چای ماسالا چیست و از کجا آمده است، آمدنش بهر چه بود؟!!

چای نوشیدنی محبوب مخصوصا ما ایرانی ها دارای قدمت و سابقه طولانی می باشد که این گذشته و تاریخچه به هزاران سال قبل بر میگردد، که ما در اینجا سعی داریم در مورد چای ماسالا و بررسی تاریخچه و فواید نوشیدن آن بپردازیم.

خرید چای ماسالا

چای ماسالا باستان که در واقع معنی آن “چای ادویه دار” می باشد یکی از چای های سلطنتی به شمار می رفته است و از خواص دارویی آن در در کتاب های کهن بسیار یاد شده است که همچنین توانسته است در طول هزاران سال تکامل پیدا کند و امروزه توانسته طرفداران بی شماری در سطح جهان پیدا کند.

تاریخچه اولیه چای ماسالا

چای

 

تاریخ چای ماسالا هزاران سال پیش در یک دربار سلطنتی باستان آغاز شد، برخی افسانه ها می گویند که این چای را حدودا 9000 سال پیش ایجاد کرده اند، در حالی که برخی دیگر ادعا می کنند که 5000 سال پیش این اتفاق افتاده است.

بسیاری از منابع ریشه و پیدایش اولیه چای ماسالا را هندوستان فعلی می دانند در حالی که منبع دیگری تایلند را محل پیدایش و گسترش آن معرفی کرده اند، صرف نظر از این گفته ها چیزی که همه در آن اتفاق نظر دارند این است که گسترش این چای از دربار یکی از پادشاهان به عنوان یک ماده دارویی اتفاق افتاده است.

از همان ابتدا نیز  این چای با طیف گسترده ای از ادویه جات و با روشهای مختلف تهیه می شد که به عنوان دارویی برای بیماری های خفیف به صورت گرم یا سرد سرو می شد، اما در آن زمان این نوشیدنی در واقع یک دمنوش شیرین و تند بود و اثری از حضور برگ چای در آن نبود و به همین خاطر فاقد کافئین می شد.

خرید چای امیننت

ورود چای سیاه

چایی سیاه

اما در سال 1835 بود که  انگلیسی ها مزارع چای سیاه را در آسام هند راه اندازی کردند و به مرور چای های سیاه تولید شده در آنجا به دستورالعمل های محلی ماسالا چای راه پیدا کردند.

این اولین ظهور چای ماسالا بود که امروزه شناخته شده است، که به آن ادویه، شیر، شیرین کننده ها نیز اضافه شد، با این حال این ترکیب فاقد جذابیت گسترده در منطقه بود دلیل آن هم این بود که چای در گذشته یکی از اقلام صادراتی برای مردم هند به حساب می آمد و همین عامل باعث گران شدن آن می شد.

فواید نوشیدن چای ماسالا

فواید نوشیدن چای

برای بررسی فواید و خواص این چای اول لازم بر عملکرد آن دقت کنیم، مهمترین و تاثیر اصلی این چای افزایش دمای بدن و گرم کردن آن است، به همین خاطر تاثیر بسیار مثبتی بر روی بیماری هایی که رابطه مستقیمی با سرما دارد ایجاد کند.

که یکی از این بیماری ها گرفتگی‌ های سینوس‌ها که همان گرفتگی حفره‌های پر از هوا در جمجمه و پیشانی می باشد، که این بیماری در واقع موجب سردرد و سینوزیت می‌شود که چای ماسالا کمک بسیار زیادی برای رفع آن می کند.

با به اینکه عناصر زیادی در چای ماسالا بکار رفته می‌ توان گفت که چای ماسالا را به عنوان یک درمان نیز می توان در نظر گرفت، زیرا این چای گیاهی، باعث کمک به تقویت دستگاه ایمنی بدن می شود، همچنین باعث بهبود گوارش و سیستم گوارشی و کاهش التهاب و تقویت قلب را می توان جز مهمترین این موارد بررسی کرد.

حتی از این چای در گذشته به عنوان یک ماده شفا بخش نیز نام برده می شد و دلیل اصلی آن هم خاصیت بالای کمک به کاهش سرطان می باشد که البته در مورد اکثر نوشیدنی های بار پایه چای این موضوع صادق است که رادیکال های آزاد بدن انسان را کاهش می دهد و عامل اصلی سرطان را به نحوی حذف می کند.

به‌ طور مشخص، دارچینی که در این چای بکار می رود در پیشگیری از سرطان و بخصوص سرطان روده‌ی بزرگ مؤثر است.

زنجبیل استفاده شده در این چای نیز سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت می‌ کند، سلول‌ های سرطانی را از بین می ‌برد، آسم را بهبود می ‌بخشد و…

هل نیز برای سلامتی قلب، کلیه و ریه مفید بوده و در ضمن ماده‌ای نشاط‌ آور است و خاصیت ضدعفونی‌ کننده دارد.

منبع: www.thespruceeats.com

خرید قهوه 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture