مسابقات جهانی باریستا و 4 شرط لازم برای موفقیت

این را همیشه بدانید . دنیا و مردم جهان همیشه دوست دارند بدانند بهترین های جهان چه کسانی هستند. تقریبا در تمام مشاغل و حرفه های دنیا مسابقه های جهانی برای نشان دادن بهترین های دنیا طراحی شده اند. قهوه نیز از این موضوع مستثنی نیست و برگزاری مسابقات جهانی باریستا نیز به همین خاطر پایه گذاری شده است.

فراموش نکنید برای جهانی شدن لازم است شما بهایی بپردازید که خیلی از مردم و همکاران شما توان پرداخت آن را ندارند، تنها خوب بودن شما کافی نیست، حرفه ای بودن و شناخت شرایط جز اصلی ترین ملاک های موفقیت است.

شناخت مسابقات جهانی باریستا (WBC)

word barsta cometiton

قبل از هر چیزی اجازه دهید در مورد این مسابقات توضیح مختصری دهیم، از سالیان بسیار قبل مسابقه های مختلفی برای شناخت باریستاهای حرفه ای در سراسر نقاط جهان برگزار می شد اما از سال 2000 میلادی بود که کشورهای جهان تصمیم گرفتند که هر ساله در یکی از کشورهای جهان به انجام مسابقات جهانی باریستا بپردازند.

این مسابقات با نام اختصاری WBC که مخفف  (World Barista Competition) می باشد شناخته می شود و هر ساله بیش از 50 کشور جهان در کنار هم جمع می شوند و برای کسب قهرمانی مسابقات جهانی باریستا با هم رقابت می کنند.

جالب است بدانید تا الان بیشترین قهرمانی مربوط به کشور دانمارک بوده و خبری از کشور ایتالیا در بین قهرمانان نبوده است.

در این رقابت ها هر شرکت کننده تنها پانزده دقیقه فرصت دارد تا هنر خود را نشان دهد، آن هم با تهیه 12 فنجان قهوه که شامل 4 فنجان اسپرسو، 4 فنجان کاپوچینو (ترکیبات شیر با قهوه) و 4 فنجان قهوه دلخواه.

این مسابقات در 3 مرحله انجام می شود، در مرحله اول از 50 نفر 12 نفر به مرحله نیمه نهایی صعود کرده و از بین آنها 6 نفر برای رقابت نهایی انتخاب می شوند که در فینال با هم رقابت می کنند و در پایان کار یک نفر به عنوان قهرمانی دست پیدا میکند.

نکات اصلی برای موفقیت در مسابقات جهانی باریستا

مسابقات جهانی باریستا

اینکه همه افراد دوست دارند در زمینه کاری خود بهترین باشند یک موضوع طبیعی و همگانیست اما فقط یک قهرمان خواهیم داشت و آن هم بهترین فرد می باشد.

دلایل مختلفی در مورد رمز موفقیت افرادی که مسابقات جهانی باریستا قهرمان شده اند وجود دارد اما تعدادی از این موارد در همه آنها مشترک بوده است که با هم بررسی خواهیم کرد.

1. مطالعه کنید و دقیق بشناسید

باریستا حرفه ای

وقتی به سراغ درست کردن قهوه خود می روید نشان دهید که از همه بهتر هستید، این نشان دادن نیاز به اعتماد به نفس دارد که تنها و تنها با کسب اطلاعات و مطالعه فراوان به دست می آید.

داوران این مسابقات به افرادی که می دانند چکار می خواهند کنند و در مورد کاری که انجام می دهند اطلاعات کامل دارند نگاه ویژه ای دارند و سعی می کنند مکان مسابقات را تبدیل به مکانی برای آموزش سایر افراد کنند.

شما اگر بتوانید هم زمان با انجام کار خود توضیحات کاملی برای اینکه چرا اینکار را انجام می دهید و این عمل شما چه تاثیری در قهوه شما دارد بدهید می توانید در مسابقات جهانی باریستا عملکرد و نتیجه فوق العاده ای کسب کنید.

برای درک این موضوع پر اهمیت کافیست به یک جمله تیم ویندلبو قهرمان سال 2014 دقت کنید:

“نه تنها اطلاعات پایه ای (از قبیل گونه، ارتفاع و نام مزرعه) را در مورد قهوه هایی که می خرم می دانم، بلکه تاریخ برداشت قهوه و اینکه از چه بخشی از مزرعه برداشت شده و همچنین تمام جزئیات مربوط به زمان تخمیر و خشک شدن، و غیره را هم می دانم.”

2. ایده پرداز و نوآور باشید

قهرمان باریستا

مسابقات جهانی باریستا جایی برای تکرار مکررات نیست و اینکه شما چیزی را که همه بلدن انجام دهند را انجام دهید برای داوران جذابیتی ندارد، حالا هر چقدر هم که آن کار را به صورت حرفه ای انجام دهید.

به طور کلی رمز موفقیت یک مسابقه ایجاد هیجان و شگفتی در آن می باشد و در مسابقات باریستا این زمانی اتفاق می افتد که شما عملی جدید و نو ارائه کنید.

اگر شما بتوانید داوران و شرکت کننده ها را غافلگیر کنید می توان گفت که موفقیت شما تضمین شده است، پس  روی این موضوع خیلی تمرکز کنید. در زیر یک نمونه واقعی از این اتفاق که برای قهرمان سال 2015 این مسابقات افتاده است را به از زبان خود “آریل” بیان می کنیم تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید:

“من دمای شیر را با کمک یخ خشک به صفر درجه سانتی‌گراد رساندم. سپس، به وسیله یک جریان آهسته بخار کنترل شده توانستم یک فوم نرم‌تر، سبک‌تر و شیرین‌تر به دست آورم.”

روش آریل در مسابقات WBC سال 2015: استفاده از یخ خشک جهت سرد کردن شیر برای دست‌یابی به بافت بهتر فوم کاپوچینو بود.

یا این مورد که فرانچسکو ماسیولو، باریستای قهرمان 2017 که از گلبرگ گل رز برای طعم دار کردن قهوه خود استفاده کرد، به این جمله او دقت کنید:

“من از گلبرگ های گل رز استفاده کردم زیرا دارای اجزای مولکولی مشابه انواع توت ها است. این یک کشف واقعاً خنده دار بود، زیرا اگر شما خیساندن گلبرگ گل رز را انجام دهید و آن را به مدت 24 ساعت کنار بگذارید. این دم نوش با شربت ساده و گلبرگ های گل رز در یک سایفون قرار داده شد و هنگامی که آن را امتحان کنید، طعم تمشک می دهد.”

3. به دنبال قهوه شیرین تر و با اسیدیته کمتر باشید

اسیدیته قهوه

موضوعی که بسیاری از قهرمانان مختلف مسابقات باریستا جهانی به آن اشاره کرده اند و بیان کرده اند علاقه و توجه داوران به میزان اسیدیته قهوه می باشد.

اینکه اگر شما بتوانید یک قهوه ای تهیه کنید که دارای اسیدیته متعادل باشد و بتوانید طعم و مزه اصلی قهوه را نشان دهید برای داوران از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است.

روش تهیه و دم کردن شما برای قهوه باید به گونه ای باشد که هم بتواند با حفظ طعم و رایحه اصلی میزان اسیدیته قهوه شما را به حداقل برساند، اگر در مورد اسیدیته قهوه دنبال اطلاعاتی ما قبلا آن را به طور کامل معرفی کرده ایم.

4. در انتخاب قهوه خود دقت کنید

مسابقات جهانی باریستا

وقتی در مورد این موضوع بخواهیم صحبت کنیم حرف هایی که داوران مسابقات جهانی باریستا میزنند و بیان می کنند کمی با واقعیت متفاوت است، این یعنی چی؟

آنها می گویند که منطقه رشد قهوه نمی تواند تاثیر بسیار زیادی در طعم قهوه داشته و اینکه این موضوع به مهارت باریستا بر میگردد، اما وقتی واقعیت را نگاه می کنیم در طول 18 سال برگزاری این مسابقات 6 قهرمان از قهوه کشور کلمبیا برای تهیه قهوه خود استفاده کرده بودند.

ساشا سستیک، باریستای قهرمان 2015؛ تیم وندلبو، باریستای قهرمان 2004؛ فرانچسکو ماسکیولو، باریستای قهرمان 2017 ایتالیا؛ جیسون لو، باریستای قهرمان 2017 مالزی؛ و رونالد والرو، باریستای قهرمان 2018 کلمبیا.

همانطور که در قسمت قبل بیان کردیم بیشتر شرکت کننده ها بیان کردند که داوران به دنبال قهوه شیرینتر با اسیدیته متعادل می باشد، موضوعی که در قهوه کلمبیایی به خاطر رشد در ارتفاعات بالا کاملا مشاهده می شود.

به طور کلی کسانی توانسته اند نقش تولید کنندگان را بالا ببرند و سعی کنند در این موضوعات بیشتر تمرکز کنند در مسابقات جهانی باریستا موفقتر بوده اند.

انتخاب دانه قهوه و رست را در مورد این موضوع جدی بگیرید، یک نگاه کوتاه به صحبت رونالد والرو، باریستای قهرمان 2013 و 2018 کلمبیا این موضوع را نشان می دهد، به جمله او در مورد این زمینه دقت کنید:

“امسال، وقتی می دانست که قرار است در سطح بین المللی رقابت کند، بیش از 30 نمونه، از تولیدکنندگان دریافت کرد. با این حال، هنگامی که با تیم خود آزمایش کرد، شگفت زده و خوشحال شد  چرا که دریافت بار دیگر قهوه ی مورد علاقه او یکی از قهوه های میلتون بود. این بار، این قهوه گیشا بود.”

این جمله نشان دهنده دقت بالا در انتخاب قهوه مورد نظر و بُلد کردن نقش تولید کنندگان برای قهرمان این مسابقات می باشد.

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture