واندولا یا قهوه ساز کاستاریکایی چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

واندولا یا اگر بهتر بخواهیم بیان کنیم قهوه ساز واندولا که سر منشا آن از کشور کاستاریکا می باشد بر خلاف آنچه ظاهر آن نشان می دهد که طراحی آن به چند قرن قبل باید برگردد، روشی بسیار مدرن و جدید برای دم کردن قهوه می باشد.

تاریخچه آن کمتر از یک دهه می باشد شاید به همین خاطر است که نام آن را بسیار کم شنیده اید، و ما در اینجا سعی می کنیم روش تهیه قهوه از طریق واندولا را به طور کامل باهم بررسی کنیم.

قهوه جوش واندولا چیست؟

قهوه جوش

قهوه ساز واندولا نوعی قهوه ساز است که به صورت دستی از خاک رس ساخته می شود. ظاهر ابتدایی آن شبیه یک کتری به نظر می رسد که دارای یک دهانه بزرگ در قسمت بالای فیلتر است و همچنین دارای یک دسته ضخیم برای نگهداشتن است و یک دهانه باریک برای خارج شدن قهوه!

در بیشتر قسمت ها واندولا تقریباً شبیه به همان روشی است که کمکس روی قهوه انجام میدهد، و در واقع واندولا روش بسیار ساده برای تهیه قهوه به شما معرفی می کند.

این بدان معنی است که شما یک فیلتر کمکس یا V60 در آن قرار دهید، و سپس قهوه را داخل فیلتر خود بریزید و سپس آب جوش به آن اضافه کنید تا از بین قهوه و فیلتر شما  چکه کند و به همین راحتی یک قهوه شگفت انگیز خواهید داشت.

واندولا به گونه ای طراحی شده است که (بیشتر) روی میز در کافی شاپ یا خانه استفاده می شود، و دارای دو سایز 500 میلی لیتر و 1 لیتری می باشد.

خرید قهوه ساز

تاریخچه قهوه ساز واندولا

تاریخچه

قهوه ساز واندولا توسط مینور آلفارو از کاستاریکا اختراع شد. در حالی که طراحی وی بسیار مدرن است، وی واندولا را بر اساس روش های قدیمی مردم کاستاریکا و کلمبیا که در تهیه یک قهوه استفاده می کردند طراحی کرد، البته با چند مورد تغییر برای ایجاد سازگاری با  قهوه های مدرن!

او ادعا می کند واندولا برای جمع های گروهی که در کافی شاپ ها نشسته اند بسیار مناسب است و می توان گفت ما نیز باید با این موضوع موافق باشیم.

در گذشته هر چیزی که روی یک میز کافه قرار می گرفت فقط برای یک نفر بود و اگر شما سه نفر یا تعداد بیشتری بودید این وسایل بر روی میز بسیار دست و پا گیر خواهد شد.

واندولا توانست این موضوع را حل کند و همه چیز را درون خود جای دهد البته نمی توان انکار کرد که نگاه کردن به آن نیز زیبایی خاص خود را دارد، به گونه ای قهوه ساز واندولا، همانند قوری های چای رو میز قهوه خانه ها برای ما ایرانی ها می باشد. 🙂

خرید اسپرسوساز

تاثیر واندولا، بر روی طعم قهوه ما!

واندولا

شما یک دریچه در گردنه واندولا مشاهده می کنید، جایی که پایین فیلتر کاغذی قرار می گیرد که این امر باعث می شود که قهوه سریعتر تزریق شود و در عین حال بهتر با اکسیژن ترکیب شود. نتیجه نهایی شما  تهیه یک نوشیدنی با طعم و عطر بیشتر نسبت به حالت های معمولی می باشد که کمی شیرینی بر آن غالب است.

گابریل سسپتز که دو بار قهرمان جام جهانی تسترها شده است در مورد واندولا می گوید:”عطر قهوه در آن برجسته تر و واضح تر است، اسیدیته آن ظریف و رنگش روشن است و غلظت قهوه ملایم است. من به شخصه بهتر می توانم از عطر و بوی قهوه در زمانی که از واندولا استفاده می کنم لذت ببرم.”

منبع: www.craftcoffeeguru.com

0/5 ( 0 نظر )

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture