قهوه و شکلات! بررسی ارتباط این دو خوراکی محبوب! (بخش دوم)

همانطور که گفتیم در مقاله گذشته قهوه و شکلات بخاطر تطابق بسیار بالایی که در ایجاد طعم می کنند بسیاری از ما آنها را دو دوست و همراه با هم می دانیم.

ما در بسیار از قهوه به خوبی دیده ایم که چگونه اضافه شدن شکلات به آنها علاوه بر زیبایی چه طعم دلپذیری برای آنها به همراه دارد و در اینجا سعی داریم در ادامه بررسی خود در مورد قهوه و شکلات به سراغ ترکیبات آنها نیز برویم.

دانه کاکائو و طعم آن

دانه کاکائو

دانه کاکائو نوعی لوبیا است که بیشتر شبیه نخود فرنگی است، که دانه ها در غلاف یک لوبیا قرار می گیرند و هر دانه تقریبا به اندازه یک بادام است، غلاف نیز غالباً از یک دست انسان بزرگتر است، بنابراین می توانید تصور کنید که تعداد دانه های داخل آن زیاد است.

این غلاف ها روی درخت کاکائو رشد می کنند و از آنجا که درخت کاکائو همیشه سبز است تقریباً در تمام طول سال برداشت انجام می شود.

سپس غلاف ها باز شده، دانه ها برداشته و خشک یا برشته می شوند و سپس می توان آنها را پردازش کرد، همچنین از دانه های کرم کاکائو و پودر کاکائو نیز استخراج می شود، کرم کاکائو از دانه ها خارج می شود ، دقیقاً مانند روغن زیتون…

کاکائو به خودی خود کاملاً تلخ است و هیچ اثری از شیرینی ندارد، دلیل آن هم آلکالوئیدهایی است که به طور طبیعی در دانه های کاکائو یافت می شود ماده ای که در دانه های قهوه نیز یافت می شوند.

گیاه کاکائو باید زیر سایه باشد و در برابر وزش باد باید آن را نگهداری نمود. خاک پر خلل و فرج مناسب آن است و در زمین‌های پست نمناک نمی‌روید. باردهی گیاه کاکائو 4 تا 5 سال طول می‌کشد. در سن میوه‌دهی، سالانه 6000 شکوفه می‌دهد، ولی تنها 20 غلاف می‌سازد.

موکا یک ترکیب فوق العاده بین قهوه و شکلات است

موکا

در مورد ترکیب عالی بین قهوه و شکلات این به خود شما بستگی دارد، هر شخص سلیقه های مختلفی دارد و ترکیب عالی شما ممکن است دلیل گریه کسی دیگر باشد. 🙂

موکا یک روش عالی برای ترکیب این دو است ، و شما آن را با انواع مختلف نام و انواع دم کردن پیدا خواهید کرد. اما قالب آن همیشه یکسان است: قهوه غلیظ (معمولاً اسپرسو) مخلوط با پودر کاکائو و مقداری شیر.

قهوه موکا یا همان موکاچینو  را میتوانیم هم به صورت داغ و هم به صورت سرد مصرف کنیم. قهوه موکا سرد را به کولر موکا و یا فروزن موکا هم میشناسند.

قهوه موکا به نوشیدنی گفته میشود که مانند لاته ترکیبی از اسپرسو با شیر جوشیده است اما مقداری شکلات یا کاکائو به آن اضافه میشود در حالی که دانه های قهوه موکا، نوعی از دانه های قهوه هستند.

امروزه معمولاً سبک ترین قهوه،  لاته می باشد. موکا بسیار قوی تر از لاته و همینطور کاپوچینو است.

بنابراین، دستور قهوه موکا همانطور که در اکثر کافی شاپ ها پیدا خواهید کرد، معمولاً از این موارد تشکیل شده است:

  • 2 شات اسپرسو
  • 2 اونس (یک سوم قاشق چایخوری) شکلات داغ
  • 1 اونس (یک ششم قاشق چایخوری) شیر جوشیده شده
  • یک لایه نازک از فوم (کف) شیر برای ریختن روی آن

شما نباید به قهوه آسیاب شده خود پودر کاکائو اضافه کنید

شکلات و قهوه

اگر می خواهیم پودر کاکائو به قهوه خود اضافه کردید، توصیه ما این است که اینکار را مستقیماً به قهوه خود اضافه نکنید. مخصوصاً در دستگاه اسپرسو!

اگر بخواهید کاکائو را در کنار قهوه در دستگاه اسپرسو یا وسایل دیگر اضافه کنید، با آب زیادی که در میان قهوه و کاکائو حبس می شود و ترکیب می شود یک لجن ناخوشایند داخل فیلتر و قسمت های دیگر ایجاد می شود که دلیل آن هم محتوای نشاسته موجود در پودر کاکائو است.

اگر تصمیم دارید مخلوط کاکائو و قهوه درست کنید، به یاد داشته باشید که پودر کاکائو برای این کار بسیار خوب است در سرتاسر قهوه شما پخش خواهد شد و همه جا را فرا خواهد گرفت، اما کاملا در آب حل و ناپدید نمی شود و مانند قهوه فوری نیست که در آب هیچ اثری از آن باقی نماند.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture