چای انار و روش های مختلف دم کردن آن چگونه است؟!!

در شروع فصل پاییز شاید خیلی از ما منتظر رسیدن میوه های خصوص این فصل می باشیم که دارای طعم و مزه عمدتا دلنیشینی می باشند که یکی از مهمترین این میوه ها انار می باشد، در اینجا سعی داریم چای انار که برگرفته از این میوه محبوب مخصوصا ما ایرانی ها می باشد را کاملا تشریح کنیم.

ما در اینجا در ابتدا توضحح مختصری در مورد آن و سپس روش های تهیه و نحوه دم کردن آن را برای شما بازگو می کنیم.

انار و چای انار را بیشتر بشناسیم

چایی

انارار جمله میوه هایی است که در معدود کشورهای جهان نظیر ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه کشت می‌شود به همین خاطر عضو مرغوب‌ترین میوه‌های جهان است؛ و عضو ۱۰ میوهٔ برتر جهان است.

اَنار بومی کشور ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند است و یکی از اولین گیاهان اهلی شده‌است. ایران با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن اَنار، بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ اَنار در دنیا بوده و هندوستان دومین کشور تولیدکننده‌است.

در طب سنتی پوست و برگ انار برای درمان اسهال و ناراحتی‌های گوارشی مفید دانسته شده است، در تقسیم‌بندی‌های به عمل آمده در اکثر موارد چای انار جزو چای‌های گیاهی قرار می‌گیرد.

این چای را از دانه‌های انار همراه با آب انار و گاه در ترکیب با چای سیاه و یا چای اولانگ نیز تهیه می‌شود و افزودنی‌های مختلفی برحسب سلیقه‌ی افراد به آن اضافه می‌کنند.

خرید چای امیننت

روش های تهیه و دم کردن چای انار

دم کردن

در ابتدای کار لازم است انار را به شکل افقی از وسط نصف کرده و دانه‌های آن را بیرون بیاورید، در تهیه چای انار دقت کنید که پوسته‌های سفید رنگ داخل انار  کاملا از دانه ها جدا شوند.

در ادامه انارهای دانه شده را داخل یک کاسه بریزید، و با یک دسته‌ی هاون یا ابزاری مانند آن، انارها را داخل کاسه با فشار و بدون ضربه زدن له کنید. میزان این کار معمولی باشد یعنی نه دانه‌های انار باید به حالت عادی بمانند و نه خیلی لِه شوند.

در ادامه اگر دوست دارید مقداری شکر به انار له شده اضافه کنید (اختیاری) هم‌چنین می‌توانید به‌ جای شکر در مرحله‌ی آخر و بعد از دم کردن چای انار کمی به آن عسل اضافه کنید.

برای بهتر شدن کیفیت چایی انار خود آن را به مدت پنج تا ده ثانیه در همزن برقی ریخته و هم بزنید، اما می‌توانید این مرحله را انجام هم ندهید و دوباره به‌صورت دستی انارها را هم بزنید.

در این مرحله می‌توانید افزودنی‌های مانند نعنا یا افزودنی دیگری که باب میل شماست را به انارهای هم زده شده اضافه کنید، اکنون در قابلمه به‌اندازه‌ی یک ونیم لیوان بزرگ آب ریخته و آن را بجوشانید.

برای هر لیوان بزرگ از این چای، دو قاشق غذاخوری انار هم زده شده بریزید، سپس از آب داخل کاسه‌ی انار هم زده شده به ارتفاع خود انارهای داخل لیوان، آب انار بریزید.

اکنون آب جوشیده را داخل لیوان ریخته هم بزنید و بگذارید که برخی دانه‌های روی آب ته نشین شوند. در این مرحله می‌توانید اگر که قبلاً شکر نریخته باشید کمی عسل به چای انار اضافه کنید و آن را بنوشید.

خرید چای ماسالا

روش دوم دم کردن این چای

دارچین

شما می توانید برای تهیه این چای دانه‌های انار را با چوب دارچین و مقداری چای سیاه و چند پر گلپر درون قوری ریخته و آب جوش را داخل قوری بریزید و حدود نیم ساعت تا چهل دقیقه صبر کنید.

اگر می‌خواهید ترشی این چای کمتر شود مقداری نبات در فنجان چایتان بریزید، لازم به ذکر است که برخی افراد دوست دارند و دانه های ته نشین شده را نیز می خورند که این موضوع وابسته به سلیقه و ذائقه شما دارد.

منبع: www.marthastewart.com

پرسش ، پاسخ ، دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Play All Replay Playlist Replay Track Shuffle Playlist Hide picture