چای شیر هنگ کنگی و طرز تهیه آن در منزل

چای شیر هنگ کنگی یا جوراب شلواری یکی از اصلی ترین و رایج ترین نمونه های چای شیر می باشد که در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اگه دنبال یک نوشیدنی با بافت نرم و خامه ای می باشد به طور قطع این روش تهیه چای شیر می تواند یکی از ایده آل ترین گزینه های شما باشد.

ما در این مقاله از کافی مافی قصد داریم پس از یک بررسی کلی از چای شیر هنگ کنگی به سراغ آموزش گام به گام و تصویری آن را رفته و هرآنچه که لازم است شما در مورد آن بدانید را به طور دقیق برای شما بیان کنیم.

شناخت چای شیر هنگ کنگی

چای شیر هنگ کنگی

چای شیر هنگ کنگی Hong Kong Milk Tea همانطور که از نام آن می توان حدس زد، در کشور هنگ کنگ ابداع و گسترش پیدا کرده است و نام دیگر آن چای شیر جوراب شلواری می باشد که دلیل آن هم روش سنتی طرز تهیه این نوشیدنی بود که در پارچه های ظریف شبیه به جوراب شلوار زنانه بود.

لازم است به این موضوع اشاره کنیم که تقریباً تمام ترکیبات چای و شیر دارای ساختار یکسانی می باشند و از ترکیب شیر با چای آماده می شوند، اما موضوعی که در بسیاری موارد موجب تغییرات اصلی می شود، نوع انتخاب مواد اولیه می باشد.

چای انگلیسی و شهرت جهانی آن باعث شد که در سال ها پیش این نوع چای به کشور هنگ کنگ راه پیدا کند و مورد محبوبیت بالایی قرار بگیرد، یکی از مشخصات اصلی این نوع چای ها این می باشد که بیشتر در عصرها و به همراه شیر و شکر سرو می شود.

همین موضوع باعث شد که مردم هنگ کنگ به فکر طرز تهیه یک نوشیدنی خاص خود افتادند که بتواند متناسب با سلیقه و ذائقه آنها باشد، همین امر باعث شد که با جایگزین کردن شیر تغلیظ شده به جای شیر معمولی، یک نوشیدنی جدید با نام چای شیر هنگ کنگی را به بازار جهانی عرضه کنند.

روش تهیه و آموزش آماده کردن چای شیر هنگ کنگی

چای و شیر

همانطور که گفتیم تفاوت اصلی در چای شیر هنگ کنگی دقیقاً نوع شیر انتخاب شده می باشد، شما می توانید به سه روش شیر این نوشیدنی را انتخاب کنید؛ اول اینکه از شیر عسل که در بسیاری از مغازه ها با نام الفجر شناخته می شود انتخاب کنید، روش دوم استفاده از سیروپ شیر می باشد و در روش سوم استفاده از ترکیب روغن سویا به همراه شیر می باشد.

برای ما ایرانی ها انتخاب شیر عسل رایج ترین و در دسترس ترین گزینه می باشد که می تواند کیفیت فوق العاده به چای شیر هنگ کنگی ما ببخشد.

نکته ای که لازم است در مورد انتخاب شیر عسل به آن دقت کنید این است که این نوع شیر به خاطر وجود عسل در آن به اندازه کافی شیرین می باشد و نیازی به استفاده مجزا از شکر نیست، اما اگر از سیروپ شیر و یا ترکیب روغن سویا و شیر استفاده کردید بهتر است که مقداری شکر نیز برای شیرینی استفاده کنید.

اما سایر موارد اولیه لازم برای این نوع چای شیر به این شکل می باشد:

  • 1 فنجان آب
  • 2 قاشق غذاخوری برگ چای سیاه که ترجیحاً بهتر است از چای سیلان استفاده کنید.
  • 3 الی 5 قاشق غذاخوری شیر عسلی یا سیروپ شیر

طرز تهیه گام به گام به صورت تصویری

قبل از هرچیزی لازم است به این موضوع اشاره کنیم که مدت زمان تهیه چای شیر هنگ کنگی در حدود 10 دقیقه می باشد که تقریبا مدت زمان دم کشیدن چای 8 دقیقه بوده و زمان جمع آوری مواد اولیه کمتر از 2 دقیقه.

1. در اولین گام لازم است تا مواد اولیه را جمع آوری کنید.

ترکیب چای و شیر

2. روش کار به این شکل می باشد که در ابتدا چای و آب را با هم ترکیب کرده و درون قوری و یا شیر جوش ریخته و بر روی حرارت با شعله متوسط قرار می دهیم تا بعد از گذشت چند دقیقه شروع به جوشیدن و قل زدن بکند.

طرز تهیه چایی شیر

3. بعد از آنکه ترکیب شما شروع به جوشیدن کرد، دمای آن را کم کرده و اجازه دهید بر روی همین حرارت کم به مدت 3 الی 4 دقیقه قل بزند.

چای شیر هنگ کنگی

4.  حال وقت آن است که ترکیب را از روی حرارت برداشته و شیر تغلیظ شده را به آن اضافه کنید، پس از اضافه کردن خوب آنها را هم بزنید و دوباره آن را به روی گاز و با حرارت ملایم برگردانید.

چای شیر هنگ کنگی

5. اجازه دهید تا ترکیب شما شروع به جوشیدن کرده و پس از به جوش آمدن به مدت 3 الی 4 دقیقه منتظر بمانید تا ترکیب شما قل بزند بر روی گاز.

چایی و شیر

6. چای شیر هنگ کنگی شما آماده سرو می باشد، شما می توانید به صورت داغ آن را سرو کنید و یا با ریختن آن بر روی قطعه های یخ از نوشیدن آن به صورت سرد، مخصوصاً در فصل گرما لذت ببرید.

در پایان نیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که ما تلاش کردیم که هر آنچه لازم است برای طرز تهیه چای شیر هنگ کنگی بدانید را به طور دقیق بیان کرده، اما در صورتی که در مورد بخش ها و مطالب گفته شده در این مقاله با سوال و یا ابهامی رو به رو هستید می توانید آن را در قسمت پیشنهادات با ما در میان قرار دهید.

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture