نوشیدن اسپرسو و آداب آن به سبک حرفه ای ها و ایتالیایی ها!

نوشیدن اسپرسو برای کسانی که به طور جدی قهوه می خورند یک نکته مهم است، به طور مثال همانطور که خوردن هات داگ در آمریکا دارای آداب خاص خود است و شاید اروپایی ها را در این زمینه مسخره کنند، خوردن اسپرسو برای اروپایی ها از جمله ایتالیایی ها بسیار مهم و داراری آداب خاصی است.

در جواب این سوال که آیا واقعا نوشیدن قهوه و اسپرسو دارای آداب خاصی است باید جواب بدهیم بله! در همین زمینه لوکا دی پیترو، بنیانگذار و موسس شرکت تولید قهوه Tarallucci e Vino در نیویورک برای دوست داران قهوه و اسپرسو، مهمترین آداب و روش های نوشیدن اسپرسو را توضیح داده است که در اینجا سعی داریم آن را برای شما توضیح دهیم.

فرهنگ قهوه خوردن در ایتالیا (ویدیو)

آداب خوردن قهوه

نوشیدن اسپرسو و قهوه برای ایتالیاها از اهمیت بسیار زیادی برخورداره. ایتالیاها در فرهنگ غذایی که داران به سه تا چیز بیشتر از بقیه اهمیت میدن؛ 1. قهوه 2.پاستا 3. شراب!

ایتالیاها برای خوردن قهوه مثل سایر کشورها نیستن که دنبال برندهای معروف مثل استارباکس باشن؛ چون این برندها را قبول ندارن و قهوه ای قبول دارند که داخل کشور خودشون تولید شده باشد مثل قهوه لاوازا، قهوه ساکوئلا و قهوه ایلی .

جالبه بدونید کافه های ایتالیایی حتی به فکر نوشیدن قهوه مشتریان خود در نصفه شب نیز بوده اند و دستگاه هایی طراحی کردن مثل دستگاه های خودپرداز و ATM که نزدیک 20 مدل قهوه برای شما درست میکند و سریع تحویل میدهد!

نکته فرهنگی نزدیک ایتالیایی ها و ایرانی ها در قهوه ای میباشد که در این کشور محبوب میباشد. در بسیاری از کشورهای دنیا مخصوصاً آمریکا قهوه فرانسه و دمی از محبوبیت بالاتری برخوردارمیباشد ولی در ایتالیا مانند ایران، اسپرسو میباشد که محبوب تر میباشد که ما در ادامه یک ویدیو برای شما آماده کردیم که یک نکته مهم در مورد نوشیدن اسپرسو به شما آموزش دادیم که خیلی ها آن را نمیدونن و رعایت نمیکنن.

 

نکته مهم: اگر ویدیو برای شما نمایش داده نشد، کافیه فقط صفحه خود را یکبار رفرش کنید. (صفحه گوشی را از بالا به سمت پایین بکشید)

1. درک کنید که اسپرسو چیست؟

چیزی که در تولید قهوه ها یکسان است وجود دانه های قهوه است، علیرغم آنچه که در صنعت قهوه (حداقل آمریکایی) در تلاش است تا شما را متقاعد کنند، چیزی به عنوان رست قهوه وجود ندارد، اما این یک امر بسیار مهم در تولید قهوه ها می باشد!
روش استخراج قهوه چیزی است که باعث می شود شما قهوه های مختلفی را بنوشید ،به طور مثال قهوه دم کرده، فرنچ پرس یا اسپرسو!
دستگاههای اسپرسو برای استخراج قهوه از 132 پوند در هر اینچ مربع (60 کیلوگرم بر 2.5 سانتی متر مربع) فشار استفاده می کنند که این امر آن را از قهوه دم کرده متمایز می کند، یک فنجان به طور معمول، از هفت گرم قهوه تهیه می شود و در دم کردن آن  نباید بیش از 25 ثانیه زمان طول بکشد.
موضوعی که دی پیترو در نوشیدن اسپرسو به آن اهمیت می دهد این است که نباید اسپرسو شما تلخ باشد و نباید به شما احساس تپش قلب دهد، چیزی که در اکثر کافی شاپ ها آن را رعایت نمی کنند و در تهیه اسپرسو خود در حدود 18 تا 20 گرم قهوه استفاده می کنند که این امر باعث ایجاد کافئین بالا و تلخی بیشتر از حد مجاز در اسپرسو می شود.

 

2. در نوشیدن اسپرسو خودخواه باشید!

آداب اسپرسو

چیزی که ایتالیایی ها را در نوشیدن قهوه خود، نسبت به سایر کشورهای جهان متمایز می کند، جدی بودن آن ها در نوشیدن اسپرسو خود می باشد. آنها بر این باور هستند که نباید اجازه دهیم که در کافی شاپ ها هر نوع نوشیدنی را به عنوان یک اسپرسو به شما بدهند.
استفاده از وسایل مناسب در تهیه اسپرسو همه ی ماجرا نمی باشد و کیفیت تولید آن بسیار مهم است که اگر نتوانند آن را به درستی تهیه کنند، اسپرسو یک طعم تلخ و زننده ای پیدا می کند که بسیاری از کافی شاپ ها آن را جزء ویژگی های اسپرسو می دانند که باید بگوییم این موضوع کاملا اشتباه است!

3. نوشیدن اسپرسو در کافی شاپ!

آداب نوشیدن قهوه

به ندرت یک ایتالیایی حاضر می شود برای نوشیدن اسپرسو خود به کافی شاپ برود! نکته ای که در نوشیدن اسپرسو مهم است، این موضوع است که اسپرسو شما باید اختصاصی باشد یعنی باید سعی شود زمان بین تهیه شدن اسپرسو و نوشیدن آن باید بسیار کم باشد، چیزی که اصولا در کافی شاپ ها اتفاق نمی افتد!

کرما روی اسپرسو به عنوان یه لایه خامه ای و برنزه رنگ از روغن های قهوه است که تقریبا شبیه به یک درپوش عمل می کند که اجازه نمی دهد عطر اسپرسو خارج شود، ولی این کرما به سرعت از بین می رود و به همین خاطر باید سعی شود که اسپرسو به سرعت نوشیده شود و این یک دلیل دیگر است که ایتالیایی ها از نوشیدن اسپرسو در کافی شاپ خودداری می کنند چون در اکثر مواقع بخاطر عدم سرعت در سرو اسپرسو، کرما آن کم شده یا از بین رفته است!

4. در زمان بندی نوشیدن قهوه خود حرفه ای عمل کنید!

زمان خوردن قهوه

اگر شما ذوست داشته باشید می تونیدشیر رو به اسپرسو اضافه کنیدو  آن را تبدیل به اسپرسو ماکیاتو کنید، البته به این موضوع دقت کنید که آن را صبح بنوشید نه هر زمان در روز!

در ایتالیا اگر شما ماکیاتو رو بعد از ساعت 11 صبح مصرف کنید، به احتمال زیاد مورد تمسخر قرار می گیرید چون یک حرفه ای برای نوشیدن اسپرسو به جز صبح ها از شیر استفاده نمی کند!

در کل در ایتالیا نوشیدن قهوه یک جز جدایی ناپذیر از زندگی روزانه به حساب می آید که از نوشیدن آن لذت می برند پس سعی نکنید از نوشیدن اسپرسو فقط برای جشن ها یا مهمانی هایتان استفاده کنید!

منبع: www.insider.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture