چای زنجبیل | آموزش 5 روش اصلی تهیه در منزل

چای زنجبیل در مدل های مختلفی و به روش های گوناگونی قابل تهیه است، از لیمو تا دارچین گرفته و مواد دیگری مانند زردچوبه نیز می تواند در روش تهیه شما در ایجاد این چای تاثیر گذار باشد. وقتی نام زنجفیل می آید ناخودآگاه سلامت و ارزش غذایی بالای آن نیز وارد می شود و شما می توانید آن را به عنوان یک نوشیدنی بسیار سالم جز برنامه غذایی خود جای دهید.

چای زنجبیل یکی از نوشیدنی هایی می باشد که می توان چشم بسته خواص و فواید آن را پذیرفت البته به جز شرایط خاصی که ممکن است نوشیدن آن برای افرادی ضرر داشته باشد. ما در ادامه سعی می کنیم پس از یک توضیح مختصر در مورد گیاه زنجبیل، تمام روش های تهیه این نوشیدنی مفید را باهم بررسی کنید.

شناخت مختصر از گیاه زنجبیل

گیاه زنجفیل

زنجبیل یک گیاه دارویی با خواص بسیار بالا می باشد که نام علمی آن (Zingiber officinale) می باشد و دارای پیشنه ای از کشورهای جنوب شرقی آسیا می باشد که در بعضی منابع کشور هندوستان را به عنوان خاستگاه این گیاه معرفی کرده اند.

جالب است بدانید این گیاه در ایران نیز از زمان های بسیار قدیم مورد استقبال قرار گرفت و تا جایی که ایران به عنوان یکی از کشورهایی که باعث ورد گیاه زنجبیل به کشورهای اروپایی شد نام برده می شود.

در ایران باستان بیشتر از آنکه از این گیاه برای مصرف غذایی و استفاده از خواص دارویی آن استفاده شود آن را به عنوان پمادهای طبیعی برای کاهش درد عضلانی استفاده می کردند. از ترکیب دمبه و زنجفیل برای تهیه پماد گرفته تا مالیدن آن به صورت تنهایی بر روی اندام هایی مانند زانو و شانه ها.

گیاه زنجبیل بسیار به سرما حساس است و در برابر کم ‌آبی نیز مقاومت بالایی ندارد و شاید همین موضوع باعث شده که میزان تولید آن نسبت به درخواست های بالا برای مصرف کم باشد.

شما می توانید برای استفاده از گیاه زنجبیل به دو روش پودر شده و خشک شده استفاده کنید که اصولا از پودر آن به عنوان ادویه برای مواد غذایی استفاده می شود. چای زنجبیل دارای یک طبع گرم می باشد و زرد رنگ است.

خرید قهوه اسپرسو 

انواع چای زنجبیل و طرز تهیه آنها در منزل

روش تهیه دمنوش

در بین دمنوش ها و نوشیدنی های گیاهی می توان چای زنجبیل را یک نوع سازگار با مواد و ترکیبات مختلف دانست که همین عامل باعث شده روش های مختلفی برای تهیه این چای استفاده شود که ما سعی کردیم در اینجا مهمترین این موارد را برای شما معرفی کنیم تا شما متناسب با سلیقه و ذاعقه خود گزینه مناسب خود را تهیه کنید.

1. چای زنجبیل معمولی و رایج

در مورد روش اول چای زنجبیل ما به رایج ترین و آسان ترین روش تهیه این چای می رویم که در بسیاری از کافی شاپ ها نیز از آن استفاده می شود، هرچند این روش تهیه آسان است اما کمی زمان بر می باشد و تقریبا سی دقیقه برای آماده شدن زمان لازم دارد.

برای آماده کردن این چای زنجبیل به 85 گرم ریشه زنجفیل تازه نیاز دارید که پس از شستشو کامل بهتر است پوست آن را بگیرید و آن را در لایه های نازک برش دهید.

تقریبا نصف کتری (800 میلی لیتر) را از آب پر کنید و بر روی حرارت قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند، سپس اسلایس های زنجفیل را درون آب ریخته و به مدت 20 دقیقه در حرارت کم اجازه دهید که دم بکشند.

در پایان کار کمی عسل به چای خود اضافه کنید و سپس آن را از درون صافی عبور دهید تا دمنوش زنجبیل شما خالص شود. در پایان آن را درون یک فنجان ریخته و از نوشیدن آن لذت ببرید.

دقت کنید که این روش تهیه برای مصرف یک خانواده 4 نفره می باشد و اگر خانواده شما کمتر می باشد مقدار مواد اولیه را به همان نسبت کاهش دهید.

2. دمنوش زنجبیل زردچوبه

دمنوش زنجبیل زردچوبه

ما قبلا در مورد زردچوبه و خواص آن در تهیه شیر زردچوبه به طور کامل صحبت کرده بودیم و به شما توصیه می کنیم که از آن برای تهیه دمنوش های گیاهی خود استفاده کنید.

اینکه چگونه از زردچوبه برای تهیه نوشیدنی خود استفاده کنیم باید بگوییم که کار خیلی سختی نیست و اگر شما روش اول در بالا را فرا گرفته باشید تقریباً 80 درصد راه را فرا  گرفته اید و برای چای زنجبیل زردچوبه ای کافیست:

مقداری پودر زردچوبه و فلفل سیاه را بعد از جوش آمدن آب و اضافه کردن اسلایس های زنجفیل به آب پس از گذشت 10 دقیقه، به ترکیب خود اضافه کنید و اجازه دهید دمنوش شما 10 دقیقه دوم آماده شدن را با پودر های زردچوبه و فلفل دم بکشد.

3. دمنوش زنجبیل با شیر

شیر زنجفیل

قبل از هر چیزی لازم است یک نکته به شما متذکر شویم که ما در فرهنگ لغت ما در زبان فارسی ما واژه دمنوش و چای را بسیاری از موارد معادل می دانیم و این نشان دهنده عوض شده ماهیت کار نمی باشد، همچنین استفاده از دو واژه زنجبیل و زنجفیل نیز این ویژگی را دارا می باشد.

در روش تهیه چای زنجبیل با شیر ابتدا سه تکه ریشه‌ی زنجبیل تازه را به ‌صورت اسلایسی برش دهید، و در ادامه تقریبا یک لیوان 250 میلی‌لیتری آب را درون یک ظرف مناسب بجوشانید.

در انتهای کار از دو فنجان (500 میلی‌لیتر) شیر استفاده کنید و آن را به مخلوط خود اضافه کنید و به مدت پنج دقیقه کل ترکیب خود را بر روی یک حرارت ملایم گرما دهید و در پایان مخلوط خود را از صافی گذرانده و نوش جان کنید.

خرید چای ماسالا

4. چای زنجبیل لیمویی

پودر زنجبیل

تقریبا یکی از افزودنی هایی که می توان به بیشتر دمنوش و چای ها اضافه کرد، لیمو و آب آن می باشد که علاوه بر ایجاد یک طعم فوق العاده،  استفاده از آن خواص و فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد.

برای استفاده از این روش شما می توانید در روش اول به راحتی در هنگام آمده شدن نوشیدنی خود کمی آب لیمو به آن اضافه کنید، اما ما توصیه می کنیم به این روش عمل کنید.

به ازای هر 3 اسلایس زنجبیل یک اسلایس لیمو ترش را درون چای زنجبیل خود بیاندازید، البته سعی کنید اینکار را چند دقیقه قبل از آماده شدن دمنوش خود انجام دهید نه در ابتدای کار، در هنگام سرو نیز تفاله آن را در هنگام صاف کردن چای جدا کنید.

نکته: برای شیرین کردن دمنوش ها و چای های گیاهی گزینه های زیادی وجود دارد که توصیه ما این است که از گزینه های طبیعی استفاده کنید تا خواص و فواید نوشیدنی شما حفظ شود که ما انواع شیرین کننده های قهوه و چای را در یک مقاله جداگانه برای شما معرفی کرده ایم.

5. چای زنجبیل سرد

چای زنجبیل لیمویی سرد

در روش آخری که برای شما توضیح خواهیم داد سراغ روشی می رویم که می توان سالم ترین و مغذی ترین روش تهیه به حساب آورد، آن هم استفاده از روش تهیه سرد می باشد که بیشترین خواص نوشیدنی را برای ما حفظ می کند.

البته در جریان باشید که روش دم سرد با روش نوشیدن سرد برای دم کردن نوشیدنی ها دو موضوع متفاوت می باشد، که ما در اینجا تهیه کردن چای زنجبیل با روش نوشیدن سرد را معرفی کرده ایم.

برای اینکه بتوانید چای زنجبیل سرد را آماده کنید، همراه ما به صورت گام به گام پیش بروید و مراحل زیر را انجام دهید:

  • در ایتدای کار زنجفیل تازه را کاملا شسته و سپس پوست آن را گرفته و با رنده، آسیاب کنید.
  • در گام دوم زنجبیل ‌ها را داخل تقریباً یک لیتر آب بریزید و با گذاشتن آن روی حرارت ملایم اجازه دهید که شروع به جوشیدن ملایم کند تا آماده شود.
  • باز هم به سراغ استفاده از لیموی تازه می رویم و محتویات آن را به داخل ظرف بفشارید.
  • در این گام شما به سراغ سرو سرد می روید و داخل یک لیوان را مقدار زیادی یخ بریزید.
  • در ادامه کار خود چای زنجبیل گرم را به داخل لیوان یخ بریزید.
  • حال وقت آن است که از یک شیرین‌کننده مخصوصاً طبیعی برای شیرین شدن نوشیدنی خود استفاده کنید و آن به لیوان دمنوش خود اضافه کنید.
  • این نوشیدنی برای سرو در روزهای گرم تابستان بسیار گزینه ایده آل و مناسبی می باشد.

خرید سیلو قهوه و سیلو شکلات

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture