چای ارل گری و هر آنچه که باید در مورد آن و نحوه تهیه اش بدانیم؟

چای ارل گری Earl Grey یکی از محبوب ترین و معروف ترین چای های نه تنها ایران بلکه جهان می باشد که دلیل اصلی این موضوع هم عطر و طعم ویژه آن می باشد.

این چای را می توان جز یکی از نوشیدنی های ساده به حساب آورد که دارای خواص و ویژگی های بسیار زیادی می باشد که در این مقاله سعی داریم بیشتر با آن آشنا شویم.

چای ارل گری یک چای سیاه عطری و طعم دار به حساب می آید، که اصولا از چای سیاه آسام تهیه می شود، این چای ترکیبی از برگ های چای سیاه با روغن گرفته شده از پوست ترنج (برگاموت) است که باعث ایجاد طعم بالا در این چای شده است.

چای ارل گری، به خاطر داشتن برگاموت (میوه ای شبیه به پرتقال که در مدیترانه کشت می شود) در خود دارای ویتامین C بالایی است که باعث بالا بردن سیستم ایمنی در بدن انسان می شود.

تاریخچه کوتاه از چای ارل گری

چای ارل گری

داستان های متفاوتی در مورد کشوری که چای ارل گری، در آن تهیه شده است وجود دارد ولی تقریبا امروزه همه بر این باورند که این چای از کشور انگلستان سرچشمه گرفته است.

نام چای ارل گری از چارلز گری انگلستان، ارل گری دوم گرفته شده که بین سال های 1830 تا 1834 به عنوان نخست وزیر کشور انگلستان بر روی کار بود، دو داستان برای نام گذاری این چای وجود دارد:

یک داستان این است که افراد ارل گری، جان یک پسر بچه چینی را نجات دادند و پدر آن پسر برای تشکر و سپاس گذاری نام یک چای ترکیبی چینی را ارل گری می گذارد، داستان دیگری که وجود دارد این است که به خاطر روابط خوب انگلیس و چین در آن زمان یک مقام ارشد چینی، چایی را با ترکیبات خود تهیه کرد و آن را به عنوان هدیه به ارل گری تقدیم کرد.

نحوه تهیه چای ارل گری

نحوه تهیه چای ارل گری

در تهیه چای ارل گری برگ های چای سیاهی که انتخاب می شوند نسبت به برگ  هایی که برای چای سبز انتخاب می شوند کمی قدیمی تر می باشند.

برگهای انتخابی در یک مرحله پخت قرار می گیرند یعنی برگ ها یک رنگ کبودی به خود می گیرند و رست داده می شوند تا آب خود را از دست بدهند و کاملا خشک شوند.

بعد از این کار برگ ها را با روغن ترنج ترکیب می کنند و یا ممکن است آنها را با شکوفه های ترنج ترکیب کنند و اجازه دهند مدتی بمانند.

چای سیاه مورد استفاده برای چای ارل گری نوع خاصی نیست و از چای آسام استفاده می شود که دارای طعم قوی می باشد و به همین خاطر از روغن ترنج برای کاهش آن استفاده می کنند.

پس می توان گفت عطر و طعم ترنج استفاده شده در چای ال گری یکی از مهمترین فاکتورهای این چای می باشد که در بعضی از چای های بسته بندی از اسانس آن استفاده می شود که باعث کاهش کیفیت چای می شود.

انواع چای ارل گری،

چای تویینینگز

همانطور که اشاره کردیم روغن ترنج و چای سیاه استفاده شده در تهیه چای ارل گری، را می توان به عنوان سنجشی برای میزان کیفیت این چای دانست.

چای تویینینگز Twinnings را می توان یکی از بهترین شرکت های تولید چای ارل گری دانست که توانسته با حفظ تعادل و کیفیت ترکیب روغن ترنج و چای سیاه،  یک چای سبک خوش عطر و خوش طعم تهیه کند و به بازار عرضه کند.

یک نسخه دیگر از این چای که علاوه بر ترکیب چای سیاه و ترنج از گل ذرت نیز در آن استفاده شده است، که دارای طعم خاصی می باشد و خیلی مورد پسند عموم مردم واقع نشد.

و نوع دیگری از چای ارل گری که جدیدا در حال گستر می باشد چای ارل سفید Earl White می باشد که در آن به جای چای سیاه از چای سفید در تهیه آن استفاده شده است.

منبع: www.coffeeandteacorner.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture