قهوه کامرشیال ( تجاری یا بلند ) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قهوه کامرشیال که با نام های قهوه تجاری و بلند (Blend) نیز  شناخته می شود به طور قطع پر استفاده ترین قهوه جهان به حساب می آید، به همین خاطر لازم است این قهوه را که در واقع به نوعی نقطه مقابل قهوه اسپشیال به حساب می آید را به طور کامل بشناسیم و با این کار بتوانیم بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنیم.

ما در این مقاله از کافی مافی سعی داریم در ابتدای کار قهوه کامرشیال را به طور دقیق بشناسیم و سپس به سراغ ویژگی های آن رفته و در پایان کار به مقایسه قهوه کامرشیال با اسپشیال می پردازیم.

شناخت قهوه کامرشیال

در واقع بهترین تعریفی که می توان برای معرفی قهوه کامرشیال (Commercial) که آن را با نام ها قهوه تجاری و بلند نیز میشناسیم بیان کرد این است که:

هر قهوه ای که اسپشیال نباشد را می توان به عنوان قهوه کامرشیال معرفی کرد، حال شاید این سوال را بپرسید که مشکل شد دوتا، قهوه اسپشیال چی هست؟

“انجمن تخصصی قهوه آمریکا (SCA)، استانداردی را مشخص کرد که از طریق آن بتوان با نمره دادن به قهوه های مختلف کیفیت آنها را سنجید، در بین انواع مختلف قهوه آنهایی که از 100 امتیاز ممکن بیش از 80 امتیاز را کسب کنند را در اصطلاح اسپشیال یا اسپشیالیتی می گویند.”

ما به طور کامل قهوه اسپشیالیتی را در مقاله های گذشته بررسی کردیم، و می دانیم که تقریباً تمام قهوه های اسپشیال تنها از دانه های عربیکا تهیه می شوند، اما در مورد قهوه کامرشیال این موضوع متفاوت است و تقریباً تمام این قهوه ها ترکیبی از دانه های عربیکا و روبوستا می باشد، نام بِلند نیز برگرفته از همین موضوع می باشد.

آیا قهوه بلند کیفیت پایینی دارد؟

قهوه بلند

متاسفانه موضوعی که شاید خیلی در مورد آن صحبت می شود، مشکل کیفیت قهوه کامرشیال می باشد، اما آیا واقعاً همه قهوه های تجاری ضعیف می باشد و هر قهوه ای که ترکیبی از دو مدل باشد قهوه ضعیفی به حساب می آید؟

به طور قطع جواب این سوال نه می باشد و دلیل این موضوع هم مشخص است، شما در هر محصولی به طور قطع نمونه های خوب و با کیفیت خواهید داشت همانطور که نمونه های ضعیف و بی کیفیت نیز وجود دارند.

درست است که دانه عربیکا استفاده شده در قهوه اسپشیال می تواند طعم و مزه فوق العاده ای را برای قهوه شما به همراه بیاورد، اما آیا واقعاً استفاده از دانه های روبوستا باعث می شود این کیفیت کاهش پیدا کند؟  باید بگوییم که مردمی وجود دارند که طعم و مزه قهوه روبوستا را نسبت به عربیکا بسیار ترجیح می دهند.

البته وجود دارند قهوه های تجاری مختلفی که دارای کیفیت و طعم بسیار ضعیفی می باشد، بالطبع این قهوه های کامرشیال دارای قیمت بسیار پایین تری نیز می باشند.

پس فراموش نکنید بستگی به نوع و کیفیت قهوه های اورجین استفاده شده در قهوه بلند شما، مرغوبیت قهوه کامرشیال و تجاری شما مشخص می شود و هیچ وقت بدون تحقیق و بررسی در مورد آنها نتیجه گیری نکنید.

مشخصات قهوه کامرشیال

قهوه کامرشیال

می خواهیم در مورد مشخصات کلی قهوه تجاری صحبت کنیم و تاکید می کنیم این مشخصات کلی می باشد و ممکن است شما قهوه هایی پیدا کنید که با این مشخصات سازگاری نداشته باشد، اما شما اگر دنبال استانداردی هستید که بتوانید این نوع قهوه ها را بتوانید تشخصی دهید این مشخصات بسیار مناسب می باشد.

 • عمده قهوه موجود در جهان از نوع کامرشیال و تجاری می باشد، تا جایی که ممکن است حتی قهوه ای که با نام اسپشیال نیز خریداری می شود نیز از این نوع باشد.
 • رُست قهوه تجاری اصولاً به صورت عمده انجام می شود و همین موضوع شاید باعث شود که کیفیت قهوه کمی پایین بیاید
 • قهوه کامرشیال هم شامل قهوه های روبوستا و هم ترکیب روبوستا و عربیکا ( Blend)  می شود اما در خیلی از موارد کامرشیال و بلند را معادل هم می دانند.
 • به طور کلی این قهوه دارای قیمت پایین تری نسبت به قهوه اسپشیالیتی می باشد اما این قاعده همیشگی نمی باشد و وجود دارد برندهایی که می توانند قهوه بلند را با کیفیت بسیار بالایی ارائه کنند که دارای قیمت بالایی نیز می باشند.
 • عدم جدا سازی دانه های بی کیفیت در این نوع قهوه بسیار زیاد اتفاق می افتد که همین موضوع یکی از دلایلی می باشد که باعث می شود گاهاً کیفیت این قهوه ها پایین باشد.
 • روز به روز استقبال از این نوع قهوه رو به افزایش می باشد، شاید دلیل این موضوع را می توان بالا رفتن کیفیت آن می باشد که باعث شده به خاطر قیمت پایین تر آن گزینه مناسبی باشد.
 • این نوع قهوه دارای طعم هایی می باشد که شاید به هیچ وجه در قهوه اسپشیال قابل دسترسی نباشد، طعم هایی مانند  پرتقال خونی، شکلات و حتی عسل.

مقایسه قهوه کامرشیال با اسپشیال

مقایه اسپشیال با تجاری

اینکه بخواهیم بگوییم بین قهوه کامرشیال و اسپشیال کدام یک گزینه بهتری برای خرید می باشد و کدام خوب تر است کمی سوال سختی می باشد و پاسخ دادن به آن مشکل است و تنها جواب منطقی که می توان داد این است: “بستگی دارد که قهوه کامرشیال شما از چه برندی و با چه کیفیتی باشد”

1. طعم و مزه کدام بهتر است؟

اولین موضوعی که شاید در مورد مقایسه قهوه پیش می آید و باید به آن دقت شود طعم و مزه قهوه می باشد، در پاسخ به این سوال باید اول بپرسیم که ذائقه و علاقه شما چگونه است؟

اگر جز افرادی می باشید که از تلخی زیاد قهوه اذیت می شوید و آن را نمی پسندید پس گزینه پیشنهادی ما قهوه اسپشیال می باشد که به خاطر استفاده 100% از قهوه عربیکا دارای تلخی کمتری می باشد.

اما اگر شما از افرادی می باشید که تلخ بودن قهوه را می پسندید به طور قطع قهوه کامرشیال که دارای درصدی قهوه ربوستا می باشد گزینه بهتری برای شما می باشد.

2. کافئین قهوه کامرشیال بیشتر است یا اسپشیال؟

نوشیدنی ارزان

بررسی بعدی که باید در مورد دو قهوه کامرشیال و اسپشیال انجام دهیم این است که کدام یک دارای میزان کافئین بیشتری می باشد؟

اگر جز افرادی می باشید که در مورد قهوه اطلاعات کافی دارید احتمالاً جواب این سوال را باید حدث زده باشید:

قهوه کامرشیال به خاطر وجود روبوستا به طور قطع دارای کافئین بیشتری می باشد، در واقع این موضوع را می توان یکی از مهمترین مزایای قهوه تجاری به اسپشیال معرفی کرد.

3. کدام قهوه ارزانتر است؟

اگر مطالب قبلی را به دقت مطالع کرده باشید جواب این سوال را می دانید، قهوه کامرشیال به خاطر دو ویژگی اصلی دارای قیمت پایین تری نسبا به اسپشیال می باشد.

 • اول اینکه قهوه کامرشیال از آنجایی که به صورت تجاری و در حجم بسیار زیادتری تولید می شود به طور قطع دارای قیمت تمام شده پایین تری نسبت به همتا خود می باشد که همین موضوع باعث ارزانتر شدن آن می شود.
 • دومین دلیل هم وجود قهوه روبوستا در این نوع قهوه ها می باشد که حتماً  می دانید روبوستا نسبت به عربیکا ارزانتر می باشد، ثانیاً در بیشتر موارد قهوه عربیکا استفاده شده در قهوه بلند نیز ارزانتر از عربیکا استفاده شده در اسپشیال می باشد.

4. قهوه بلند کیفیت بیشتری دارد یا اسپشیالیتی؟

قهوه کامرشیال

آخرین موضوعی که شاید برای شما سوال شده باشد این می باشد که قهوه کامرشیال با کیفیت تر می باشد یا اسپشیال؟

در مورد این مورد باید گفت که اگر به طور کلی بخواهیم این موضوع را بررسی کنیم به طور قطع قهوه اسپشیال به خاطر دلایل زیر دارای کیفتی بالاتری می باشد.

 • دانه های سبز قهوه  استفاده شده در اسپشیال، جدا سازی و به نوعی گزینش می شوند و از ورود دانه های بی کیفیت در تهیه قهوه جلوگیری می شود، موضوعی که در مورد قهوه کامرشیال و تجاری کمتر آن را مشاهده می کنیم.
 • فرایند رست در تهیه قهوه اسپشیال نیز با دقت و تمرکز بالایی انجام می شود در حالی که این موضوع در قهوه بلند بیشتر به صورت حجمی می باشد و به نوعی کیفیت فدای کمیت کار می شود.
 • کل فرایند تولیدی در قهوه اسپشیال تحت کنترل بوده، از مرحله کاشت و رست گرفته تا مرحله آسیاب و دم کردن قهوه، به همین خاطر کیفیت کار در تهیه آن ها به طور معمول بالاتر از قهوه کامرشیال می باشد.

نتیجه گیری نهایی  

در انتها نیز باید بعد از بررسی دقیق بین دو قهوه تجاری و اسپشیال باید به این موضوع اشاره کنیم که به طور کلی نمی توان گفت که کدام قهوه برای خرید شما بهتر است زیرا این موضوع وابسته به شرایط مختلفی می باشد:

اینکه اگر شما قیمت قهوه برایتان هیچ گونه محدودیتی ندارد به احتمال زیاد انتخاب یک قهوه اسپشیال مرغوب می تواند بهترین گزینه برای شما باشد البته اگر کافئین قهوه نیز جر اولویت های اصلی شما نمی باشد.

اگر هم برای شما قیمت و در عین حال کافئین دارای اولویت های بالایی می باشد به طور قطع با انتخاب و خرید یک قهوه کامرشیال با کیفیت می توانید به خواسته خود برسید، البته باز هم به این موضوع تاکید می کنیم که یک گزینه با کیفیت را انتخاب کنید که ما در فروشگاه اینترنتی قهوه کافی مافی به عنوان یک مرجع تخصصی تولید و فروش قهوه بهترین گزینه هایی که شما به دنبال آن می باشید را با قیمت بسیار پایین مو مناسب تولید و توضیع می کنیم.

 

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. حمید می‌گوید

  بسیار عالی. ممنون

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   ممنون از لطف شما دوست عزیز

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture