در ایتالیا قیمت قهوه اسپرسو 20 سالٍ که ثابت مانده!

می خواهیم امروز دوباره سری بزنیم به کشور زادگاه اسپرسو یعنی ایتالیا و بررسی موضوع جالب و عجیب در این کشور، قیمت قهوه اسپرسو بیش از 20 سالست که در ایتالیا یک یورو می باشد!

خرید اسپرسوساز

طبق گزارشات بعد از آب در ایتالیا اسپرسو پرمصرف ترین نوشیدنی می باشد، در واقع روزانه ملیون ها اسپرسو در سراسر ایتالیا نوشیده می شود تا حدی که در سال 2020 یونسکو تصمیم گرفت برای حفظ اسالت و تاریخ این قهوه آن را به نام ایتالیا ثبت کند.

در حالی که میزان تورم در کشور ایتالیا از سال 2000 تا کنون حدوداً 40 درصد بوده است (مقایسه کنید با ایران که فکر کنم نسبت به 20 سال پیش تورم 4000 درصد بود است!) اما باز هم قیمت اسپرسو ثابت مانده و حتی در مناطق مرفه این کشور نیز قیمت آن فقط یک  یورو باقی مانده است.

اهمیت اسپرسو و تاثیرش بر قیمت قهوه در ایتالیا!

قیمت قهوه

اسپرسو از سال 1884 که آنجلو موریوندو دستگاهی را تولید کرد که از بخار برای کاهش مدت زمان دم کشیدن یک فنجان قهوه استفاده می کرد، قسمت رایج فرهنگ ایتالیا بوده است.

دستگاه های اسپرسو از اوایل قرن 20 میلادی در کافی شاپ ها رایج شد. این موضوع باعث به وجود آمدن کافه های “اسپرسو بار” در ایتالیا شد. با این حال، نوشیدن قهوه در کافه و خارج از خانه تا دهه 1900 عمدتا به طبقات بالای جامعه اختصاص داشت.

با این حال، در سال 1911 مقامات ایتالیایی حداکثر قیمت را برای برخی “ملزومات زندگی”  که شامل قهوه نیز بود، اعمال کردند. با توجه به ایجاد قیمت های پایین برای قهوه، کافی شاپ ها و اسپرسو بارها مجبور شدن برای کسب درآمد حتی به روش های جدیدی روی بیاورند و قهوه را برای کسانی که سرپا سرو می کردند یا می نشستند روی صندلی، قیمت های مختلفی تعیین کردند.

خرید قهوه اسپرسو 

میزان مصرف و تاثیرش بر قیمت قهوه اسپرسو!

مصرف قهوه

یک آماری که واقعا شگفت انگیز است، تقریبا 97 درصد بزرگسالان ایتالیایی هر روز قهوه می نوشند. در فرهنگ قهوه ایتالیایی، نوشیدن چندین اسپرسو در طول روز یک مورد کاملا معمول است.

در ایتالیا اولویت اصلی نوشیدن قهوه غلیظ و تلخ است. در ایتالیا برای تهیه اسپرسو اصولا از رست های دارک و تیره استفاده می کنند و  ترکیبی از عربیکا و روبوستا برای میزان بالاتر کافئین استفاده می شود.

پس می توان به این نتیجه رسید که در این کشور با بهره گیری از سیاست تولید و مصرف زیاد و داشتن سود کمتر و همیشگی اولویت است و همین امر موجب پایداری میزان قیمت قهوه اسپرسو و همچنین نوشیدن آن شده است.

خرید قهوه لاوازا

عدم تاثیر برندهای جهانی بر اسپرسو ایتالیا

اسپرسو

شاید همه در این کشور بر این باور بودند که با گسترش قهوه های متنوع و آماده در جهان از جمله استارباکس، کمی از محبوبیت و همه گانی بودن این نوشیدنی محبوب در ایتالیا کاسته شود اما باز هم اتفاقی نیفتاد.

دلیل اصلی و عمده این موضوع نیز این مورد است که اسپرسو برای ایتالیا تنها یک نوشیدنی نیست بلکه جزیی از فرهنگ این کشور به حساب می آید، نظر سنجی که بین گروهی از مردم این کشور انجام شد و نتایج جالبی به همراه داشت این بود که بین یکی از نوشیدنی ها و قهوه های گران قیمت استارباکس و اسپرسو نظر سنجی شد که کدام یک را انتخاب می کنند و تقریبا همه افراد اسپسرو یک یورویی را انتخاب کردند!

ما نیز با بهره گیری از اصالت قهوه در کشور ایتالیا سعی کردیم در مجموعه کافی مافی به سراغ برندهای معروف و معتبر این کشور یعنی لاوازا و ایلی و ساکوئلا که شهرت جهانی دارند برویم تا بتوانیم شما را با لذت نوشیدن قهوه با اصالت ایتالیایی آشنا کنیم.

منبع: www.perfectdailygrind.com

 

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture