واندولا یا قهوه ساز کاستاریکایی چیست و نحوه کار با آن چگونه است؟

واندولا یا اگر بهتر بخواهیم بیان کنیم قهوه ساز واندولا که سر منشا آن از کشور کاستاریکا می باشد بر خلاف آنچه ظاهر آن نشان می دهد که طراحی آن به چند قرن قبل باید برگردد، روشی بسیار مدرن و جدید برای دم کردن قهوه می باشد.

تاریخچه آن کمتر از یک دهه می باشد شاید به همین خاطر است که نام آن را بسیار کم شنیده اید، و ما در اینجا سعی می کنیم روش تهیه قهوه از طریق واندولا را به طور کامل باهم بررسی کنیم.

قهوه جوش واندولا چیست؟

قهوه جوش

قهوه ساز واندولا نوعی قهوه ساز است که به صورت دستی از خاک رس ساخته می شود. ظاهر ابتدایی آن شبیه یک کتری به نظر می رسد که دارای یک دهانه بزرگ در قسمت بالای فیلتر است و همچنین دارای یک دسته ضخیم برای نگهداشتن است و یک دهانه باریک برای خارج شدن قهوه!

در بیشتر قسمت ها واندولا تقریباً شبیه به همان روشی است که کمکس روی قهوه انجام میدهد، و در واقع واندولا روش بسیار ساده برای تهیه قهوه به شما معرفی می کند.

این بدان معنی است که شما یک فیلتر کمکس یا V60 در آن قرار دهید، و سپس قهوه را داخل فیلتر خود بریزید و سپس آب جوش به آن اضافه کنید تا از بین قهوه و فیلتر شما  چکه کند و به همین راحتی یک قهوه شگفت انگیز خواهید داشت.

واندولا به گونه ای طراحی شده است که (بیشتر) روی میز در کافی شاپ یا خانه استفاده می شود، و دارای دو سایز 500 میلی لیتر و 1 لیتری می باشد.

خرید قهوه ساز

تاریخچه قهوه ساز واندولا

تاریخچه

قهوه ساز واندولا توسط مینور آلفارو از کاستاریکا اختراع شد. در حالی که طراحی وی بسیار مدرن است، وی واندولا را بر اساس روش های قدیمی مردم کاستاریکا و کلمبیا که در تهیه یک قهوه استفاده می کردند طراحی کرد، البته با چند مورد تغییر برای ایجاد سازگاری با  قهوه های مدرن!

او ادعا می کند واندولا برای جمع های گروهی که در کافی شاپ ها نشسته اند بسیار مناسب است و می توان گفت ما نیز باید با این موضوع موافق باشیم.

در گذشته هر چیزی که روی یک میز کافه قرار می گرفت فقط برای یک نفر بود و اگر شما سه نفر یا تعداد بیشتری بودید این وسایل بر روی میز بسیار دست و پا گیر خواهد شد.

واندولا توانست این موضوع را حل کند و همه چیز را درون خود جای دهد البته نمی توان انکار کرد که نگاه کردن به آن نیز زیبایی خاص خود را دارد، به گونه ای قهوه ساز واندولا، همانند قوری های چای رو میز قهوه خانه ها برای ما ایرانی ها می باشد. 🙂

خرید اسپرسوساز

تاثیر واندولا، بر روی طعم قهوه ما!

واندولا

شما یک دریچه در گردنه واندولا مشاهده می کنید، جایی که پایین فیلتر کاغذی قرار می گیرد که این امر باعث می شود که قهوه سریعتر تزریق شود و در عین حال بهتر با اکسیژن ترکیب شود. نتیجه نهایی شما  تهیه یک نوشیدنی با طعم و عطر بیشتر نسبت به حالت های معمولی می باشد که کمی شیرینی بر آن غالب است.

گابریل سسپتز که دو بار قهرمان جام جهانی تسترها شده است در مورد واندولا می گوید:”عطر قهوه در آن برجسته تر و واضح تر است، اسیدیته آن ظریف و رنگش روشن است و غلظت قهوه ملایم است. من به شخصه بهتر می توانم از عطر و بوی قهوه در زمانی که از واندولا استفاده می کنم لذت ببرم.”

نحوه کار با قهوه ساز واندولا

واندولا وسیله ایست بسیار جالب برای تهیه قهوه که با گذشت زمان استفاده از آن در سرتاسر جهان در حال گسترش است، این قهوه ساز علاوه بر شکل ظاهری زیبا و عجیب در طعم قهوه شما نیز تاثیرات عجیبی می گذارد.

البته ساخت این وسیله به راحتی که شکل آن نشان می دهد نیست، ساخت هر واندولا حدود یک ماه به طول می انجامد. بخش بیشتر از این زمان به دلیل خشک شدن خاک رس استفاده شده در آن است که ضخامت خاک رس استفاده شده در آن دلیل اصلی این زمان می باشد.

یکی از نکات شگفت انگیز واندولا این است که تک تک آنها منحصر به فرد می باشند، و دلیل آن هم نحوه ساخت آنها با دست است.

هر سفالگر مجاز است تا روش و سبک خود را در تهیه آن استفاده کند ولی باید دقت کند که هر تغییر جزیی در آن باعث ایجاد تفاوت در طعم قهوه آن می شود به همین خاطر شما باید در انتخاب واندولا منساب با ذائقه خود دقت کنید.

چگونه با واندولا قهوه خود را دم کنیم؟

واندولا

همانطور که قبلاً گفتیم؛ هر دستگاه قهوه ساز واندولا منحصر به فرد است. این بدان معنی است که ممکن است لازم باشد با آن آزمایش کنید تا طعم و مزه مناسب شما یدست بیاید.

با این حال، بسیاری از این موارد به ظرافت آسیاب قهوه ای که استفاده می کنید متمرکز می شوند. بسیاری از افراد با واندولای خود از قهوه با آسیاب ریز شروع می کنند، و اگر طعم مناسبی برای آنها نداشته باشد سعی می کنند آن را تعویض کنند.

اینها مراحلی است که تیم طراحی واندولا توصیه می کند برای اطمینان از دم کرده خود به طور کامل آنها را رعایت کنید: البته این مواد برای واندولای 500 میلی لیتری می باشد برای استفاده از واندولا 1 لیتری ای موارد را دو برابر کنید.

خرید اسپرسوساز

مواد لازم برای تهیه قهوه با واندولا

مواد لازم

  • واندولا (500 میلی لیتری)
  • 30 گرم قهوه (ترجیها کاستاریکایی)
  • ترازو
  • قهوه تازه رست شده
  • گریندر (آسیاب کننده قهوه)
  • فیلترهای کمکس و وی 60
  • تایمر
  • کتری
  • 480 گرم آب

خرید قهوه ساز

راهنمای گام به گام برای تهیه قهوه

قهوه ساز واندولا

در ابتدای کار آب را با کتری گرم کنید، کتری خود را با حدود 500 گرم آب پر کنید و شروع به گرم کردن آن کنید تا به 195 الی 205 درجه برسد. که این کار چند دقیقه طول می کشد.

در ادامه کار فیلتر کمکس یا وی 60 خود را بر رو روی واندولا قرار دهید و سپس آب خود را که داغ شده است بر روی فیلتر بریزید تا طعم کاغذی آن از بین برود و در ادامه آب که داخل واندولا ریخته اید را از لوله آن خارج کنید.

چون مقدار استفاده شده آب ما 480 گرم است پس قهوه خود را 30 گرم انتخاب کنید، چون تجربه ثابت کرده نسبت اصلی قهوه به آب برا واندولا 1 به 16 می باشد که البته شما می توانید بسته به سلیقه خود آن را تغییر دهید.

دانه های قهوه انتخابی خود را پس از وزن کردن درون گریندر ریخته و آن را آسیاب کنید، ترجیحا توصیه می کنیم از آسیاب متوسطه رو به درشت (اندازه دانه های نمک) برای این کار استفاده کنید.

در صورتی که حس کردید طعم قهوه شما ترش و خیلی غلیظ است باید سایز آسیاب خود را تغییر دهید چون احتمالا قهوه در حال خارج شدن از فیلتر می باشد و باید سایز آن درشت تر شود.

سپس به مرحله دم کردن قهوه می رسید، روشی که طراحان واندولا توصیه می کنند این است که شما تایمر داشته باشید و آب خود را نیز وزن کنید و در هر محله ابتدا 60 گرم آب اضاف کنید و 30 ثانیه منتظر بمانید، این کار را تا اتمام آب خود که 480 گرم است و تا مقداری بالاتر از کمکس شما می آید ادامه دهید و در انته1 4 دقیقه منتظر بمانید قهوه شما آماده شود.

منبع: www.craftcoffeeguru.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture