می کنند، این اثر را داشته باشد.

کافئین، همچنین می تواند مانند “قرص های آب” عمل کند که جریان ادرار را افزایش می دهد. اما دوباره ممکن است این تاثیر را در افرادی که به طور منظم از کافئین مصرف می کنند، نداشته باشند. همچنین، نوشیدن کافئین در طول ورزش متوسط، به احتمال زیاد باعث کمبود آب بدن می شود.

خرید دانه قهوه

عملکرد اثر کافئین در هنگام ورزش

اثر کافئین می تواند باعث بهبود عملکرد فیزیکی در آستانه تحمل تمرین شود. کافئین می تواند پایداری عملکرد و ظرفیت تحمل را افزایش دهد و اعمال درک و تمرکز را کاهش دهد.گرچه تاثیرات آن در کوتاه مدت و تمرین با شدت بالا بی نتیجه می ماند.

اثر کافئین در عملکرد مغز

تاثیرات قهوه

اثر کافئین بر روی گیرنده های آدنوزین در مغز تاثیر می گذارد. همچنین کافئین حاوی آنتی اکسیدان های پلی فنول است که اینها نیز در حالت های مختلفی عمل می کنند.

مطالعات پیشنهاد می کنند که نوشیدن کافئین ممکن است به بهبود برخی از مهارت های فکری کمک کند و کند ذهنی که با افزایش سن می آید را کاهش دهد.

کافئین و کمک به کاهش وزن

اثر کافئین می تواند افزایش وزن را کاهش داده یا از آن جلوگیری کند، احتمالا این کار را توسط سرکوب اشتها و کاهش شدید میل به خوردن غذاهای محرک انجام می دهد بنابراین بدن گرما و انرژی بیشتری در گوارش غذا تولید می کند.

محصولات کاهش وزنی که فروخته می شوند به عنوان ترموژنیک احتمالا حاوی کافئین، افدرا یا افدرین باشند.

فروشگاه قهوه کافی مافی

اثر کافئین بر میزان هوشیاری

75 میلی گرم از کافئین می تواند توجه و هوشیاری را افزایش دهد و 160 تا 600 میلی گرم آن ممکن است هوشیاری ذهنی، سرعت استدلال و حافظه را ارتقا دهد. هرچند اثر کافئین باعث شده یک جایگزین برای خواب محسوب نشود.

کمک کننده به بیماری آلزایمر

کاهش بیماری آلزایمر

آزمایشات نشان داده کسانی که میزان کافئین بیشتری نسبت به سایر افراد استفاده می کنند کمتر در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر می باشند.

در واقع یک اثر کافئین کاهش بیماری می باشد که در سن بالا برای بسیاری از خانواده اتفاق می افتد و به نوعی وجود یک بیمار آلزایمری در هر خانواده یا خویشاوندان قابل مشاهده است.

علاوه بر این مورد بیماری پارکیسنون یا لرزش دست که یک بیماری رایج دیگر در سنین بالا می باشد می تواند با مصرف کافئین به شکل چشم گیری کاهش پیدا کند.

افزایش سلامت کبد و روده از اثرات کافئین

آزمایشات نشان داده مصرف کافئین ممکن است به آماده سازی کولون (روده بزرگ) جهت آندوسکوپی یا کولونوسکوپی به وسیله حمایت از ترشح صفرا در دیواره کولون، کمک کند.

محققان به این موضوع اشاره کرده اند که می توان اثر کافئین در سطح آنتی اکسیدانی به نام کلوتاتیون را مشاهده کرد و به نوعی با این کار کافئین از فرآیندهای طبیعی سم زدایی کبد حمایت می کند. البته این موضوع هنوز قطعی نیست ولی آزمایشات ابتدایی این موضوغ را تایید می کند.

همچنین مصرف کافئین باعث کاهش ریسک سیروز کبدی می شود و به نوعی با این کار پیشرفت بیماری هپاتیت C کاهش پیدا می کند، نتیجه این موضوع کاهش ابتلای انسان به سرطان کبد می باشد.

منبع: www.comunicaffe.com

 

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture