فلت وایت چیست و چگونه این قهوه را می توان در منزل تهیه کرد!

در سال 2015 هنگامی که استارباکس قهوه فلت وایت “Flat White” را بر روی منوی دائمی خود قرار داد، این قهوه از نظر بسیاری از بزرگان دنیای قهوه جز انتخاب های اول شان به شمار می رود!
اما فلت وایت چیست و  دارای چه ساختاری است؟ چگونه می توان آن را در خانه درست کرد؟ اینها از جمله مهمترین سوال هایی است که با دیدن اسم فلت وایت در ذهن دوستداران قهوه به وجود می آید که ما سعی می کنیم در این مقاله به تمام این سوالات جواب دهیم!

فلت وایت چیست؟

فلت وایت را چگونه تهیه کنیم؟

فلت وایت که حدودا از دهه 80 میلادی در کشورهای استرالیا و نیوزلند بوجود آمده است که حاوی یک قسمت اسپرسو و دو قسمت میکروفوم شیر می باشد، کلمه فلت “سطح ” که در آن استفاده شده بخاطر عدم وجود لایه ضخیم از کف بر روی آن می باشد، چیزی که ما در کاپوچینو و لاته آن را می بینیم،
و در واقع فلت وایت را یک کاپوچینو تصور کنید که بجای وجود یک لایه ضخیم فوم شیر بر روی آن، و یا یک لاته که شیر بر رو آن به حالت میکروفوم (پوسته پوسته) می باشد، یک لایه کف شیر نازک، تقریبا صاف و یک دست بر روی سطح آن می باشد.

تفاوت دیگری که وجود دارد این است که در فلت وایت شات اسپرسو نیز م یتواند بر روی سطح دیده شود که این ویژگی باعث می شود که نوشیدنی ما نسبت به کاپوچینو و لاته تیره تر دیده شود.

خرید قهوه اسپرسو 

 نحوه تهیه و درست کردن فلت وایت،

شات اسپرسو

اگر شما نحوه ساخت کاپوچینو را بدانید حتما در تهیه فلت وایت با مشکل جدی رو به رو نمی شوید!

آنچه شما برای تهیه فلت وایت به آن نیاز دارید:

شیر قهوه

1. شات استاندارد اسپرسو یا دبل شات ریسترتو 

2. اندازه 66 میلی لیتر شیر میکروفوم در یک فنجان 150 میلی لیتری

 

ابتدا شما باید دستگاه اسپرسو خود را آماده کنید، اطمینان حاصل کنید که آن را به اندازه کافی داغ کرده اید! سپس به اندازه دلخواه دانه های آسیاب شده قهوه رو تهیه کنید.
شات (ها) را درون فنجان (140 میلی لیتری) بریزید، حتما دقت کنید که کرما (کف برنزه رنگ) نیز در بالای آن  باید به اندازه کافی باشد،به خصوص اگر از ریسترتو یا دبل شات اسپرسو استفاده می کنید.
به طور تقریبی 56 گرم شیر را اندازه گیری کرده و آن را درون یک فنجان به اندازه کافی بزرگ قرار دهید. برای اینکه شما میکروفوم مناسبی داشته باشید جتما از دستگاه اسپرسو خود استفاده کنید تا نتیجه مناسب برای شما داشته باشد.
برای دستیابی به میکروفوم واقعی، حتماً نازل گره را در قسمت زیر شیر دستگاه خود نگه دارید، آن را کمی بالا و پایین حرکت دهید، اما بیشتر آن را در نزدیکی کف فنجان و با زاویه کمی نگه دارید.
همیشه به یاد داشته باشید که برای از بین بردن هر حباب بزرگ هوا، به آرامی شیر را با دستگاه خود هم بزنید. به خاطر داشته باشید که شیر شما تقریباً دو برابر خواهد شد، بنابراین نهایتا حدودا به 100 گرم شیر داشته باشید، ولی حباب های هوا کوچک آن باعث می شوند که بیشتر به نظر برسد و فضای بیشتری را اشغال می کند در حالی که واقعا اینقدر شیر نمی باشد.
میکروفوم را به آرامی داخل اسپرسو بریزید، بخاطر وجود میکروفوم، بی این نکته  توجه کنید که قسمت بالایی اسپرسو شما (کرما اسپرسو) قهوه ای روشن خواهد بود.

فلت وایت دارای یک شات اسپرسو می باشد یا دو شات؟

شات اسپرسو

فلت وایت گزینه های متنوعی در اختیار شما قرار می دهد تا مقدار اسپرسو مورد استفاده خود را بتوانید انتخاب کنید! اگر از یک شات استاندارد اسپرسو استفاده می کنید، حجم استاندارد را به ازای هر اونس (حدودا 30 میلی لیتر)، 33 میلی لیتر دریافت می کنید.
و افزودن 2 اونس (60 میلی لیتر) شیر میکروفوم باعث ایجاد طعم متعادل از قهوه و شیر خواهد شد. با این وجود، اگر از دبل شات ریستریتو استفاده می کنید طعم اسپرسو شما قوی تر خواهد بود و میکروفوم بیشتر در طعم شما خیلی تاثیر گذار نیست و  طعم و مزه اسپرسو قوی تر و نمایان تر خواهد بود.
هر دو روش برای تهیه فلت وایت مناسب می باشد، و این به شما بستگی دارد تا از کدام روش استفاده خواهید کرد.
وقتی صحبت از فلت وایت است، برخی از ویژگی ها و مشخصات وجود دارد که تقریبا ثابت و غیر قابل تغییر است:
  • داخل یک فنجان 5 اونس ( 150 میلی لیتر) قرار دهید!
  • فاقد لایه ضخیم از فوم شیر می باشد و در آن استفاده نکنید!
  • فقط شیر میکرو فوم داشته باشید!
  • از یک کاپوچینو بزرگتر باشد اما از لاته کوچکتر است!
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture