نوشیدن قهوه با شیر و بررسی خطرات احتمالی آن!

همانطور که همه ما می دانیم نوشیدن قهوه با شیر یکی از رایج ترین ترکیبات برای دوست داران قهوه می باشد که بسیار مورد علاقه می باشد و دوست داران زیادی دارد. اما اضافه کردن شیر به قهوه با سوالات و ابهامات زیادی همراه است که مهمترین آن را می توان تاثیر بر کافئین و سلامتی می باشد.

اما در اینجا سعی داریم یک موضوعی که طبق تحقیقاتی که جدیدا منتشر شده و اینکه آیان نوشیدن قهوه با شیر همیشه گزینه مناسبی می باشد یا نه را باهم بررسی کنیم.

آیا شیر کافئین قهوه را از بین میبرد؟

پاسخ به این سوال قطعا خیر می باشد. طبق مطالعات انجام شده شیر هیچ گونه ماده ای ندارد که بتواند روی میزان کافئین قهوه تاثیر داشته باشد. پس اگر جز کسانی می باشید که کافئین قهوه برای شما اهمیت زیادی دارد، اضافه کردن شیر هیچ تاثیری روی میزان آن ندارد.

اما موضوعی که در مورد ترکیب قهوه و شیر وجود دارد این است که شیر باعث می شود نحوه تاثیر گذاری کافئین روی بدن کمی تغییر کند. زمانی که شما به قهوه خود شیر اضافه میکنید، سرعت تاثیر کافئین را روی بدن خود کاهش می دهید و به همین خاطر است که خیلی ها اشتباهاً فکر می کنند که شیر کافئین قهوه را کاهش می دهد.

وقتی شما قهوه را به صورت اسپرسو میل می کنید و هیچگونه افزودنی به آن اضافه نمی کنید، پس از نوشیدن قهوه به سرعت کافئین آن وارد خون بدن شما می شود و به همین خاطر یک حس انرژی لحظه ای بالایی پیدا می کنید در حالی که وقتی به قهوه خود شیر اضافه می کنید کافئین کندتر وارد خون شما می شود و انرژی آن کمتر ولی طولانی تر می باشد.

شما زمانی که از خواب بیدار میشید، ریتم طبیعی بدن ما به گونه ای می باشد که، بدن به خودی خود با ترشح ماده ای به نام کورتیزول تلاش می کند که انرژی و شادابی بعد از خواب را به انسان منتقل کند، پس شما نیاز به انرژی لحظه ای قهوه ندارید و اضافه کردن شیر یک گزینه ایده آل می باشد و به همین خاطر هم می باشد در بسیاری از کشورهای جهان، قهوه اول صبح خود را با شیر میل می کنند.

تاثیرات مثبت اضافه کردن شیر به قهوه

شیرقهوه

نوشیدن قهوه با شیر علاوه بر نکته ای که در بخش قبلی بیان کردیم، می تواند نتایج فوق العاده ای داشته باشد که در ادامه با مهمترین آنها آشنا خواهیم شد:

مورد اول) همه ما می دانیم شیر منشا کلسیم می باشد و شما با اضافه کردن آن به قهوه خود، می توانید مقداری از نیاز بدنتان به کلسیم را تامین کنید. اضافه کردن یک لیوان شیر به قهوه بیش از یک سوم از نیاز بدن به کلسیم را رفع می کند.

مورد دوم) تحقیقات اخیر نشان داده خواص ضد التهابی پلی فنول ها که در قهوه فراوان است با چسبیدن به پروتئین های شیر دو برابر می شود. بر اساس این تحقیق توصیه شده کهگیاهان غنی از پلی فنل را با اندکی مواد پروتئینی مصرف کنید تا موثرتر باشند، ترکیب قهوه با کمی شیر یکی از این توصیه هاست. پلی فنول ها خواص آنتی اکسیدانی (ضد سرطانی) و ضد التهابی (دل درد، مشکلات گوارشی، عفونت، خستگی و…) فراوانی دارند.

مورد سوم) قهوه به طور کلی یک نوشیدنی اسیدی به حساب می آید که برخی افراد با نوشیدن آن دچار مشکلات معده و مخصوصاً رفلاکس می شوند. اضافه کردن شیر می تواند این خاصیت اسیدی را تا حد زیادی کم کند و مشکل شما را کاهش دهد.

تاثیرات منفی نوشیدن قهوه با شیر

هر چیز مثبتی قطعا ً میتونه نتایج منفی نیز به همراه داشته باشید، نوشیدن قهوه با شیر نیز از این قائله مستثنی نمی باشد و طبق بررسی های انجام شده، اضافه شدن شیر و شکر می تواند باعث افزایش وزن شما شود.

محققان دانشگاه ساندیاگو کالیفرنیا پس از بررسی 19.400 نفر از علاقه مندان به نوشیدن قهوه و چای با شیر و شکر به این  نتیجه رسیدند که اضافه کردن شیر و شکر به نوشیدنی های گرم آنها را تبدیل به بمبی از کالری می کند.

در مطالعات دقیق در این زمینه کالری هر یک از این مواد به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفت، یک پاکت شکر (مقداری که به عنوان یک واحد در کافی شاپ ها به مشتریان داده می شود) 11 کالری و شیر 9کالری انرژی دارد .

جالب است بدانید با افزودن شیر و شکر به یک فنجان قهوه در حقیقت روزانه 69 کالری انرژی اضافه وارد بدن میشود.

کمک به ایجاد چاقی با نوشیدن قهوه و شیر

خوردن قهوه با شیر

در ادامه باید بگوییم افرادی که به همین روش چای می نوشند واحد کالری اضافه آنها در روز 43 گزارش شده است اما در هر دو حالت کالری اضافی که  توسط افزودن شیر و شکر به نوشیدنی گرم وارد بدن میشود را نمی توان نادیده گرفت.

یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی در ادامه صحبت ها با اشاره به تفاوت کالری در این دو نوشیدنی به افرادی که نمیتوانند نوشیدن چای و یا قهوه با شیر و شکر را ترک کنند پیشنهاد می کنند به دلیل کالری کمتر چای، آن را جایگزین قهوه کنند.

از طرفی کافئین موجود در قهوه به عنوان یک محرک مصنوعی عمل می کند و غده هیپوفیز را وادار به ترشح هورمونی می سازد که این هورمون سبب ترشح آدرنالین از غده فوق کلیوی می شود.

کافئین به عنوان افزایش دهنده وزن شناخته شده است و اثر منفی روی سطح قند خون دارد. با توجه به اینکه ما در یک دنیای پُر استرس زندگی می کنیم، وقتی از این محرک ها (مثل قهوه)  استفاده نماییم، بدن ما تحمل چنین تنشی را نخواهد داشت.

تاثیر در دریافت کلسیم

نوشیدن قهوه با شیر

ترویج نوشیدن قهوه باعث افزایش نگرانی ها در رابطه با اثر کافئین روی استخوان‌ ها، یا به طور دقیق ‌تر جذب کلسیم می‌گردد. دلیل این نگرانی‌ ها این است که خانم ها باید روزانه 1200 میلی ‌گرم کلسیم مصرف کنند تا از پوکی و شکستگی استخوان باسن، مچ‌ پا و یا ستون فقرات جلوگیری کنند.

هر خانمی باید دقت کند که آیا نوشیدن شیر و قهوه‌ منجر به بروز بدخوابی یا سوزش سردل در او می شود یا خیر. در کل خانم هایی که شیر قهوه و نوشابه‌های دیگر می‌نوشند، بایستی بقیه نیاز کلسیم روزانه‌شان را از منابع دیگر کلسیم تامین نمایند.

در کل می توان گفت که نوشیدن شیر با قهوه بهتر از مصرف نکردن شیر است. برای درست کردن شیر قهوه حداقل به یک لیوان شیر نیاز دارید که این مقدار، یک سوم نیاز روزانه به کلسیم و دیگر مواد مغذی را تأمین می‌نماید.

در یک مطالعه‌ روی 1000 خانم یائسه معلوم شده است، خانم هایی که در عمرشان حداقل یک لیوان شیر قهوه در روز مصرف کرده‌اند، نسبت به خانم هایی که اصلاً شیر دریافت نکرده‌اند، تراکم استخوان بیشتری داشته‌اند.

5/5 (1 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture