اسپرسو رومانو و آموزش طرز تهیه این قهوه خاص در منزل

اسپروسو رومانو یکی از نوشیدنی های خاص با طعمی ویژه می باشد که بسیاری از افراد با نوشیدن آن در بار اول از طعم آن هیجان زده می شود. در مورد این قهوه صحبت ها و تعبیرهای فراوانی بیان شده است ولی هنوز هیچ کسی نتوانسته در مورد تاریخچه، نحوه تهیه و سایر موارد آن به قطعیت صحبت کند. اما با این وجود این اسپرسو به خاطر طعم فوق العاده خود در بعضی از مناطق با محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

ما در کافی مافی سعی داریم در ابتدا در مورد به بررسی تاریخچه اسپرسو رومانو پرداخته و در ادامه نیز طرز تهیه این نوشیدنی دلچسب را برای شما توضیح خواهیم داد. در پایان نیز سعی می کنیم یک دید کلی در مورد طعم و فواید آن را نیز برای شما بیان کنیم.

تاریخچه اسپرسو رومانو Romano

قهوه ایتالیایی

با آنکه هنوز در مورد این نوشیدنی و تاریخ اصلی اسپرسو رومانو با تناقض ها و گفتگو های زیادی رو به رو هستیم ولی اگر بخواهیم محتمل ترین حالت را برای شما بیان کنیم این نوشیدنی دارای پیشینه ای ایتالیایی می باشد، احتمالاً شما هم با خود این فکر را بکنید که از نام این نوشیدنی میشد حدس زد که باید منشایی از شهر روم باشد.

اما جالب است به شما بگوییم این تصور شما کاملاً اشتباه است و حتی خود ایتالیایی ها و مردم شهر روم نیز این موضوع را رد می کنند و این نوشیدنی دلچسب را به شهر کوچک کامپانا در ایتالیا نسبت می دهند.

این قهوه دارای مدعیان بسیار زیادی می باشد، مردم کشور آمریکا و فرانسه بر این باورند که صاحب اصلی این اسپرسو آنها می باشند و مردم کشور ایتالیا   برای جذب مشتری نام آن را دزدیده اند.

ایتالیا بیش از 100 سال است که در بین کشورهای مختلف جهان وقتی نام قهوه و دستگاه های تهیه آن برده می شود اولین کشوری که به طور ناخودآگاه در ذهن ما نقش می بندد می باشد، پس طبیعست که در بین تمام این حرفهای ضد و نقیض باید گفت نسبت دادن آن به این کشور خیلی خارج از واقعیت نمی باشد.

مردم ایتالیا بر این باور می باشند که بعد از جنگ جهانی دوم و مشکلات اقتصادی و عدم دسترسی مردم این کشور به پودر قهوه درجه یک، افراد برای نوشیدن قهوه به پودر قهوه فوری روی آوردند که کیفیت خیلی مناسبی نداشت و به همین خاطر تلاش کردند با اضافه کردن افزودنی های مختلف، طعم بد این قهوه ها را کم کنند که یکی از این افزودنی ها لیمو بود.

خرید قهوه فرانسه

طرز تهیه اسپرسو رومانو در منزل

اسپرسو رومانو

بعد از این همه جنجال در مورد نام و تاریخچه اسپرسو رومانو جالب است بدانید که این قهوه یکی از آسانترین روش های تهیه را دارد، تنها کافیست به اسپرسو خود لیمو و شکر اضافه کنید و تمام! 🙂

اینکه شما از نوشیدن یک شات اسپرسو یا دو شات لذت می برید به شما بستگی دارد، بعد از اینکه اسپرسو خود را با اسپرسو ساز یا موکاپ تهیه کردید کافیست از لیمو و اسلایس آن استفاده کنید.

شما قادر هستید به چندین روش از این لیمو در اسپرسو خود استفاده کنید که ما در ادامه به بیان این روش ها می پردازیم.

حالت اول) با اسلایس کردن لیمو خود یک تکه از ان را بر روی لبه فنجان و کاپ خود قرار دهید تا چند قطر از آب لیمو تازه به داخل نوشیدنی شما نفوذ کند.

حالت دوم) شما می توانید با چلاندن لیمو خود تنها آب لیمو را داخل اسپرسو بریزید، ولی در این حالت مراقب این موضوع باشید که طعم قالب شما در اسپرسو رومانو باید طعم و رایحه قهوه باشد نه لیمو، به همین خاطر باید مراقب مقدار آب لیمو باشید.

حالت سوم) می توان به جای استفاده از لیمو شما از پوست رنده شده لیمو خشک شده استفاده کنید و آن را مستقیماً درون اسپرسوی خود بی اندازید که با گذشت مدت زمان کوتاهی عطر و رایحه خود را درون اسپرسوی شما آزاد کند.

طعم و مزه قهوه رومانو

مزه قهوه ایتالیایی

تا اینجا در مورد اسپرسو رومانو و تاریخچه و طرز تهیه آن به طور کامل صحبت کردیم، اما احتمالاً این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید یک نوشیدنی که اینقدر طرز تهیه آن آسان است کشورهایی مثل ایتالیا، آمریکا و فرانسه برای پیشینه این نوشیدنی با هم رقابت کنند.

در واقع در این قهوه اگر به طور صحیح آماده شود، منظور از به طور صحیح آماده شدن یعنی ماده اولیه انتخابی برای تهیه این نوشیدنی در بهترین شکل ممکن باشد.

برای تهیه اسپرسو اگر شما از قهوه اسپشیالیتی با کیفیت استفاده کنید بین تلخی قهوه شما و اسیدیته لیمو یک تعادل در طعم ایجاد می شود که با عطر و رایحه لیمو طعم فوق العاده ای برای شما به همراه دارد، طعمی بینابین ترشی و تلخی.

اما زمانی که شما به سراغ قهوه کامرشیال (تجاری) بی کیفیت می روید شما این امکان را به نوشیدنی خود نمی دهید که طعم و رایحه لیمو را به شما عرضه کند و تلخی بیش ار حد قهوه شما عطر و مزه آن را در خود محو می کند.

فراموش نکنید همه ماجرا قهوه نمی باشد، لیمو نیز در صورتی که کیفیت خوبی نداشته باشد این مشکل را به نوعی دیگر برای شما به بار خواهد آورد.

در کشورهای اروپایی برای تهیه اسپرسو رومانو از یک نوع لیموی خاص محصول کشور چین به مایر استفاده می شود که دارای یک طعم خاص بین لیموترش و پرتفال می باشد، در واقع این لیمو نسبت به انواع دیگر دارای کمی ته مزه شیرین می باشد.

فراموش نکنید ما نمی خواهیم به شما بگوییم حتماً باید از لیمو مایر برای تهیه اسپرسو رومانو استفاده کنید، شما می توانید از مدل های معمولی نیز استفاده کنید ولی تلاش کنید که بهترین کیفیت را پیدا کنید.

خرید قهوه اسپرسو 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture