ارتفاع قهوه و شناخت بهترین نوع دانه برای خرید

ارتفاع قهوه و شرایط اقلیمی که دانه قهوه در آن رشد می کند، جز یکی از مهمترین مواردی می باشد که در کیفیت قهوه شما بسیار تاثیرگذار باشد. در بین افرادی که به طور حرفه ای نوشیدن قهوه را پیگیری می کنند، دقت به محل رشد دانه قهوه همیشه جر اولین اولویت ها می باشد.

ما در این مقاله از کافی مافی قصد داریم در ابتدا یک توضیح کلی از تاثیر ارتفاع قهوه از سطح دریا بر طعم نهایی قهوه بیان کنیم و در ادامه نیز بهترین گزینه ای که شما می توانید برای خرید انتخاب کنید را معرفی کنیم.

ارتفاع قهوه چیست؟

ارتفاع قهوه را اگه بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، منظور فاصله و ارتفاعی از سطح دریا می باشد که گیاه قهوه در آن رشد می کند. به طور مثال زمانی که ما میگوییم ارتفاع قهوه کاستاریکا 1371 متر می باشد منظور این است که درخت های قهوه در کشور کاستاریکا در ارتفاعات تقریباً بالایی رشد می کنند.

طبق بررسی های انجام شده عطر، طعم و حتی شکل ظاهری دانه های قهوه رابطه مستقیمی با ارتفاع رشد قهوه دارد. پس اگر شما قصد خرید قهوه دارید یکی از مواردی که لازم است مورد بررسی قرار دهید ارتفاع آن می باشد.

شاید درک این موضوع در نگاه اول برای شما کمی سخت باشد که چرا باید ارتفاع قهوه اینقدر حائذ اهمیت باشد ولی اگر دقت کرده باشید خیلی از مواد غذایی دیگر نیز که در ارتفاع بالا و بر روی کوه ها رشد می کنند دارای کیفیت بالاتری نسبت به نمونه زمینی آنها دارا می باشد، مثل قارچ کوهی یا چای کوهی! 🙂

شناخت ارتفاع قهوه های مختلف

شرایط رشد قهوه

پس از اینکه با مفهوم کلی ارتفاع قهوه آشنا شدیم میریم سراغ بررسی ویژگی های دانه های قهوه در شرایط اقلیمی مختلف.

یادتان باشد ارتفاع یک واژه کلی می باشد و زمانی شما می توانید تحلیلی درست داشته باشید که از اعداد برای بررسی خود استفاده کنید.

ما دانه های قهوه را در دو دسته بندی اصلی تقسیم بندی می کنیم؛ 1. قهوه عربیکا 2. قهوه روبوستا. اگر با نام های عربیکا و روبوستا خیلی آشنایی ندارید به این جمله ما دقت کنید:

قهوه هایی که شما مصرف می کنید دارای دو ته مزه اصلی می باشند، یا اینکه خیلی تلخ می باشند و بعد از خوردن هیچگونه طعم و عطری در دهنتون متوجه نمیشید، این دقیقاً همان قهوه روبوستا می باشد اما در بعضی از مواقع وقتی قهوه خود را مصرف می کنید تلخی قهوه کمتره و یک ته مزه ترشی با یک عطر خاصی را احساس می کنید؛ این همان قهوه عربیکا می باشد.

قهوه عربیکا در شرایط اقلیمی سخت تر و خاص تری نسبت به قهوه روبوستا رشد می کند. این قهوه نیاز به دمای خنک تر حدودا ۱۵ – ۲۴ می باشد که میزان بارندگی در آن بالا (۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی متر) باشد و همچنین ارتفاع از سطح دریا نیز بالا باشد.(900 تا 2000 متر).

اما شرایط آب و هوایی برای قهوه روبوستا باید نسبتا گرم باشد و میزان بارندگی نیز نسبت به عربیکا کمتر باشد. (۱۸۰۰ میلی متر). از لحاظ ارتفاعی نیز درخت های قهوه روبوستا از ارتفاع 0 تا 900 متر رشد می کند.

البته فراموش نکنید که این ارتفاع ها در حالت کلی می باشند و نمی توان آنها را به عنوان استاندارد مطلق دانست. یعنی ممکن است شما قهوه های عربیکایی پیدا کنید که در ارتفاع های کمتر رشد کرده اند و یا اینکه در ارتفاع های بسیار بالاتر رشد کند و تا جایی که بعضی از دانه های عربیکا در ارتفاع های نزدیک به 6000 متر پرورش داده می شوند.

مشخصات قهوه های ارتفاعات مختلف

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

حالا سوالی که بعد از بررسی های انجام شده در مورد ارتفاع قهوه ایجاد می شود این است که این شرایط ارتفاعی و اقلیمی باعث می شود که قهوه ما چه ویژگی هایی پیدا کند؟ ما در اینجا لیستی از مهمترین ای موارد را جمع آوری کرده ایم که آنها را برای شما بیان کرده ایم:

ارتفاع خیلی کم: بررسی ها نشان می دهد که دانه‌ های قهوه رشد کرده در ارتفاع کمتر از 762 متری بسیار نرم، متعادل(از لحاظ طعم)، ساده و تلخ می باشند.

ارتفاع متوسط: از ارتفاع 700 متر تا حدود 914 متر باعث تولید دانه‌ هایی کمی شیرین تر با رایحه ای نرم تر می شود. اسیدیته یا همان ترشی قهوه در این ارتفاع کمی حس می شود.

ارتفاع زیاد: از ارتفاع 900 متر تا حدود 1500 متر باعث تولید دانه‌ هایی با رایحه های مرکبات ، وانیل ، شکلات و آجیلی می شود که بسیار محبوب می باشند. برای کسانی که اسیدیته قهوه را می پسندند این ارتفاع عالی می باشد.

ارتفاع خیلی زیاد: برای ارتفاع های بالاتر از 1500 متر شما رایحه‌ای تند ، فلورال و میوه‌ ای را حس خواهید کرد که از لحاظ ترشی بسیار بالا می باشد.

کدام شرایط اقلیمی قهوه برای خرید بهتر است؟

ارتفاع قهوه

ما تا اینجا به طور تخصص نکات لازم در مورد ارتفاع قهوه را بیان کردیم ولی شاید خیلی از شما حوصله دقت به این موارد را نداشته باشید و این سوال را از ما بپرسید که چه نوع قهوه ای بخریم که از همه بهتر باشد؟

از لحاظ استاندارد جهانی هر چقدر ارتفاع قهوه شما بالاتر برود؛ کیفیت، عطر و رایحه آن بالاتر می رود و به همین خاطر نیز می باشد که قهوه های عربیکا نسبت به قهوه های روبوستا دارای قیمت های بالاتری می باشند.

در ارتفاعات بالا آب کمتری در گیاه باقی می ماند و دانه های قهوه متراکم تر و سخت تر و غلیظ تر می شوند. قهوه مکزیک و قهوه کلمبیا همیشه جز بهترین گزینه ها و پرفروشترین نوع های قهوه عربیکا در ارتفاع بالا بوده و هستند.

همیشه قهوه هایی که در ارتفاع پایین تر رشد میکند را نمی توان گفت کیفیت کمی دارند. به طور مثال قهوه کنا هاوایی ( Hawaiian Kona ) و قهوه درون سایه ( shade-grown ) در ارتفاع کمتر از 600 متر رشد می کنند ولی کیفیت بسیار بالایی دارند.

با اینکه قهوه های با ارتفاع بالا همیشه با محبوبیت بالاتری همراه هستند ولی در هر صورت قهوه یک ماده خوراکی سلیقه ای می باشد و بسیاری از دوستداران قهوه از ترشی و رایحه بالا قهوه لذت نمی برند و دنبال تلخی بالا قهوه می باشند، در آن زمان است که قهوه روبوستا خودنمایی می کند. 🙂

یک نکته مهم در مورد قهوه های با ارتفاع پایین این است که میزان کافئین در بین آنها بیشتر است. پس کسانی که دنبال تلخی قهوه و کافئین بالا هستند نباید دنبال قهوه های با ارتفاع بالا بروند. بهترین گزینه برای خرید شما دانه ها قهوه جاوا و قهوه اندونزی می باشد.

از کجا بفهمیم ارتفاع قهوه تقلبی نیست؟

مقایسه عربیکا و روبوستا

موضوع پایانی که قصد داریم بررسی کنیم این است که چطور ما بتوانیم به ارتفاع قهوه پی ببریم؟

روش اول که در مورد قهوه های خارجی مثل قهوه لاوازا، قهوه استارباکس، قهوه ایلی و… می توانیم استفاده کنیم از اطلاعات روی بسته بندی می باشد که یا به طور صریح ارتفاع ذکر شده است و یا از واژه های زیر استفاده شده است:

  • دانه‌ی سخت ( hard bean ): برای قهوه‌ هایی که در ارتفاع بالاتر از 900 رشد می‌ کنند استفاده می شود.
  • دانه‌های بسیار سخت ( strictly hard bean ): برای قهوه‌ هایی که در ارتفاع 1800 متری به بالاتر رشد می‌ کنند استفاده می شود.
  •  آلترا ( altura ): برای قهوه هایی که در ارتفاعات خیلی بالا رشد می کنند استفاده می شود.

روش دوم پیدا کردن یک فروشگاه قهوه مطمئن می باشد که کار رست را خودشان انجام می دهند مثل کافی مافی. شما می توانید از کارشناسان این فروشگاه ها در مورد ارتفاع قهوه و شرایط اقلیمی آن اطلاعات بگیرید.

روش سوم از شکل ظاهری دانه های قهوه می باشد. دانه هایی که در ارتفاعات بالا رشد می کنند به خاطر روند کند در رشد، به طور کلی شکلی و ظاهری متراکم و سخت تر دارند. از طرفی دانه های قهوه دارای یک خط در وسط خود می باشند که این خط در دانه های باکیفیت تر، باریک تر و به صورت کج و زیگزاگی می باشند.

روش چهارم نیز در زمان دم کردن قهوه می باشد. پس از عمل دم آوری اگر قهوه شما دارای عطر و طعم بالایی باشد و مزه آن به ترشی بزند، یعنی ارتفاع قهوه شما بالا می باشد و در غیر این صورت دانه قهوه شما در ارتفاعات کم رشد کرده است.

در پایان نیز لازم است به این نکته اشاره کنیم که ما تلاش کردیم هر آنچه که لازم است شما در مورد ارتفاع قهوه و شرایط اقلیمی رشد آن بدانید را بررسی کنیم. اما در صورتی که باز هم سوال و یا ابهامی در مورد موارد گفته شده دارید می توانید آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک قرار دهید.

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture