اسپرسو رومانو و آموزش طرز تهیه این قهوه خاص در منزل

اسپروسو رومانو یا لیمویی یکی از نوشیدنی های خاص با طعمی ویژه می باشد که بسیاری از افراد با نوشیدن آن در بار اول از طعم آن هیجان زده می شود. در مورد این قهوه صحبت ها و تعبیرهای فراوانی بیان شده است ولی هنوز هیچ کسی نتوانسته در مورد تاریخچه، نحوه تهیه و سایر موارد آن به قطعیت صحبت کند. اما با این وجود این اسپرسو به خاطر طعم فوق العاده خود در بعضی از مناطق با محبوبیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

ما در کافی مافی سعی داریم در ابتدا در مورد به بررسی تاریخچه اسپرسو رومانو پرداخته و در ادامه نیز طرز تهیه این نوشیدنی دلچسب را برای شما توضیح خواهیم داد. در پایان نیز سعی می کنیم یک دید کلی در مورد طعم و فواید آن را نیز برای شما بیان کنیم.

تاریخچه اسپرسو رومانو Romano

قهوه ایتالیایی

با آنکه هنوز در مورد این نوشیدنی و تاریخ اصلی اسپرسو رومانو با تناقض ها و گفتگو های زیادی رو به رو هستیم ولی اگر بخواهیم محتمل ترین حالت را برای شما بیان کنیم این نوشیدنی دارای پیشینه ای ایتالیایی می باشد، احتمالاً شما هم با خود این فکر را بکنید که از نام این نوشیدنی “رومانو” میشد حدس زد که باید منشایی از شهر رُم ایتالیان داشته باشد. اما جالبه بدونید:

این تصور شما کاملاً اشتباه است و حتی خود ایتالیایی ها و مردم شهر رم نیز این موضوع را رد می کنند و این نوشیدنی دلچسب را به شهر کوچک کامپانا در ایتالیا نسبت می دهند. پس چرا اسمش رو گذاشتن رومانو؟ والا ماهم نمیدونیم!! 🙂

این قهوه دارای مدعیان بسیار زیادی می باشد، مردم کشور آمریکا و فرانسه بر این باورند که صاحب اصلی این اسپرسو آنها می باشند و مردم کشور ایتالیا برای جذب مشتری نام آن را دزدیده اند.

اما یه نکته ای که باید به آن دقت کنیم اینه؛ ایتالیا بیش از 100 سال است که در بین کشورهای مختلف جهان وقتی نام قهوه و دستگاه های تهیه آن برده می شود اولین کشوری که به طور ناخودآگاه در ذهن ما نقش می بندد می باشد، پس طبیعست که در بین تمام این حرفهای ضد و نقیض باید گفت نسبت دادن اسپرسو لیمویی به این کشور خیلی خارج از واقعیت نمی باشد.

کشوری که نوشیدنی های بزرگی مثل اسپرسو، کاپوچینو، ریستریتو، فلت وایت، موکا و بسیاری از نوشیدنی های کافی شاپی جهان را داراست، به نظر خیلی دنبال این نیست که بخواهد نام یک قهوه لیمویی را برای خود کند!

مردم ایتالیا بر این باور می باشند که بعد از جنگ جهانی دوم و مشکلات اقتصادی و عدم دسترسی مردم این کشور به پودر قهوه درجه یک، افراد برای نوشیدن قهوه به پودر قهوه فوری روی آوردند که کیفیت خیلی مناسبی نداشت و به همین خاطر تلاش کردند با اضافه کردن افزودنی های مختلف، طعم بد این قهوه ها را کم کنند که یکی از این افزودنی ها لیمو بود.

خرید قهوه فرانسه

طرز تهیه اسپرسو رومانو در منزل

اسپرسو رومانو

بعد از این همه جنجال در مورد نام و تاریخچه اسپرسو رومانو جالب است بدانید که این قهوه یکی از آسانترین روش های تهیه را دارد، تنها کافیست به اسپرسو خود لیمو و شکر اضافه کنید و تمام! 🙂

اینکه شما از نوشیدن یک شات اسپرسو یا دو شات لذت می برید به شما بستگی دارد، بعد از اینکه اسپرسو خود را با اسپرسو ساز یا موکاپ تهیه کردید کافیست از لیمو و اسلایس آن استفاده کنید.

شما قادر هستید به چندین روش از این لیمو در اسپرسو خود استفاده کنید که ما در ادامه به بیان این روش ها می پردازیم.

حالت اول) با اسلایس کردن لیمو خود، یک تکه از آن را بر روی لبه فنجان و کاپ خود قرار دهید تا چند قطر از آب لیمو تازه به داخل نوشیدنی شما نفوذ کند و از طرفی میتوانید قبل از نوشیدن اسپرسو خود، لیمو رو نوش جان کنید.

حالت دوم) شما می توانید با چلاندن لیمو خود تنها آب لیمو را داخل اسپرسو بریزید، ولی در این حالت مراقب این موضوع باشید که طعم قالب شما در اسپرسو رومانو باید طعم و رایحه قهوه باشد نه لیمو، به همین خاطر باید مراقب مقدار آب لیمو باشید.

حالت سوم) می توان به جای استفاده از لیمو شما از پوست رنده شده لیمو خشک شده استفاده کنید و آن را مستقیماً درون اسپرسوی خود بی اندازید که با گذشت مدت زمان کوتاهی عطر و رایحه خود را درون اسپرسوی شما آزاد کند.

طعم و مزه قهوه رومانو

مزه قهوه ایتالیایی

تا اینجا در مورد اسپرسو رومانو و تاریخچه و طرز تهیه آن به طور کامل صحبت کردیم، اما احتمالاً این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید یک نوشیدنی که اینقدر طرز تهیه آن آسان است کشورهایی مثل ایتالیا، آمریکا و فرانسه برای پیشینه این نوشیدنی با هم رقابت کنند.

در واقع در این قهوه اگر به طور صحیح آماده شود، منظور از به طور صحیح آماده شدن یعنی ماده اولیه انتخابی برای تهیه این نوشیدنی در بهترین شکل ممکن باشد.

برای تهیه اسپرسو لیمویی اگر شما از قهوه اسپشیالیتی یعنی قهوه ای که با کیفیت بالا باشد، استفاده شده باشد، طعم این قهوه بین تلخی و اسیدیته لیمو یک تعادل در طعم ایجاد می شود که با عطر و رایحه لیمو طعم فوق العاده ای برای شما به همراه دارد، طعمی بینابین ترشی و تلخی. البته دقت کنید که اسپرسو شما اگر از قهوه 100 درصد عربیکا آماده شود ممکن است که ترشی دانه های عربیکا و لیمو باعث ترشی بالای اسپرسو لیمویی شما شود که خیلی مناسب نیست. (قهوتون تبدیل به لواشک میشه 🙂 )

اما زمانی که شما به سراغ قهوه کامرشیال (تجاری) بی کیفیت می روید شما این امکان را به نوشیدنی خود نمی دهید که طعم و رایحه لیمو را به شما عرضه کند و تلخی بیش ار حد قهوه شما عطر و مزه آن را در خود محو می کند. در کل اگر جز افرادی هستید که از قهوه های ارزان قیمت اسپرسو خود را درست می کنید، خیلی اسپرسو لیمویی نمیتونه برای شما جذاب باشه.

فراموش نکنید همه ماجرا قهوه نمی باشد، لیمو نیز در صورتی که کیفیت خوبی نداشته باشد این مشکل را به نوعی دیگر برای شما به بار خواهد آورد.

در کشورهای اروپایی برای تهیه اسپرسو رومانو از یک نوع لیموی خاص محصول کشور چین به مایر استفاده می شود که دارای یک طعم خاص بین لیموترش و پرتفال می باشد، در واقع این لیمو نسبت به انواع دیگر دارای کمی ته مزه شیرین می باشد.

اما در کشور ایتالیا لیمویی که برای این اسپرسو استفاده می شود از شهر سورنتو این کشور می باشد که جالبه بدونید اینقدر لیمو ترش در این شهر محبوبه که عموم مردم هر روز و حتی در تمام وعده های غذایی از لیمو استفاده می کنند و اون رو به عنوان یک میوه و غذا به حساب میاورند!

فراموش نکنید ما نمی خواهیم به شما بگوییم حتماً باید از لیمو مایر یا سورنتو برای تهیه اسپرسو رومانو استفاده کنید، شما می توانید از مدل های معمولی نیز استفاده کنید ولی تلاش کنید که بهترین کیفیت را پیدا کنید.

خرید قهوه اسپرسو 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
  1. حسین شریفی می‌گوید

    باسلام من بتازگی یکدستگاه اسپرسو ساز میباشی 2031 خانگی خریدم بعرض برسانم هیچ اطلاعاتی و تجربه ای در زمینه درست کردن از اسپرسو ندارم یک نوع قهوه از نوع 30درصد عربیکا و70درصد روبوستا خریداری نمودم وسه بار با دستگاه درست کردم ولی متأسفانه نوشیدنی نه غلیظ ونه بقول معروف کره ویا خامه رویش انداخت وکلا قهوه آبکی شد وبا تحقیق ازدوستان وکسانیکه وارد بودن همه مسائل را رعایت نمودم ولی متاسفانه نشد وآن انتظاری که داشتم نشد واکثر دوستان ایراد را ازقهوه خریداری شده دانستندحال خواهش وتمنای آن دارم دراین زمینه راهنمایی بفرمایید ودوم اینکه چه نوع قهوه وبا چه درصدی ازترکیب وچه مارکی وبرندی تهیه نمایم که از فروشگاه کافی مافی خریداری نمایم البته ازنوع کاپیچینو ازلطفتون دراین موارد که راهنمایی می‌فرمائید تشکر وسپاسگذارم

    1. مرضیه فراهانی می‌گوید

      سلام دوست عزیز، اینکه قهوه کرما و خامه خوبی به شما نده دلیل هاش زیاده و اگه شما تمام مواردی که موقع عصاره گیری باید انجام میدادین رو رعایت کردین و باز هم قهوتون کرما خوبی نداشته، قطعا به خاطر موندگی و تازه نبودن قهوه بوده، میکس 70 به 30 که شما خریدین باید کرما خوبی به شما میداده و مشکل از ترکیب قهوتون نبوده. میتونید با این شماره تماس بگیرید تا بیشتر راهنماییتون کنیم 09126787705

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture