اختلالات کافئین که در هنگام کاهش و قطع مصرف با آن رو به رو می شویم!

به طور قطع ماده ای که با نوشیدن قهوه و چای بر بدن انسان تاثیر می گذارد کافئین می باشد که در برخی موارد حذف و کاهش کافئین در رژیم غذایی باعث بروز اختلالات کافئین سختی در بدن انسان می شود.

در حالی که بسیاری از اثرات خفیف است، مانند تحریک پذیر شدن انسان پس از حذف قهوه صبحگاهی، برخی از علائم ترک کافئین جدی هستند به اندازه ای که حتی مصرف کافئین به عنوان یک اختلال شناخته شده است.

به همین خاطر بهتر است بیاموزیم که چه چیزی از ترک کافئین انتظار می رود، از جمله زمان بروز این آثار و اینکه کدام علائم شایعتر است، و همچنین نحوه کاهش این علائم را یاد بگیریم.

خرید دانه قهوه روبوستا

چه زمانی علائم کاهش کافئین بروز می کند؟

علائم

حدود 50 درصد از افراد هنگام قطع کاهش مصرف کافئین دچار سردرد می شوند، مطالعات تجربی نشان داده است که حدود 13 درصد از افراد علائم ترک کافئین را به اندازه ای دچار می شوند که حتی آنها دیگر قادر به کار کردن نمی باشند.

به طور معمول هرچه کافئین بیشتری مصرف کنید، احتمال تجربه علائم ترک کافئین در شما بیشتر است و احتمال شدید شدن علائم نیز بیشتر می شود.

علائم اغلب حدود 12 تا 14 ساعت پس از قطع مصرف کافئین شروع می شود و این علائم معمولاً پس از 20 تا 51 ساعت در بدترین حالت خود قرار می گیرند که می توانند تا 9 روز نیز ادامه داشته باشند.

اختلالات ترک و کاهش مصرف کافئین

اختلالات کافئین

علائم و اختلالات ترک کافئین برای افراد مختلف از نظر نوع و شدت متفاوت است، که این موارد رایج ترین این علائم می باشد:

 • ایجاد لرز و تب های خفیف
 • کاهش هوشیاری فرد
 • ایجاد حالت افسردگی در شخص
 • ایجاد اختلال در تمرکز و فکر انسان
 • مسائل گوارش (معمولا باعث ایجاد یبوست و گاهی هم تهوع و استفراغ می شود)
 • خستگی، بی حالی و خواب آلودگی
 • سردرد از متوسط تا شدید (که معمولا از پشت چشم شروع می شود)
 • ایجاد تحریک پذیری و حالت بی قراری
 • بی خوابی (که شاید برعکس آن را انتظار دارید!)
 • ایجاد سفتی و درد عضلانی
 • اختلالات سینوسی و علائم شبیه به سرما خوردگی

خرید قهوه نسکافه

چگونه این اختلالات را کاهش دهیم؟

نوشیدن قهوه

ساده ترین راه برای کاهش علائم ترک کافئین نوشیدن کافئین است!!؟!! به طور مثال اگر کاهش مصرف کافئین شما ناشی از  حذف فنجان قهوه صبحگاهی شما می باشد، با نوشیدنی های کافئین دار بیشتر آن را جبران کنید.

در حالی که برخی از مردم معتقدند که کافئین برای انسان مضر است، اما علم پزشکی این موضوع را کاملا رد می کند و نشان داده است که برای بیشتر افراد کافئین به اندازه در حد نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه در روز خوب و گاهی ضروری است.

اما اگر به دلایل بهداشتی و پزشکی که مختص شماست و مجبورید به طور عمدی مصرف کافئین خود را کاهش یا از قطع کنید می توانید این کار را با کاهش آرام، و قطع تدریجی از برخی علائم و اختلالات ترک جلوگیری کنید.

اگرچه بسیاری از افراد ترجیح می دهند عادت های خود را به طور ناگهانی ترک کنند اما برای حذف کافئین این کار اصلا توصیه نمی شود، زیرا حذف ناگهانی کافئین علائم آن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

یادگیری نحوه کاهش مصرف کافئین بهترین راه برای از حذف این ماده محبوب است، به طور مثال اگر قهوه می نوشیدن هر چند روزی یک فنجان از آن را کم کنید، یا برای چای می توانید از مدل های دیگر چای که دارای کافئین کمتری هستند استفاده کنید و جایگزین کنید.

منبع: www.thespruceeats.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture