قهوه تخم مرغ ویتنامی چیست و طرز تهیه آن چگونه است؟!

“قهوه تخم مرغ”؟!! این عبارت ممکن است تصویری عجیب و احتمالاً ناخوشایند در ذهن شما و شنونده ایجاد کند، چون استفاده از تخم مرغ در قهوه موضوعی کاملا متفاوت و از نظر خیلی از ما شاید نامطلوب باشد.

قهوه تخم مرغ، یک نوع قهوه معروف ویتنامی به حساب می آید که قهوه ای غلیظ، قوی و تیره می باشد که روی آن یک کف شیرین، سبک از هوا و زرده تخم مرغ و شیر تغلیظ شده وجود دارد.

برای داشتن یک نمای کلی از این قهوه، نوعی نوشیدنی شبیه به تیرامیسو را تصور کنید این نوشیدنی شما را به فضای قهوه تخم مرغ، نزدیک خواهید کرد.

تاریخچه ای کوتاه از قهوه تخم مرغ

قهوه تخم مرغ ویتنامی

این نوشیدنی در بیشتر کافه‌های هانوی سرو می‌شوند که از دهه 1950 مرسوم شدند، کافه گیانگ به خصوص برای سرو این نوشیدنی بسیار مشهور شده است.

در پیدایش این قهوه داستانی وجود دارد که گیانگ Giảng که یک کافه دار بود در یکی از شب‌ها که شیر در کافه اش به اتمام رسیده بود، تصمیم گرفت به جای آن از تخم مرغ و شیر خشک استفاده نماید.

ولی او هیچ وقت فکر نمی کرد که این کار او باعث شود از آن زمان به بعد این نوع نوشیدنی در تمامی منوهای کافه های شهر هانوی قرار بگیرد و رفته رفته در کل ویتنام مرسوم شود و  علاقه مندان زیادی به خود جلب کند.

در روش سنتی این نوشیدنی معمولا فنجان قهوه تخم مرغ داخل یک کاسه آب داغ قرار می گیرد که دلیل این موضوع هم این است که این کار باعث می شود دمای نوشیدنی حفظ شود و گرم سرو شود.

خرید قهوه اسپرسو 

نحوه تهیه قهوه تخم مرغ ویتنامی در منزل

روش تهیه

اگر میکسر برقی داشته باشید تهیه قهوه تخم مرغ، بسیار آسانتر می شود البته می توان این کار را بدون آن نیز انجام داد، اما ممکن است بازوی خود را برای تهیه این قهوه از دست بدهید. 🙂
نکته اصلی تهیه این قهوه این است که قهوه شما غلیظ و غلیظتر شود، این نوشیدنی واقعاً در مورد لذت آمیختن اضداد است.
کف شیر تغلیظ شده(شیر عسل) و زرده تخم مرغ زده شده که بسیار شیرین شده باشد و در حالی که این ترکیب با قهوه ای تیره، غلیظ و تا حدی تلخ آمیخته شود باعث ایجاد یک قهوه فوق العاده غلیظ و ویژه شود.

مواد لازم

قهوه تخم مرغ

 • 2 عدد زرده تخم مرغ بزرگ
 • 1/2 فنجان شیر تغلیظ شده شیرین شده(شیر عسل)
 • 1 قاشق چایخوری وانیل
 • 60 گرم قهوه فرانسوی که آسیاب آن ریز باشد.
 • 1 لیتر آب گرم
 • اختیاری: پودر کاکائو (برای پاشیدن روی نوشیدنی)

خرید قهوه فوری

مراحل تهیه قهوه تخم مرغ ویتنامی

مراحل تهیه

پس از جمع آوری مواد لازم که در مرحله قبل گفتیم، زرده تخم مرغ و شیر تغلیظ شده را در ظرف مخلوط کن ریخته و در حدود 10 دقیقه آنها را مخلوط کنید، البته دقت کنید که احتمالا مخلوط شما خیلی کف نمی کند.

بعد از اینکار برای اینکه بفهمید کار شما خوب اتفاق افتاده است به اندازه نوک قاشق از مخلوط خود بر روی یک لیوان آب بریزید اگر شناور شد کار شما عالی بوده است در غیز این صورت چند دقیقه دیگر به مخلوط کردن و هم زدن بپردازید.

در همین حین قهوه را آماده کنید، این کار را مطابق روش دلخواه خود انجام دهید و قهوه خود را دم کنید، به اندازه حدوداً نصف فنجان از قهوه خود را برای بعد نگه دارید.

سپس قهوه دم کرده باقی مانده را بین چهار فنجان تقسیم کنید، در صورت تمایل هر فنجان را در یک کاسه کوچک آب داغ قرار دهید تا گرمای قهوه شما حفظ شود.

حال مخلوط تخم مرغ و شیر عسل خود را بر روی قهوه های درون فنجان ها ریخته و در انتهای کار قهوه که از قبل نگه داشته اید را بر روی مخلوط تخم مرغ ریخته و مقداری پودر کاکائو بر روی نوشیدنی خود بریزید و سریعا میل کنید.

منبع: www.thespruceeats.com

0/5 (0 نظر)

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. امین می‌گوید

  سلام وانیل رو استفاده نکردین

  1. مرضیه فراهانی می‌گوید

   بله وانیل به عنوان چاشنی روی قهوه ریخته میشه، ممنون از تذکرتون دوست عزیز

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture