قهوه شسته شده چیست و کدام روش فرآوری قهوه بهتر است؟

قهوه شسته شده واژه ای است که شاید ما بسیاری از مواقع در هنگام خرید قهوه، بر روی بسته بندی برای ما جلب توجه کرده است که این واژه به چه معناست و چه مفهومی دارد.

امروزه دیگر قهوه یک فنجان نوشیدنی تیره و دانه های رست شده نمی باشد و دارای روش ها و فرآوری های ویژه ای است که آن را تبدیل به یکی و شاید مهمترین نوشیدنی جهان کرده است.

در کشور های مختلفی در جهان امروزه قهوه کشت می شود که هر کشور روش خاص خود را در پردازش و فرآوری قهوه داراست، که یکی از مهمترین این روش ها که از طریق فرایند مرطوب انجام می شود به روش قهوه شسته شده معروف می باشد.

قهوه شسته شده چیست؟

قسمت های گیلاس کافه

گیلاس قهوه یک میوه پیچیده است، از خود میوه گرفته تا دانه سبز آن، بخاطر همین ویژگی های گیلاس قهوه روند پردازش آن بسته به کشور یا کشاورز می تواند متفاوت باشد، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که داخل یک گیلاس قهوه چیست؟

از قسمت بیرونی تا داخلی می توان مهمترین قسمت های گیلاس قهوه را به ترتیب به این حالت بیان کرد:

پالپ، موسیلاژ، پوست، پوست نقره ای و دو دانه سبز 

برای جدا کردن این دو دانه از لایه ها، دو روش اصلی وجود دارد: مرطوب و خشک  و از ترکیب این دو، روش دیگر به نام پالپ طبیعی (عسلی) گرفته شده است.

مراحل شسته شدن دانه هاي قهوه

فرآوری قهوه

در اینجا سعی داریم که مراحل تهيه قهوه شسته شده را به ترتیب برای شما بازگو کنیم:

1) مرتب کرن یا جداسازی Sorting

پس از برداشت گیلاس از گیاه، مرتب سازی و جداسازی گیلاسهای خراب، پوک شده،گندیده و  شاخه ها و یا هر چیز دیگری که می تواند در روند تأثیر بگذارد، ضروری است، این مرحله می تواند به صورت دستی یا با استفاده از ماشین آلات انجام شود.

در وهله اول، گیلاس های قهوه جمع آوری شده را در مخازن بزرگی از آب قرار می دهند و به وسیله نیروی جاذبه از هر میوه های سالم و خراب نشده از مواد خشک یا اجسام خارجی جدا می شوند.

2) پالپینگ Pulping

بعد از مرحله اول، گیلاس ها از طریق دستگاه پالپینگ پخش می شوند تا گوشت و پوست آن ها جدا شود، این دستگاه دلپور “Depulper” نام دارد.
سپس دانه ها از طریق وزن تقسیم می شوند و از طریق کانال های آب عبور می کنند، دانه های سبک تر به سمت بالا شناور می شوند، در حالی که دانه های رسیده سنگین تر به پایین سرازیر می شوند.

3) شسته شدن دانه های قهوه خام

خشک کردن کافی
مرحله بعدی تخمیر کنترل شده در مخازن پر از آب است، به مدت 12 تا 36 ساعت میکروارگانیسم ها فرآیند تخمیر را برای تسهیل رفع مخاط انجام می دهند، مدت زمان فرایند به درجه حرارت بستگی دارد و باید تحت نظارت قرار گیرد.
با این حال اگر دانه ها خیلی طولانی در آب باشند، بیش از حد تخمیر می شوند و باعث ایجاد “دانه فلورسنت” می شوند، که حتی یک دانه آن می تواند یک بسته قهوه کامل را خراب کند.

4) خشک کردن Drying

در مرحله آخر قهوه شسته شده، پارگمنت با دقت در آفتاب شسته شده و خشک می شود و به منظور جلوگیری از ایجاد عدم همسان سازی مرتباً چرخانده می شود.
در هر روش پردازش  قهوه بایدتا حدی  خشک شود که برای بسته بندی حدود 10 تا 12 درصد رطوبت داشته باشد تا قهوه شما در زمان حمل و نقل با  مشکل جلوگیری شود.

چرا قهوه شسته شده ؟!

قهوه شسته شده

دلایل مختلفی برای انتخاب روش قهوه شسته شده نسبت به روش های دیگر پردازش وجود دارد، که مهمترین آن هوای منطقه است که می تواند روش پردازش را تعیین کند!
به عنوان مثال، در گواتمالا معمولاً فرآوری خشک پذیرفته نمی شود، دلیل آن این است که هوای مرطوب این کشور، قهوه را تخمیر می کند و باعث خراب شدن آن می شود به همین خاطر در گواتمالا فقط قهوه های با کیفیت پایین تر را خشک می کنند.
علاوه بر آب و هوا که عامل اصلی استفاده از این فرآیند است، طعم و مزه دلیل دیگری برای پردازش قهوه شسته شده است، در طول سال ها تجربه، بسیاری از کشاورزان و کارگاه های قهوه به این نتیجه رسیده اند که قهوه شسته شده به دلیل فرایند پیچیده آن دارای طعم بهتری نسبت به روش های دیگر پردازش قهوه می باشند.
0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture