اشتباهات فرنچ پرس و 7 عامل عوض شدن طعم قهوه

اشتباهات فرنچ پرس یکی از رایج ترین خطاهایی می باشد که در بین دوست داران و مصرف کنندگان قهوه اتفاق می افتد. خیلی از ما به این موضوع عادت کرده ایم که شروع به استفاده از وسیله ای می کنیم که طرز کار کردن و استفاده با آن را بلد نیستیم و در انتها بخاطر عدم رسیدن به نتیجه مطلوب از آن دستگاه ناراضی می شویم، غافل از اینکه موضوع اصلی خود ما و عدم اطلاعات ما می باشد.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم در مورد اشتباهات فرنچ پرس که می تواند در زمان دم آوری و دم کردن قهوه اتفاق بی افتد صحبت کنیم و راه حل رهایی از این مشکلات را نیز برای شما بیان خواهیم کرد.

اشتباهات فرنچ پرس

اشتباهات فرنچ پرس

اینکه ما بخواهیم در مورد خطاهایی که ممکن است در مورد زمان دم آوری و دم کردن قهوه اتفاق بی افتد موضوع بسیار کلی می باشد و به همین خاطرست که تصمیم گرفتیم در مورد اشتباهات فرنچ پرس که یکی از محبوبترین و پر استفاده ترین وسیله و تجهیزات دم کردن قهوه می باشد صحبت کنیم تا بتوانید یک قهوه خوب و عالی با آن تهیه کنید.

شاید در نگاه اول با خودتان این سوال رو بپرسید که دستگاهی که روش دم قهوه با آن بسیار ساده و مشخص می باشد و به راحتی با ریختن آب گرم بر روی قهوه آسیاب شده و پایین دادن پیستون بعد از چند دقیقه، مراحلش انجام می شود چطور ممکن است به صورت اشتباه با آن کار شد؟!! ما 7 مورد از مهمترین آنها را برای شما لیست کرده ایم:

1. تمیز نکردن دقیق فرنچ پرس

شاید ساده ترین موضوعی که در اشتباهات فرنچ پرس و سایر دستگاه های دم کردن قهوه اتفاق می افتد و تقریباً همه به طور سرسری از آن عبور می کنند و به آن توجهی نمی کنند، تمیز بودن فرنچ پرس در زمان دم کردن قهوه می باشد.

جالب است بدانید که طبق بررسی های انجام شده مشاهده شده است که بیش از 28 درصد از خراب شدن طعم قهوه ها به خاطر تمیز نبودن تجهیزات دم آوری قهوه بوده است، پس با درک این موضوع شاید بتوانید از اهمیت ای موضوع بیشتر با خبر بشید.

از اشتباهات فرنچ پرس و تمیز کردن آن می باشد که فیلتر را خیلی سریع و بی دقت شستشو می دهیم، در حالی که مهمترین و اصلی ترین مکان برای باقی ماندن بقایای قهوه به طور قطع فیلتر آن می باشد.

2.  قهوه بی کیفیت از اشتباهات فرنچ پرس

دم کردن قهوه با فرنچپرس

خرید قهوه یکی از مهمترین مواردی می باشد که قبل از شروع فرایند دم کردن قهوه چه با فرنچ پرس و چه با هر وسیله دیگری لازم است به آن دقت شود.

در واقع اگر شما هر چقدر هم تمام مراحل دم کردن قهوه را با دقت و اصولی انجام دهید، اگر دانه های قهوه را مناسب و خوب انتخاب نکرده باشید کار شما به طور قطع نتیجه مناسبی به همراه نخواهد داشت.

از آنجایی که عطر و طعم قهوه دز فرنچ پرس مستقیماً از دانه قهوه می‌آید لازم است شما برای انتخاب دانه های قهوه به بهترین شکل عمل کنید و از مهمترین اشتباهات فرنچ پرس در امان بمانید.

3. آسیاب دانه ها به شکل صحیح

در بین وسیله های که برای دم شدن قهوه مورد استفاده قرار می گیرد فرنچ پرس به خاطر سادگی همیشه یکی از اولین گزینه هایی می باشد که افراد به دنبال استفاده کردن از آن می روند، اما بسیار مشاهده می شود که به خاطر عدم دقت به اشتباهات فرنچ پرس که گاهاً بسیار ساده می باشد اولین بار مساوی با آخرین بار آنها خواهد شد.

ما در گذشته در مورد آسیاب قهوه برای انواع روش های دم کردن را به طور دقیق بررسی کرده ایم و به این نکته نیز اشاره کرده ایم که بهترین نوع آسیاب برای استفاده در فرنچ پرس استفاده از آسیاب درشت می باشد.

در واقع موضوعی که در فرنچ پرس بسیار مهم می باشد استفاده از فیلتر مناسب در آن می باشد، از آنجایی که فیلترهای فرنچ پرس خیلی قادر نیستند که ذرات معلق قهوه شما را جذب کنند عدم استفاده از آسیاب درشت باعث می شود با عبور این ذرات قهوه به درون فنجان شما طعم قهوه شما کیفیت خود را از دست بدهند.

و از طرفی از آنجایی که در دم کردن قهوه با این وسیله شما به روش شناوری عمل می کنید استفاده از آسیاب های ریز باعث می شود که میزان عصاره گیری شما از قهوه بیش از حد زیاد شود و طعم قهوه شما تلخ شود.

4. نسبت ها را جدی بگیرید

اشتباهات فرنچ پرس

یکی از اشتباهات فرنچ پرس و سایر روش های دم کردن که بسیار معمول می باشد عدم رعایت نسبت هایی می باشد که در روش تهیه آنها بیان می شود.

متاسفانه طرز فکر اشتباهی که گاهاً در بعضی از افراد موقع دم کردن قهوه مشاهده می شود طمع در زمان عصاره گیری از قهوه می باشد و به نوعی تصور می کنند هرچقدر که قهوه بیشتر بماند و دم بکشد بهتر است!!!

قرار است شما از نوشیدن قهوه لذت ببرید نه اینکه با یک قهوه تلخ و بسیار غلیظ و با طعم بد همراه شوید، به همین خاطر به نسبت های که در روش تهیه قهوه با فرنچ پرس پای بند باشید که بدین شکل می باشد:

نسبت قهوه به آب از لحاظ وزنی 1 به 13 می باشد یعنی به ازای هر مقدار قهوه ای که استفاده کردید باید به اندازه 13 برابر آن از آب استفاده کنید، ترجیحاً از ترازو برای کشیدن وزن ها اقدام کنید.

از لحاظ زمانی نیز از موقعی که قهوه و آب در فرنچ پرس ترکیب می شوند و دم آوری آن شروع می شود لازم است 4 دقیقه دم کشیدن انجام شود.

5. قهوه غذا نیست، برای مصرف بعدی دم نکنید!!

وسایل تهیه قهوه

یکی از اشتباهات فرنچ پرس که شاید ریشه در تنبلی دارد، دم کردن بیش از اندازه قهوه برای استفاده در دفعات بعدی می باشد که نه تنها هم از لحاظ طعم و مزه نتایج بسیار بدی برای قهوه شما به همراه دارد و هم از لحاظ سلامتی!

وقتی شما قهوه را دم می کنید بهترین روش مصرف به این شکل می باشد که تمام آن را درون فنجان های سرو ریخته و همان لحظه بنوشید، در غیر اینصورت و با باقی ماندن قهوه درون فرنچ پرس با گذشت زمان میزان استخراج قهوه و روغن های اضافی آن افزایش می یابد که باعث می شود طعم قهوه کاملاً تغییر کند و نامطلوب شود.

از طرفی دیگر و چای دو نوشیدنی می باشند که سرشاز از آنتی اکسیدان می باشند که برای بدن می تواند تاثیرات بسیار مثبتی باشد اما در صورت گذشت زمان از دم کشیدن این دو نوشیدنی، آنتی اکسیدان موجود در این دو نوشیدنی تبدیل به مواد مضرری می شود که نه تنها برای بدن مفید نیست بلکه در طولانی مدت خطرناک نیز می باشد.

6. از آب جوش استفاده نکنید

یکی از موارد دیگری که لازم است در مورد فرنچ پرس و هر روش دم کردن قهوه دقت شود دمای آب مورد نیاز می باشد، یکی از اشتباهات فرنچ پرس که خیلی نیز تکرار می شود استفاده از آب در حال جوش برای عصاره گیری می باشد.

شاید در نگاه اول آب جوش بتواند کار ما و عصاره گیری را بسیار سریع تر کند، اما مشکل از آنجایی پیش می آید که استفاده از این آب باعث می شود که ترکیبات و روغن های اضافی از قهوه استخراج شود که طعم و مزه قهوه ما را تحت تاثیر قرار داده و از کیفیت آن بکاهد.

بهترین دمایی که توصیه می شود برای اینکار استفاده کنید، حدود 200F (حدوداً 95 درجه سانتی‌گراد) می باشد، و اینکه اگر احیاناً آب شما شروع به جوش های کوچک کرد، حرارت را خاموش کرده و به مدت 30 ثانیه منتظر بمانید تا کمی دمای آب کاهش پیدا کند.

7. فرنچ پرس و فنجان ها را گرم کنید

خطا دم کردن قهوه

آخرین گزینه ای که لازم است به آن اشاره کنیم و به نوعی خطا و اشتباهی می باشد که در زمان سرو قهوه آماده شده با فرنچ پرس می باشد عدم گرم کردن فنجان ها و فرنچ پرس می باشد که می تواند تاثیر زیادی در طعم و مزه قهوه آماده شما داشته باشد.

بررسی ها نشان می دهد زمانی که شما قبل از آنکه بخواهید قهوه را درون فنجان ها یا فرنچ پرس بریزید اگر آنها را گرم کنید، رایحه و عطری که از قهوه شما ساطع می شود دو چندان شده و قهوه شما مزه بسیار دلنشینی به خود می گیرد.

در واقع شما با استفاده از آب جوش به مدت 5 دقیقه درون فرنچ پرس و فنجان ها باعث می شوید که قهوه شما در زمان دم کشیدن و سرو شدن دمای ثابتی پیدا می کند و به مدت طولانی تری گرم می ماند.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی کردیم تمام اشتباهات فرنچ پرس که در زمان دم کردن با این وسیله اتفاق می افتد و باعث افت کیفیت قهوه شما می شود را بررسی کنیم تا با عدم انجام آنها توسط شما کیفیت قهوه شما افزایش یابد، در صورتی که شما در مورد این موارد سوال یا نکته ای دارید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما در اشتراک قرار دهید.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture