چای زرد چیست؟؟ بررسی خواص و نحوه تهیه این چای در منزل!

چای زرد یکی از چای هایی می باشد که روز به روز و به آرامی در حال پیدا کردن محبوبیت در جهان است، این چای دارای طعمی کمی متفاوت تر است که رایحه و عطر دلپذیر و ملایمی برای شما به همراه دارد.

وقتی صحبت از فواید می شود، چای زرد تا حدی شبیه چای سبز است، با این حال در مقایسه با چای سبز و سایر چای ها معده شما در هضم آن بسیار راحت تر عمل می کند.

رنگ زرد روشن این چای به طور طبیعی نیست و از طریق فرایندی به نام ‘زرد شدن مهر شده’ به دست می آید، تحت این فرآیند پلی فنول های چای (کاتچین ها) ابتدا اکسید می شوند تا رنگ زرد بدست آید و سپس برای حفظ رنگ و عطر سعی می شود که برگهای چای را کاملا خشک کنند.

نحوه تهیه چای زرد در منزل

تهیه چای

نحوه تهیه این چای موضوع بسیار ساده ای می باشد مخصوصا در ایران که آن را دقیقا همانند چای سیاه معمولی دم می کنند، که روش آن هم همانطور که می دانید پس از جوش آمدن آب آن را بر روی برگه های چای زرد ریخته و به مدت چند دقیقه بر روی کتری یا سماور خود گذشته و پس از دم کشیدن از نوشیدنی خود لذت ببرید.

اما روش معمول و اصلی آماده کردن چای زرد اینگونه می باشد که اول از همه یک لیوان آب جوش بردارید و 5 گرم چای زرد به آن اضافه کنید و اجازه دهید به مدت 2 تا 5 دقیقه خنک شود، بسته به این که چقدر می خواهید قوام داشته باشد.

در صورت تمایل شیرین کننده را با توجه به سلیقه و علاقه خود به آن (عسل یا استویا) اضافه کنید. بعد از پنج دقیقه آن را صاف کنید. فنجان گرم چای زرد کامل شما آماده است.

خواص نوشیدن چای زرد،

خواص چای

بسیاری بر این موضوع باور دارند که چای زرد، دارای خواص کاملا مشابهی با چای سبز می باشد، هرچند این حرف تا حدودی درست می باشد اما بخاطر وجود تفاوت هایی که در ساختار این دو چای وجود دارد کمی این موضوع فرق می کند.

به گفته متخصصان عصاره چای زرد، برای تقویت متابولیسم و سوزاندن سریع چربی دارای کارایی فوق العاده ای می باشد، این اتفاق به دلیل پلی فنول ها و کاتچین های موجود در این نوشیدنی است.

چای زرد، همچنین برای کبد شما بسیار مفید است، مطالعه محققان نشان می دهد که پلی فنول چای زرد، نه تنها به محافظت از کبد در برابر انواع آسیب ها کمک می کند بلکه به درمان هپاتیت نیز کمک شایانی می کند.

موضوعی که می توان گفت چای سبز و زرد به عنوان مکمل هم عمل می کنند این است که چای سبز به کنترل سطح قند خون کمک می کند، به همین ترتیب چای زرد به جلوگیری از دیابت نوع 1 کمک می کند!

این چای سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است که بدن را قادر می سازد تا با تمام علائم پیری، از جمله چین و چروک و لکه ها مبارزه کند و به داشتن یک پوست بی عیب و نقص کمک می کند.

نوشیدن چای زرد، یک ساعت قبل از مصرف وعده غذایی بسیار توصیه می شود دلیل آن هم این می باشد که  به طور طبیعی ظرفیت دریافتی بدن شما را افزایش می دهد و در واقع باعث جذب بهتره مواد غذایی در بدن شما می شود.

به گفته متخصصان استفاده از چای زرد در دوران بارداری تا هفته دوازدهم بسیار خوب است، تنها چیزی که باید اطمینان حاصل کنید این است که میزان مصرف از مرز 200 میلی گرم روزانه عبور نمی کند.

نکته مهم: بسیار دیده شده که به علت قیمت بالاتر چای زرد، از عدم آگاهی افراد استفاده می کنند و چای سبز بی کیفیت را به عنوان چای زرد به افراد می فروشند، در هنگام خرید خود حتما به این نکته دقت کنید.

منبع: www.timesofindia.indiatimes.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture