فواید چای و بررسی خواص محبوب ترین نوشیدنی ما ایرانی ها!

بررسی فواید چای و خواص آن شاید برای ما ایرانی ها از هر کشور دیگری مهمتر باشد، زیرا این نوشیدنی برای ما ایرانی ها چیزی فراتر از یک نوشیدنی ساده است و با فرهنگ و سنت ما عجین شده است.

مهم نیست که در چه فصلی قرار داریم، چای می تواند در هر فصلی و در هر زمان از روز به عنوان یک نوشیدنی خوشمزه به حساب آورد زیرا می توان آن را هم یخ و هم گرم سرو کرد.

اما مزایای آن فراتر از طراوتی است که به انسان می دهد، تحقیقات زیادی وجود دارد که نشان می دهد نوشیدن چای در واقع می تواند سلامتی شما را حتی بهبود بخشد.

در جدیدترین مطالعاتی که در سال 2020 در ژورنال اروپایی پیشگیری از بیماری های قلب و عروق منتشر شد، با آزمایش و تحقیقاتی که بر روی بیش از صد هزار بزرگسال در چین انجام شد نشان داد:

کسانی که به طور مرتب چای می نوشند، احتمال ابتلا به بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک را در آنها کاهش داده و همچنین کسانی که به طور مداوم بیش از 7 سال از چای مصرف کرده اند نسبت به سایر افراد جامعه از بیماری های زودرس به هر علت، از جمله سکته مغزی جلوگیری می کند.

براساس این یافته ها نوشیدن چای مکرر به مدت 50 سال باعث می شود تقریباً یک و نیم سال به طول عمر انسان نسبت به فردی که هرگز یا بندرت چای مصرف می کند اضافه کند، در ادامه بررسی مهمترین فواید چای به موارد زیر می توان اشاره کرد:

1. چای و آنتی اکسیدان ها

خواص چای

از اولین و مهمترین فواید چای می توان آنتی اکسیدان های آن را نام برد، آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از پژمردگی و کهولت بدن کار می کنند، بنابراین به جوان ماندن شما کمک ویژه ای می کنند و از آسیب در برابر آلودگی نیز در امان می مانید.

آنتی اکسیدان ها را با استفاده از چای سفید به حداکثر مقدار برسانید، زیرا که فرآوری آن کمتر از چای سیاه یا سبز است بنابراین آنتی اکسیدان های مفید بیشتری را حفظ می کند.

چای سیاه حاوی پلی فنول هایی است که همچنین آنتی اکسیدان نیز محسوب می شوند و از DNA در برابر آسیب مرتبط با تنباکو یا مواد شیمیایی سمی دیگر محافظت می کنند.

2. کافئین کمتر چای نسبت به قهوه

کافئین قهوه

چای های گیاهی و دمنوش ها فاقد کافئین می باشند، در حالی که چای های سنتی کمتر از 50 درصد از آنچه که به طور معمول در قهوه کافئین یافت می شود دارای کافئین هستند.

لزلی بونچی، متخصص تغذیه و صاحب مشاوره فعال در تغذیه می گوید، این بدان معنی است که شما می توانید بدون تأثیرات مزاحمی که کافئین بالا بر سیستم عصبی دارد چای را مصرف کنید.

توصیه می کنیم که اگر می خواهید از نوشیدن قهوه به نوشیدن چای روی بیاورید، یک چای ریشه کاسنی مانند تچینو Teeccino که بسیار شبیه به قهوه است را امتحان کنید، ریشه کاسنی موجود در آن همچنین به کاهش استرس شما کمک می کند و یک ماده پره بیوتیک به حساب می آید به همین خاطر است که برای روده شما نیز بسیار مفید می باشد.

3. کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی

فواید چای

در حقیقت ، یک مطالعه منتشر شده در سال 2016 که داده های گزارش های قلبی را نشان می دهد، نزدیک به 20 درصد خطر حمله قلبی و 35 درصد خطر سکته مغزی در بین افرادی که روزانه یک تا سه فنجان چای سبز می نوشند کاهش یافته است.

كسانی كه روزانه چهار یا بیشتر فنجان چای سبز نوشیدند، 32 درصد از معرض خطر حمله قلبی و بیماری كلسترول LDL در امان می باشند.

البته نوشیدن 4 فنجان چای سبز در یک روز کار خیلی آسانی نیست ولی شما می توانید با نوشیدن چای ماچا که دارای ارزشی برابر با 10 لیوان چای سبز است اینکار را انجام دهید.

این سه موردی که برای شما بازگو کردیم مهمترین فواید چای و نوشیدن آن می باشد که می توان برای تکمیل آن به موارد زیر نیز اشاره کرد:

مواردی همچون کاهش وزن، محافظت از استخوان ها، کاهش ریزش دندان ها، تقویت سیستم ایمنی، کاهش ابتلا به سرطان و کمک به دستگاه گوارش و تسکین آن می باشد.

منبع: www.today.com

 

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture